يکشنبه ۴ فروردين ۱۳۹۸ - 24 Mar 2019
 
۰

حدیث/ توصیه لقمان به پسرش درباره مرگ

پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۲۲
پسرم! اگر درباره مرگْ تردید داری، خواب را از خود، دور کن، که نخواهی توانست. و اگر درباره رستاخیزْ تردید داری، بیدار شدن از خواب را از خود دور کن، که نخواهی توانست.
حدیث/ توصیه لقمان به پسرش درباره مرگ
به گزارش جهان نيوز، در نصایح لقمان به پسرش است که گفت: ای پسرم! اگر درباره مرگْ تردید داری، خواب را از خود، دور کن ـ که نخواهی توانست. و اگر درباره رستاخیزْ تردید داری، بیدار شدن از خواب را از خود دور کن ـ که نخواهی توانست؛ 

زیرا اگر اندیشه کنی، می‌دانی که جان تو در دست دیگری است و همانا خواب، به منزله مرگ است و بیداری پس از خواب، به منزله بر انگیخته شدن پس از مرگ.


متن حدیث:

الإمام الباقر علیه السلام :کانَ فیما وَعَظَ بِهِ لُقمانُ ابنَهُ أن قالَ : یا بُنَیَّ ، إن تَکُ فی شَکٍّ مِنَ المَوتِ فَارفَع عَن نَفسِکَ النَّومَ ولَن تَستَطیعَ ذلِکَ ، وإن کُنتَ فی شَکٍّ مِنَ البَعثِ فَادفَع عَن نَفسِکَ الاِنتِباهَ ولَن تَستَطیعَ ذلِکَ ، فَإِنَّکَ إذا فَکَّرتَ عَلِمتَ أنَّ نَفسَکَ بِیَدِ غَیرِکَ ، وإنَّمَا النَّومُ بِمَنزِلَةِ المَوتِ ، وإنَّمَا الیَقَظَةُ بَعدَ النَّومِ بِمَنزِلَةِ البَعثِ بَعدَ المَوتِ.

"قصص الأنبیاء، ص 190 ح 239 -بحارالأنوار، ج 13 ص 417"
 
کد مطلب: 645977
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *