جمعه ۲۰ تير ۱۳۹۹ - 10 Jul 2020
 
۳
۱۴
گمانه زنی برای انتخاب شهردار سوم در شورای شهر پنجم

شهرداران اصلاح‌طلب زیاد در بهشت نمی‌مانند/ عاقبت یک زن شهردار پایتخت می‌شود؟!

چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۲
کد مطلب: 645447
با اعمال قانون منع بکارگیری بازنشستگان به نظر می رسد که شورای شهر اصلاح طلب تهران بایستی خود را برای انتخاب شهردار سوم مهیا کند.
شهرداران اصلاح‌طلب زیاد در بهشت نمی‌مانند/ عاقبت یک زن شهردار پایتخت می‌شود؟!
گروه جامعه جهان نيوز، امیر حمزه نژاد: با روی کار آمدن اصلاح‌طلبان در شورای شهر تهران که به طور انحصاری همه صندلی های سبز این شورا را در اختیار گرفتند، مدیریت پایتخت به طور کامل به دست این جناح سیاسی افتاد. اصلاح طلبان تا به اینجای کار در دوسالی که سررشته تمام امور تهران را در دست گرفته‌اند دو شهردار تعیین کرده اند؛ یعنی هر سال یک شهردار را برای اداره شهر تهران منصوب کردند. حالا شهردار دوم هم بایستی با توجه به تصویب قانون منع بکارگیری بازنشتگان در امور مدیریتی ساختمان شهرداری در خیابان بهشت را ترک کند.

نکته تراژدیک مدیریت اصلاح طلبان در بی ثباتی مدیریتی و عدم برنامه ریزی برای پیشرفت و رشد شهر تهران و مشغول و گرفتاار شدن به روزمرگی است. در حال حاضر به گفته «محسن هاشمی» رئیس شورای شهر تهران درباره افشانی که وی بسیار سعی کرد تا او را در پستش ماندگار کند، «عبدالرضا رحمانی فضلی» وزیرکشور تصمیم می‌گیرد؛ اینکه هاشمی تصمیم گیری نهایی را وزارت کشور عنوان کرده است؛ احتمال رفتن «محمد علی افشانی» را قوت بخشید.

در خصوص شهردار قبلی یعنی «محمد علی نجفی» باید شورای شهر بپذیرد که عدم انتخاب گزینه صحیح که از منتقدان شورا تا حامیان نسبت به وی تذکر و انتقاد داشتند، سبب بروز تغییر شهردار شد. نجفی در شغل‌های قبلی خود به وضوح نشان داده بود که مدیری ماندگار نیست و اغلب به بهانه بیماری پستهای خود رابعد از چند ماه ترک کرده بود.

در نهایت «عادل آذر» رئیس دیوان محاسبات کشوری در گفت‌وگویی تلویزیونی آب پاکی را بر دستان شهرداری و شهروندان تهرانی ریخت و گفت:  «شهردار تهران هم جزو قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان می‌شود و باید برود.بررسی حقوق دانان دیوان محاسبات این هست که این موضوع شامل حال شهردار تهران هم می شود.»

هر چند که «داریوش قنبری»، مشاور پارلمانی شهردار تهران در واکنش به این موضوع گفت:« در ارتباط با  عدم شمولیت شهرداران در قانون منع بکارگیری بازنشستگان قانون صراحت دارد به هر حال شهرداران اساساً استخدام نمی‌شوند و بحث بازنشستگی آنها مطرح نیست.»

حالا شورای شهر در مرحله دیگری قرار دارد که بایستی شهردار جدیدی برای شهر تهران انتخاب کند. از همین حالا دوباره گمانه زنی‌ها درباره شهردار آینده تهران آغاز شده است.
 
محسن هاشمی: رئیس شواری شهر در ابتدا تمایل زیادی به شهردار شدن نشان داد اما به نظر می رسد که نیروی از داخل جریان اصلاحات وجود دارد که نسبت به شهردار شدن وی رای مثبتی ندارد و از این رو هاشمی در ریاست شورای شهر تهران باقی ماند. برخی وی را به دلیل تجربه کاری که در مترو تهران دارد گزینه مناسبی برای این پست می‌دانند. البته وی در اظهار نظر جدیدی که درباره شهردار آینده کرده است، بیان داشته قصد شهردار شدن ندارد. اما همچنان هاشمی به عنوان یک گزینه بالقوه برای شهرداری به حساب می آید. البته شاید اگر از ابتدا شورای شهر تهران از یک نیروی جوان و کارآمد در این حوزه بهره می برد این روزها به خاطر بازنشستگی و در چند ماه قبل به سبب کهولت سن و بیماری مجبور نبود شهردار تازه دیگری انتخاب کند که قطعا در کارنامه شورای شهر پنجم به عنوان یک نکته منفی درج می شود.

عباس آخوندی: وزیر راه و شهرسازی که این روزها زمزمه استعفایش وجود دارد اما خودش در برخورد مستقیم با خبرنگاران در این باره سکوت اختیار کرد و در برابر خبرنگاری که با سماجت از وی در خصوص این نامه پرسید بیان داشت که «پایدار باشید!» از سوی برخی از جمله «ابراهیم امینی» نائب رئیس شورای شهر تهران در اوائل مهرماه سال جاری به عنوان یکی از گزینه‌های شهرداری نام برده شد. البته آخوندی هم مستثنی از قانون بازنشستگی نیست و زمزمه انتخاب وی به عنوان شهردار تهران این سئوال را مطرح می کند که شورا اشتباه بزرگ دیگری را در انتخاب وی به عنوان شهردار و چالش بازنشستگی اش مرتکب می شود یا خیر.

پیروز حناچی: حناچی از جمله گزینه های سابق برای شهرداری تهران بود که نتوانست توفیقی در این زمینه حاصل کند. حناچی، با حکم نجفی به‌عنوان معاون فنی و عمرانی شهرداری انتخاب شد و در زمان افشانی در این پست ابقا گردید. اما این روزها با زمزمه رفتن آخوندی از وزارت راه و شهرسازی نام وی به عنوان گزینه احتمالی وزارت هم مطرح شده است. در همین رابطه، «احمد امیرآبادی فراهانی»، عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی درباره گزینه احتمالی دولت برای وزارت راه و شهرسازی، اظهار داشت: پیروز حناچی معاون فعلی شهردار تهران ممکن است به جای ‌عباس آخوندی برای وزارت راه و شهرسازی به مجلس معرفی شود. در همین راستا شنیده‌ها حاکی از آن است که عباس آخوندی هم قرار است شهردار تهران شود.»

محمدابراهیم انصاری لاری: انصاری لاری که از بستگان موسوی لاری، وزیر کشور دولت اصلاحات به شمار می‌رود، در دو سال ابتدایی دولت اصلاحات به سمت استانداری بوشهر و در دولت دوم اصلاحات به سمت استاندار فارس منصوب شد. وی همچنین قبل از سمت‌های سیاسی‌اش کارمند وزارت ارشاد بوده و برای مدتی معاونت وزیر کشور و رئیس سازمان ثبت احوال را در کارنامه خود ثبت کرده است. پیش از این اعضای شورا تاکید کرده بودند که اولویت‌شان در شاخص‌های انتخاب شهردار، چهره ملی و مقبولیت اکثریتی در میان نهادهای مختلف است که با این وصف با انتخاب افشانی این موضوع زیر پا گذاشته شد. انصاری لاری در همین راستا می گنجد با اینکه در مهر سال گذشته از سوی روحانی به‌عنوان مدیرعامل منطقه آزاد کیش انتخاب شد، ولی هیچ‌گاه به‌عنوان چهره‌ای ملی شناخته نشده و تنها چهره‌ای البته کمتر شناخته‌شده و حزبی است. در انتخاب شهردار گذشته شهر تهران وی به عنوان یکی از گزینه ها مطرح شد اما حالا با رفتن افشانی ممکن است این اتفاق دوباره بیفتد.

شهردار زن: اصلاح طلبان در ابتدای انتخاب شهردار تهران که نجفی از میان بیش از 20 گزینه انتخاب شد، نام «الهه کولایی» استاد دانشگاه تهران و فعال اصلاح طلب را مطرح کردند. البته وی هیچ تجربه کاری در این زمینه ندارد اما برای این منظور به شورا برنامه کاری خود را اعلام کرد. اصلاح طلبان همواره در شعارهای انتخاباتی خود سپردن پست‌های حساس به زنان را مد نظر قرار دادند اما نه تنها به این شعار عمل نکردند بلکه نشان دادند که از این موضوع تنها به صورت شعاری و برای پر کردن سبد رای خود بهره برداری کرده‌اند. البته هیچگاه گزینه مناسبی در این خصوص در جریان اصلاحات مطرح نشده است. به نظر می رسد که اصلاحات نه تنها در این عرصه با قحط الرجال مواجه شده است بلکه بانوان فعالی که در این عرصه بتوانند فعالیت کنند نیز در میان گزینه های خود ندارد.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
اگر اصلاح طلبان عاقل باشند هاشمی را شهردار می کنند و کمکش می کنند برای انتخابات آتی .
ولی همان طور که اصلاح طلبان در ادوار مختلف اثبات کرده اند ، به دلیل حب جاه و مقام و عدم وحدت فرماندهی عاقل ، اغلب تصمیمات نا درست گرفته اند. لذا باید منتظر شهردار زن بود.
Iran, Islamic Republic of
اصلاح طلبان زنان رو فقط موقع انتخابات مهم میدانند ورفتن به ورزشگاه! امکان نداره یه شهردار زن انتخاب کنند!
Iran, Islamic Republic of
فرقی نمیکنه . چون این قبیله همشون=مشتی حرف وغوغا ودیگر هیــــــــــــــــچ!
هادی
Iran, Islamic Republic of
حرف و غوغا به مراتب بهتر از املاک نجومی و اختلاسه...
Iran, Islamic Republic of
... راجع به املاکشون توضیح دادن!
سعید110
Iran, Islamic Republic of
اگر روحانی و جهانگیری وضعیت اقتصادی را به حالت قبل برگردونن، یعنی موقعی که مردم به یارانه 45 تومنی احتیاج داشتند، چراکه می تونستند باهاش چند تا پوشک بخرن! من یکی ده تا املاک نجومی دیگه هم بهشون خواهم داد!
Iran, Islamic Republic of
واقعا شهر و شهرداری معطل این آقایان شده و هنرشان شده تکمیل پروژه های 95 درصدی زمان قالیباف که با تبلیغات عجیب به نام خودشان تمام میکنند . تونل آرش اسفندیار ، دوربرگردان سر آفریقا
ادامه اتوبان صیاد که خب تمام شده بودند و شاید اینها 5 درصد آخرش را تمام کردند !!!!!!!!!
عجب روحیه و اعتماد به نفسی دارند این عزیزان
هادی
Iran, Islamic Republic of
به شما باشه که تا 10 سال دیگه هر پروژه ای تموم بشه میگید 95 درصد تو زمان قالیباف انجام شده بود...
شهروندتهرانی
Iran, Islamic Republic of
ما به عنوان شهر وند تهرانی پروژه ای از اصلاح طلب ها ندیدیم جز خاله بازی ان شاء الله باد آورده ها را باد می برد
خخخخخخ.
Iran, Islamic Republic of
خودشان اعتراف کردند که پروژه های عمرانی تعطیل شده و فقط کار نرم افزاری می کنند.
Iran, Islamic Republic of
خب مگر در شهر زندگی نمیکنید مگر وضعیت پروژه ها را نمی بینید اگر شما خبر ندارید ما هر روز وضعیت این پروژه ها رو قبل از این اقایان و بعد از این اقایان دیدیم .
Iran, Islamic Republic of
اينها خشكه خورند يعني نزديك خزانه باشند و مستثيم دلار گم كنند حال و حوصله شهردار شدن كه دردسر فراوان داره ندارن
یک دوست
Iran, Islamic Republic of
این جریان مدعی اصلاحات که حتی توان انتخاب یک شهردار را ندارند!!! چطور ادعای مملکت داری داره!!! هر موقع که این جریان در مجلس و دولت راه پیدا کرده مردم فقط شاهد دعواهای سیاسی و رانت خواری و بدبختی بودند. متأسفم برای مردم تهران عزیز که بعد از دو سال یک شهردار درست و حسابی ندارند!!! مدیریت اصلاحاتی یعنی همین.!!!
ali
Iran, Islamic Republic of
این اصلاح طلبا فقط بلدن حرف بزنن موقع عمل که میشه پا پس میکشن ...