دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - 17 Jun 2019
 
۶
۲۲
درباره نطق‌های روحانی و ترامپ در سازمان ملل

تقابل دیپلمات با قلدر/ چه کسی برنده است؟

چهارشنبه ۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۶
این محاسبه در سیاست خارجه دولت روحانی می گوید که اینک که آمریکا از برجام خارج شده ما باید موضع دیپلماتیک و عاقلانه ای از خود ارائه بدهیم و به دنیا نشان بدهیم که ما عاقل و شهروند قانون مدار جهان امروز هستیم و آمریکا قانون گریز است.
تقابل دیپلمات با قلدر/ چه کسی برنده است؟
گروه سیاسی جهان نيوز، مهدی جهان تیغی: مروری کوتاه بر سخنان دیروز روحانی و ترامپ در سازمان ملل مصداق " تقابل مردی که اصرار دارد دیپلمات بماند با رئیس جمهوری که اصرار دارد قلدری کند" است. سخنان دیروز روحانی مملو از دعوت به احترام به سازمان ملل و قوانین آن، صلح، مبارزه با تروریسم و مذاکره، همکاری و ... بود. البته روحانی از تهدید در برابر تهدید و نقض در برابر نقض هم گفت ولی کلیات اظهارات روحانی مفاهیمی دیگری را دربر داشت. در نقطه مقابل اظهارات ترامپ مملو از تهدید، قلدربازی و اقتدار طلبی در برابر کشورهای همچون ایران و دیگر کشورهای دنیا بود. هرچند او نیز اشاره کوتاهی برای ارتباط با ایران نیز سخن گفت ولی روح سخنانش کاملا متضاد همین دو سه کلمه بود.  در این میان تنها نقطه مشترک روحانی و ترامپ هم در نهایت به مذاکره برگرداندن یکدیگر بود.

اما درباره نطق های روحانی و ترامپ نکات ذیل نیز قابل تامل است:
الف: هر دو سخنرانی روسای جمهور ایران و آمریکا بر پایه یک محاسبه راهبردی استوار و تنظیم شده است. سخنان حسن روحانی ادامه تصویر دیپلماتیک و عاقل از ایران است. این محاسبه در سیاست خارجه دولت روحانی می گوید که اینک که آمریکا از برجام خارج شده ما باید موضع دیپلماتیک و عاقلانه ای از خود ارائه بدهیم و به دنیا نشان بدهیم که ما عاقل و شهروند قانون مدار جهان امروز هستیم و آمریکا قانون گریز است. به گمان مشاوران دولت تدبیر و امید این تصویر هم اتهامات قبلی از ایران – تصویر افراطی و غیرنظم پذیر و ..._ را پاک می کند و هم دنیا را در برابر آمریکا قرار می دهد!

ب: محاسبه راهبردی که ترامپ نیز سخنان خود را برآن بناکرده بود نیز همان رویه ماه های قبل او بود. رئیس جمهوری که اصرار دارد بگوید قلدری آمریکا در برابر همه کشورها منجمله روسیه، چین و اروپا بخشی از سیاست خارجه و بازگرداندن اقتدار آمریکا – یا به تعببیر دیگر تفاوت اساسی او با اوباما می باشد- است. بماند که ترامپ در پیش همه دینا در سازمان ملل به کشورهای مثل عربستان و امارات را که علنا می گوید باید پول بدید تا حیات امنتی داشته باشید.

ج: درباره محاسبه راهبردی که نطق آقای روحانی را در سازمان ملل شکل داده می توان ملاحظاتی را بیان کرد. دولت روحانی بیش از پنج سال به دنبال تصویری عاقل، قانون پذیر، شهروند مثبت در مدار جهانی و... بوده و همچنان هم دستاورد مخصوصی برای منافع کشور در اینباره حاصل نشده است. حتی اگر برجام را هم محصول این سیاست بدانیم بازهم دنیای امروز نشان داده که خوی غربی چگونه به یکباره زیرمیز دیپلمات های وفادار به شهروندبودن جامعه جهانی می زند. البته اردوغان هم در این ماه های اخیر نمونه عبرت آموز دیگری در اینباره است. از این موارد قدیمی هم اگر بگذریم در روزهای پسابرجام ادامه این رویه چه کمکی به ما کرده است؟ در خوشبینانه ترین وضعیت، اروپایی ها در زبان گاها مخالفت های با آمریکا کردند –البته تایید هم کردند که حرف آمریکا درباره گسترده کردن برجام در حوزه موشکی و منطقه درست است- ؛ هرچند به اذعان مقامات کشورمان هنوز در عمل هیچ اتفاق خاصی نیافتاده است. ضمن اینکه همین مقدار مخالفت های ناچیز اروپایی ها آمریکا هم صرفا ماحصل چهره دیپلمات از ایران نبوده بلکه اولا نگرانی اروپایی ها از بهم زدن توافقی است که اروپا یه طرف قضیه بوده و اینک آنها هم احساس می کنند از طرف آمریکا کمی تحقیر شدند و از سوی دیگر حفظ منافع برجام است. اساسا اروپایی ها به لحاظ اقتصادی بیشتر از آمریکا از برجام سود می بردند.

د: قلب راهبردی که نطق ترامپ هم را شکل داده برای این کشور نیز چندان خوشایند نخواهد بود. اولا آمریکا، آمریکا گذشته نیست که هرچه بگوید دیگران هم بگویند چشم! همچنانکه در بعد نظامی و امنیتی روس ها پیش قدم شدند و چینی ها هم در حوزه اقتصادی . اروپایی ها هم گاه از خود اقتداری در این موضوعات نشان دادند. اما تصویر تقابل تمام عیار اروپا با آمریکا همانند تقابل چین و روسیه با این کشور شفاف نیست و پروسه تقابل آمریکا و اروپا حداقل در سالهای آینده چندان جدی نخواهد و ضمن اینکه ایران هم نقطه شکاف بزرگی میان دو جریان قدرت در جهان نخواهد بود. اساسا میزان مراودات آمریکا و اروپا در سطحی است که ایران را در جایگاه شکاف بزرگ میان این دو جریان به هم تنیده دنیای غرب قرار نمی هد. برای اختلاف میان اروپا و غرب باید شکاف های بزرگ اقتصادی را امیدوار بود نه تنهاچندمیلیارد دلار سود از بازار احتمالی از ایران برای اروپایی ها آنهم در قیاس با بازار و مراودات چندصد میلیارد دلاری با آمریکا.

هـ: اما سوال اساسی این است که در تقابل دیپلمات و قلدر در سازمان ملل چه کسی برنده و موفق تر بوده است؟ به این سوال می توان پاسخ های نسبی و مناقشه انگیزی داد ولی مهم تر از پاسخ به این سوال فهم این موضوع است که در قضیه برجام شاید تاحدی رویه دولت روحانی قابل تامل و تحمل! باشد ولی در تقابل های بزرگتر و عمیق‌تر میان ایران و آمریکا اساسا زمین بازی چیز دیگری است. برنده این زمین بازی نیز با تقابل دیپلمات و قلدر مشخص نخواهد شد. برای کشوری که در حال قلدری کردن است و هروز دارد با قلدری به منافع کشورمان ضربه می زند، نمی شود فقط چهره مودب از خود نشان داد بلکه باید قلدر را با محاسبات خودش توجیهه کرد! در سخنان ترامپ ترس های نهفته واقعی از ایران وجود دارد. همان ترس های که کابوس موشک و اقتدار منطقه ای پس زمینه ثابت آن است. به همین دلیل باید بیشترین تمرکز را روی همین ترس‌ها و نگرانی‌های این قلدر درشتگو داشت. پیروزی نهایی انقلاب اسلامی بر آمریکا نیازمند مکمل های همچون حاج قاسم سلیمانی است. بدون این مکمل‌ها تقابل با قلدر حقیقی دنیای غرب ناقص و پیروزی واقعی تضمین شده هیچ وقت نخواهد بود.

*مدیر مسئول جهان نيوز
کد مطلب: 642803
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
💎دولت روحانی در 180 روز نخست امسال، 200 هزار میلیارد تومان بیشتر از پیش بینی‌ها درآمد کسب کرد.........
مهم نیست تو چه قالبی ظاهر میشه ،مهم اینه که به هر حال نفعی برای زندگی مردم نداره که هیچ..............
Iran, Islamic Republic of
دولت روحانی به تنهایی بلایی بر سر اقتصاد آورد که ده دولت بعد هم نمی تواند آن را جبران کنند.
Iran, Islamic Republic of
بيخيال ترامپ برگرد كه دلار داره چهار نعل بالا ميره
United States
تا اون موقع که بود مثلا چه اقدامی کرد!؟
Iran, Islamic Republic of
دیپلمات قلدر
Iran, Islamic Republic of
سروری مدیرمسئول بود اینقدر یادداشت نمی زد بابا
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
معلوم کی برنده است اونیکه دلارس ۱۷۰۰۰ تومانه
Netherlands
عزیزم کسانی بازنده اند که این ارز ورشکسته را بیش از دوهزار برابر قیمت واقعی می خرند.
اما آنها هم بازنده اند. همه دنیا در این جریان به این نتیجه رسیده که دشمن از سازمان ملل می خواهد که مصوبه های خودش را نفض کند ، از ش.رای امنیت می خواهد که بهمراه تصمیم آنان باشند ، قرار دادهای بین المللی را یک جانبه ترک می کنند ، فلسطین را به این روز انداختند ووو یواش یواش دولتها شهامت گفتن را پیدا کرده اند از قبیل بولوی .
تنها در این لحظه که همه چیز ممکن است نیاز به عقلائی سالمی داریم که با زبان سیاست غرب آشنا ، چه در این لحظه همه چیز ممکن است و کفه ترازو می تواند بهر طرف سنگینی کند.
با توکل به خدای یکتا که همه چیز از اوست ، شاید قسمت چنین باشد که در شکستن شاخ این حیوان ما هم سهیم باشیم
United States
برنده اونیه که دلش با خداست.
تو سیستم الهی دلار و غیره ملاک نیستن.
بر سر عهد خویش میمانیم، چه بکشیم و کشته شویم پیروزی. آیا چیزی غیر از دو نیکی در انتظارمان است؟
Iran, Islamic Republic of
...
United States
روحانی برنده نبود
United Kingdom
... رسانه های انقلابی سوراخ دعا را گم کرده اند
Iran, Islamic Republic of
بنظر بنده دولت فخیمه تدبیر و امید برنده است ، تخم مرغ 700 تومان ، سیب زمینی 3000 تومان ، گوجه قرنگی 5 تا 6 هزار تومان و .... شما بگید کی برنده است ؟؟؟ !!!!
Iran, Islamic Republic of
روحانی بسیار خوب عمل کرد. نطق ایشان در حد ملت بزرگ و متمدن ایران بود .
Iran, Islamic Republic of
بیچاره احمدی نژاد که وقتی سخنرانی می کرد در سازمان ملل به جای حمایت از او صندلی های خالی رو توی سرش می زدند
United States
اینقدر ساده ای!؟
خیال کردی مهم تعداد حاضران در جلسه است!؟
مثلا من و شما که تو جلسه نبودیم نفهمیدیم چی گفت!؟
واقعا که
تکانی که سایتهای خبری از سخنرانی های احمدی نژاد میخوردن رو برو بررسی کن تا بفهمی اهمیت به تعداد مخاطب حاضر در جلسه نبود.
Iran, Islamic Republic of
بگذاريد اين بنده خدا از سفر برگردد، آنوقت شمشيرها را از رو ببنديد !!! نوع تيتر و يادداشت زدن مدير مسئول جديد ، بسيار ناشياته است و بوي برخورد شخصي از آن ميايد .... هر كاريش بخواهيد بكنيد ، آمريكا بسيار منزوي تر از ايران ظاهر گرديد و با ريشخندي كه ترامپ در صحن شد و شكستي كه در شورا خورد ، اين دست مريزاد دارد به تيم ديپلماسي ايران ...
Iran, Islamic Republic of
...
رضا
Iran, Islamic Republic of
قلدر را بايد با محاسبات خودش توجيه كرد !!!
عجب ! بيدار شو بابا جهان تيغى ، يه سرى به بازار استانبول بزن تا مظنه بياد دستت !
محمد
Iran, Islamic Republic of
باسلام مطمئنا از این آب گل آلود اصلاح طلبان ماهی خوبی می گیرند هم مشکلات مالی خودشان را حل می کنند وهم با پولهای باد آورده در انتخابات بعدی مسیر ملت را عوض می کنند وباز هم چند صباحی بر کرسی ریاست دلخوش می کنند البته ملت ثمره ومیوه انتخاب خودش را دارد دشت می کند ...
بی نام
Iran, Islamic Republic of
اشتباهی منفی دادم