سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ - 24 Nov 2020
 
۰

گزارش سازمان ملل علیه عربستان

جمعه ۴ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۷:۰۶
کد مطلب: 648820
گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در جنایات فراقضایی و اعدام های خودسرانه اعلام کرد کسانی که فرماندهی عملیات قتل روزنامه‌نگار سعودی مقیم آمریکا را بر عهده داشته‌اند، پستهای مهمی در دولت سعودی دارند.
گزارش سازمان ملل علیه عربستان
به گزارش جهان نيوز، به نقل از فارس، «اگنس کالامار» گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در جنایات فراقضایی و اعدام های خودسرانه تأکید کرد که عربستان سعودی مسئول قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار مقیم این کشور است که در استانبول کشته شد.

کالامار همچنین تأکید کرد که قتل خاشقچی، اعدام خارج از چارچوب قانون بوده است.

شبکه خبری الجزیره به نقل از این مسول سازمان ملل گزارش داد که «مسئله اصلی مبتنی بر این است که حکومت چیست و حکومت کیست؟ و آیا این افراد (قاتلان خاشقچی) می‌توانند به صورت خود سرانه رفتار کنند؟».

وی ادامه داد: «اگر این افراد با تصمیم شخصی خود دست به این کار (قتل خاشقچی) زده باشند، آیا پُستهای آنان در داخل حکومت [به اندازه‌ای] بالا» نیست است که نماینده حکومت سعودی باشند؟.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد با بیان این مطلب افزود که مشخص است، «کسانی که فرماندهی این عملیات (قتل خاشقچی) را بر عهده داشته‌اند، و کسانی که طرح آن را ریخته‌اند، پستهای بالایی دارند... و هیچ اطلاعاتی تا کنون وجود ندارد که نشان دهد آنان به صورت خودسرانه عمل کرده‌اند».

قتل خاشچقی توسط یک گروه 15 نفره عربستانی در داخل ساختمان کنسولگری این کشور در استانبول رقم خورد که برخی از آنان به «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور نزدیک بودند و ریاض نیز اذعان کرد که عاملان این قتل، با «قصد قبلی» دست به انجام چنین کاری زده‌اند.

با وجود این مسئله، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در جنایات فراقضایی باز هم خواستار یک تحقیق بین‌المللی شد و قتل این روزنامه‌نگار را یک اقدام شنیع توصیف کرد.

در همین راستا، پارلمان اروپا با تصویق یک قانون، خواستار آغاز تحقیقات بین‌المللی بی طرفانه و مستقل شد تا مسائل مبهم قتل خاشچقی مشخص شود.

درباره نحوه کشته شدن خاشقچی که هنوز نظر قاطعی وجود ندارد، الجزیره امروز به نقل از رسانه‌های ترکیه اعلام کرد که این بار فرضیه ذوب کردن جسد خاشقچی مطرح شده است.

الجزیره گزارش داد که بازرسان تُرکیه‌ای در حال تحقیق درباره این فرضیه هستند که «جنایتکاران جسد خاشقچی را با اسید ذوب کرده‌اند».
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *