جمعه ۲ فروردين ۱۳۹۸ - 22 Mar 2019
 
۰

۹۰ درصد مردم از گرانی ارز خسارت دیدند

دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۲
عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت: حدود ۱۰ درصد افراد جامعه از تلاطمات ارزی سود بردند اما این طبقات ضعیف و متوسط هستند که از این وضعیت متضرر شده و ضعیف‌تر شده‌اند.
۹۰ درصد مردم از گرانی ارز خسارت دیدند
به گزارش جهان نيوز، میثم موسایی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه عده‌ای از افراد جامعه از وضعیت تلاطمات ارزی سود هم بردند، اظهار کرد: حدود ۱۰ درصد از افراد جامعه به دلیل کارهای مربوط به سفته بازی چه بسا توانسته‌اند درآمدشان را در این وضعیت تورمی افزایش دهند، اما این طبقات ضعیف و متوسط هستند که از این وضعیت متضرر شده و ضعیف‌تر شده‌اند.
 
او با تاکید بر اینکه راه‌حل‌های موقتی مانند بسته‌های مواد غذایی نمی‌تواند راهکاری دائمی برای حل مسئله فقر یا افزایش قدرت خرید باشد، ادامه داد: اینکه تصور کنیم فقر ذاتی است و ما تنها باید به دنبال دادن کمک‌هایی به فقرا باشیم درست نیست و نمی‌تواند باعث افزایش قدرت خرید طبقات مختلف شود.این استاد دانشگاه با اشاره به مقوله اشتغال به عنوان یک شاخص اساسی در فقرزدایی گفت: ایجاد اشتغال نیازمند اصلاح مقررات مربوط به قانون کار، صادرات و واردات و تسهیل فضای کسب و کار است.

فضای کسب و کار متناسب با این شرایط فعلی باید تغییر پیدا کند. از سوی دیگر تنظیم قوانین مالیاتی، تامین اجتماعی و بیمه‌ها با شرایط تورمی بسیار حائز اهمیت است.  همه اجزا و دستگاه‌های حاکمیتی و دولتی باید در یک مسیر و برای یک هدف با هم هماهنگ شوند.موسایی با تاکید بر این‌که در شرایط جنگ اقتصادی نباید همه مسائل را به بازار آزاد واگذار کرد، افزود: اینکه برخی تصور می‌کنند مکانیزم بازار آزاد می‌تواند حلال همه مشکلات باشد، اشتباه است.

مکانیزم بازار مسائل را حل نمی‌کند و به همین خاطر سیاست‌گذاران بازارگرا می‌خواهند با بسته‌های غذایی مشکلات را حل کنند در حالی که چنین سیاست‌هایی تنها یک مسکن برای مسئله فقر است. ما به جای دادن وعده‌های غذایی باید فضای کسب و کار را برای شهروندان فراهم کنیم.او به بحث یارانه‌ها هم اشاره‌ای کرد و گفت: اینکه به همه آحاد جامعه یارانه تعلق می‌گیرد، امر اشتباهی است.

کسانی که باید یارانه دریافت کنند در واقع خیلی کمتر از جمعیت یارانه‌بگیران فعلی هستند.  سالیانه حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان به چهار دهک ثروتمند جامعه یارانه تعلق می‌گیرد که این مبلغ خود به اندازه یک سال بودجه عمرانی کشور است. معلوم نیست این سیاست‌ها تا کجا قرار است ادامه پیدا کند؟

منبع: کیهان
کد مطلب: 645133
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *