پنجشنبه ۶ آذر ۱۳۹۹ - 26 Nov 2020
 
۰
مدیرکل بهداشت و درمان کمیته امداد خبر داد

توزیع سبد غذایی بین ۱۳۷هزار کودک دچارسوء تغذیه

يکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۰
کد مطلب: 646552
مدیرکل بهداشت، درمان و امور بیمه کمیته امداد با اعلام اینکه ۱۶۰ هزار کودک دچار سوءتغذیه توسط وزارت بهداشت شناسایی‌شده‌اند، گفت: از این تعداد ۱۳۷ هزار کودک سبد غذایی دریافت می‌کنند و بقیه پشت نوبت دریافت سبد غذایی هستند.
توزیع سبد غذایی بین ۱۳۷هزار کودک دچارسوء تغذیه
به گزارش جهان نيوز به نقل از فارس، جعفر رحیمی، مدیرکل بهداشت، درمان و امور بیمه کمیته امداد با اعلام اینکه ۱۶۰ هزار کودک دچار سوءتغذیه توسط وزارت بهداشت و درمان شناسایی‌شده‌اند، گفت: از این تعداد ۱۳۷ هزار کودک سبد غذایی دریافت می‌کنند و ۲۳ هزار کودک دیگر پشت نوبت دریافت سبد غذایی بوده که در صورت تأمین اعتبار از این خدمت بهره‌مند می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه استان کرمان با ۱۶ هزار کودک دچار سوءتغذیه نسبت با سایر استان‌ها بیشترین تعداد کودکان مبتلابه سوء‌تغذیه را دارد، بیان داشت: استان‌های سیستان و بلوچستان، فارس، هرمزگان و لرستان به ترتیب بعد از کرمان دارای بیشترین تعداد کودکان دچار سوءتغذیه هستند.

رحیمی با بیان اینکه ۱۳ درصد از کودکانی که سبد غذایی دریافت می‌کنند تحت حمایت کمیته امداد هستند، افزود: ۸۷ درصد از آنان افراد نیازمند بوده که توسط خانه‌های بهداشت و پایگاه‌های سلامت شناسایی و برای دریافت سبد غذایی به کمیته امداد معرفی‌ شده‌اند.

مدیرکل بهداشت، درمان و امور بیمه کمیته امداد با اشاره به اینکه ۴۳ درصد از کودکان مبتلا به سوء  تغذیه شهری و ۵۷ درصد آنان روستایی هستند، گفت: ۵۴ درصد آنان دختر و ۴۵ درصد پسر هستند.

وی با اشاره به اینکه مغز کودکان در پنج سال نخست زندگی رشد می‌کند، در مورد وضعیت سنی کودکان بهره‌مند از سبد غذایی، گفت: پنج درصد کودک زیر یک سال، ۲۸ درصد یک تا دو سال، ۲۸ درصد دو تا سه سال، ۲۴ درصد سه تا چهارسال و ۱۵ درصد چهار تا پنج سال هستند.

رحیمی با بیان اینکه سه درصد از کودکان مبتلا به سوءتغذیه پدرانشان فوت‌شده است و ۹۷ درصد پدرانشان در قید حیات است، افزود: شغل ۵۲ درصد پدران این کودکان کارگر، ۱۷ درصد کشاورز، ۱۵ درصد بیکار و ۱۶ درصد آنان دارای مشاغل روزمزد و متفرقه هستند.

مدیرکل بهداشت، درمان و امور بیمه کمیته امداد با بیان اینکه محتوای سبد به‌گونه‌ای تعیین‌شده که نیاز روزانه انرژی کودکان شامل پروتئین، حبوبات، لبنیات و ریزمغذی‌ها را تأمین کند، تصریح کرد: هدف از اجرای این طرح بهبود وضعیت رشد و تغذیه کودکان زیر پنج سال دچار سوءتغذیه در دهک‌های پایین جامعه است.

وی به حمایت از تغذیه مادران باردار و شیرده تحت حمایت کمیته امداد اشاره کرد و افزود: این طرح از سال ۹۶ با هدف بهبود تغذیه مادران باردار نیازمند و پیشگیری از تولد نوزادان با وزن کم آغازشده است.

رحیمی افزود: هم‌اکنون دو هزار و ۵۰۰ زن باردار و شیردهِ تحت حمایت که دچار سوءتغذیه هستند شناسایی شدند که ماهیانه ۱۲۰ هزار تومان برای تأمین سبد غذایی به آنها پرداخت می‌شود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *