يکشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 21 Apr 2019
 
۰

دردسرهای سوگندنامه دانش‌آموزی برای اردوغان

دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۲
حمایت دولت باغچلی از بازگرداندن سوگندنامه دانش‌آموزی به نظام آموزشی ترکیه٬ حزب عدالت و توسعه را نگران کرده است.
دردسرهای سوگندنامه دانش‌آموزی برای اردوغان
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم٬ دولت باغچلی رهبر حزب حرکت ملی که با حمایت از اردوغان در انتخابات ریاست جمهوری و تشکیل ائتلاف جمهور٬ نقش مهمی در پیروزی حزب عدالت و توسعه داشت٬ حالا در مورد مساله سوگندنامه دانش‌آموزی٬ با مخالفین اردوغان همصدا شده و این مساله موجب نگرانی سران حزب حاکم شده است.

باغچلی دستور داد متن سوگندنامه در ابعاد بزرگ بر روی بنر چاپ شده و بر روی دیوار ساختمان مرکزی حزب نصب شود.

برخی از شهرداری‌های این حزب نیز از رهبر خود پیروی کرده و این بنر را بر روی دیوار شهردار‌ی‌های وابسته به این حزب نصب کردند و ملی گرایان وابسته به جریانات دیگر نیز در اقدامی نمادین٬ در چندین مکان عمومی و دانشگاهی٬ اقدام به خواندن دسته‌ جمعی این متن کردند.

سوگندنامه دانش‌آموزی یک متن ملی گرایانه افراطی است که بر اساس آن دانش آموزان ترکیه هر روز باید در مراسم صبحگاه بگویند: «من ترک هستم٬ هستی من فدای هستی ترک باد. خوشا به حال آن کسی که می‌گوید من ترک هستم.».

این سوگندنامه از سال 2013 میلادی و در جریان مذاکرات صلح بین پ.ک.ک و ترکیه از نظام آموزشی ترکیه کنار گذاشته شد و حالا دیوان عدالت اداری ترکیه بر اساس درخواست برخی از ملی گرایان این کشور٬ اعلام کرده که این متن حتماً باید همچون سابق در کلیه مدارس ترکیه خوانده شود. این در حالی است که سران حزب عدالت و توسعه بر این باورند که در ترکیه٬ علاوه بر ترک‌ها٬ کردها٬ اعراب٬ لازها و چرکزها نیز زندگی می‌کنند و نباید دانش‌آموزان غیرترک را به گفتن جمله من ترک هستم٬ وادار کرد.

نوعمان کورتولموش معاون اردوغان در حزب عدالت و توسعه که پس از او بالاترین مقام این حزب را در دست دارد٬ دیروز در گفت‌وگو با رسانه‌ها اعلام کرد: این اقدام دیوان عدالت اداری٬ دقیقاً به معنی مداخله دستگاه قضا در امور سیاسی و اختیارات قوه مجریه است و چنین چیزی قابل قبول نیست.

اگر اردوغان به دنبال اعمال فشار مخالفین و همچنین حمایت باغچلی٬ ناچار به بازگرداندن سوگندنامه دانش‌آموزی به مدارس شود٬ آرای حزب عدالت و توسعه در مناطق کردنشین ترکیه به شکل جدی پایین خواهد آمد و به همین دلیل حزب عدالت و توسعه تلاش می‌کند که دست کم این مساله را تا انتخابات مارس 2019 عقب بیاندازد.
کد مطلب: 648103
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *