چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - 20 Mar 2019
 
۱
۱۹

کدام موشک ما در ۷ دقیقه اسرائیل را هدف‌ قرار می‌دهد؟

شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۱
عماد نخستین موشک بالستیک دوربردِ زمین به زمین است که تمامی مراحل طراحی و ساخت آن توسط دانشمندان داخلی انجام شد.
کدام موشک ما در ۷ دقیقه اسرائیل را هدف‌ قرار می‌دهد؟
به گزارش جهان نيوز، قدرت موشکی ایران اکنون یکی از دستاورد‌های بزرگ جمهوری اسلامی در عرصه فناوی‌های نظامی و قدرت دفاعی کشور است که نقطه شروع این پیشرفت را می‌توان دوران جنگ تحمیلی و محاصره همه جانبه در آن زمان توسط سایر کشور‌ها دانست.

امروز با تکیه بر توانمندی داخلی و استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود در فواصل زمانی کوتاه، موشک‌های جدید و مدرنی توسط نیرو‌های مسلح کشور رونمایی می‌شود که با معرفی هرکدام از آن‌ها دشمنان از پیشرفت ایران در عرصه دفاعی عصبانی‌تر شده و توانایی جمهوری اسلامی در عرصه دفاعی نمایان‌تر می‌شود.
اما نکته واضح این است که ما برای افزایش قدرت دفاعی و توان موشکی خود از هیچ کس اجازه نمی‌گیریم و برنامه‌های دفاعی خود را به ویژه در حوزه موشکی با قاطعیت دنبال می‌‎کنیم و موشک عماد، یکی از مصادیق برجسته آن محسوب می‌شود.

عماد؛ نخستین موشک دوربرد ایرانی
موشک "عماد" به عنوان موفقیت بزرگ صنعت دفاعی کشور در واقع طراحی متفاوتی از همان موشک "قدر" است و شاید بتوان گفت این موشک نوعی "شهاب-۳" با سیستم هدایتی ارتقا یافته است، ولی دماغه مخروطی شکل آن با این دو موشک متفاوت است. عماد اولین موشک دوربرد بالستیک ایرانی است که توسط سپاه پاسداران انقلاب اسلامی طراحی و ساخته شد. موشک‌های بالستیک قادرند با قدرت پیشرانه خود، تا ارتفاع بسیار بالایی حرکت کنند و پس از آن با کمک جاذبه زمین، و به صورت سقوط آزاد به سمت هدف ادامه مسیر دهند.

سردار امیرعلی حاجی زاده فرمانده هوافضای سپاه پاسداران بُرد این موشک را ۱۷۰۰ کیلومتر اعلام کرد که قرار است به عنوان سومین موشک دوربرد ایران قدرت دفاعی کشور را تثبیت کند. عماد بیش از ۷۰۰ کیلوگرم سرجنگی دارد و یک موشک هدایت شونده بردبلند سطح به سطح با پتانسیل‌های منحصر به فرد محسوب می‌شود.

همچنین سوخت مایع این موشک به نوعی پیشرفت در پیشرانه‌های موشکی ایران محسوب می‌شود. همانطور که گفته شد این موشک ۷۰۰ کیلوگرم وزن سرجنگی و سرعت بالایی دارد، بنابراین هدفگیری پدافندی آن بسیار سخت خواهد بود؛ زیرا سرعتی معادل ۴ هزار و ۳۰۰ متر بر ثانیه داشته و کمتر از ۱۰ دقیقه و به اذعان صهیونیست ها در مدت ۷ دقیقه می تواند سرزمین های اشغالی را هدف قرار دهد.

موشک بالستیک عماد، فقط 7 دقیقه تا اسرائیل

وجود بالک‌هایی بر روی سر جنگی این موشک بالستیک باعث شد تا بسیاری از کارشناسان دفاعی اعلام کنند که سر جنگی این موشک ایرانی توان هدایت در مرحله آخر را داشته و همچنین از دقت بسیار بالایی برخوردار است و ضریب خطای آن زیر ۱۰ متر تخمین زده می‌شود. عماد به عنوان اولین موشک دوربرد ایرانی، قادر است تا لحظه رسیدن به هدف، توسط مجریان خود کاملا تحت کنترل باشد.

سکوی پرتاب موشک عماد به گونه‌ای ساخته شده که بتوان از آن تحت هر شرایطی استفاده کرد. یکی از مهم‌ترین عوامل در کنترل و هدایت بهتر موشک ها، تنوع سکوی پرتاب است که برای این موشک به صورت متحرک و ثابت، لحاظ شده است.

وزارت دفاع کشورمان، موشک دوربرد "عماد" را نسل جدید موشک‌های بالستیک زمین به زمین و نخستین موشک دوربرد جمهوری اسلامی معرفی می‌کند که تمامی مراحل طراحی و ساخت آن توسط دانشمندان و متخصصان سازمان صنایع هوافضای وزارت دفاع انجام شده است.

عماد؛ نخستین موشک دوربرد ایرانی
همچنین درباره نام این موشک، برخی رسانه‌های لبنانی در آن زمان علت نام گذاری دقیق‌ترین موشک دوربرد ایران را به دلیل شهادت شهید عماد مغنیه عنوان کردند. عماد اولین موشکی بود در مهرماه ۹۴ و پس از توافق هسته‌ای ساخته و رونمایی شد که بسیار مورد توجه کارشناسان و رسانه‌های داخلی و خارجی قرار گرفت و واکنش‌های فراوانی در سطح بین‌الملل داشت.

پایگاه خبری «کلام الیوم» با ارائه گزارشی در این زمینه اعلام کرد که این آزمایش موشکی به صورت «موفقیت‎آمیز» انجام شد و قادر است اهداف مورد نظر را با دقت بالا هدف گیری کند. دقت در ساخت این موشک و بومی بودن آن بدون مشارکت هیچ کشور خارجی، توجه رسانه‎های جهان را به خود جلب کرد.

موشک بالستیک عماد، فقط 7 دقیقه تا اسرائیل

خبرگزاری «نبأ» هم در تیتر گزارش منتشر شده درباره موشک عماد نوشت که "تهران عماد را به انبار موشکی بالستیک خود اضافه کرد."

شبکه خبری «المیادین» در این باره نوشت که ایران نسل جدید موشک‌های بالستیک خود را آزمایش کرد؛ «عماد» قادر است اهداف را با فاصله خیلی دور نابود کند.

پایگاه سعودی «الحیاه» نیز در پایان گزارش خود درباره آزمایش موشک «عماد» در آن روزها نوشت که این اقدام ایران می‌تواند تهدیدی برای کشور‌های عربی منطقه باشد.

پایگاه خبری الوقت نیز در گزارش خود در مورد توانمندی موشکی جمهوری اسلامی ایران نوشت: موشک‌های دوربرد ایران از 10 سال پیش دورنمایی شده و آزمایش‌های خود را با موفقیت پشت سر گذاشته، این موشک ویژگی‌های خاصی از جمله قدرت تخریب بالا دارد و می تواند در کتر از ده دقیقه به سرزمین‌های اشغالی برسد.

عماد؛ نخستین موشک دوربرد ایرانی
محافل و نشریات صهیونیستی بلافاصله پس از انجام آزمایش موفقیت آمیز موشک عماد در مهرماه سال ۹۴، آن را نشان دهنده پیشرفت آشکار قدرت موشکی ایران دانستند؛ "جِروزالم پُست"، "هاآرِتص" و "اورشلیم" از جمله رسانه‌های رژیم صهیونیستی بودند که به آزمایش موشک دوربرد عماد در ایران واکنش نشان دادند.

وب‌سایت روزنامه «جروزالم پست» اسرائیل با انتشار تحلیلی از آزمایش موفقیت‌آمیز موشک هدایت‌شونده دوربُرد «عماد» ایران، نوشت که تولید این موشک از سوی نیرو‌های نظامی ایران، نمادی از توانمندی و پیشرفت فناوری نظامی ایران است، اما به نظر می‌رسد با توجه به لایه‌های دفاع موشکی اسرائیل، موشک عماد برای نیرو‌های نظامی اسرائیل قابل مهار است. "این در حالی است که  لایه های دفاعی این رژیم حتی توان مقابله با راکت های حماس را هم ندارند!"

"اوزی رابین" کارشناس موشکی اسرائیل در مورد این موشک جدید به رویترز گفت: "عماد نشانگر جهشی بزرگ در بحث دقت است؛ این موشک در دماغه خود مجهز به سامانه هدایت و کنترل پیشرفته‌ای است".

موشک بالستیک عماد، فقط 7 دقیقه تا اسرائیل

اسرائیل در حال حاضر سامانه‌هایی برای مقابله با موشک‌های بالستیک در اختیار دارد که از قوی‌ترین آن‌ها می‌توان به ختس یا همان پیکان ۳ اشاره کرد که سامانه‌هایی ضد موشک بالستیک محسوب می‌شوند. اما در بیان ویژگی‌های عماد به این موضوع اشاره شده که این موشک قادر است از سد این سامانه‌ها نیز عبور و اهداف مورد نظر را منهدم کرده و این قابلیت توانست ذهن بیگانگان را به خود مشغول کند.

وبگاه «امور دفاعی، موشکی» رژیم صهیونیستی در گزارشی با اشاره به ساخت موشک عماد از سوی ایران به صراحت نوشت" موشک «عماد»، ساخت ایران قابلیت پیشی‌گرفتن بر سامانه دفاع موشکی پیکان ۳ اسرائیل را دارد.  ختس  یا  پیکان ۳ نوعی سامانه ضد موشک بالستیک است که توسط شرکت صنایع هوایی اسرائیل و شرکت بوئینگ آمریکا طراحی و ساخته شده است. "

عماد؛ نخستین موشک دوربرد ایرانی
جمهوری اسلامی چند سالی است که دستاورد‌های جدید در صنعت موشکی را بدون حضور پدر موشکی خود یعنی "شهید حاج حسن طهرانی مقدم" رونمایی و آزمایش می‌کند و در این مسیر بار‌ها نشان داده که قدرت برتر موشکی در منطقه و جزء چند قدرت موشکی برتر جهان است و طهرانی مقدم‌ها در ایران کم نیستند. دوست و دشمن می دانند که دکترین نظامی جمهوری اسلامی ایران کاملاً دفاعی بوده و ایران بار‌ها اعلام کرده که همیشه دفاع خواهد کرد.

کشور ما طی سال‌های اخیر توانسته‌  است طیف‌ متنوعی از موشک‌های بالستیک با ویژگی‌های متفاوت برای مقابله با انواع تهدیدات را طراحی و تولید کند که به همین سبب به یکی از قدرت‌های موشکی جهان و منطقه غرب آسیا تبدیل شده است. همچنین در حوزه موشک‌های کروز (زمینی، هواپایه، ساحل به دریا) موشک‌های پدافندی، موشک‌های ضدزره، موشک‌های هواپایه و . . . نیز دارای توانمندی‌های فراوانی است.

ساخت موشک عماد خط بطلانی بر تحریم گسترده علیه ایران و سند روشنی از خلاقیت در عین مقاومت رزمندگان انقلاب است که امروز در جایگاه متخصصان داخلی صنعت دفاعی موفقیت‌های دیگری را برای ملت ایران به ارمغان آورده‌اند. ساخت و ورود این سامانه به توان عملیاتی نیرو‌های مسلح، نشان از توجه وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلح به ارتقاء توانمندی‌های دفاعی کشورمان داشته و به علت سامانه پرتاب متحرک با قابلیت حمل موشک آماده پرتاب دارای قابلیت بالقوه‌ای است که تحول عظیمی در صنعت موشکی ایران به وجود آورد.

منبع:باشگاه خبرنگاران
کد مطلب: 646375
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
ماشاالله
رضا
Iran, Islamic Republic of
فرض كنيم تمام مطالب اين نوشته درسته و ما تونستيم به بالاترين پيشرفتهاى نظامى دست پيدا كنيم ، خب خدا رو هزار مرتبه شكر، مطمئناً هيچ ايرانى دوستدار وطنى هم نيست كه از چنين پيشرفتى خوشحال نباشه ،، اما من و خيلى ها مثل من درك نميكنند كه اين رفتار متفاوت جمهورى اسلامى در تبليغ صنايع موشكى و تاكيد هميشگى بر توانمندى هاى نظامى چه سودى بحال ملت ايران داره ؟! وجداناً غير از اينه كه اعراب منطقه را در مقابل رفتار جمهورى اسلامى متحد ميكنه ؟! و ترس و وحشت سراسر وجودشونو ميگيره ؟! و مجبور ميشن انبارهاى خود را از سلاح و مهمات پر كنند ؟! يعنى يه مسابقه تسليحاتى بيهوده در ميان كشورهاى مسلمان كه فقط منافع ملى ملتهاى مسلمان رو نابود ميكنه و نفعش مستقيماً به جيب امريكاى جنايتكار و صهيونيست هاى كودك كش ميره ؟! خواهش ميكنم جهان نيوزى ها يه ذره جنبه از خودشون نشون بدن و سانسور نكنند چه بسا مخاطبين تونستن جواب قانع كننده اى به امثال من بدن.
Iran, Islamic Republic of
ما مردم عادی عاجز ار درک مسائل هستیم
Iran, Islamic Republic of
نفع این تبلیغات در این است که مردمی که فکر میکنند آمریکا با یک موشک کل ایران را فتح میکند از توهمات بیرون بیایند .
ضمن اینکه این تبلیغات موجب این میشود که دقیقا دشمنان متوجه این باشند که کشور ما دست و پا بسته نیست که هر کسی خواست هر غلطی بکند.
ما ضامن این نیستیم که اگر اعراب ترسیدند به دنبال شیطان بزرگ بروند یا نروند ، خواستند اسلحه بخرند یا نخرند. خودشان میدانند و ملت شان.
سود ملت ایران در این است که بفهمند ضامن اقتدار و امنیت ایران در حال کار است و نتایج آن کاملا مشخص و مبرهن و روشن است.
آقایان اصلاح طلب از کلمه جنگ برای رای آوری استفاده کردند و این تبلیغات ذهن قسمتی از ملت ایران را به کار بیندازد تا اصلاح طلب ها افکارشان را به بازی نگیرند.
معنی امنیت را وقتی متوجه میشوی که نداشته باشی یا اینکه در موردش فکر کنی.
اگر دنبال جواب هستی مقداری فکر کن اگر موشک نداشته باشیم و یا ندانیم که داریم چه اتفاقی میافتد.
Iran, Islamic Republic of
به نظر شما وقتی نتانیاهو صریحا و علنا ایران رو تهدید به حمله نظامی و هسته ای میکنه نباید توان بازدارنده خودمون رو به رخش بکشیم؟!!
Iran, Islamic Republic of
آخه آی کی یو! این کشورهای فسقلی منطقه فقط باید بترسند تا سرجایشان بنشینند و اگر ما چیزی نگوییم که روز به روز پرروتر می شوند. آنوقت امثال شما می گویید مگر ما عرضه نداریم که پاسخ جدی به اینها بدهیم. امثال شما همیشه کارشان بهانه گرفتن است. موشک نسازیم می گویید چرا عقب مانده ایم. بسازیم می گویید چرا می سازیم یا چرا اعلام می کنیم که ساخته ایم. آخه آی کی یو کشورهای دیگر اگر هم نداشته باشند بلوف می زنند که داریم آنوقت ما توانمندی خود را پنهان کنیم!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
برادر لطفا کمی مودب باش ایشان فقط اظهار نظر کردن لازم به توهین نیست...
United Kingdom
سلام
وأعدوا لهم ما استطعتم من قوة
دوست عزیز قدری قران بخوانید درک خواهید کرد
پیروزی
Iran, Islamic Republic of
واقعا برایت متاسفم چند روز گذشته فراموش کردی روز ارتش را . دشمن کور دل می دانست نظامی ها روز رژه رفتن اسلحه خالی روی دوش شان است از فرصت استفاده کرد مردم ونظامی ها را رگبار بست چقدر شهید ومجروح کردکودک چهار ساله گناه اش چی بود ؟ عمو . تلاش شب وروز شهدای هسته ای کشور تحریم شده به هسته ای دست پیدا کرده بود ولی دولت روحانی بخاطر برجام بی خاصییت زیر خروارها بتن دفنش کرد با تلاش دانشمند ان سپاه وارتش به موشک هایی که دشمن را یک ثانیه به فنا می کشاند بدست آوردیم وبه دنیا عوضش نمی کنیم چون دشمن یک ثانیه کشور بی موشک را حمله و تصرفش می کند ما می شویم مانند کشور عراق افغانستان وغیره
United Arab Emirates
البته تا حدودی شاید افکار شما درست به نظر برسد ولی باید آنروی سکه را هم دید قدرت بازدارندگی ابن موشکهاست که سالهلست دشمنان ما می گویند تمام گزینه ها روی میز است ولی هیچ غلطی نمی توانند بکنند و اگر نبود این توانمندی دفاعی و اگر پاشنه آشیل آمریکای جنایت کار در دستری همین موشکهای ما نبود خیلی وقنها برای یک حمله همه جانبه آماده شده بودند ولی حال میبینند که شلیک اولین تیر آخرین روز سلطنت رژیم غاصب اسراییل است به همین خاطرهیچ غلطی نمی توانند بکنند
تبلیغ این موشکها هلی الظاهر شابد مشکلاتی هم داشته باشد ولی آنقدر دستاورد دارد که به ضررهایش به چربد
علی
Iran, Islamic Republic of
این که هر روز در جهان به قدرت نظامی و تهدید سایر کشورها و ارسال شعار مرگ برای جهانیان شهرت یابیم آیا واقعا عقلانی و اسلامی است؟
آیا رفاه مردم مسلمان ایران بر چنین تهدیدهایی که طی 40 سال هرگز از سطح حرف فراتر نرفته و جز عایدی برای دشمنان ما ثمره دیگری نداشته، ترجیح ندارد؟
مرگ را برای زورگویان می خواهیم نه جهانیان
Iran, Islamic Republic of
مرگ بر آمریکا گفتن ما معنیش مردم آمریکا نیست بلکه رژیم سیاسی زورگو و قلدر حاکم بر این کشور است
Iran, Islamic Republic of
دست دانشمندان درد نکنه . ولی تهدید سایر کشورها حتی اسراییل درست نیست . ما باید توان موشکی و دفاهی خود را بالا ببریم . ولی بدون تهدید دیگران .
United Kingdom
خداییش من بیام خانوادتو تهدید کنم تو چیکار میکنی؟؟بیام بگم میخام اساس خونوادتو بریزم ب هم!
برمیگردی چی میگی؟
میری ی گوشه نقشه میکشی و هیچی نمیگی یا اینکه میزنی تو گوشمو نقشه میکشی برا گوشمالی دادن بهم؟
United States
اسراییل ایران تهدید نکرده! این فقط ایران بوده که اعلام کرده اسراییل رو باید محو کرد و براش زمان هم داده!!
محسن
Iran, Islamic Republic of
جواب همه مخالفان همان آیه قران است که می فرماید توانایی هایتان را انقدر بالا ببرید که از آن در دل شمنان خدا و دشمنان شما رعب و وحشت بیافتد
منطقی از این واضح تر می خواهید
ضمنا دنیای امروز دنیای صلح و صفا نیست ضعیفان حتما دریده میشوند نشانش هم زیاد است لیبی اتیوپی اریتره افغانستان عراق سوریه و لبنان قبل از ظهور حزب الله و فلسطین در سالهای قبل در دهه پنجاه و چهل کشورها ی کامبوج و لائوس و ویتنام از قربانیان هستند که به دلیل ضعف نابود شدند است
پس این خیلی ساده لوحانه است و یا فریب تبلیغ دشمنان کشور را خورده اند که این حرفها را می زنند و در خوش خیالیهایی که به سر می برند و فکر می کنن
Iran, Islamic Republic of
فرض کنیم با موشک ۷ دقیقه ای اسرائیل و زدیم‌ آیا اسرائیل و متحدان منطقه ایش از کردستان عراق تا ناوهای آمریکایی در خلیج فارس آیا جواب نمیدن ؟ واکنش آمریکا به صدام بعد از حمله موشکیش چی بود ؟ عبرت بگیرید
یک دوست
Iran, Islamic Republic of
ای کاش مثل همه دانشمندانمان در حوزه دفاعی!!! چند تا از این نمونه دانشمندان هم در حوزه های دولتی می داشتیم که برای مردم کار می کردند. پراید لنگ نسازند و چهل میلیون بدند دست ملت!!!
Iran, Islamic Republic of
بهتر بنویسید
کدام حماقت های ما در کسری از ثانیه در طول چهل سال باعث بدبختی این ملت شده