سه شنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۸ - 12 Nov 2019
 
۰

طرح اتهامات جنسی جدید علیه صلح بانان سازمان ملل

شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۴
کد مطلب: 644692
سازمان ملل با اتهامات جدیدی علیه صلح‌بانان در آفریقای مرکزی در رابطه با آزار جنسی دست‌کم سه کودک زیر ۱۸ سال و تجاوز جنسی به سه زن در اوایل امسال روبروست. اینها تازه‌ترین موارد از سوءرفتارهای جنسی است که تلاش‌های صلحبان‌های سازمان ملل در سال‌های اخیر را تحت‌الشعاع قرار داده است.
طرح اتهامات جنسی جدید علیه صلح بانان سازمان ملل
به گزارش جهان نيوز به نقل از ایسنا، سازمان ملل متحد جمعه از بازداشت یک مظنون پس از تحقیقات اولیه درباره این اتهامات جنسی خبر داد. غیرنظامیان قربانی اذیت و آزار جنسی از سوی نیروهای موریتانیایی مشارکت‌کننده در عملیات صلحبانی مورد سوء استفاده قرار گرفته‌اند. اتهامات تجاوز جنسی به نیروهایی از کامرون هم نسبت داده می‌شود.

سازمان ملل اکنون از موریتانی و کامرون خواستار تحقیقات شده است. هیات آنها و جمهوری آفریقای مرکزی هنوز واکنشی نشان نداده‌اند. درخواست سازمان ملل از کشورهای مبدا برای انجام تحقیقات یک امر معمول است. چنانچه آن کشورها تحقیقات نکنند، این نهاد جهانی می‌تواند تحقیقاتی صورت دهد. سازمان ملل نمی‌تواند صلحبان‌ها را تحت پیگرد قرار دهد اما می‌تواند شواهدی از سوء رفتارهای آنها را به کشورهایشان ارائه کند.

سازمان ملل در سال‌های اخیر درباره ادعاهای تجاوز جنسی به کودکان و سایر خشونت‌های جنسی از سوی صلحبان‌ها تحقیقات کرده است و هیات چهار ساله جمهوری آفریقای مرکزی با تعداد بالایی اتهام مواجه شده است. این هیات همچنین از سوی یک گروه دیده‌بان حقوق بشری بر سر نحوه رسیدگی به این اتهامات هدف انتقاد قرار گرفته است.

مقام‌های سازمان ملل می‌گویند این اتهامات جدید جنسی علیه کودکان توسط چهار صلحبان از موریتانی انجام شده است و حوادث مطرح شده در زمان‌های متفاوت شامل مه و اوت در بخش جنوبی جمهوری آفریقای مرکزی انجام شده است. سازمان ملل جزئیات بیشتری از این اتهامات شامل سن و قومیت قربانیان منتشر نکرد.

براساس گزارش سازمان ملل درباره سوءرفتارهای جنسی، سایر اتهامات علیه شش نیروی کامرونی و تجاوز آنها در ماه آوریل مطرح است. مقام‌های سازمان ملل جزئیات بیشتری ارائه نکرده و تنها گفته‌اند که در ۲۸ سپتامبر کامرون را از این موارد مطلع کرده‌اند.

یک سری تحقیقات آسوشیتدپرس در سال گذشته فاش کرد حدود ۲۰۰۰ مورد آزار جنسی و استثمار جنسی از سوی صلحبان‌های سازمان ملل در مکان‌های مختلف طی بازه زمانی ۱۲ ساله به وقوع پیوسته است. هیات صلحبانی حدود ۱۱ هزار عضوی در جمهوری آفریقای مرکزی مسبب ۵۲ مورد از این حوادث جنسی در سال ۲۰۱۶ بوده‌اند و این تعداد در سال گذشته به ۱۹ مورد کاهش یافت.  
 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *