دوشنبه ۵ فروردين ۱۳۹۸ - 25 Mar 2019
 
۱۰
۶۲
روحانی در دانشگاه تهران:

در سال ۹۲ به محض انتخابم به عنوان رئیس‌جمهور قیمت دلار کاهش یافت/ هر روز لیست قیمت‌ها را می‌بینم؛ می‌دانم مردم چه می‌کشند

يکشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۶
رئیس‌جمهور گفت: هر روز لیست قیمت اجناس را می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است؟ مخصوصا کسانی که حقوق ثابت دارند، اما ما در برابر این شرایط باید تسلیم شویم یا باید به همدیگر امید دهیم و کمک کنیم؟
در سال ۹۲ به محض انتخابم به عنوان رئیس‌جمهور قیمت دلار کاهش یافت/ هر روز لیست قیمت‌ها را می‌بینم؛ می‌دانم مردم چه می‌کشند
به گزارش جهان نيوز، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی با تبریک آغاز سال تحصیلی جدید به اساتید ، دانشجویان و کارکنان دانشگاه‌ها گفت: این مراسم به عنوان احترام و کرنش در برابر علم، دانش، پژوهش و فناوری است و مخاطب این کرنش اساتید و دانشجویان عزیز ما هستند.

وی از دانشگاه تهران به عنوان یک دانشگاه کهن، قدیمی و برتر  نام برد و بااشاره به جلسه اخیر دادگاه لاهه برای رسیدگی به شکایت ایران از آمریکا افزود: در همین دادگاه اخیر لاهه برخی چهره‌ها، از  همین دانشگاه تهران بودند و یکی از افرادی که به وکالت از ایران در آن جلسه سخن می گفت جزو همکلاسی‌های ما در دوران دانشجویی در دانشکده حقوق بود.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: دانشگاه همانطور که امام(ره) فرمود می‌تواند مبدأ تحولات باشد و دانشگاه می‌تواند مظهر اقتدار باشد همانگونه که مقام معظم رهبری بر آن تأکید کرد.

روحانی با اشاره به حضور و نقش آفرینی فارغ التحصیلان دانشگاهها در عمده مدیریت های جامعه ، نقش دانشگاه را برای آینده جامعه و مدیریت آینده کشور بسیار مهم برشمرد و گفت: اگر امروز نقصی از مدیران گرفته می‌شود و نقد واردی مطرح می‌شود، باید بپذیریم به نوعی نقد بر دانشگاه هم هست چرا که  اینها در همین مرکز تربیت شده اند و دانش آموخته اند.

وی دانشجو و استاد را دو واژه بسیار قشنگ، زیبا و غرور آفرین در دانشگاه ذکر کرد و با تاکید بر اهمیت نقش امید در موفقیت و توسعه روزافزون کشور اظهارداشت: علت موفقیت‌هایمان در دولت یازدهم، کجا بود؟ از امید به آینده شروع شد و دیدگاه مردم نسبت به آینده بود که جامعه ما را در مسیر جدیدی قرار داد.

رئیس جمهور افزود: در سال 92 انتخاب شده بودم و 2 ماه بعد بنا بود دولت تشکیل دهیم به محض انتخاب قیمت دلار کاهش یافت، بازار آرام شد و امیدها افزایش یافت. در آن دوره ما هنوز کاری نکرده بودیم و دولت فعالیت خود را آغاز نکرده بود اما مردم به آینده بهتر، به تعامل بیشتر با جهان،  آرامش بیشتر و فضای امن‌تر و نه امنیتی‌تر، امیدوار شده بودند.

روحانی با بیان اینکه هنرپیشه سینما، کارگردان و نویسنده کتاب همه امیدوار شده بودند و می‌دانستند که برای گرفتن مجوز خیلی معطل نمی‌شوند، اظهار داشت:

دانشجو هم امیدوار شده بود چون می‌دانست از سال 92، دیگر در 16 آذر آزاد است و همه دانشگاه‌ها می‌توانند مراسم 16 آذر داشته باشندو  می‌توانند حرف بزنند و نقد کنند.گاهی وقت‌ها ممکن است از لحاظ عاطفی پذیرش انتقاد برای انسان ، زیاد سخت باشد. من هم وقتی در روزنامه ها و  فضای مجازی، 10 الی 15 انتقاد می‌خوانم می‌گویم امروز بس است، کنار می‌گذارم. چون هم وقت بیشتر ندارم و هم نقد بیش از حد می‌تواند مفید نباشد اما  نقد به اندازه ، هم مفید و هم لازم است.

وی گفت: یک مطلبی در بیان روایی داریم که ممکن است برای جامعه بزرگ به نوع دیگری معنا کنیم و آن اینکه « اگر کسی برادر مؤمنش را در فضای دوستانه دو نفری نصیحت‌ بکند، به او زینت داده، و مشکلش را حل کرده است اما اگر همین نقد را در یک جمع عمومی بگوید، نگران، ناراحت و شرمسارش کرده است».در زندگی جمعی، خانوادگی، اجتماعی هم اینچنین است. در زمینه دولت و حکومت هم می‌تواند تا حدودی صادق باشد.

رئیس‌جمهور خاطرنشان کرد: الان اساتیدی در کشور داریم که از لحاظ اقتصادی، مقاله می‌نویسند، مصاحبه و نقد می‌کنند، عده‌ای از اساتید هم داریم که اصلا ً‌ندیدم مصاحبه کنند و در روزنامه حرف بزنند ولی مرتب برای من نامه می‌نویسند. این تأثیرگذارتر است.

استادی که در بحث اقتصادی نقد دارد،‌برای من مستقیم نامه می‌نویسد من هم به دقت می‌خوانم  و پیام تشکر برایش می‌فرستم. می‌گویم نامه شما رسید، خواندم، متشکرم. یکی هم مصاحبه می‌کند آن را هم می‌شنوم، گاهی وقت‌ها نقد به اندازه بسیار مفید است، نقد بیش از حد مثالش همان نمک است. نمک طعام به اندازه باشد لازم است، و اگرزیاد باشد، نمی‌شود غذا را خورد.

روحانی با بیان اینکه دانشگاه‌ها باید نقاد و پرسشگر باشند و باید دولت را نقد کنند، تصریح کرد: هیچ تردیدی در این بحث وجود ندارد. البته خواهش من این است که این نقادی و پرسشگری با اطلاعات کافی باشد. بر همین اساس فردا عده‌ای از اساتید اقتصادی را دعوت کردم رو در رو با آنها بنشینم و صحبت کنم. برخی از آنها به صورت نامه سرگشاده و بعضی‌ها به صورت نامه خصوصی برای من نامه نوشتند. حرف‌هایی دارم با آنها مستقیم مطرح می‌کنم.

وی اضافه کرد: وقتی موضوعی را نقد می‌کنیم، باید شرایط کشور را دقیقاً بدانیم. وقتی دستور ورزش به فردی می‌دهید، به سلامت و سن طرف هم نگاه می‌کنید، در چه سنی و شرایطی است به همه نمی‌شود یک نسخه ورزش یکسانی داد. شرایط کشور، شرایط یکسانی نیست. ما باید در این شرایط ببینیم چه کار باید بکنیم و راه حل چیست؟ نه در یک شرایط ایده‌آل.

رییس جمهور با طرح این سوال که چه چیزی باعث شد در دولت یازدهم پیشرفت کردیم و امید مردم به آینده افزایش یافت؟اظهارداشت: به نظر من کلید اصلی موفقیت دولت یازدهم امید مردم بود. مردم فضا را روشن می‌دیدند و شاهد بودند که هر روز گره‌ای گشوده می‌شود. افضل اعمال امت ، انتظار الفرج است و پیامبر فرمود بهترین عمل، امید به گشایش‌هاست. معنی عام انتظار فرج یعنی بدانیم گره‌ها باز می‌شود و بن‌بست‌ها از بین می‌رود. این انتظار فرج است. یعنی ما مرتب نسبت به آینده خودمان، امیدوار باشیم. اگر انتظار یُسر باشد، خود این انتظار آسانی و یُسر را می‌آفریند و اگر انتظار عُسر باشد، خودش عُسر می‌آفریند.

روحانی خاطرنشان کرد: اگر یک پزشکی به مریض که می‌رسد به او بگوید، خیلی دیر آمدی، اوضاعت خیلی بد است و دعا کن. این مریض که کارش تمام است اما اگر دکتر به همان مریض بگوید چرا ناراحت هستی چیزی نیست، خیلی ها از این بیماری‌ داشتند و نجات پیدا کردند، کمی سخت است اما بهتر می شوی و نگران نباش،‌من در کنارت هستم. حال این مریض اصلاً قبل از نسخه، دارو و درمان 20 درصد خوب می‌شود. بعضی‌ها می‌گویند گفتار درمانی نکنید، ولی امید درمانی درست است. گفتار درمانی خیلی مؤثر نیست اما امید درمانی به طرف می‌گوید تو مشکلی نداری، تو زنده هستی و مشکلت حل می‌شود.

وی با بیان اینکه "امروز در جامعه‌مان نیاز به تقویت امید به فردا داریم"، اظهارداشت: نمی‌خواهم بگویم امروز مردم ما مشکل ندارند، شما ممکن است، قیمت اجناس را هر زمانی که به فروشگاه می‌روید چک کنید اما من به عنوان رئیس جمهور هر روز لیست قیمت اجناس را می‌بینم و می‌دانم وضع زندگی مردم چگونه است مخصوصاً آنهایی که حقوق ثابت دارند. اما آیا ما باید در برابر مشکلات و شرایط جدید تسلیم بشویم و یا باید به همدیگر امید بدهیم و به یکدیگر کمک کنیم.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ما از این دوره عبور خواهیم کرد، گفت: اما باید از این مسیر و برای رسیدن به آینده و روزهای بهتر، امیدوارانه و از ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه عبور کنیم. ناامیدی و ناامید کردن مشکلات را حل نمی‌کند. یک وقتی ما می‌خواهیم انکار کنیم و بگوییم مشکلی نیست، این بد است و نباید مشکل را انکار کنیم. مشکل وجود دارد اما اینکه بگوییم مشکل حل نمی‌شود، این درست نیست. می‌خواهیم بگوییم آینده بدتر می‌شود، ممکن است آینده کوتاه‌مدت بدتر شود، ولی آینده بلندمدت حتماً بهتر می‌َشود، چرا بهتر نشود. چرا نتوانیم از مشکلات عبور کنیم؟

روحانی با طرح این پرسش که دلایل امیدوار کننده برای وضعیتی بهتر در آینده چیست؟، گفت: در تاریخ آمریکا  طی 40 سال گذشته ، کینه‌توزتر از تیم فعلی دولت آمریکا نسبت به ایران، ایرانی، نظام جمهوری اسلامی شکل نگرفته بود.دشمنی ها بوده اما یک نفر بوده و بقیه در دشمنی متوسط بودند اما الان در کاخ سفید بدترین ها دور هم جمع شده اند.

وی با تشریح اهداف گردانندگان کاخ سفید علیه ایران اسلامی اظهار داشت: آنها کار خود را با یک جنگ روانی شروع کردند و جنگ اقتصادی به عنوان هدف میان‌مدت آنهاست. جنگ برای موضوع کارآمدی نظام، هدف سوم و مشروعیت‌زدایی از نظام هدف نهایی آنها است. آن تغییر رژیمی را که سخن می‌گویند با مشروعیت‌زدایی دنبال می کنند که این مشروعیت زدایی را با جنگ روانی ، اقتصادی و موضوع کارآمدی پی می گیرند.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه ایران اسلامی و ملت بزرگ ایران از همه این توطئه ها با وحدت ، اتحاد و یکپارچگی عبور خواهد کرد، گفت: در خیلی از جاها می‌توانیم آمریکا را شکست دهیم. یک کسی ممکن است بگوید چرا شعار می‌دهید و شما به عنوان یک کشور در حال رشد و توسعه چگونه می خواهید آمریکای ابرقدرت را با این همه نفوذ اقتصادی، سیاسی، نظامی و امنیتی در دنیا ، شکست دهید؟

روحانی با طرح این پرسش که "آیا آمریکا به لحاظ سیاسی در برابر جمهوری اسلامی ایران در این چند ماه و طبق قضاوت های جهانی ، شکست خورده یا پیروز بوده است؟"، افزود: هیچ‌کس در دنیا به جز چند کشور معدود نیست که بگوید تصمیم آمریکا برای خروج از برجام، درست بوده است. حتی آنهایی که خیلی احتیاط می‌کنند اظهار تأسف می‌کنند، آنهایی که صریح‌تر حرف می‌زنند می‌گویند آمریکا اشتباه کرده و  آنهایی که صریح‌تر حرف می‌زنند می‌گویند کار خلاف قانون انجام داده و برخلاف مقررات حرکت‌کرده است.

رئیس جمهور افزود: جلسه اخیر مجمع عمومی سازمان ملل و نطق‌ها و سخنرانی‌ها را دیدید و شنیدید. آقای ترامپ حتی برای ضربه زدن به ایران و تایید سیاستهایش ، جلسه شورای امنیت را به ریاست خود برگزار کرد اما چه پاسخی دریافت کرد.  همه 14 عضو دیگر در شورای امنیت سازمان ملل از برجام تعریف کردند.

رییس جمهور در ادامه خاطرنشان کرد: آقایی که به اصطلاح و به ظاهر میزبان سازمان ملل است و  به همه سرانی که می‌خواهند وارد نیویورک بشوند، ویزا می‌دهد و رئیس دوره‌ای شورای امنیت هم است، اما دست خالی از شورای امنیت بیرون می‌آید و نتوانست به نتیجه برسد. چرا؟ حقانیت ما در این مسأله و تدبیر ما در این مسأله ما را پیروز کرده است.

روحانی با بیان اینکه روزی که آمریکا از برجام خارج شده بود، توقع آمریکایی‌ها این بود که یک ساعت بعد یا حداکثر فردا صبح به وقت خودمان ما هم اعلام کنیم که از برجام خارج می شویم،  تصریح کرد: نتیجه چه می‌شد؟ بلافاصله پرونده به شورای امنیت برمی‌گشت. تحریم بین‌المللی علیه ما شروع می‌شد، همه قطعنامه‌ها علیه ایران سر جای اول خودش برمی‌گشت  و ما در دنیا تنها می‌شدیم و  همه  طرفدار آمریکا می‌شدند.اما نظام جمهوری اسلامی ایران تدبیر کرد و عجله نکرد. بدون عجله و بدون دستپاچگی گفت من مهلت چند هفته‌ای می‌دهم ببینم بقیه چه می‌کنند آن چند هفته تا حالا هنوز ادامه دارد. ضرر کردیم؟ هر وقت بخواهیم از برجام خارج شویم، خارج می‌شویم. این مشکلی ندارد. خارج شدن مثل خراب کردن یک دیوار است به راحتی می‌شود خرابش کرد، ساختن سخت است. خراب کردن مشکل ندارد.

وی ادامه داد:‌ می‌گویند چرا از برجام خارج نشدید در حالیکه برای خروج مشکلی وجود ندارد هر وقت می‌توان از آن خارج شد اما اینکه منفعت شما و منفعت کشور در کدام است مهم است. ماندن یا نماندن برجام مهم نیست منافع ملی، امنیت ملی و مصالح ملی مهم است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه در شرایط کنونی از لحاظ سیاسی ما پیروزیم یا آمریکا؟، اظهار داشت: از لحاظ سیاست خارجی قطعاً ایران پیروز این ماجرا و آمریکا شکست‌خورده این ماجراست و فکر نمی‌کنم هیچ کس در این مسأله تردید داشته باشد. همه می‌دانند آمریکا از لحاظ حقوقی، سیاسی و زیرپاگذاشتن تعهدات بین‌المللی، حتماً دچار شکست شده است و ما موفقیت و پیروزی به دست آوردیم.

روحانی با اشاره به اینکه از لحاظ حقوقی چه کسی در این ماجرا پیروز است؟، گفت: 

ما همیشه افتخار می‌کردیم که در دوران مرحوم دکتر مصدق، انگلیس از ما در لاهه شکایت کرد و تیم دکتر مصدق رفتند آنجا بگویند این دادگاه برای رسیدگی به این موضوع صلاحیت ندارد و دادگاه در نهایت در مسأله صلاحیت به نفع ایران رأی داد و گفت من صلاحیت ندارم زیرا یک طرف دولت است و یک طرف شرکت است و من نمی‌توانم وارد این موضوع شوم. البته توصیه‌های اجرایی کرد که به ضرر ما بود.

رییس جمهور اضافه کرد: اما امروز ایران شکایت کرد و ما شاکی بودیم و ما وارد شدیم نه اینکه آمریکا شکایت کرده باشد. ما شکایت کردیم و در نهایت، هم در صلاحیت پیروز شدیم و هم در اجرای موقت ،موفق شدیم. دو موفقیت بزرگ در دادگاه لاهه به دست آوریدم به دست چه کسی؟ به دست تحصیلکرده‌های همین دانشگاه تهران. به دست حقوق‌دانان و دیپلمات‌های خودمان.

روحانی خاطرنشان کرد: البته یک موفقیت دیگر هم در دادگاه عالی رم برای اموالمان به دست آوردیم. امیدواریم موفقیت‌های دیگر هم در دادگاه‌های بین‌المللی دیگر داشته باشیم. حالا ما موفقیم یا آمریکا؟ البته ما موفق هستیم اما آیا در عین حال ما مشکل نداریم؟ چرا مشکل داریم. مشکل ما از اینجا ناشی می‌شود که آمریکا بر خلاف توافق و برخلاف معاهده‌اش و برخلاف مصوبات شورای امنیت سازمان ملل از یک توافق چندجانبه، بی‌دلیل خارج شده است. در اینجا حکم کیست؟ حکم، دبیرخانه سازمان ملل است و از آن بالاتر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی است. این دو حکم هر دو می‌گویند حق با ایران است و آمریکا اشتباه کرده است.

رییس جمهور تاکید کرد: پس ما از لحاظ سیاسی، از لحاظ نهادهای بین‌المللی،از لحاظ حقوقی و افکار عمومی موفق شدیم ، حتی در خود آمریکا نیز برای دولت آمریکا این یک پیروزی نیست اما از لحاظ روانی و اقتصادی آمریکا وارد عمل شده است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: امروز بر اثر قوانین ظالمانه آمریکا سرنوشت شرکت‌های اروپایی این است که آنهایی که با ما کار می‌کنند اگر ادامه کار را قطع کنند، توسط دادگاه اروپا جریمه می‌شوند و اگر بر اساس توافق ادامه همکاری دهند، توسط آمریکا جریمه می‌شوند و چنین مقوله‌ای در تاریخ روابط اتحادیه اروپا و آمریکا نبوده است.
روحانی با اشاره به دیدارهای خود با اکثر رهبران اروپا در سفر نیویورک، گفت: یک نخست‌وزیر کشور مهم اروپایی به من گفت اگر 5 سال پیش به من می‌گفتند روزی پیش می‌آید که در دعوا بین ایران و آمریکا، اتحادیه اروپا به طرف ایران می آید، می‌گفتم از محالات تاریخ است چراکه ما متحد آمریکا هستیم و امنیت و اقتصاد ما با آمریکا گره خورده و امکان ندارد اگر روزی ایران و آمریکا رو در روی هم قرار بگیرند پشت سر ایران برویم.

رئیس جمهور ادامه داد: این مسأله‌ای که به ذهن غیرممکن می‌آمد، امروز ممکن شده و اتحادیه اروپا در برابر آمریکا ایستاده است و درست روز قبل اینکه ترامپ می‌خواهد علیه ایران جلسه شورای امنیت را برگزار کند ، اتحادیه اروپا، چین و روسیه علیه آمریکا جلسه تشکیل می‌دهند و این حادثه، حادثه کمی نیست.

روحانی با بیان اینکه صدا و سیما و دانشگاهیان کشور باید این موفقیت ها را برای مردم توضیح دهند، اظهار داشت: حادثه بزرگی از لحاظ سیاسی در دنیا اتفاق افتاده است؛ ممکن است بگویید اروپایی‌ها نمی‌توانند شرکت‌های خودشان را راضی کنند. این ممکن است، اما دولت‌ها همه پشت سر ایران هستند. گاهی هم ما حریف شرکت‌های خودمان نمی‌شویم. نه شرکت‌های خصوصی، گاهی حریف شرکت‌های دولتی هم نمی‌شویم.

رئیس جمهور ادامه داد: در دنیای امروز آن هم در اروپا که اکثریت قریب به اتفاق شرکت‌ها و بانک‌های آنان خصوصی بوده و بسیاری از آمریکایی‌ها در آن سهام دارند، اینطور نیست اگر دولت یک تصمیمی گرفت به راحتی بتوانند بروند پشت سر آمریکا؛ شرکت سود و زیان و منافع خودش را حساب می‌کند.

روحانی با بیان اینکه ما در بسیاری از قدم‌ها موفق بودیم و چرا نباید نسبت به آینده امیدوار باشیم؟ گفت: این اشکال روزنامه‌ها و یا فضای مجازی یا صدا و سیمای ما است که وقتی شرکتی بعد از برجام به ایران می‌آید می‌گویند اصلاً خبری نیست و کسی نیامده است. در صورتی که 9 شرکت آمده است اما حالا که دارند خارج می‌شوند هر روز می‌شمارند.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز مشکلاتی برای ما از لحاظ اقتصادی خواهد بود، خاطرنشان کرد: علیرغم اینکه مشکلات فشار به مردم وارد می‌کند، می‌توانیم بهترین راه‌حل را برایش پیدا کنیم و این دولت نیست که بهترین راه‌حل را پیدا کند؛ این همه ما هستیم که باید بهترین راه‌حل را پیدا کنیم.

روحانی افزود: من تاکنون چندین نامه اساتید دانشگاه را خواندم. خیلی نتوانستم استفاده کنم آنچه که آنها می‌گویند و با آنچه ما داریم انجام می‌دهیم چه جور می‌شود. یک بار هم در ماه رمضان رو در رو با آنها نشستیم و با هم صحبت کردیم. ما از دانشگاه انتظار بیشتر و بالاتر داریم.

وی تاکید کرد: دانشگاه باید دولت را برای خودش بداند چراکه دولت برای مردم است و این مردم و دانشگاهیان به آن رأی دادند. همه ما پای صندوق رفتیم و شما دانشگاهیان در همه انتخابات‌ نقش بسیار ارزشمند و والایی داشتید. مهم نیست طرفدار کدام نامزد بودید. اصل حضور مردم و تشویق شما است.

رئیس‌جمهور اظهار داشت: اگر دانشگاه در انتخابات نیاید اصلاً انتخابات گرم نمی‌شود. دانشجو و دانشگاهیان هستند که حضور پیدا می‌کنند و نقش خودشان را ایفا می‌کنند.
 روحانی در ادامه با تشکر و قدردانی از همه دانشگاهیان برای همه انتخابات‌هایی که تا امروز برگزار شده بویژه در اردیبهشت 96  که کار بسیار مهم و بزرگی را انجام دادند، اظهارداشت: دولت برای شما است. همه باید به هم کمک کنیم. چگونه می‌توانیم راه بهتری برای حل مشکلات پیدا کنیم؟ در این راستا به عنوان دولت گفتیم تمام کالاهای اساسی مورد نیاز و ضروری مردم که یک مقدار بازتر هم در نظر گرفتیم و 25 قلم کالا را شامل شد ،به حد نیاز جامعه با ارز ثابت 4200 تومانی در اختیار مردم قرار می‌دهیم. این اراده دولت است و اجرا کرده است و عمل می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: تقریباً حدود 14 تا 15 میلیارد دلار تا آخر سال احتمالاً در این زمینه هزینه خواهیم کرد . ما این را تعهد کردیم و خواهیم داد. حالا در اینکه چگونه این ارز می‌آید و چگونه تبدیل به کالا می‌شود و چگونه توزیع  و دست مصرف‌کننده می‌رسد. همه باید به هم کمک کنیم، دولت به تنهایی قادر نیست در این راه همه گره‌ها را باز کند و همه باید دست به دست هم دهیم.

روحانی افزود: اگر بنا باشد با یک شایعه در فضای مجازی که بگویند فلان جنس کم شده است. جنسی که آماده کردیم تا به طور طبیعی مردم در یک ماه آنرا بخرند اگر آن جنس را در دو روز خریدند خوب 28 روز آن قفسه خالی می‌ماند. دائم دوربین عکس می‌گیرد و می‌گوید قفسه خالی است. خوب این برای یک ماه  بوده که سه روزه خالی شده است که باید دوباره تولید و توزیع شود. چه کسی این کار را کرده است؟ مشکل از دولت است؟ مشکل از مردم است؟ یا مشکل از توطئه بیگانه است؟ در اینجا نمی‌خواهم بگویم چه کسانی چه درصدی در مشکلات نقش دارند. ما باید این مشکل را حل کنیم و باید دست به دست هم بدهیم و شما دانشگاهیان باید در خط مقدم باشید.

رئیس‌جمهور گفت: دولت اعلام کرده برای نیازهای ضروری جامعه غیر از کالاهای اساسی در سامانه‌ای به نام نیما که در آن خرید و فروش  و عرضه و تقاضا انجام می شود، ارز را حدود 7 هزار 500 تومان تأمین می‌کند و این کار را انجام می‌دهیم.

وی اضافه کرد: البته نیازمندی‌های دیگری هم ممکن است به حق یا ناحق وجود داشته باشد، مانند ارز مسافر یا درمان بیمار در خارج از کشور و یا اصلا خرید آپارتمان در فلان کشور، اما تشخیص اینکه نیت طرف مقابل چیست و درخواست اش چقدر به حق و بجا می باشد آسان نیست اما در شرایط کنونی کشور راه حل مشکلات کمک به همدیگر است راهش این است که در کنار هم قرار بگیریم و به هم کمک کنیم و در رأس این موضوع دانشجویان عزیز، دانشگاه ها و اساتید هستند.

روحانی رفع مشکلات اقتصادی را اولویت نخست کشور دانست و گفت: باید این مشکلات را با آرامش و امید بیشتر حل کنیم. اگر در ذهن کسی این باشد که دولت که می‌گوید کالاهای اساسی را تأمین می‌کنم از کجا معلوم که دقیق بگوید و 3 ماه الی 5 ماه بعد چیز دیگری نگوید، اگر این شبهه در ذهن من آمد و اگر دشمنان ما آمدند این شبهه را ایجاد کردند که آقا وضع خیلی بد می‌شود و مشکل می‌شود و  یک روز ناجوری به نام 13 آبان پیش روی ما است، حالا من بیایم بگویم که آقا روز 13 آبان هیچ تأثیری نخواهد گذاشت. آمریکا هر کاری خواسته علیه ما انجام داده است نه قبل از 13 آبان قبل از 13 مهر انجام داده و همه کارها را کرده است. چیزی به نام 13 آبانی نیست که مردم را نگران بکند و همه اش تبلیغات است.
 
کد مطلب: 646488
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


احمد
Iran, Islamic Republic of
البته قیمت دلار پیش از تشریف فرمایی جنابشان پایین آمده بود وایشان بادلار 3300 تومان کشوررا تحویل گرفتند لیکن دردور دوم جنابشان تامرز 20 هزار توان پیش رفت که لازم است دراین خصوص قدری توضیح بفرمایند!
Canada
...
Iran, Islamic Republic of
روز به روز قدرت خرید مردم کمتر وسفرها کوچکتر میشود واز شما هیچ گونه اقدامی نمی شود
🍭
Iran, Islamic Republic of
افزود: در سال 92 انتخاب شده بودم و 2 ماه بعد بنا بود دولت تشکیل دهیم به محض انتخاب قیمت دلار کاهش یافت، بازار آرام شد و امیدها افزایش یافت. در آن دوره ما هنوز کاری نکرده بودیم ............
بنده خدا خودش میگه دیگه !‌چون هنوز کاری نکرده بود ُدلار پایین اومد .بعد که اومد سرکار اولین بار سیف بود که دلار داشت زیر ۳ تومان میامد گفتش دلار نباید زیر ۳۰۰۰تومان بیاد واز ان به بعد اول با شیب ملایم !‌وبعد با حرکتی آبشاری دلار رفت بالا !
هادی
Iran, Islamic Republic of
این بالا رفتن تو زمان همه رنیس جمهورها بوده... کدوم جواب دادن که این دومیش باشه؟
هدی
Iran, Islamic Republic of
هادی تو که از این دولت حمایت میکنی باید جواب بدهی که چرا نرخ دلار 5 برابر شده است ؟
Iran, Islamic Republic of
کدوم با لا رفتن تو همه دولتها بوده این بالا رفتن نیست پرواز کردنه
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
ایشان بجای توضیح درباره نرخ دلار همچنان برجام بی فرجام را توجیه می کنند !!!!
Iran, Islamic Republic of
درآنزمان اگردخالت ولی اله سیف هم نبودپائین ترهم میامددرایران نرخ ارزازتمامی عوامل تاثیرمیپذیردالا عوامل اقتصادی نقدینگی سرگردان هم بهانه است
منم
Iran, Islamic Republic of
یک مقدار تعصب رو کنار بذاریم..من در هر دو دوره مخالف جدی روحانی بوده و هستم اما سخنان امروزش منطقی و درست بود....هر چیزی رو الکی نکوبید!
United Kingdom
ماهم میگیم این دولت دولت حرف و بدون عمله
فقط حرفاش قشنگه اما عملکرد ؟؟؟
...
آزاد
United Arab Emirates
و صدالبته همون دلار پايين آمدن هم به اشاره همونا بود كه ازچندماه پيش ازون تاريخ براي به زيركشوندن دولت وقت دلار رو قلقلك كردن كه بره بالا
سرور
Iran, Islamic Republic of
آقای رییس جمهور خیلی عزیز.اینها دانشجو هستند و نه دانش آموز دبستانی!
هادی
Iran, Islamic Republic of
باباجان رئیس جمهور داشتیم که افراد بالغ رو گفته خس و خاشاک... اینکه خوب گفته
مسعود
Iran, Islamic Republic of
فتنه گران خائن که در سال 88 مملکت رو به آشوب کشیدند از خس و خاشاک هم پست ترند.
مسعود
Iran, Islamic Republic of
مگه آشغالهایی که کف خیابان ریختند وهمه جا را با یک دروغ به آتش کشیدند جز خس و خاشاک چیز دیگری بودندو بعد هم اکثر سردسته هایشان به خارج پناهنده شدند ونسخه تحریم نوشتند تا کمر نظام را بشکنند . اگر اسم محترمانه تری داری بگو ماهم یاد بگیریم.
ابوذر
Iran, Islamic Republic of
ایشون که ماشاالله با چند ده لقب منتقدانش را به جهنم حواله کردند
Iran, Islamic Republic of
...
هادی تو چرا نمیری تو سایت های خودتون
Iran, Islamic Republic of
تو همه خبرها هستی ها
ایرانی
Iran, Islamic Republic of
البته بیشتر حاضرین از وزرا، مسئولین و اساتید دانشگاه بودند و عده قلیلی هم دانشجو!
Iran, Islamic Republic of
حواله جهنم الان چند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
می دانم مردم چه می کشند
Germany
چطور می تواند فردی با حقوق دولتی خانه شخصی بزرگی در و لنجک داشته باشد، حقوق نجومی بگیرد و از آنچه مردم می کشند هم اطلاع داشته باشد؟
هادی
Iran, Islamic Republic of
آیا فردی که در نارمک بود از رنج مردم باخبر بود و مملکت رو ساخت؟ یا ویرانه تحویل داد!!؟
دکتر احمدی نژاد از طبقه متوسط بود و از درد مردم آگاه بود.
Iran, Islamic Republic of
فردی که در نارمک بود فقط 2 میلیون مسکن مهر ساخت و یارانه و عیدانه و بنزین سفر می داد و صنایع هسته ای و هوافضا و موشکی و نانو و بیو تکنولوژی را توسعه داد.
Iran, Islamic Republic of
بله از درد مردم با خبر بود چشم باز کن و ببین اون همه سازندگی و کارهای عمرانی و عزت و سربلندی در اوج تحریمها که هنوز این دولت ریزه خوار همون کارهاست
100
Iran, Islamic Republic of
آقای روحانی اگه دانشگاه ها قبل از 16 آذر 92 آزاد نبودنند خود شما از اول انقلاب تا 92 مسولیت قانونگذاری ، امنیتی ... داشته اید خدای من پشیمانم که بهت رای دادم
Iran, Islamic Republic of
روحانی ۱۶سال با تمام امکانات وبودجه در قسمت تحقیقات استراتژیک مجمع تشخیص ! مثلا داشته روی سند پیشرفت ایران !کار میکرده !
روحانی=رکوردار عمل به حرفهای خودش در تاریخ ایران !!!!!!
Iran, Islamic Republic of
مهدی جعفرنژاد وکیل حسن عباسی از سخنرانان معروف کشور، از ابلاغ حکم قطعی حبس موکلش به مدت ۷ ماه خبر داد.

سال ۱۳۹۵ دفتر ریاست جمهوری تحت دو عنوان «نشر اکاذیب» و «توهین به مسئولین» از حسن عباسی شکایت کرد.

وی از اتهام نشر اکاذیب برائت گرفت اما در اتهام توهین مجرم شناخته شد.
Germany
شما مگه به روحانی رای داده بودی؟
Iran, Islamic Republic of
نه رای ندادم اونهای که رای دادند اعلام کرده اند پشیمان هستند
دلواپس
Iran, Islamic Republic of
گرامی همه ی هم وغم ما انتخاب فردی کاراهست...فرق نمی کرد اگر رییسی هم بود ما خیلی متوقع تر اورازیر نظر داشتیم ...انشالله بتوانیم با هم از گردنه ها عبور کنیم
Iran, Islamic Republic of
این دیگه آخر توجیه . از ترس دلار 5000 تومانی رئیسی به روحانی رای دادید و حالا که دلار تا 19000 رفت بالا فرق نمیکرد ؟ مردم رو چی فرض کردید؟
Iran, Islamic Republic of
جناب رئیس جمهورمشکل سیاسی (جناحی)روابط بین الملل یاامنیتی نیست مشکل سوءمدیریت اقتصادکشور
است ولازمه آن استفاده ازهمان استادی است که بدون چشمداشتی وتنهاازسردلسوزی برای حضرتعالی نامه ای ارسال میکنداگرمردم نگران تامین فردای خودنباشداگر تولیدکننده دربین دستورالعملهای مختلف اسیرنشودوبتواند
تولیدروزانه خودراروانه بازارکندناخودآگاه امیدایجادخواهدشد
عرفان
Iran, Islamic Republic of
حرف های تكراری... امید واهی... دلار 14 تومنی... گرانی و تورم.... و دیگر هیچ... علی بركت ا...
Iran, Islamic Republic of
ایران شده سخنرانی و حرف زدن
خیاوی
Iran, Islamic Republic of
الان درمورد دلار به همه مردم ثابت شد که خوددولت متاسفانه جلو ریزش قیمت روگرفت واین یعنی چی ؟؟؟مشکل ناکارامدی وبی خیالی دولته
Iran, Islamic Republic of
قال هاشمی وزیر البهداشت المملکه : تا 1400 با روحانی و همینی که هست .
Iran, Islamic Republic of
عمده مشکلات کشور ناشی از سوء مدیریته و به تحریمها مربوط نمی باشد لذا با تسلیم شدن در مقابل دشمن هیچ مشکلی حل نخواهد شد.
Iran, Islamic Republic of
چه غلطی کردیم که بهت رای دادیم. الان زنم و خانواده زنم هر روز دارن تو رو میکوبن توی سرم
Iran, Islamic Republic of
به قول وزیر بهداشت رای دادین پای لرزش هم بنشینید !!!!!
م ج
Iran, Islamic Republic of
جناب شما حرف خوب بلدی بزنید ولی مردم از حرف خسته شده اند حرف برای کسی فایده ندارد؟؟؟؟؟
ناشناس
Iran, Islamic Republic of
باید همه مسئولین هم مثل مردم زندگی کنند و شرمنده زن و بچه هاشون باشند چون در تحریم هستیم نه که عده ای در ناز و نعمت و عده ای گرفتار باشند.
سید رضا
Iran, Islamic Republic of
آقای روحانی ! شما در بیشتر این 40 سال پس از انقلاب ، مسئولیتهای بالا در نظام داشتید و مستقیم و غیر مستقیم ؛ در تصمیم سازی ها نقش داشتید ! درست نیست که اکنون ،پس از چند سال داشتن مسئولیت مستقیم اجرایی ؛ باز هم تقصیر را گردن دیگران بیندازید !!
رضا
Iran, Islamic Republic of
اقای پرزیدنت ،مشکل ما با آمریکا نیست ، مشکل ژنرالهای شمایند که احساس سربازی نظام را ندارند.
yas
Denmark
...
Iran, Islamic Republic of
الان دلار چنده ؟ اخوی
عمار
Iran, Islamic Republic of
آقای رییس جمهور حرفهای بسیار زیبای شما را شنیدیم .
اما سفره ما نشنید!
اما جیب ما نشنید!
اما سوپر مارکت محل ما نشنید!
اما سایپا وایران خودرو نشنیدند!
اما
اما
یک پیشنهاد به هیات دولت محترم ومجلس گرامی:
باتوجه به اینکه با تغییرات ارز زندگی ما حقوق بگیران تغییر میکند وسفره ما کوچکتر میشود وتوانمان ضعیف تر میشود ..... عنایت کنید حقوق کارکنان وحقوق بگیران را به ارز پرداخت کنید ویا پایه حقوق را به ارز تعریف کنید ومعادل ریال آنرا پرداخت کنید .تا قشر ضعیف ومتوسط جامعه هم با تلاطم بازار اینقدر متضرر نشوند.
با تشکر از جهان نیوز که این مطلب را به سمع ونظر مسئولین میرساند.
Iran, Islamic Republic of
دلت خوشه ها!
یک دوست
Iran, Islamic Republic of
جناب روحانی؛ به قول رهبری معظم انقلاب، در برجام نرفتیم که ثابت کنیم آمریکا غیر قابل اعتماد است؟ رفتیم مذاکره کردیم تا تحریم ها برداشته شود!!! آیا نه چنین است؟؟؟ مگر خود شما نگفتی در روز امضاء برجام همه تحریم ها بالمره برداشته میشوند؟؟ چرا تحریم ها برداشته نشد و بلکه بیشتر شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟?؟؟؟؟؟؟؟?
یک دوست
Iran, Islamic Republic of
جناب روحانی؛ آمریکا از برجام خارج شد و به ریش ملت ایران خندید و شما دولتمردان حتی جرأت شکایت نداشتید؟! گفتید تحریم ها برداشته میشود و نه تنها برداشته نشد بلکه بیشتر بیشتر شد!!!! افتخار. می کنید به اینکه پرونده ایران از ذیل فصل هفتم منشور سازمان ملل خارج شد!!! چه تضمینی می دهید تا دوباره پرونده ایران به شورای امنیت سازمان ملل ارجاع داده نشود؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
علی
United States
بعد از آب درمانی ، امید درمانی اقتصاد را از بالا انجام میدهید یا از پایین؟؟؟؟!!!!!
فریاد سکوت
Iran, Islamic Republic of
...
فریاد سکوت
Iran, Islamic Republic of
....
سلام
Iran, Islamic Republic of
...
عباس
Iran, Islamic Republic of
مقصر ملتند...
Iran, Islamic Republic of
اقای روحانی گفتید از قیمت ها اطلاع دارید اما این که مردم با گرانی چه کنند جوابی ندارد؟
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
چییییییی ؟ علت موفقیت ها در دولت یازدهم ؟ !!!!!
لطفا سه از این موفقیت ها را نام ببرید ؟
۱-ریختن بتن در قلب رآکتور هسته ای
۲-سرازیر کردن خیل بازرسان سرزده به تمام نقاط حساس مملکت ، نه تنها موسسات هسته ای بلکه آموزشی ، نظامی ، صنعتی و ....
۳-پذیرش و اجرای مخفیانه سند ننگین ۲۰۳۰
Iran, Islamic Republic of
کاش در ماه های بعد هم اقدامی انجام نمی دادید تا قیمت ارز حسابی پایین بیاد و ارزش پول ملی بالا بره.