يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ - 15 Sep 2019
 
۰
۲
عضو کمیسیون شوراهای مجلس:

طرح یک‌فوریتی استانی شدن انتخابات مجلس در کمیسیون شوراها تصویب شد

يکشنبه ۱۳ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۹
نایب‌رئیس کمیسیون امور داخلی شوراها در مجلس از تصویب یک فوریتی اصلاح قانون انتخابات مجلس شامل استانی و شهرستانی شدن در کمیسیون شوراهای مجلس خبر داد.
استانی شدن انتخابات مجلس تصویب شد
به گزارش جهان نيوز، بیت‌الله عبدالهی با اشاره به بررسی اصلاح قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی در کمیسیون امور داخلی شوراها در مجلس اظهار داشت: اصلاح قانون یک فوریتی قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی که در آن استانی و شهرستانی شدن انتخابات مجلس مطرح‌شده بود توانست در کمیسیون رأی بیاورد.

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس افزود: در این طرح پیش‌بینی شده ‌که کاندیداهایی که بتوانند 20 درصد آراء را در شهرستان‌ها کسب کنند و در صورتی که بیشترین آرای مأخوذه را در سطح استان کسب نمایند به مجلس راه یابند.

وی بابیان اینکه کاندیداهای مجلس شورای اسلامی بایستی متولد حوزه انتخابیه و یا 5 سال در آن حوزه سکونت داشته باشند، ادامه داد: جزئیات این طرح در جلسات آتی کمیسیون امور داخلی شوراها در مجلس بررسی و برای طرح در صحن علنی مجلس موکول شده است.

نایب‌رئیس کمیسیون امور داخلی شوراها در مجلس همچنین گفت: لایحه جامع انتخابات مجلس شورای اسلامی در دولت مطرح است که احتمالاً این طرح دولت یکی از بحث‌های داغ کمیسیون امور داخلی شوراها در مجلس در ماه‌های آینده خواهد بود.

عبدالهی در ادامه با تأکید بر اینکه استانی و شهرستانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی با قانون اساسی جمهوری اسلامی هیچ‌گونه مغایرتی ندارد، تصریح کرد: در قانون اساسی گفته‌شده که محدوده‌های حوزه‌های انتخابیه را قانون تعیین می‌کند به‌طوری که در دوره‌های قبلی مجلس طرح استانی و شهرستانی شدن انتخابات مجلس علی‌رغم حاکم بودن افکار سیاسی مختلف، اکثریت نمایندگان با این طرح موافق بوده‌اند.

نماینده مردم اهر و هریس در مجلس اضافه کرد: در این میان شورای نگهبان ایراداتی گرفته بود که قابل‌رفع بود با این توصیف می‌توان به انتخابات استانی و شهرستانی مجلس که مزایای فراوانی نسبت به انتخابات فعلی دارد امیدوار بود و نمایندگان برای حل مسائل اساسی کشور بیشتر وقت صرف خواهند کرد.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 650315
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
جلوگیری از نماینده شدن افراد کمتر شناخته و بی پول است
Iran, Islamic Republic of
به نظر من طرح خیلی خوبیه با اینکه معایب هم داره ولی به مرور معایبش هم برطرف میشه