پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ - 20 Jun 2019
 
۲
۴۵
یادداشت حسین شریعتمداری//

یادتان باشد وزیر خارجه ما هستید!

دوشنبه ۱۶ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۴۲
برای نگارنده طرح این پرسش از آقای ظریف سخت است ولی از آنجا که پای مصالح نظام در میان است چاره‌ای جز طرح آن باقی نمانده است؛ آقای ظریف، شما وزیر خارجه ما هستید یا مسئول رفع مشکلات آمریکا؟!
یادتان باشد وزیر خارجه ما هستید!
به گزارش جهان نيوز، «حسین شریعتمداری» در یادداشت روزنامه «کیهان» نوشت: آقای دکتر ظریف در جلسه علنی دیروز مجلس و در پاسخ به نمایندگانی که برجام را بی‌دستاورد و خسارت‌آفرین دانسته بودند گفت؛ «اگر برجام به نفع ایران نبود آمریکا از آن خارج نمی‌شد. اگر برجام به نفع ایران نبود نتانیاهو نمی‌گفت من یک تنه مقابل آن ایستاده‌ام. توفیق ملت را تبدیل به ضعف ملت نکنید».

آقای ظریف فقط به چند نمونه از اظهارات ترامپ و نتانیاهو درباره برجام ‌اشاره کرده است و از ده‌ها مورد دیگر که از ذوق‌زدگی فراوان آنها حکایت می‌کند خبر نمی‌دهد. مثلا توضیح نمی‌دهد که ترامپ خواستار برجامی بود که علاوه بر نابودی فعالیت هسته‌ای کشورمان، برنامه موشکی و حضورمان در منطقه را نیز شامل شود و یا، ‌اشاره‌ای نمی‌کند که ترامپ بعد از تعهد اروپا به حفظ ایران در برجام، از آن خارج شده است و...

اما، چرا راه دور برویم، برای ارزیابی برجام می‌توانیم به واقعیت‌های موجود و غیرقابل تردید استناد کنیم. آقای ظریف می‌داند که در تمامی فرهنگ‌های سیاسی، نام دیگر مذاکره، معامله است و در هر مذاکره‌ای سخن از آنچه طرفین می‌دهند و آنچه می‌گیرند، در میان است. از این روی بهترین و مطمئن‌ترین راه برای ارزیابی برجام و سود و زیان آن، مراجعه به «داده‌ها» و «ستانده‌ها» است. آیا این راه قابل‌قبول‌تر و همه‌فهم‌تر نیست؟!

کوتاه سخن اینکه هدف از مذاکرات هسته‌ای آنگونه که خود آقایان مطرح کرده بودند، لغو تحریم‌ها بود و سؤال از آقای ظریف آن است که؛ آیا تحریم‌ها لغو شده‌اند و یا ده‌ها تحریم دیگر نیز به تحریم‌های قبلی اضافه شده است؟! آقای ظریف اگر فقط به همین یک سؤال پاسخ بدهد، ارزیابی دقیقی از برجام ارائه کرده است. اگرچه پاسخ این پرسش نیازی به اظهارنظر جناب ایشان ندارد و خواجه حافظ هم می‌داند که نه فقط هیچ تحریمی برداشته نشده بلکه ده‌ها تحریم دیگر هم به تحریم‌های قبلی اضافه شده است! به بیان دیگر، یعنی اینکه برجام برای ما هیچ دستاوردی نداشته است. آیا غیر از این است؟

آقایان می‌فرمایند برجام باعث شده که بین آمریکا و اروپا فاصله ایجاد شود! و کشورهای دیگر به حقانیت ما پی ببرند! و بهانه از دست دشمنان گرفته شود! و... که باید گفت اولاً؛ به گواه واقعیت‌های موجود هیچ‌یک از این موارد اتفاق نیفتاده است. اروپا رسماً اعلام کرده که حاضر نیست تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نادیده بگیرد و سایر کشورها هم به صراحت از پایبندی خود به تحریم‌ها خبر داده‌اند و ثانیاً؛ هدف از مذاکرات هسته‌ای لغو تحریم‌ها بود و نه آنچه که به عنوان دستاوردهای برجام فهرست می‌کنند و هیچ‌کدام نیز واقعیت ندارد!

اگر آقایان به آنچه که پیش از این، درباره هدف مذاکرات هسته‌ای و برجام گفته و نوشته بودند، فقط یک نیم‌نگاه می‌انداختند، به وضوح می‌دیدند که میان آنچه امروزه بر زبان دارند و آنچه ادعا می‌کردند، از زمین تا آسمان فاصله است!

و اما نه فقط ستانده‌های برجام «هیچ» بوده است، بلکه برای کسب همین هیچ نیز امتیازات فراوانی به حریف داده‌ایم، تاسیسات هسته‌ای کشورمان را به سوی نابودی سوق داده‌ایم، امکانات و ظرفیت‌های چهارساله کشور را به باد داده‌ایم، هزینه‌های کلان و سنگینی به مردم تحمیل کرده‌ایم و...

انتظار از آقایان روحانی و ظریف آن است که به جای کلی‌گویی‌های آنچنانی درباره برجام فقط به یکی- تاکید می‌شود که فقط به یکی- از وعده‌های برجامی که به ملت داده بودند و تحقق یافته است ‌اشاره بفرمایند!

اما بخش دیگر سخنان دیروز آقای ظریف خسارت‌بارتر از آن است که قابل تصور باشد! ایشان در بخش دیگری از سخنان دیروز خود در جلسه علنی مجلس که به بررسی لایحه مبارزه با تامین مالی تروریسم (CFT) -یکی از لوایح زیرمجموعه FATF- اختصاص داشت گفته‌اند؛ «‌نه من و نه آقای رئیس‌جمهور نمی‌توانیم تضمین بدهیم که با پیوستن به CFT مشکلات ما حل خواهد شد.

اما می‌توانیم تضمین بدهیم با نپیوستن به این لایحه، آمریکا بهانه مهمی را برای افزایش مشکلات ما پیدا خواهد کرد»! مفهوم دیگر سخن آقای ظریف این است که پیوستن به CFT برای حل مشکلی است که آمریکا با آن روبروست و نه مشکلات کشورمان! آمریکا از این سخن وزیر خارجه کشورمان چه پیامی را دریافت می‌کند؟

آیا به این نتیجه نمی‌رسد که هرگاه علیه ایران اسلامی بهانه‌ای بتراشد، وزارت خارجه ایران به جای مقابله با آن، همه تلاش و توان خود را به کار می‌گیرد و مجلس و دولت را به خط می‌کند تا مشکل پیش‌آمده برای آمریکا را برطرف کند؟!

دقیقا مانند اینکه دشمن در میدان جنگ به آرایش نظامی ما اعتراض کند و ما برای کسب رضایت دشمن-یا به قول آقای ظریف برای اینکه بهانه را از دست دشمن بگیریم!- آرایش نظامی خود را آنگونه که دشمن خواسته است تغییر بدهیم!

برای نگارنده طرح این پرسش از آقای ظریف سخت و ناگوار است ولی از آنجا که پای مصالح نظام در میان است و با این تلقی که جناب ظریف از تبعات‌سوء و فاجعه‌بار اظهارات خود باخبر نبوده‌اند، چاره‌ای جز طرح این پرسش باقی نمانده است و آن اینکه؛ آقای ظریف، برادر بزرگوار، شما وزیر خارجه ما هستید یا مسئول رفع مشکلات آمریکا؟!
کد مطلب: 645125
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
اصلا نمیتوان نتیجه گرفت که بهانه ندادن به دست دشمن به معنی رفع مشکلات دشمن است
Iran, Islamic Republic of
یعنی دشمن مرض داره اینقدر هزینه ووقت تلف کنه تا کنوانسیونهاش رو به ما تحمیل کنه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!
اگر آمریکا ببیند مسئولین ایران، به اسم بهانه ندادن، هر امتیازی می دهند...
Iran, Islamic Republic of
بسمه تعالی
با این استدلال ظریف، باید منتظر بهانه تراشی های بعدی آمریکا بود ...
Iran, Islamic Republic of
وخداوند ،توجیـــــــــــــــــــــه را افرید!
خخخخخ.
Iran, Islamic Republic of
امریکا بهانه گیری زیاد میکنه اگر بفکر حل بهانه های آنها باشیم باید صنعت موشکی رو نابود کنیم و همجنس بازی را هم آزاد کنیم !!!!
seyed hosein
Iran, Islamic Republic of
... حداقل از این افسادطلبان یاد بگیرید که در براندازی و گسترش فسادشان انصافا آزادی را برای هوادارانشان قائلند. شما هم آزادی انتشار بغضهای فرو رفته ی گلویمان را از ما نگیرید!!
seyed hosein
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
افساد طلبان در منافعي كه كسب ميكنند به هوادارنشان هم گوشه چشمي دارند بخاطر اينه كه اين طرفداران سينه چاك دارند
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
يكبار ديگر جمله آقاي شريعتمداري را بخوانيم:
آقای ظریف گفته‌اند؛ «‌نه من و نه آقای رئیس‌جمهور نمی‌توانیم تضمین بدهیم که با پیوستن به CFT مشکلات ما حل خواهد شد. اما می‌توانیم تضمین بدهیم با نپیوستن به این لایحه، آمریکا بهانه مهمی را برای افزایش مشکلات ما پیدا خواهد کرد»! مفهوم دیگر سخن آقای ظریف این است که پیوستن به CFT برای حل مشکلی است که آمریکا با آن روبروست و نه مشکلات کشورمان!
آقاي شريعتمداري شما واقعاً نفهميديد ظريف چه گفت يا خودتان را به نفهمي مي زنيد؟ ظريف مي گويد ما بايد سلاح را از دست دشمن بگيريم نه اينكه شمشير به دست وي بدهيم تا بر ما زخم وارد كند. واقعاً فهميدن اين سخن اينقدر براي شما دشوار است؟
Iran, Islamic Republic of
کوچولو هنوز زوده حرفهای سردار سخن رو درک کنی. منظورش اینه که ظریف که میگه یک بهانه از آمریکایی ها را از اونها گرفت این به معنای یک قدم در راستای رضایت اونها تلقی می شه... وظیفه ما نیست که بهانه های اونها رو یکی یکی کم کنیم و ارزشها و داشته های خودمون رو یکی یکی از دست بدهیم... چون اونها برای یافتن بهانه های جدید مشکلی ندارند...
Iran, Islamic Republic of
سردار سخن ؟!؟!؟! خدایا!
Iran, Islamic Republic of
تازه بعد گرفتن بهانه دیگه آمریکا بهونه نمی گیره؟! بنشینند و آینده را ببینند که آمریکا چند قدم جلو میاد.
Iran, Islamic Republic of
این سردار سخن چرا حرفش در جامعه خریدار نداره؟
اکثرهم لایعقلون هستن .
Iran, Islamic Republic of
درود بر سردار قلم حاج حسین شریعتمداری.
Iran, Islamic Republic of
پیش عقلا و اهل بصیرت دارد.
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
کوچولو ما بایستی قوانین بین المللی را بپذیریم اگر میخواهیم با جهان ارتباط داشته باشیم .اگر هرچه آقای شریعتمداری گفت بپذیریم بایستی به جنگ دنیا بریم.لطفا تدابیر قانونی وعقلانی را تحریف نکنید.
چرا فقط 36 کشور عضو fatf هستن ؟!!
Iran, Islamic Republic of
پذیرش قوانینی که به ضرر منافع ملی ما و باعث خود تحریمی نهاد های انقلابی مثل سپاه می شود به دور از عقلانیت است .
مفسر بي سواد
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
😂😂😂 امریکا خونخوار نیازی به بهانه نداره که ! خیلی که سختش باشه یه خودزنی از جنس 11سپتامبر علم میکنه! بهانه عین چاه ویل میمونه ،هر قدر بخوای کمش کنی ،عمقش بیشتر میشه!
اصلا چطوره بهانه حقوق بشری امریکا رو هم از دستش بگیریم ...!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
یعنی شما فکر کردید که آمریکا منتظر یافتن بهانه است؟ این چه استدلالیه ؟!! آمریکا برای مقابله با این نظام بهانه های زیادی دارد اصلی ترین بهانه ، موشک و دخالت های منطقه ای است این را خوب بفهم !!!
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
بهانه هسته ای راازدست آمریکاگرفتیدچه شد؟
مازندرانی
Iran, Islamic Republic of
ما هیچ بهانه ای را شاید نتوانیم از دست آمریکا بگیریم اصلا ما انقلاب کردیم که زیر سلطه زورگویان و دشمنان ایران واسلام نباشیم ما شهید دادیم برای انقلاب واسلام ...
Russian Federation
همیجوری پیش بری روحانی میتونه روی تو برای جایگزینی ظریف حساب کنه ...
صنعت هسته ای هم بخاطر بهانه جویی دشمن تخریب شد.
Iran, Islamic Republic of
با توجه به اینکه دشمنی شیطان بزرگ با ایران استمرار داشته و دارد بهانه های آنها هم مستمر است و ما باید بفکر حل مشکلات خود باشیم و منافع ملی را با بهانه گیری دشمن کنار نگذاریم .
Iran, Islamic Republic of
...
Romania
...÷
Iran, Islamic Republic of
فقط مردم موافق و یا مخالف این طرح یادتون باشه که این دولت و مجلس که خود مردم انتخاب کرده اندچه تصمیاتی را بر این ملت تحمیل کردن و فردا دوباره مثل برجام گندش که در اومد نگیید تصمیم نظام بود !!
Iran, Islamic Republic of
اگه یه عده قلیل بزارن.همان عده ای که با کمک ترامپ و نتانیاهو خواستار لغو برجام بودند وهستند.وقتی عده ای همسو با ترامپ ویا نتانیاهو خواسته های مشترک داشته باشند نباید به آنها شک کرد؟
خسارت محض
Iran, Islamic Republic of
تصویب برجام و FATF به نفع امریکا و رژیم صهیونیستی بود و دشمنان هرگز بدنبال تامین منافع ایران و لغو تحریمها نبوده و نیستند .
ابوذر
Iran, Islamic Republic of
در سال 88 زمانی که صهیونیستهای احمق فکر می کردند که کار نظام تمام است، صهیونیستها دوستان خود را لو دادند و اصلاح طلبان را سرمایه خود در ایران معرفی کردند. فراموش کردید؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
ما يادمون هست جواد فراموش كرده وزير كجاست مشكل از اونه
Iran, Islamic Republic of
اقاای ظریف چطوره برای این که بهانه را از دست امریکا بگیریم کلا ارتش و سپاه را منحل و تمام وسائل دفاعی اعم از موشک و غیر موشک و کلا به قول مرحوم مغروق استخر فرح مثل ژاپن و آلمان نیروی نظامی را منحل کنیم این بهتر نیست و با منطق شما بیشتر سازگار نیست؟!!!!!!
تبریز
Iran, Islamic Republic of
احسنت به شرفت حاج حسین
ایران
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
جناب شریعتمداری، پرونده هسته وبالی به گردن نظام شده بود وباعث شده بود که با رواج ایران هراسی هر روز ما را تحدید کنند تحریم کنند...
بعد از هسته ای دشمن برای صنعت موشکی ما طمع کرده است
Iran, Islamic Republic of
ایران هراسی هنوز هم ادامه دارد تا زمانیکه ایران هژمونی شیطان بزرگ رو در منطقه به چالش میکشد ایران هراسی ادامه دارد.
Iran, Islamic Republic of
جنابعالی هم یادتان باشد روزنامه اتان از بیت المال ارتزاق میکند ...
Iran, Islamic Republic of
و دارد از حقوق اساسی و ملی کشور دفاع می کند.
حسین
Iran, Islamic Republic of
باسلام .اقای شریعتمداری بازنشسته نمیشوند؟
Iran, Islamic Republic of
اقای شریعتمداری مقامت کردن الگوی خوبی است اما ادامه ان فقط با حرف نیست نگاهی به جامعه بیاندازید و هزینه ها را با در امد مردم مقایسه کنید جواب اعتراضات اقشار مختلف مثل بیکاران یا بازنشستگان یا رانندگان یا ... را با منطق بدهید تا انقلاب اسیب نبیند
Iran, Islamic Republic of
بهونه دستشون ندیم پذیرش ذلت تا کجا ؟ به تعبیر امیر المؤمنین آنها بر باطل خویش یکه اند و شما بر حق خود پراکنده مث برده ای که میخواد به اربابش باج بده تا کتکش نزنه
Iran, Islamic Republic of
...
سید رضا
Iran, Islamic Republic of
اگر خیر کشور ها در FATF بود ، چرا فقط 36 کشور از 190 کشور دنیا به اون پیوستن ؟!