شنبه ۳۱ فروردين ۱۳۹۸ - 20 Apr 2019
 
۱
۱

حامل جسد خاشقچی به عربستان مشخص شد!

سه شنبه ۱ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۰
یک رسانه مستقر در انگلیس جزئیات جدیدی از کشته شدن روزنامه‌نگار منتقد آل‌سعود در داخل ساختمان کنسولگری عربستان سعودی در استانبول منتشر کرده است.
حامل جسد خاشقچی به عربستان مشخص شد!
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، منابع آگاه به یک رسانه مستقر در انگلیس گفته‌اند مقام‌های ترکیه‌ای معتقدند بخش‌هایی از جسد «جمال خاشقجی»، روزنامه‌نگار منتقد سیاست‌های آل‌سعود توسط یکی از محافظان شخصی «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی به خارج از ترکیه منتقل شده است. 
 
منابع آگاه روز دوشنبه به «میدل‌ایست‌آی» گفته‌اند «ماهر عبدالعزیز مطرب» از مقام‌های اطلاعاتی سعودی که در کشتن خاشقجی نقش داشته، جسد این روزنامه‌نگار سعودی را در یک کیف بزرگ قرار داده و آن را به خارج از ترکیه منتقل کرده است. 


 
«مطرب» که اغلب در سفرهای بن‌سلمان در کنار او دیده می‌شود روز 2 اکتبر (مصادف با 10 مهرماه)، یعنی در روزی که خاشقجی به قتل رسید ساعت 18:20 به وقت محلی استانبول را ترک کرده است. خاشقجی در همین روز در کنسولگری عربستان سعودی در استانبول به قتل رسید.

کیف‌های «مطرب» با توجه به ورودش از گیت VIP به فرودگاه «آتاتورک» مورد بازرسی قرار نگرفته است. هواپیمای خصوصی او به شماره دم   HZ-SK1 نیز به دلیل آنکه قبل از پررنگ شدن مسئله خاشقجی پرواز کرده مورد بازرسی قرار نگرفته است. منابع مطلع گفته‌اند یک هواپیمای دیگر کاملاً مورد بازرسی قرار گرفت اما چیزی در آن یافت نشد.
منابع مورد استناد میدل‌ایست‌آی می‌گویند مطرب که گذرنامه دیپلماتیک داشته، ظاهراً برای پرواز عجله داشته است. 

عربستان سعودی بامداد شنبه، (28 مهرماه) 18 روز بعد از ناپدید شدن خاشقجی در پی ورود به سفارت سعودی در استانبول کشته شدن او را تأیید کرد. روایت ریاض درباره اینکه او چگونه کشته شده با تردیدهای جدی در دنیا رو به رو شده  و حتی «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا هم بعد از تأیید اولیه از آن عقب‌نشینی کرده است.

رژیم ریاض، علی‌رغم آنکه در ابتدا اصرار داشت خاشقجی ساختمان کنسولگری را زنده و سالم ترک کرده بامداد شنبه اعتراف کرد که او کشته شده؛ ریاض،  اما ادعا کرد که قتل او بعد از شکل‌گیری منازعه با برخی از حاضران در کنسولگری اتفاق افتاده است.

 
در حالی که منابع اطلاعاتی ترکیه و کشورهای دیگر معتقدند قتل او به دستور «محمد بن سلمان»، ولیعهد سعودی اتفاق افتاده روایت رسمی تلاش می‌کند عوامل رده بالای حکومتی را از مشارکت در این قتل یا اطلاع از آن تبرئه کند.

یکی از مسائلی که باعث تشکیک عمومی درباره روایت ریاض شده سرنوشت جسد خاشقجی است که بی‌پاسخ رها شده؛ «عادل الجبیر»، وزیر خارجه سعودی در مصاحبه‌ای روز یکشنبه ادعا کرد مقام‌های سعودی اطلاعی از اینکه جسد در کجاست ندارند. 

در مقابل، مقام‌های ترکیه‌ای پیشتر گفته بودند اسنادی در دست دارند که نشان می‌دهد جسد خاشقجی بعد از قتل توسط یک متخصص کالبد شکافی قطعه قطعه شده و احتمالاً به بیرون از ترکیه منتقل شده است. 

«رجب طیب اردوغان»، رئیس‌جمهور ترکیه روز یکشنبه وعده داد تمام حقایق درباره قتل خاشقجی را «عریان» بیان کند. اردوغان گفت سه‌شنبه بیانیه‌ای در همین مورد ایراد خواهد کرد.

رئیس‌جمهور ترکیه گفت: «ما به دنبال عدالت هستیم و حقایق در این مورد به صورت عریان بیان خواهند شد؛ نه از طریق برخی گام‌های عادی بلکه به صورت کاملاً عریان».
یک منبع ترکیه‌ای به میدل‌ایست‌آی گفت جسد خاشقجی به 15 قطعه تقسیم شده است.
کد مطلب: 648257
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


عباس خوش عمل کاشانی
Iran, Islamic Republic of
ترامپ ـ اردوغان ؛ توهین بزرگ و آشکار به شعور جهانیان!
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
در ماجرای قتل «جمال خاشقجی» از ترامپ گرفته تا اردوغان و اذناب این دو ، با کتمان حقیقتی آشکار که آمر قتل روزنامه نگار فقید ، محمدبن سلمان ولیعهد خودخواه عربستان سعودی است ، به شعور جهانیان توهینی بزرگ کردند.
قبل از روز سه شنبه (امروز) و آغاز سخنرانی اردوغان که به نظر می رسید جنجالی و اعجاب انگیز و روشنگر زوایای تاریک و پنهان باشد ، رئیس سازمان سیا به ترکیه رفت و معلوم نیست چه در گوش اردوغان خواند و یا او را به چه چیز تهدید کرد که جناب اردوغان در سخنرانی خود همه ی مطالبی را که رسانه های جمعی در خصوص قتل «خاشقجی» در روزهای اخیر گفته و نوشته بودند تکرار کرد و تلویحآ با مبرّا دانستن ولیعهد سعودی از آمریّت این قتل ، فقط خواستار مجازات عاملان قتل آن هم پس از تحقیقات و بررسی های کامل پیرامون قضیه شد.
به راستی سیاستمداران برجسته ی پر ادعایی چون ترامپ و اردوغان از خودشان خجالت نمی کشند که توهین بزرگ و آشکاری نسبت به شعور جهانیان روا می دارند؟!همه ی جهانیان در همه جای کره خاکی با شناختی که از مملکت سعودی و حکام آن دارند به روشنی می دانند که آمر قتل «خاشقجی»کسی جز محمد بن سلمان ولیعهد عربستان نمی تواند باشد ؛ آن وقت این دو موجود پر ادعا (ترامپ و اردوغان) حرفهایی می زنند که از شنیدن آن مرغ پخته نه در دیگ و کماجدان که درهضم رابع ذوات و نفوس مرغ خوار ، قهقهه سر می دهد!
تکمله:
«استادنا ع.بلعم سخاوش» به ضرس قاطع و با یاد کردن سوگند جلاله می گوید:
مولانا رجب (منظورش رجب طیّب اردوغان است) قصد داشت تا امروز از اخ ممّد (منظورش محمدبن سلمان ولیعهد سعودی است) به عنوان آمر قتل داش جمال (منظورش جمال قاشقجی فقید است) یاد کند ؛ اما سرکار علّیه رئیسه ی سازمان سیای امریکا به سرعت باد خود را به ترکیه رسانده بود با تطمیع یا تهدید مولانا رجب از او خواست که ابدآ از اخ ممّد به عنوان آمر قتل نام نبرد.او به مولانا گفته است:تردید مکن که اگر کاری کنی که شیر گاو شیرده ما بخشکد خواهد بر سرت آمد آنچه که بر سرآخرین سلطان عثمانی آمد!...و مولانا رجب سمعآ و طاعتآ پذیرفت.....