چهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷ - 20 Mar 2019
 
۰

آمادگی مرزهای خوزستان برای استقبال از زائران

شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۳
مواکب مرزهای خوزستان آماده پذیرایی از زوار ابا عبدالله الحسین از اقصی نقاط جهان هستند .
آمادگی مرزهای خوزستان برای استقبال از زائران
به گزارش جهان نيوز، امسال هم مانند سال های گذشته صدای یکرنگی پیر و جوان، مرد و زن، کوچک و بزرگ را می شنوی که با در دست داشتن پرچم یا ابا عبدالله الحسین قدم در راهی می‌گذارند که فرسنگ ها فاصله دارد تا به یار خود برسد و مسیری را می پیمایند که به منزگاه عشاق می رسد.

مرز شلمچه
پایانه مرزی شلمچه یکی از استراتژیک ترین پایانه‌های مرزی کشور است که در فاصله ١٣٠ کیلومتری مرکز استان قرار دارد ، این مرز نزدیک ترین نقطه به شهر بصره در عراق است و همه ساله در مراسم پیاده روی اربعین حسینی خیل عظیمی از مشتاقان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) برای مشرف شدن به عتبات عالیات از این پایانه مرزی عبور می کنند.

مرز شلمچه؛ تنها مرز انحصاری تردد زائران اتباع خارجی
حیاتی فرماندار ویژه خرمشهرگفت: مرز شلمچه مرز انحصاری تردد اتباع خارجی است و اتباع خارجی از ۹۱ کشور از طریق این مرز به عتبات عالیات مشرف می‌شوند.

مرز چذابه
تنگه چذابه یا چذابه در ۱۷ کیلومتری شمال غربی شهر بستان در استان خوزستان ،در کنار مرز ایران و عراق است که بین تپه‌های رملی و هورالهویزه و بر سر مسیر مرزی فکه ـ بستان قرار دارد ، جاده‌ای در خاک ایران، چذابه را به فکه و جاده‌ای دیگر این منطقه را به العماره در عراق وصل می‌کند.

کاروان های عشق  با پای پیاده این مسیر طولانی تا کربلا را با جان و دل می پیمایند تا از نزدیک و خالصانه برای اولین یا چندمین بار خود را به مرقد ابا عبدالله الحسین برسانند.

یکی از زوار اربعین حسینی گفت: الان 17 روز است که مسیر طولانی را از شهر مشهد تا مرز شلمچه را طی می‌کنم اما هر چقدر به شلمچه نزدیک می شوم حس و حال رسیدن به ابا عبدالله الحسین بیشتر و بیشتر می شود.

یکی دیگر از زائران میانسال در این زمینه گفت:برایم مسیر پیمودن و رسیدن به اقا ابا عبدالله سخت نیست و این گرمای طاقت فرسا را با جان و دل می پیمایم تا در مراسم بزرگ اربعین حسینی شرکت کنم.

مردم خونگرم آبادان و خرمشهر در این ایام هم در مرز شلمچه با نصب و برپایی مواکب آماده پذیرای از زوار ابا عبدالله الحسین از اقصی نقاط جهان هستند.

موکب ها در این مسیر با ارائه خدمات پذیرایی، اقامتی و بهداشتی، خدمات فرهنگی و حتی مواردی چون واکس زدن کفش ها و ماساژ، از زائران پذیرایی می‌کنند و بسیاری از ایرانیان از اقصی نقاط کشور با حضور در مرز شلمچه پذیرای زوار حسینی می شوند.
در مرز بین المللی شلمچه ها خیلی از موکب داران آمده‌اند تا با خدمت به زوار حسینی ارادت خود را به سرور و سالار شهیدان نشان دهند.

یکی از موکب داران مستقر در مرز شلمچه گفت: بی شک خدمت به زوار ابا عبدالله الحسین همان اجری را نصیبمان می‌کند که که موقع رفتن به کربلا دارد.

مسئولان نیز در این ایام با تدارک برنامه های مشخص و منظم و همچنین برگزاری جلسات متوالی نسبت به ساماندهی مواکب در این ایام اقدام می کنند تا زائران در مسیر رفت و برگشت از مرزها بدون هیچ مشکل و کمبودی به زیارت بپردازند.

تشکیل ۱۲ کمیته تخصصی ویژه ستاد اربعین حسینی
مهدی جمالی نژاد معاون عمران و توسعه شهری وزارت کشور در بازدید از مرز شلمچه گفت: به منظور شتاب بخشی به روند تامین زیر ساخت ها در مرزهای شلمچه ، چذابه و مهران ۱۲ کمیته تخصصی ویژه ستاد اربعین حسینی در حوزه معاونت عمرانی وزارت کشور تشکیل و فعال شده است.

وی افزود : وزارت کشور در زمینه تامین زیرساخت ها در مرزهای شلمچه ، چذابه و مهران وارد عمل شده علاوه بر این چندین ماموریت دیگر را نیز در رابطه با راهپیمایی اربعین حسینی بر عهده دارد.

استقرار دستگاه‌های خدمت‌رسان به زائران اربعین در مرز شلمچه
حیاتی فرماندار ویژه خرمشهر گفت: تمهیدات لازم برای برگزاری باشکوه اربعین حسینی در مرز شلمچه اندیشیده شده و دستگاه‌های خدمت‌رسان به زائران اربعین در این مرز مستقر شدند.

وی افزود: ۱۱ رام قطار از عمق کشور زائران را به خرمشهر و از میدان مقاومت به شلمچه منتقل می‌کنند و ۵۰۰ دستگاه اتوبوس حمل و نقل خدمت بین جاده‌ای را انجام می‌دهند.

فرماندار ویژه خرمشهر گفت: ناوگان هوایی برای زائران در فرودگاه بین‌المللی آبادان فعال است و امسال ۴ فروند کشتی هم انتقال زائران از بندر خرمشهر به بندر بصره را انجام می‌دهد.

استقرار ۴۰۰ موکب خدمت‌رسان به زائران اربعین در مرز شلمچه
امیر تابنده مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات خرمشهر گفت: بر اساس پیش‌بینی ما امسال ۴۰۰ موکب درمرز شلمچه برای خدمت‌رسانی به زائران اربعین حسینی مستقر شدند.

وی افزود: اکنون مواکب شهرستان‌های خرمشهر، آبادان، ماهشهر و امیدیه و همچنین استان‌های معین فارس، بوشهر، چهارمحال بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد کار خدمت به زائران را شروع کردند.

مسؤل ستاد بازسازی عتبات عالیات گفت: امسال مواکبی نیز برای بازگشت زائران از عتبات عالیات در نظر گرفته شده و مساجد و حسینیه‌های خرمشهر آماده استقبال و اسکان زائران هستند.

آمادگی اهالی بهداشت ودرمان برای خدمات رسانی به زوار
ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سفر به آبادان از بسیج امکانات و آمادگی برای خدمات‌رسانی به زائران اربعین حسینی خبر داد و گفت: پایگاه‌های درمانی در مسیر تردد زایران اربعین حسینی مستقر می‌شوند.

وی افزود: تمام امکانات درمانی و خدمات بهداشتی استان‌های خوزستان و ایلام برای خدمات‌رسانی به زائران اربعین آماده خدمت هستند و همانند سال گذشته هیچ مشکلی در ارائه خدمات به زائران نخواهد بود.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره ضرورت حفظ سلامت زائران تاکید کرد: زائران اربعین به منظور جلوگیری از شیوع بیماری‌های واگیردار به بهداشت فردی توجه کنند، در طول مسیر پیاده‌روی از آب بسته‌بندی‌شده و غذای گرم و سالم استفاده کنند و از مصرف سبزیجات و آب غیر بسته‌بندی‌ اجتناب کنند.

توزیع کپسول گاز مایع در مرز شلمچه
یازع رئیس کمیته مشارکت‌های مردمی و اسکان ستاد اربعین حسینی در مرز شلمچه  از توزیع کپسول گاز مایع در طول ایام استقرار موکب‌های حسینی در مرز شلمچه با هماهنگی شرکت پخش فرآورده‌های نفتی آبادان خبر داد و افزود: با هماهنگی انجام‌شده با اداره برق خرمشهر موکب‌ها در مرز شلمچه از انشعاب برق بهره مند می شوند و نیز انشعاب آب مواکب تامین شد.

پیش بینی تدابیر ویژه برای امنیت زائران در مرز شلمچه
سرهنگ علی اکبر سقایی فرمانده قرارگاه اربعین نیروی انتظامی در شلمچه با بیان اینکه تدابیر ویژه برای امنیت تردد زائران اربعین حسینی در این نقطه مرزی پیش بینی شده، گفت:ناجا با تمام توان امنیت زائران را در مرز شلمچه تامین می کند.

وی با اشاره به صدور کارت شناسایی برای همه خدام و متولیان امر خدمت رسانی به زائران اربعین حسینی در مرز شلمچه گفت: برای تامین امنیت زائران اربعین حسینی از ورود موتورسیکلت و سه چرخه به مسیر پیاده روی اربعین در پایانه شلمچه جلوگیری شده و خودروهای که در مسیر پیاده روی زائران پارک شوند نیز توسط شهرداری جابجا خواهند شد.

سرهنگ سقایی به استقرار بانوان پلیس در پایانه مرزی شلمچه اشاره کرد و گفت:از همه ظرفیت های نیروی انتظامی برای ایجاد فضایی ایمن برای تردد زائران حسینی بهره خواهیم گرفت.

مرزهای شلمچه و چذابه در استان خوزستان و مرز مهران در استان ایلام از مبادی تردد زائران اربعین حسینی به عراق هستند.

در حالیکه چندروز به همایش بزرگ پیاده روی اربعین باقی مانده حرکت زائران و عاشقان اباعبدالله الحسین(ع) از نقاط مختلف کشور به سمت مرزهای شلمچه و چذابه در استان خوزستان به تدریج آغاز شده و رو به افزایش است.

منبع:باشگاه خبرنگاران
کد مطلب: 646265
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *