پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - 20 Jun 2019
 
۰
۱

ماجرای رشد سریع مرغ در ۴۲ روز چیست؟

پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۶
رئیس اداره دامپزشکی نوشهر گفت: تزریق هورمون در دام و طیور شایعه فضای مجازی است.
ماجرای رشد سریع مرغ در ۴۲ روز چیست؟
به گزارش جهان نيوز،  رئیس اداره دامپزشکی نوشهر گفت: تزریق هورمون در دام و طیور شایعه فضای مجازی است.
حمزه بواسحاقی اظهار کرد: مازندران اگر چه در صنعت پرورش طیور و آبزیان رشد خوبی داشته، اما همچنان در تولید و پرورش گاو و گوسفند سنتی عمل می‌کند.

وی با بیان اینکه عملکرد سنتی در پرورش گاو و گوسفند، نقش مهمی در ادامه دار شدن مشکلات این صنعت همانند پایین بودن سطح بهداشت، افزایش بروز بیماری‌ها و پایین بودن راندمان تولید و درآمد پایین دارد، تصریح کرد: برای ارتقای صنعت دامپروری و صنعتی شدن آن باید تلاش شود چرا که نتیجه آن افزایش بهره‌وری، تولید و تمایل به گسترش دامپروری و در نهایت اشتغالزایی است.

رئیس اداره دامپزشکی نوشهر در پاسخ به این سوال که چه عواملی باعث تغییر ژن در دام، طیور و اثرات بد هورمونی شدن طیور می‌شود، خاطرنشان کرد: اینکه امروز شک استفاده از هورمون در اذهان مردم ایجاد شده است به دلیل رشد سریع مرغ در طول ۴۲ روز است، اما به نظر می‌رسد عدم اطلاع رسانی دقیق و شایعه سازی‌های فضای مجازی موجب این امر شده است.

وی با اشاره به رشد سریع مرغ در این مدت، تصریح کرد: به کارگیری تغذیه صحیح بر اساس روش‌های علمی، صنعتی شدن پرورش دام، طیور و بهبود و اصلاح شرایط بهداشت از عوامل اصلی رشد سریع است و در نتیجه مردم باید بدانند که افزایش سرعت رشد به دلیل استفاده از هورمون‌ها امکان پذیر نیست.

نقش پررنگ مکمل‌های خوراک دام و طیور در کیفیت تولید
بواسحاقی با بیان اینکه استفاده از مکمل‌های خوراکی دام و طیور بر اساس قانون مشکلی ندارد، گفت: استفاده از مکمل‌های خوراکی دام و طیور به منظور افزایش تولید، با انجام فعالیت‌های اصلاح نژادی و توجه به تغذیه مناسب برای نتیجه گیری از این اصلاح نژاد بسیار مهم است. علاوه بر توجه به ترکیب و کیفیت نهاده‌های غذایی دام، نقش مکمل‌های مختلف از جمله مکمل‌های معدنی، ویتامین و آنزیمی بسیار مهم است.

وی اظهار کرد: تحقیقات مختلف در این زمینه بیانگر بهبود رشد و افزایش راندمان تولید پس از مصرف مکمل است بنابراین با توجه به اینکه تولید مکمل‌های موجود بر اساس مجوز‌های سازمان دامپزشکی و مراجع ذیربط است، نقش آن در افزایش تولید قطعی است و استفاده از این مکمل‌ها بلامانع محسوب می‌شود.

کاهش مصرف دارو موجب افزایش کیفیت دام و طیور می‌شود
رئیس اداره دامپزشکی نوشهر در پاسخ به این پرسش که آیا رابطه میان سرمایه‌گذاران در بخش دامپروری و دامپزشکان موجب رونق تولید می‌شود، بیان کرد: دامپزشکان با ارائه برنامه‌های بهداشتی به منظور ارتقای بهداشت و کاهش بروز بیماری‌های دامی نقش مهمی در افزایش بهره‌وری، تولید و جلوگیری از بیماری‌های دامی و خسارات اقتصادی به سرمایه‌های دامی کشور دارند. بهبود بهداشت و در نتیجه کاهش مصرف دارو موجب افزایش کیفیت تولید و در نتیجه سلامت جامعه خواهد شد.

بواسحاقی ادامه داد: صادرات منوط به افزایش کیفیت و کاهش هزینه تولید است بنابراین تحقق این امر، به نظارت دقیق دامپزشکی و بهره گیری تولیدکنندگان از این کارشناسان بستگی خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: تولیدکنندگان با استفاده از نظر‌های دامپزشکان در مراحل مختلف تولید، فرآوری و عرضه فرآورده‌های خام دامی ضمن کسب درآمد مناسب می‌توانند بقای خود را در چرخه تولید و اقتصاد تضمین کنند.

منبع: ایسنا
کد مطلب: 645962
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
جرا فقط از غربیها تقلید میکنید؟ چرا باید همه چیز صنعتی شود؟ چه اشکالی دارد که ضمن اصلاح روش های بومی، یک خانوار روستایی شیر ، گوشت، مرغ و تخم مرغ خود و همسایگان را تامین کند تا محتاج شهر و مواد بسته بندی نباشد؟ چرا میخواهید همه را به شهر ها آورده و آرامششان را بهم بزنید؟
البته تقصیری ندارید. این همه را در دانشگاه آموخته و زحمت تفکر هم به خود نمیدهید. ابتکاری هم از خود ندارید.
آنطور که اطلاع دارم در آمریکا برای سرکوب تولیدات بومی و تحت فشار صاحبان صنایع، قوانین بازدارنده وضع کرده اند ولی شما با پای خود به همان راه میروید.