جمعه ۲ فروردين ۱۳۹۸ - 22 Mar 2019
 
۰
۶
ترکیه و مدیریت بحران ترور خاشقچی

امتیاز گیری گام به گام سلطان از آل سلمان

شنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۶
آنکارا از همان روز نخست ناپدیدی خاشقچی پس از ورود به کنسولگری ریاض در استانبول مهم‌ترین مدرک دال بر ترور این روزنامه‌نگار یعنی همان نوار صوتی ضبط شده از داخل کنسولگری را در اختیار داشت و می‌توانست از همان روزهای نخست همه مدارک را رو کند، اما این کار را نکرد.
امتیاز گیری گام به گام سلطان از آل سلمان
به گزارش جهان نيوز، صابر گل عنبری در روزنامه خراسان نوشت: شیوه اطلاع‌رسانی و اظهارنظر مقامات ترکیه حکایت از آن دارد که دولت این کشور حساب‌شده و بدون انفعال در حال مدیریت بحران ترور جمال خاشقچی نویسنده منتقد عربستانی است. آنکارا از همان روز نخست ناپدیدی خاشقچی پس از ورود به کنسولگری ریاض در استانبول مهم‌ترین مدرک دال بر ترور این روزنامه‌نگار یعنی همان نوار صوتی ضبط شده از داخل کنسولگری را در اختیار داشت و می‌توانست از همان روزهای نخست همه مدارک را رو کند، اما این کار را نکرد.

واقعیت این است که ترکیه با وجود زیر سوال رفتن حاکمیت و امنیتش رغبتی ندارد که این مسئله به بحرانی فراگیر در روابط با عربستان تبدیل شود و میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری سعودی‌ها را به مخاطره بیندازد.فعلا آنکارا با آزادسازی تدریجیِ اطلاعاتِ موثق در این باره قصد دارد بر ریاض فشار آورد تا به راه حل مشترکی برای خروج از این بحران تن دهد.

این که دولت ترکیه اعلام کرده است عربستان باید همکاری کند، در حقیقت منظورش همکاری در این زمینه است و الا آنکارا از ترور خاشقچی در کنسولگری با دستور مقامات عالی سعودی مطمئن است و نیازی به این همکاری برای روشن شدن ابعاد مسئله ندارد. اعلام آمادگی عربستان برای اعزام یک هیئت امنیتی برای همکاری در این پرونده با دستگاه امنیتی ترکیه می‌تواند نشان دهنده این باشد که ریاض، پیام آنکارا را دریافت کرده است‌.

در کل اعزام این هیئت می‌تواند دو انگیره داشته باشد؛ یکی اطلاع دقیق از مدارک موثق دیگر که در اختیار دولت ترکیه است و دیگری ورود به گفت وگوی جدی برای یافتن راه حلی مشترک برای این قضیه. این راه حل می‌تواند این باشد که دولت عربستان اعلام کند عواملی خودسر بدون اطلاع دربار دست به این اقدام زده اند و تاکید کند که با آن‌ها به شدت برخورد خواهد کرد. این جا ترکیه از یک سو توانسته از بحرانی شدن روابط با عربستان جلوگیری کند که تجربه (مثلا در ارتباط با کانادا و آلمان) نشان داده است آنکارا معمولا در این موقعیت‌ها ابایی از اتخاذ تصمیمات متهورانه‌ و انفعالی ندارد و از سوی دیگر، می‌تواند در برخی مسائل از ریاض امتیازاتی هم بگیرد.

روزها و هفته‌های آینده روشن خواهد کرد که آیا آنکارا و ریاض می‌توانند در خفا به توافق برسند و این پرونده را به نوعی مختومه کنند که به روابط فیمابین آسیب جدی وارد نکند که اگر این اتفاق بیفتد به احتمال زیاد روند آزادسازی تدریجی و رسانه‌ای مدارک ترور از سوی ترکیه متوقف خواهد شد و آن نوار صوتی هم منتشر نخواهد شد که گفته می‌شود حرف‌های رد و بدل شده میان خاشقچی و تیم ترور است.
کد مطلب: 646177
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


سیامک
Iran, Islamic Republic of
چند نکته:
1- خدا با یک پشه نمرود را به زیر کشید! هیچیکس خاشقجی نمیشناخت یک آدم رسانه‌ای بود اما همه این مسخره بازی آزادی‌ها و اصلاحات در عربستان باید به شکلی فرو میریخت و رسوا میشد خون کودکان یمن بسیار بسیار ویران کننده تر از خون خاشقجی خواهد بود (انشاءالله)

2- خدارو شکر که سفارت عربستانی به اون شکل در دیگر کشورها است در کشور عزیز ما وجود ندارد (ظاهرا بعد از اون اتفاقات تعطیل است)

3- خاشقجی یک منتقد بود در نهایت در روزنامه و چند شبکه ماهواره‌ای مطلب و مصاحبه میکرد اما امثال:
نوری‌زاده، م.علینژاد، روح ا.. زم، حسینی، م.فلاحتی شبکه‌های من و تو، بی‌بی‌سی، صدای آمریکا و ایران اینترنشنال که مردم و حکومت ایران را به تجزیه، جنگ مسلحانه، ترور و... تشویق و تهدید می‌کنند چگونه است که اتفاقی برایشان نمی‌افتد شبکه ایران اینترنشنال که از رژیم سفاک سعودی پول میگیرد و برنامه تولید میکنند برای قطعه قطعه شدن قاشقجی چه دارند بگویند!؟ آیا شرف دارند که این شبکه ادامه حیات دهند!؟؟! م.فلاحتی اگر وجدان دارد...یک برنامه 5 دقیقه‌ای برای قتل این شخص بسازد وگرنه در صدای آمریکایی وزارت خارجه ایالات متحده که گویا از این قتل آگاه بوده دهانش را ببندد و چیزی نگوید!

4- قربون جمهوری اسلامی که مخالفانش در آن سوی مرزها مزدوری میکنند و تهدید و به دلار پول میگرند و برخی وارد سفارت ایران هم میشوند (با پررویی) و مویی از سرشان کم نمیشود
....
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اردوغان یک سیاستمدار محافظه کار است و همیشه منافع کشورش در الویت است رفتار او با ایران و روسیه و عراق نیز بر این پایه است خطا نکنیم که رابطه اش را با امریکا همیشه حفظ خواهد کرد
Iran, Islamic Republic of
این اردوغان هم دنبال گاو شیرده میگرده تازه خورده به تورش خواهید دید چه شیر دوشی راه اکدازی خواهد کرد!
سید رضا
Iran, Islamic Republic of
هر دوتا شون سرتاپا ؛ نوکر آمریکا هستن و این کارا ؛ خیمه شب بازیه !!