سه شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - 4 Aug 2020
 
۰

جزئیات گزارش کمیته تحقیق درباره حوادث بصره

سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۴۸
کد مطلب: 647083
کمیته تحقیق که با دستور حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق تشکیل شده بود، خرابکاری و سستی در جلوگیری از حوادث بصره را اثبات کرد.
جزئیات گزارش کمیته تحقیق درباره حوادث بصره
به گزارش جهان نيوز به نقل از السومریه نیوز، کمیته تحقیق که از سوی فرماندهی عملیات مشترک و با دستور حیدر العبادی نخست‌وزیر عراق تشکیل شده بود، نتایج گزارش خود درباره حوادث بصره که در ابتدای سپتامبر گذشته انجام شد را منتشر کرد.

این گزارش بر عدم استفاده از توان آتش توسط نیروهای امنیتی تاکید کرده و می‌افزاید که کشته‌ها و مجروحانی که در نتیجه این تظاهرات به جای مانده‌اند از میان غیرنظامیان و نیروهای امنیتی بودند که در نتیجه تیراندازی از سوی عناصر مزدور نفوذی در میان تظاهرات کنندگان جان خود را از دست دادند. تعداد کشته شدگان این تظاهرات 9 نفر است و تعداد زیادی از نیروهای امنیتی نیز در این اقدام زخمی شده‌اند.

این گزارش ثابت می کند که پلیس استان به وظیفه خود در حفظ ادارات دولتی عمل نکرده و به صورت صحیح در مناطق مختلف شهر استقرار پیدا نکرده است. علاوه بر اینکه واکنش فرماندهی عملیات بصره نیز سست و کند بوده و وی به بررسی تحولات نپرداخته و تنها به ارائه اطلاعات بسنده کرده است که همین موضوع بی‌ثباتی در این استان را افزایش داده است.

این گزارش به رویکردهای حزبی در میان تعدادی از عناصر پلیس محلی در انجام ندادن مسئولیت‌هایشان اشاره و تاکید کرد که عناصر نفوذی وابسته به احزاب مختلف بوده‌اند.
کمیته مذکور همچنین به فقدان نقش و عدم همکاری استانداری و رئیس و اعضای شورای استان در حل بحران اشاره کرده و می‌افزاید که هماهنگی و همکاری بین استاندار و رئیس پلیس نیز وجود نداشته و استاندار هیچ کمکی به پلیس محلی و فرماندهان آن برای حفظ امنیت در استان نکرده است. این در حالی است که استاندار، رئیس شورای تامین در یک استان به شمار می‌رود.

گزارش همچنین به ضعف ابعاد اطلاعاتی و پیش دستانه در حوادث بصره اشاره کرد که نقش اساسی در کندی اقدامات امنیتی برای جلوگیری از حوادث بصره داشته است.
کمیته تحقیق مذکور فعالیت‌های خود را در سپتامبر گذشته با مشارکت اتاق عملیات وزارت کشور و فرماندهی عملیات مشترک و فرماندهی نیروی زمینی و سرویس امنیت داخلی و سرویس اطلاعات کشور و نیروهای امنیتی وزارت دفاع و اطلاعات نظامی آغاز کرد.

پیش از این نخست وزیر عراق فرماندهی اتاق عملیات مشترک را به انجام تحقیقات در خصوص حوادث بصره و کشته و زخمی شدن تعدادی از شهروندان و به آتش کشیدن ساختمان های دولتی و دیپلماتیک در این استان مأمور کرده بود. کنسولگری ایران در بصره نیز یکی از ساختمان‌هایی بود که در کنار برخی از مراکز وابسته به احزاب در این حوادث به آتش کشیده شد.

منبع: تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *