يکشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 21 Apr 2019
 
۳
۴۶
صبر جهانگیری لبریز شد

من تا این لحظه اجازه برکناری منشی خودم را نداشته‌ام/ انتظار نداشته باشید وزیر را تغییر دهم/ در دولت قبل اولویت روحانی برجام بود؛ من به وضع اقتصادی می‌رسیدم

يکشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۰
معاون اول رئیس‌جمهور اظهار داشت:‌ من دستم قلم و کاغذی نیست که کسی را برکنار کند و این در حالی است که من تا این لحظه اجازه برکناری منشی خودم را نداشته‌ام، پس از من انتظار نداشته باشید که وکیل و وزیر را تغییر دهیم.
من تا این لحظه اجازه برکناری منشی خودم را نداشته‌ام/ انتظار نداشته باشید وزیر را تغییر دهم/ در دولت قبل اولویت روحانی برجام بود؛ من به وضع اقتصادی می‌رسیدم
به گزارش جهان نيوز، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور امروز در مراسم روز ملی صادرات گفت: در سه بار تجربه مدیریتی خود با پیمان سپاری ارزی روبرو شده‌ام، یک بار در دولت آقای هاشمی بود و مهمترین رسالت ما در آن دوران این بود که به مسئولان اقتصادی بقبولانیم که این پیمان سپاری کار درستی نیست و این کار زمان برد.

وی اظهار داشت: در دولت یازدهم وقتی به سر کار آمدیم دیدیم که در دولت قبلی پیمان سپاری صورت می‌گیرد، اما در آن زمان پیمان سپاری را برداشتیم.

جهانگیری بیان داشت: الان شرایط جدیدی به وجود آمده که پیمان سپاری ارزی انجام شده، اما ما در این شرایط تصمیم داشتیم که نام پیمان سپاری را نیاوریم، بلکه تلاش ما این بود که اگر کسی ارز حاصل از صادرات را برنگرداند، از یک سری معافیت‌ها برخوردار نباشد.

وی با بیان اینکه صادرات امروز پیشران توسعه اقتصادی و صنعتی کشور است و اگر کسی به دنبال تولید است باید صادرات را راه‌اندازی کند، گفت: ولی این صادرات که همه آن را قبول دارند، باید از محل آن ارزی حاصل شود که نیاز کشور را تامین کند و اگر کسی صادرات انجام دهد، به قصد خروج سرمایه این دیگر خدمت نیست و عکس خدمت است.

معاون اول رئیس‌جمهور بیان داشت:‌ ما نمی‌خواهیم بخشنامه‌های خلق‌الساعه داشته باشیم و می‌دانیم که ثبات عامل موفقیت‌های یک کشور است، اما اگر جایی اشتباهی شود این کار شماست که به موقع آن را هشدار دهید.

وی افزود: ما باید در تصمیم گیری‌ها منافع 80 میلیون ایرانی را در نظر بگیریم و ممکن است، وقتی ما بین دو موضوع قرار می‌گیریم، نتوانیم موضوع را آن چنان که شما می‌خواهید، توضیح دهیم.

معاون اول رئیس‌جمهور اظهار داشت: در دور اول رئیس‌جمهور اولویتش را موضوع برجام قرار داد و من بیشتر به مسائل اقتصادی رسیدگی می‌کردم و امروز رئیس‌جمهور برای مسائل اقتصادی بیشتر وقت می‌گذارد.

وی افزود: در مورد فضای کسب و کار نیز باید اطلاع‌رسانی قبلی در مورد بخشنامه‌ها و دستورالعمل‌ها صورت بگیرد، این در حالی است که بخش خصوصی و اتاق بازرگانی جای خود را باز کرده و حتی در جلسات سران سه قوه مشخصا به نامه‌های اتاق اشاره شده است.

جهانگیری بیان داشت: بخش خصوصی پیشنهاداتی برای اصلاح فرایند بازگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصاد دارد، اعلام کند، زیرا دولت در مورد بازگشت ارز حاصل از صادرات تصمیم بلندمدت نگرفته است، اگر مردم ایران با هم باشند و به آمریکایی‌ها بگویند که اقتصاد ایران به این راحتی‌ها قابل فروپاشی نیست، تحریم‌ها طولانی نخواهد بود.

وی گفت: قیمت پایه صادراتی اصلاح می‌شود، به من گفته شده موضوع حل شده است، این در حالی است که اگر موضوع حل نشده است، به من نامه بنویسید که حل نشده است.

*من تا این لحظه اجازه برکناری منشی خودم را نداشته‌ام
معاون اول رئیس‌جمهور اظهار داشت:‌ ما در کشور در این شرایط مدیر ریسک‌پذیر می‌خواهیم و من دستم قلم و کاغذی نیست که کسی را برکنار کند و این در حالی است که من تا این لحظه اجازه برکناری منشی خودم را نداشته‌ام، پس از من انتظار نداشته باشید که وکیل و وزیر را تغییر دهیم.

جهانگیری با بیان اینکه هزینه دفاتر صادراتی در حد فهم دولتی‌ها دیده شده است، گفت: اگر کم است، بگویید آن را اصلاح کنیم. اتاق بازرگانی امین ما است و امین بخش خصوصی است، بنابراین اگر قرار است اصلاحاتی صورت گیرد، بگویید آن را اصلاح کنیم.

وی افزود:‌ تحریم داخلی واژه تلخی است و ما می‌خواهیم در این شرایط تهدید به فرصت تبدیل شود.

*۵۰۰ میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای حمایت از شرکتهای دارویی
معاون اول رئیس‌جمهور اظهار داشت: از صندوق توسعه ملی 500 میلیون دلار را تبدیل به ریال خواهیم کرد تا از این طریق از شرکت‌های دارویی حمایت کنیم، مقام معظم رهبری نیز هفته گذشته تاکید داشته‌اند که مشکلی در این زمینه نیست.
جهانگیری در ادامه از موافقت مقام معظم رهبری برای برداشت 500 میلیون دلار از صندوق توسعه ملی برای شرکت‌های دولتی خبر داد و گفت: افزایش نرخ بنزین در شرایط فعلی شدنی نیست و جامعه کشش ندارد؛ زیرا باید سیاست‌هایمان گام به گام باشد و نمی‌شود از یک اقتصاد دولتی یک دفعه به سمت اقتصاد آزاد رفت.

وی با بیان اینکه به آقای شریعتمداری قول داده بودم در این روز شرکت کنم گفت: امروز شرایط حضور نداشتم ولی زمانی که در اخبار شنیدم این جلسه با حضور بنده برگزار می‌شود، آمدم تا تعبیر و تفسیری از این جلسه نشود.

معاون اول رئیس‌جمهور اظهار داشت: وضعیت خاصی را در شرایط کنونی اقتصاد تجربه می‌کنیم و نمی‌توانیم غیرصادقانه صحبت کنیم و در سابقه مدیریتی من هم اینطور نیست که اگر با تولید کننده و صادرکننده صحبت کردم مواردی نادرستی را عنوان کنم و سعی کرده‌ام، تا آنچه که در رابطه با مسائل کشور و شرایط اقتصادی و تولیدی می‌دانم، خلاف آن چیزی را نگویم که می‌دانم، اما همه آنچه را که می‌دانم نمی‌گویم، زیرا گفتن برخی مسائل در شرایط فعلی به صلاح کشور نیست.

جهانگیری گفت:‌ اما بهرحال برخی مسائل پشت پرده نیست و اولویت ما در آغاز به کار دولت یازدهم این بود که قید و بندهایی که به پای صادرکنندگان بسته شده دور کنیم و تیمی که روی کار آمده با قدرت گرفتن و میدان داشتن بخش خصوصی موافق بوه است.

وی با تاکید بر اینکه موتور محرک اقتصاد بخش خصوصی است بیان داشت: شرایط بین‌المللی کشور به گونه‌ای است که سیاست‌های اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد و این بدان معنی است که شرایط اقتصادی و سیاسی و اجتماعی داخل کشور بر این سیاست‌های اقتصادی اثرگذار است.

معاون اول رئیس‌جمهور بیان داشت: البته با یک بنگاه اقتصادی آثار سیاست های اقتصادی و فرهنگی داخلی و خارجی را نیز بر خود و عملکرده‌اش می‌بیند.

* تورم را تک نرخی کردیم
جهانگیری اظهار داشت: دولت‌ها هستند که با سیاست‌گذاری می‌توانند شاخص‌های اقتصادی را به سمت ثبات اقتصادی حرکت دهند. واقعیت این است که در دولت یازدهم ما موفق شدیم ثبات را به اقتصاد برگردانیم و حتی نرخ تورم را تک رقمی کردیم و این درحالی بود که 18 ماه در یک مذاکره نفس‌گیری با خارجی‌ها گفت‌وگو کردیم و تابوها را شکستیم.

وی بیان داشت: اتفاقات ویژه‌ای در مسائل سیاسی و فضای بین‌الملل رخ داده و همه باید تلاش کنیم در فضای داخلی روحیه جوانمردی در کشور از بین نرود.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه با روی کار آمدن ترامپ توافق بین‌المللی برجام به هم خورد، گفت: توصیه برخی این است که حرف ترامپ را بشنوید و آن را قبول کنید اما روحیه و غیرت ایرانی اجازه نمی‌دهد. ما توافق کردیم و امضا کردیم شورای امنیت هم بر آن مهر تائید زد، حال اگر یک فرد بگوید من این را قبول ندارم، ما برویم بگوییم که چه چیزی را قبول دارید تا ما آن را اجرا کنیم؟ این خلاف روحیه جوانمردی است. او باید دست از کار اشتباه خود بردارد تا از موضع برابر و انسانیت با هم صحبت کنیم.

*دست ما مقابل تحریم آمریکا بسته نیست
جهانگیری گفت:‌آمریکای‌ها تحریم‌های خود را روی 13 آبان بنا کرده‌اند و پیش از موعد اجرای آن در شاخص‌های نفت، حمل و نقل، بانک زیربنای درآمدی کشور است، تحریم‌ها آغاز شده و در این شرایط برخی کشورها تسلیم ترامپ شده و خرید نفت از ما را به صفر رسانده‌اند، البته ما دست بسته نبوده‌ایم و راهکاری پیدا کردیم که علیرغم این مسائل نفت را صادر کنیم.

وی بیان داشت: راه دشوار است باید اراده کنیم که این راه دشوار را حل و فصل کنیم زیرا تصمیم تحریم آمریکا یک تصمیم سیاسی و اقتصادی صرف علیه حکومت و دولت ایران نبوده، بلکه بر علیه ملت ایران است.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود:‌ آمریکائیها دروغ می‌گویندکه مسائل انسان دوستانه را در تحریم لحاظ می‌کنند، زیرا در بدترین و سخت‌گیرانه‌ترین تحریم‌ها را در این چند ماه اخیر روی تامین کالاهای اساسی و دارو راجع به ایران انجام دادند، ضمن اینکه در نحوه انتقال پول هم مشکلاتی ایجاد کردند، اما با مدیریت مسئولان این اتفاقات مشکلاتی را ایجاد نکرد.
کد مطلب: 647977
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


جهاندیده
Iran, Islamic Republic of
آفرین به آقای جهانگیری/ باید یواش یواش بیشتر از این اصلاح طلبان از روحانی ابراز برائت کنن
Iran, Islamic Republic of
از قول ما به آقای روحانی بفرمایید خواهشا تو این دوره دیگر برای مسایل اقتصادی وقت نگذارند همان وقتی که تو دوره قبل برای برجام گذاشتند برای هفت پشتمان بس است.
Iran, Islamic Republic of
احسنت الان آنقدر وضعمان خوب شده که نمی دونیم چکار کنیم اما باید بیایم خیابون و با دولار و ریال یک حرکاتی انجام بدیم حامیان روحانی الان تو شوک حمایتشون موندنند . تازه سه سال هم باید تحمل کنند علی برکت الله
Iran, Islamic Republic of
اوج مسئولیت پذیری یک مدیر و مسئول رده بالای مملکت بعد از 6 سال قرار گرفتن در مسند قدرت؛
باز هم همان قصه همیشگی و بهانه تکراری نمی شود، نمی گذارند، نمی توانیم و...
Iran, Islamic Republic of
عجب پس چرا در دور دوم رای دادید؟ دیوار کشیدن اینقدر شما رو می ترسونه با این حساب روحانی می خواست کار ایجاد کنه اما شما با رای دادنتون خراب کردین و این برنامه لغو شد!!!!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
یعنی چی که اصلاح طلبان ابراز برائت کنند ؟ یعنی خودشون از خودشون ابراز برائت کنند و تازه بشن مثل بچه انقلابی ها و آقای رئیسی؟
Iran, Islamic Republic of
یادفیلم آشپز باشی لویی دوفونس افتادم که اشپز انقدر غذا به او داد که قوه چشایشو از بین برد مردم هم الان دیگه مزه زندگی شیرین و راحت رو در دولت روحانی یاد شون رفته
امیر
Iran, Islamic Republic of
روحانی کاندیدای اصلاح طلبان بود و کارنامه ضعیف ایشان بنام اصلاحات ثبت خواهد شد و باید پاسخگوی فاجعه اقتصادی بوجود آمده باشند.
Iran, Islamic Republic of
5 سال با او بود و در مناظرات دفاع کرد حالا به این سادگیها مگه می ره؟!!!
Iran, Islamic Republic of
دولت تدبیر از کارنامه اصلاحات پاک نخواهد شد....
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبا خیلی وقته که روحانی هل می دن تا از قطار پیاده اش کنند اما روحانی محکم خودشو گرفته فکر کردند این تو بمیری از آن تو بمیری هاست!!
Iran, Islamic Republic of
آقای جهانگیری واصلاح طلبان خودشان الان دولت هستن یعنی از خودشان اعلام برائت کنن، تمام مدیران میانی و پایینی دولت اصلاح طلب هستن و اکثریت مدیران بالایی یا اصلاح طلبن یا وابسته به اصلاح طلبان
یاسر
Iran, Islamic Republic of
آقای جهانگیری با این وضعیت چرا تو دولت موندید/ بیا بیرون برادر
Iran, Islamic Republic of
شما چقدر ساده اید این هم برنامه ریزی شده است
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
وقتی 5 سال اقتصاد کشور معطل امضاء و اجرای برجام شد و به ظرفیت های داخلی بی توجهی شد یعنی برجام فرصت سوزی بزرگ بود.
ساسانی
Iran, Islamic Republic of
هرچی شرایط سخت تر میشه اصلاح طلبان بیشتر روحانی رو تنها می ذارند... جوانمردی!!!!
حمید
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
دوران اين حرفها كه از زير بار مسوليت فرار كني يا بگردن ديگران بياندازيد تمام شده شما مسوليد يا نه احمدي كه نمي گذارد منشي اتو عوض كني
بهادری
Iran, Islamic Republic of
آخرم جهانگیری کارشو کرد.... عاقبت پیمان با اصلاح طلبان همینه
دادرس
Iran, Islamic Republic of
چطوری جهانگیری...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
یک اعتراف دولت 6 سال وقت کشور را هزینه برجام کرد و مسائل اقتصادی عملا بی صاحب ماند چون که :
خیلی از حد زیاد و افراطی به برجام امید وار بودند و حل همه مشکلات و بر نامه های کشور را در سبد برجام نهادند .
فکر نکردند تا وقتی آمریکا کشور ایران را تسلیم خود نبیند دست توطئه و ضربه زدن بر نمی دارد که این با بصیرت بالا قابل درک است
Iran, Islamic Republic of
ایشون این طوری قرار بود گزینه اصلاح طلبان برای 1400 باشند!
Iran, Islamic Republic of
آره تو خوبی و همه مردم هویج . یادت رفته زمان انتخابات چه دوری برداشته بودی داداش؟
کاظم
Iran, Islamic Republic of
مردم یادتون هست!!!
Iran, Islamic Republic of
عایا یادتان میاید؟ملت
مهدی
ماها مناظرات انتخابات یادمان نرفته -- بهتر بود اگر اجازه نداشتید استفا می دادین
United Kingdom
من از این تکه که گفته تورم را تک رقمی کردیم از خنده خودم را نمیتوانم کنترل کنم. ....!!!!
حامد
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
میخواد شرکت کنه تو انتخابات
Iran, Islamic Republic of
....تا دیروز ک روحانی خوب بود شما باهاش بودی الان ... روحانی بد شد؟و شما مسولیت نداشتید؟؟؟!!
صابر
Iran, Islamic Republic of
جهانگیری که از طریق روابط حزبی به پست معاون اولی رسیده ....
Iran, Islamic Republic of
...
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اینم برنامه جدید هست میخواد از الان بگه من دور قبل کولاک کردم ولی الان دست من نیست...
Iran, Islamic Republic of
حالا که شما اصلاح طلبا تمام مناصب دولتی رو گرفتید و ماحصلش کاهش ارزش پول ملی و تورم و رکود و ... است، میخواین راهتون رو از روحانی جدا کنید. عجب. پس مروت کجا رفته آقای جهانگیری.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
خود زنی به سبک جهانگیری برای تصدی مجدد قدرت در ۱۴۰۰!!!!
منتظر عذاب الهی باشید
Bulgaria
...
خیاوی
Iran, Islamic Republic of
...
ابی
Iran, Islamic Republic of
به قول نقی معمولی.ایندفعه واقعا خسته نباشی..
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
من دیروز یه پیام خوبی نوشتم حذف کردین اگه با یه کلمه اون مشکل داشتین اون یه کلمه را فقط حذف میکروین
Iran, Islamic Republic of
...