جمعه ۲ فروردين ۱۳۹۸ - 22 Mar 2019
 
۵
۱۱
انحراف در فهم؛ سهوی یا عمدی!

جولان «فیک نیوزهای» سازمان یافته یک جریان سیاسی/ «القاسازی» یا «خبررسانی»؛ کدام مورد نظر اصلاح‌طلبان است؟+ تصاویر

پنجشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۴۸
روزنامه های اصلاح طلب برای پیشبرد اهداف سیاسی خود به جای اطلاع رسانی به القاسازی مشغولند.
جولان «فیک نیوزهای» سازمان یافته یک جریان سیاسی/ «القاسازی» یا «خبررسانی»؛ کدام مورد نظر اصلاح‌طلبان است؟+ تصاویر
گروه سیاسی جهان نيوز، امیر حمزه نژاد: «القاسازی» به جای «خبررسانی» به شیوه رسانه های جریان اصلاح طلب برای هدایت افکارعمومی در راستای منافع این جریان تبدیل شده است. اغلب تیترهای معناداری در صفحه اول این روزنامه ها نقش می بندد که چندان با واقعیت موجود کشور همخوانی ندارد و گویی این رسانه‌ها آنچه می خواهند اتفاق بیفتد را بدون نگاه به واقعیت موجود تیتر می کنند.

در همین رابطه، روزنامه اصلاح طلب آرمان در تیتری جالب وقتی که دانشجویان در خارج از مراسم حضور رئیس جمهور در دانشگاه از عدم اعطای تریبون به آنها انتقاد می کردند، تیتر زد: « اعتراض دانشجویان، تحمل روحانی».

در این مراسم یکی از دانشجویان در اعتراض به روند برگزاری مراسم و عدم شنیده شدن صدای دانشجویان با صدای بلند نکاتی را خطاب به روحانی مطرح می کند که به گفته این دانشجو انتقادات وی موجب اوقات تلخی رئیس جمهور می شود!

این دانشجوی دختر بیان می کند: « با صدای بلند خطاب به رئیس‌جمهور گفتم « آقای روحانی چرا به دانشجویان تریبون ندادید؟ این صحبت‌های شما را می‌توانستیم در تلویزیون گوش کنیم، چه لزومی به حضور شما در فضای دانشگاه بود؟» و صحبت‌های من همراه شد با اخم شدید رئیس‌جمهور!»
 
این روزنامه چند روز پیش از این نیز در تیتر یک خود از ماندن شهردار تهران در پست خود خبر داد. این درحالی است که به تازگی جلسه نمایندگان و اعضای شورای شهر تهران به نام «مجمع امید» برگزار شد که در ابتدا نسبت به ایجاد سازوکاری برای باقی ماندن « محمد علی افشانی» در سمت خود بحث و تبادل نظر صورت گرفت اما در ادامه هم نمایندگان و هم اعضای شورای شهر تهران در توئیت های جداگانه مطرح کردند که به قانون تمکین می کنند. به هر جهت آنطوری که روزنامه اصلاح طلب آرمان با قطعیت تیتر زده است که « شهردار تهران می ماند» چنین واقعیتی وجود ندارد و بحث و نظرات مختلفی در این حوزه وجود دارد که هنوز قطعیتی در آن نیست و اغلب بر قانون مداری تاکید می کنند.

از سوی دیگر رسانه‌های اصلاح طلب در تیترهایی هماهنگ درباره تصویب لایحه «CFT» آنرا سرنوشت بازار ارز نامیدند و اینگونه القا کردند که با تصویب لوایح مربوط به FATF مشکلات اقتصادی کشور حل می شود. اما بعد از تصویب این لایحه هیچ تغییر ملموسی در بازار بخصوص در جهت کاهش قیمت دلار و سایر کالاها احساس نشد.

به نظر می آید که اصلاح طلبان در یک کج فهمی عامدانه سعی دارند که اهداف خود را پیش ببرند. فیک نیوزها امروز به عنوان یکی از مسائل اصلی جامعه اطلاع رسانی تبدیل شده‌اند. رشد رسانه‌های غیر رسمی از جمله شبکه های اجتماعی سبب بروز این مشکل در جریان اطلاع رسانی شده است. در زمانه انفجار اطلاعات این نوع اخبار بی سر و ته هم در رسانه ها بعضا با عملکرد غیرحرفه ای اصحاب رسانه وارد اخبار رسمی می شود و اثرگذاری منفی خود را دارد. اما جاری شدن این اخبار بر روی تیتر یک روزنامه ها بخصوص به طور متداول حاکی از یک نوع تعمد است.
 

در همین رابطه، چندی پیش بود که یکی از خبرنگاران اصلاح طلب در توئیتر خود درحالی که خبر رسمی فوت «دنیا ویسی» دختر بچه دانش آموزی که بر اثر ریزش دیوار فرسوده مدرسه‌اش جان باخت، با نادیده گرفتن این خبر اعلام کرد که وی بر اثر تجاوز جان باخته و ریزش دیوار صحنه سازی است.

این موضوع بعد از مدت کوتاهی جنجال زیادی در میان افکارعموی خصوصا در میان ضدانقلاب برپا کرد. حتی سلبریتی‌ها از جمله «مهناز افشار» بازیگر سینما نیز به این مسئله ورود پیدا کردند. اما تکذیب این ماجرا سبب شد که خبرنگار اصلاح طلب حرف خود را پس بگیرد و عذرخواهی کند.

البته ممکن است که برخی از اخبار تکذیب شود اما در اینکه یک خبرنگاری در پازل ضدانقلاب کار کند و اخبار رسمی را نادیده گرفته و آنرا دروغ بخواند؛ موضوع قابل تاملی است. آبروی مردم خط قرمزی است که نمی توان با آن بازی کرد اما به راحتی این موضوعات در میان روزنامه نگاران اصلاح طلب کاربرد دارد.

به نظر می رسد این موضوع در میان خبرنگاران اصلاح طلب به عنوان یک رویه معمول نهادینه شده است. دروغ سازی و بهره برداری از چنین دروغ سازی هایی یک نوع فیک نیوز سازمان یافته است که متاسفانه بعضا در بزنگاه های سیاسی برای مسائل سیاسی حساس همچون «FATF» دیده شد. تداوم این موضوع آبرو و اعتبار رسانه ها را در سطوح مختلف زیر سئوال می برد.  
کد مطلب: 647186
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
ترفندهای ژورنالیستی در خدمت احزاب درآمده. ژورنالیست غیر متعهد آلت دست میشود. در موارد حاد شروع به دروغ پراکنی میکند.
Iran, Islamic Republic of
بعضی از اینها تو روزنامه هاو زردنامه ها و پیج های مجازی شان حاضرند برای دو زار فروش بیشتر یا چند تا کلیک و لایک بیشتر، نه تنها منافع کشور و نظام را بر باد بدهند بلکه چوب حراج به شرف و انصاف و عقل و وجدان خودشان هم بزنند.
روزنامه های زنجیره ای، سایتهای فیک نیوز و پیج های هرزنامه
Iran, Islamic Republic of
نقل است که شیخی، شیطان را به خواب دید که زنجیرهایی در برابر دارد برخی ضخیم و بعضی دیگر نازک، از آنها پرسش نمود و پاسخ شنید که اینها زنجیرهایی هستند که بندگان خدا را باآن به سمت گناه می کشم هر کس زنجیری دارد. هر چقدر ایمان بنده قویتر باشد، زنجیر او ضخیمتر و محکمتر است. پرسید زنجیر من کدام است. جواب شنید:" تو به زنجیر احتیاج نداری! خودت با اولین دعوت، به دنبال من می آیی!"
.
انصافا بعضی از این داخلی ها در خباثت گوی سبقت را از BBC و VOA و منوتو و.... بقیه بنگاههای شایعه پراکنی ربوده اند. بلکه حتی این دروغ پراکنهای اون ور آبی باید دنبال اینها بدوند.
Iran, Islamic Republic of
این که شما درج کردید صحیح است ولی اصولگرایان هم در جلوگیری از پیشبرد حکومت کم کاری نکردها ند
Iran, Islamic Republic of
این ها روزنامه نیستند فحش نامه هستند
Iran, Islamic Republic of
از تتلو چه خبر
Iran, Islamic Republic of
جهان نیوز فکر کنم کلا پنج شنبه صبحها تعطیل هستید!
Iran, Islamic Republic of
این زردنامه ها فقط به درد شیشه پاک کردن می خورند و دیگر هیچ !
حسن
Iran, Islamic Republic of
اخه تو که نظر رو درج نمیکنی برای چی ژست ازادیخواهی میگیری؟!!!
نیکی
Iran, Islamic Republic of
حالا همچین از رسانه های اصلاح طلبان میگه که انگار اخبار در رسانه های اصولگرایان به بهترین وجه و درست ترین شکل و بدون جانبداری و تلقینات مطلوب سیاسیشون منتشر میشه...
جهان نیوز جان یکم سر تو یقه خودت کنی به بقیه اینقدر ایراد نمیگیری...
تو فقط یک خبر درست و خالص و بدون جهت گیری سیاسی از خودت بذار ..به صد تا بد و بیراه گفتن به بقیه ارزش داره
Iran, Islamic Republic of
وسيله كار و كاسبي و جيب مردم زدن توسط پولبريتي ها شده اند