جمعه ۲۷ فروردين ۱۴۰۰ - 16 Apr 2021
 
۰
۲

چه اتفاقی افتاده که دولتمردان برای عذرخواهی به روی صحنه آمده‌اند؟/ شرمساری دولتمردان جلوی دوربین بعد از ۶ ماه

دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۲
کد مطلب: 645375
دولتمردان یک به یک بعد غیبت شش ماهه به صحنه آمدند و از مردم به خاطر مشکلاتی که در این مدت آنان را آزار داده عذرخواهی می کنند.
شرمساری دولتمردان جلوی دوربین بعد از ۶ ماه
به گزارش جهان نيوز، نوسانات قیمت ارز که بر سایر کالاها تاثیر مستقیم داشت و به افزایش سرسام‌آور برخی از کالاهای اساسی از جمله مسکن و خودرو انجامید، چند وقتی است که با کاهش قیمت ارز مرحله جدیدی را آغاز کرده است. سقوط قیمت دلار بسیاری را امیدوار کرده است و حالا پس از ۶ ماه از شروع التهابات بازار ارز مقامات دولتی یک به یک روی صحنه می‌آیند و از مردم بابت مشکلاتی که در نیمه اول سال اخیر پیش آمده عذرخواهی می‌کنند.

در ابتدا این اسحاق جهانگیری معاون اول دولت روحانی بود که در در آیین افتتاح ۱۷۰۰ فضای آموزشی، ورزشی و پرورشی کشور از مردم عذرخواهی کرد.

معاون اول رئیس‌جمهور با بیان اینکه بخش زیادی از مسائل و مشکلات ناشی از فشارهای روانی است و عده ای تلاش می‌کنند از این شرایط سوء استفاده کنند، گفت:
« من از مردم بزرگوار به خاطر وجود برخی مشکلات عذرخواهی می‌کنم و به مردم اطمینان می‌دهم که مدیریت کشور و در راس آن مقام معظم رهبری بصورت شبانه روزی تلاش می‌کنند تا بتوانیم مشکلات و مسائل را از پیش روی کشور برداریم.»[۱]

پس از آن «محمد باقر نوبخت» رئیس سازمان برنامه و بودجه و سخنگوی سابق دولت از مردم به خاطر مشکلات پیش آمده در این چند ماه عذرخواهی کرد
رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور یادآور شد:

«از تولیدکنندگان بابت شوکی که به بازار وارد شد و برای برخی واحدها ایجاد مشکل کرد، عذرخواهی می‌کنیم و تلاش خواهیم کرد تا به‌سرعت مشکلات برطرف شود.»[۲]

نوبخت ضمن عذرخواهی از مردم و تولیدکنندگان بابت نوسان قیمت‌ها گفت:«ما بابت نوسانات قیمت در مدت اخیر شرمنده مردم هستیم.»

اما موضوع اصلی اینجاست که چرا دولتمردان در حال حاضر که قیمت ارز تا حدودی پایین آمده به روی صحنه آمدند و از مردم عذرخواهی می‌کنند. این در شرایطی است که در این چند ماه مطالبه عمومی از دولتمردان این بود که لااقل درباره اوضاع به وجود آمده جوابگو باشند. اما حتی دولت در این روند جایگاه سخنگو را خالی کرد و خالی گذاشت.

البته بایستی گفت اگرچه دولتمردان سعی در دلجویی از مردم بعداز این شش ماه سخت و نفسگیر را دارند اما بازهم بازار به رویه معمول خود بازنگشته است. به باور بسیاری از اقتصاددانان حتی کارشناسان اقتصادی نزدیک به دولت دلار اگرچه با کاهش قیمت روبرو شده است اما آنقدر ارزان نشده تا تولید کننده به فعالیت تولیدی و سود حاصل از آن امیدوار باشد. از سوی دیگر بی‌ثباتی و عدم تعادلی که در بازار با نوسانات بالا و پایین رفتن نرخ ارز در حوزه اقتصادی کشور بوجود آمده است، امکان و اجازه سرمایه گذاری و کار و فعالیت اقتصادی را نمی‌دهد و تا شرایط به ثبات بازار نرسد ریسک‌پذیری تولید و عرضه کالا بسیار زیاد است و در این شرایط تولید کنندگان بیشتر بایستی با سرمایه خود به نوعی قمار کنند تا اینکه بخواهند کار تولیدی انجام دهند.

به نظر می‌رسد زمانی عذرخواهی دولتمردان می‌توان به غیر از جنبه نمادین آن رنگ واقعیت به خود ببیند که دولتمردان تمام تلاش خود را صرف ثابت و پایین نگاه داشتن نرخ ارز بکنند و بازار رنگ آرامش و ثبات را به خود ببیند.

[۱] https://www.mashreghnews.ir/news/۸۹۸۶۳۰
[۲] https://www.mashreghnews.ir/news/۸۹۹۶۰۶
 
 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
اینها باید محاکمه بشن
Iran, Islamic Republic of
به این میگن عقب نشینی تاکتیکی!
تا دوباره حمله رو شروع کنند و پوست از کله ملت بکنند