سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - 19 Jan 2021
 
۰

دولت فعلی آمریکا ظرفیت گفتگو کردن ندارد

سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۳۳
کد مطلب: 642596
معاون سیاسی وزیر خارجه با بیان اینکه سیاست های آمریکا توسط روحانی به چالش کشیده شد، گفت: دولت فعلی آمریکا به هیچ وجه ظرفیت گفتگو کردن ندارد.
دولت فعلی آمریکا ظرفیت گفتگو کردن ندارد
به گزارش جهان نيوز، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران امشب (سه شنبه) در برنامه گفت وگوی ویژه خبری به صورت مستقیم از نیویورک طی سخنانی درباره پیام سخنرانی حسن روحانی در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل گفت: این سخنرانی به نوعی مانیفست سیاست خارجی ما در زمان حاضر و نحوه برخورد ما با مسائل جهانی و رویکردهای ایران بود.

معاون سیاسی وزیر خارجه با اشاره به مخالفت کنونی جهان با روند یکجانبه گرایی اضافه کرد: سیاست های آمریکا توسط روحانی به چالش کشیده شد و روحانی بیان منطق جمهوری اسلامی ایران در برخورد با سیاست ترامپ را بیان کرد. شاید لازم بود به صورت کامل و جامع پاسخ ادعاهای ترامپ و درخواست های ایشان برای مذاکره با ایران که از موضع منافقانه و اهداف غیرمذاکراتی صورت می گیرد، داده شد.

این دیپلمات ارشد کشورمان بیان کرد: روحانی چهره واقعی ترامپ را افشا کرد و اینکه کسی که به تعهدات خود پایبند نیست نمی تواند مورد اعتماد باشد و اگر آمریکا در گفتگو صداقت دارد باید در پایبندی به تعهدات خود این را ثابت کند.

عراقچی اضافه کرد: دولت فعلی آمریکا به هیچ وجه ظرفیت گفتگو کردن ندارد. ترامپ در چند ساعت گذشته مواضع متناقضی را اتخاذ می کند. صبح توئیت می زند و دو ساعت قبل در مجمع عمومی نظری متفاوت را بیان می کند.

معاون سیاسی وزیر خارجه اظهار داشت: رئیس جمهور کشورمان در سخنرانی خود باید پاسخ ترامپ با منطق لازم داده می شد و دنیا و مردم ما می فهمیدند منطق ایران استوار سیاسی است و براساس اصول  و قواعد صحبت می کند و کسی که به هیچ قاعده ای پایبند نیست ایران طرف مذاکره با چنین فردی نمی تواند قرار گیرد. ایران اهل منطق و گفت وگو است.

وی بیان کرد: رئیس جمهور انتقاد شدیدی از کشورهای غربی کردند که عوامل تروریستی را در کشورهای خود جا دادند. روز گذشته شورای امنیت موضع محکمی را در خصوص حمله تروریستی شهر اهواز گرفت و آن را محکوم و با دولت و مردم ایران همدردی کرد و این در اثر تلاش ها و تماس هایی بود که در نیویورک انجام شد.

عراقچی با بیان اینکه علیرغم اینکه رئیس کنونی شورای امنیت آمریکاست، اخباری داریم ترامپ می خواهد جلسه ای را تشکیل دهد و بعدا موضوع آن را تغییر دادند و امکان حضور ایران را حذف کردند براساس اخباری که داریم در جلسه فردا اکثر کشورهای عضو شورا و به ویژه اروپایی ها از برجام و لزوم پایبندی ایران دفاع کنند و جلسه فردا برخلاف خواست ترامپ تبدیل خواهد شد.

معاون وزیر خارجه گفت: من تا الان ندیده بودند که یک رئیس جمهور کشور مورد خنده حضار قرار گیرند

این دیپلمات ارشد کشورمان درباره نشست فردای شورای امنیت بیان کرد: ارزیابی من این است که جلسه فردا به انزوای بیشتر آمریکا تبدیل خواهد شد. آمریکا دو سه بار تلاش کرد موضوع ایران را به شورای امنیت بکشاند ولی هر بار بقیه اعضا ممانعت کردند و هر جلسات به جلسات حمایت از ایران تبدیل شد.

وی گفت: مطمئنم جلسه فردا نیز چنین خواهد شد. بعد که بررسی کردند دیدند خطرناک است و ایران می تواند آنها را به چالش بکشد بعد موضوع را عدم اشاعه تبدیل کردند و با استفاده از ابزارهای آیین نامه ای شورای امنیت جلسه را گذاشتند که کشورهای غیر عضو شورای امنیت نتوانند شکل گیرند. البته ما تدارکاتی را دیده ایم و آقای روحانی در محل دیگری بعد از این جلسه مواضع ایران را اعلام خواهد کرد.

معاون سیاسی وزیر خارجه در مقایسه بین سخنرانی دونالد ترامپ  و روحانی نیز گفت: همه کسانی که هر دو سخنرانی را دیدند می توانند یک مقایسه را انجام دهند که ادبیات سخنرانی ترامپ غیرمتعارف و بی ادبانه و سخنرانی دوم با ادبیات منطقی بود. 

عراقچی افزود: اینکه ایشان در ابتدای صحبتش گفت دستاوردهای دولت من در دو سال گذشته بیشتر از هر رئیس جمهور آمریکا بود که به جوک شبیه است و همه خندیدند و این بی سابقه است که رئیس جمهوری این چنین مضحکه شود.

به گزارش فارس، وی در ادامه گفت: آقای ترامپ در بین همه کشورها حتی بین متحدان خود در صحبت های خصوصی و عمومی به عنوان کسی که قابل اتکا، قابل پیش بینی نیست شناخته می شود حتی از کشورهای متحد آن این را می شنویم که بر تعهداتش پایبند نیست. توئیت های ایشان مضحکه عام و خاص شده البته رئیس جمهور مردم آمریکاست و ما در این زمینه قضاوتی نمی کنیم ولی در عرصه بین المللی چنین نگاهی وجود دارد.

عراقچی با بیان اینکه هیچ کشوری رغبت ندارد با چنین فرد و دولتی وارد مذاکره شود، اظهار داشت: هم ایشان هم وزیر خارجه و هم دولتش مواضع متناقضی داشته اند. در شرایط فعلی مردم ما توجه دارند که هیچ انگیزه ای برای مذاکره با آمریکا نداریم، باب لجبازی نیست بلکه براساس منطق استواری است نمی توانیم با کسی که به تعهدات پایبند نیست وارد مذاکره شویم.

این دیپلمات ارشد کشورمان گفت: اگر دولت آمریکا مایل است به سازوکارهای چندجانبه برگردد راه باز است و اگر برای بازگشت آمریکا به برجام تمایلی باشد این بار است که ایران شروطی را دارد و دولت آمریکا باید تضمین هایی بدهد و به ابعاد برجام پایبند باشد و تضمین دهد که این پایبندی را ادامه دهد و اینگونه نباشد که این فضای بی اعتمادی را داشته باشد.

وی گفت: اگر تمایلی برای تعامل است مسیر برای تعامل باز است برگشت آمریکا به آسانی گذشته نخواهد بود و باید با شرایطی باشد که ایران معین می کند البته هنوز دولت آمریکا به این عقلانیت و باور نرسیده که به مسیر تعامل بازگردد.

معاون وزیر خارجه درباره سخنرانی فردای روحانی نیز گفت: سخنرانی فردا در پاسخ به جلسه ای آمریکا در شورای امنیت است و حتما سخنانی گفته می شود که نیاز به پاسخگویی دارد و روحانی آمادگی دارد و ما در قالب یک کنفرانس مطبوعاتی این را برگزار خواهیم کرد.

عراقچی تصریح کرد: امر مضحکی است که کشوری که قطعنامه شورای امنیت را قبول کرده و الان نقض کرده و از آن خارج شده می خواهد کشوری که به قطعنامه پایبند بوده را بیاورد و برخورد کند. احتمال زیاد می دهیم کشورهای دیگر مواضع جدی و روشن علیه صحبت های ترامپ خواهند داشت ولی آقای روحانی آمادگی داریم که وارد صحنه شویم و پاسخ این انتقادها را بدهند.

وی درباره نشست دیشب وزرای خارجه ایران و گروه 1+4 نیز گفت: جلسه دیشب گام بزرگ رو به جلو بود. در این جلسه تعهدات سیاسی مورد تأکید قرار گرفت به تعهدات گذشته رجوع شد و راه حل های عملیاتی که توسط کارشناسان ایران و 1+4 در دو سه ماه گذشته بحث های مفصل شده بود ایده هایی پیدا شده و سازوکارهایی برای پرداخت های مالی ایران پیدا شده که وزرای خارجه اینها را بررسی و به کارشناسان ماموریت دادند این سازوکارها را نهایی و مستقر کنند. امیدواریم قبل از تحریم های آمریکا در 14 آبان بخشی از این سازوکارها مستقر شود و به سازوکارهای ویژه هم اشاره شده است.

معاون سیاسی وزیر خارجه ادامه داد: کشوری که بیرون از اروپا خریدار نفت ایران است می توان از این مسیر استفاده کند و تا وقتی نهایی نشود جزییات آن بیان نمی شود. دولت آمریکا در چند ماهه گذشته تلاش کرد جلوی این را بگیرد و هیأت هایی را به کشورهای مختلف فرستادند و سنگ اندازی کردند و امیدواریم تا قبل از نیمه آبان بخشی از این سازوکارها مستقر و بعد بقیه سازوکارها مستقر شود.

وی گفت: نشست دیشب یک برد سیاسی برای ایران و یک انزوای سیاسی برای آمریکا بود.هزینه سیاسی که الان 1+4 پرداخت می کنند و سرمایه گذاری سیاسی می کنند برای ما قابل توجه است ولی این اراده سیاسی باید عملیاتی شود. مهمترین موردی که شب گذشته حاصل شد بحث سازوکار ویژه مالی بود که تأکید شد که کارشناسان برقرار کنند.

به گزارش فارس، معاون سیاسی وزیر خارجه ادامه داد: اینکه این کشورها در بیانیه اذعان کردند که بدون خواسته های ایران برجام نمی تواند ادامه یابد در بیانیه دیشب آمد و اینکه برجام را حفظ کنند به صراحت گفتند.

عراقچی در پاسخ به این سوال که آیا 1+4 دنبال مشروعیت زدایی از تحریم های آمریکاست یا دور زدن این تحریم ها ادامه داد: مشروعیت زدایی که اتفاق افتاده و این کشورها با اقدام خود برای مقابله با تحریم های آمریکا می گویند ما مشروعیتی برای این تحریم ها قائل نیستیم و دوم اینکه راه حل هایی پیدا می کنند که این تحریم ها را کنار بزنند. 

وی عنوان کرد: بحث دور زدن و کارهای غیرقانونی نیست بلکه یافتن مکانیسم ها و کانال های بانکی است که آمریکا نتواند مانع آن شود. در مذاکره با اروپا با ظرائف فنی آشنا شدیم. دوستان در صنعت و معدن، بانکی مرکزی، کشتیرانی و ... همه هستند تا بتوانیم کانال های بانکی را برقرار کنیم. اگر بحث بانکی درست شود خیلی از بحث های نفتی هم درست خواهد شد.

عراقچی افزود: مهم ترین اولویت ما سازوکارهای مالی و بانکی است و اگر مستقر شوند انشالله قدم های بعدی را برخواهیم داشت.

وی گفت: ایران امید خود را به این مذاکرات نبسته است ولی به عنوان دیپلمات ها مامور هستیم که از این مذاکرات اگر می توانیم راهی را باز کنیم، امید دولت به توانمندی های داخلی است و ما به عنوان دیپلمات موظفیم راه حل های عملیاتی را که به نفع کشور باشد باز کنیم، با گروه 1+4 خوب پیش رفتیم ولی کند بوده و کندتر از انتظارات ما این مسیرها باز می شود.

معاون سیاسی وزیر خارجه بیان کرد: علت کند بودن این است که اولا پیچیدگی مالی و اروپا به قدری زیاد است که کار را کند کرده است. کار سخت تر از آن بود که اروپایی ها فکر می کردند و از آن طرف فشار آمریکا نیز بیشتر از آن بود و آمریکا با کمک رژیم صهیونیستی و عربستان و نوچه ها در تلاشند راه های اقتصادی ایران را ببندند. ما با کمک اروپا و چین به دنبال این هستیم که این معبرها را باز کنیم، البته کار آسانی نیست و پیچیدگی های خود را دارد. اگر نشد نهایتا اتکای کشور به ظرفیت های داخلی خود است.

عراقچی بیان کرد: توانمندی های ما در شکلی است که این چالش اخیر که آمریکا ایجاد کردند به خاطر اینکه احساس کردند در برجام ضرر کردند، از این عبور خواهیم کرد.

وی افزود: جنگی که آمریکا شروع کرده جنگ نظامی نخواهد بود ولی جنگ اقتصادی وجود دارد و سعی می کنند به ما تحمیل کنند و ما با آنها مقابله می کنیم. ما جنگ اقتصادی روانی را نادیده نگیریم و باید در داخل کشور مردم مراقب باشند تحت تاثیر بازی روانی آمریکا قرار نگیرند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *