پنجشنبه ۸ آبان ۱۳۹۹ - 29 Oct 2020
 
۰
۱

روزنامه آلمانی: قیام اروپا علیه ترامپ در مسئله برجام/ تجربه ۴۰ ساله استقامت ایران علیه تحریم‌ها نباید دستکم گرفته شود

سه شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۶
کد مطلب: 642594
یک روزنامه آلمانی با توجه به موضع گیری اخیر مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در قبال برجام از قیام اروپا علیه ترامپ سخن گفته و تاکید کرد که تجربه ۴۰ ساله استقامت ایران علیه تحریم‌ها نباید دستکم گرفته شود.
قیام اروپا علیه ترامپ در مسئله برجام
به گزارش جهان نيوز، روزنامه "زودویچه سایتونگ" در تحلیلی به قلم "پایل آنتون کروگر"، نوشت: اروپا جسارت قیام علیه ترامپ (در مسئله برجام) را پیدا می کند.

اروپا در آستانه سخنرانی ترامپ در مجمع عمومی سازمان ملل در مسئله مورد مناقشه بزرگ یعنی ایران ترامپ را به مبارزه طلبیده است.

"فدریکا موگرینی"، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس مطبوعاتی مشترک با "محمد جواد ظریف"، وزیر امور خارجه ایران اعلام کرد که اتحادیه اروپا یک جامعه هدف و ساز و کار ویژه‌ای را راه اندازی خواهد کرد با این هدف که پرداخت های مالی در تجارت با ایران را حفظ کند. هدف این بانک و سازو کار ویژه این است که تحریم های ترامپ علیه ایران را دور بزند.

اروپا، روسیه و چین امیدوارند که بتوانند توافق اتمی با ایران را حتی اگر آمریکا در 4 نوامبر تحریم های نفتی خود علیه ایران و بانک مرکزی این کشور را اجرایی کند حفظ کنند. اینکه آیا این رویکرد برای نجات برجام کافی است کسی نمی داند ، اما در هر صورت این اولین گام ملموس و مشخص در این مسیر است.

در ادامه این مطلب آمده است که ایران باقی ماندن خود در توافق هسته‌ای را منوط به این دانسته که این کشور همچنان از مزایای اقتصادی آن برخوردار شده و احزاب باقی مانده در این توافق ساز و کارهایی را به کار گیرند که آسیب های وارده حاصل از خروج ترامپ از این توافق را جبران کنند. با این حال تحقق این امر در ابعاد کامل آن امکان پذیرنیست. اکثر شرکت های اروپایی و بانک ها عقب نشینی خود از تجارت با ایران را اعلام کرده اند و این چیزی است که ترامپ به عنوان موفقیت استراتژی خود ارزیابی می کند. در کل دسترسی به بازار و سیستم مالی بزرگترین قدرت اقتصادی دنیا (آمریکا) برای شرکت ها مهم تر از تجارت با ایران است. ایران یک بازار جذاب با 80 میلیون نفر جمعیت در یک منطقه کلیدی است، اما با یک بازده اقتصادی حدود 430 میلیارد دلار اهمیتی مانند بلژیک یا اتریش دارد.  

نویسنده در ادامه تصریح کرد که اقتصاد ایران در حال حاضر رنج می برد، ارز این کشور در حال سقوط است و تورم افزایش پیدا می کند و همراه با آن نارضایتی انسان ها هم زیاد می شود. این دقیقا چیزی است که ترامپ می خواهد به دست آورد. اما ایران چهل سال تجربه تحریم ها و استقامت علیه آن را دارد که نباید آن را دستکم گرفت.

ارزش توافق هسته‌ای برای تهران به طور عمده در این است که بتواند به صادرات نفت خود ادامه دهد. صادرات نفت ایران حدود یک چهارم کاهش پیدا کرده از زمانی که ترامپ به توافق هسته‌ای با ایران در ماه می پایان داده است. البته چین، هند و ترکیه اعلام کرده‌اند که همچنان به خرید نفت از ایران ادامه می دهند. اگر اروپا بتواند یک کانال تامین مالی برای این گونه تجارت ها با ایران با ارزی از جمله یورو پیدا کند این کمک زیادی به ایران می کند. به این ترتیب این انتظار می رود که رهبری تهران آرامش خود را حفظ کند.

در ادامه این مطلب آمده است: بسیاری دیپلمات های اروپایی بر این عقیده‌اند که دولت روحانی این مسئله را می فهمد که از طریق لغو برجام و بازگشت به غنی سازی اورانیوم سابق نمی تواند چیزی را بدست آورد. این امر باعث می شود که اروپا مجبور شود دوباره تحریم هایی را علیه ایران اعمال کند. البته حالا تصمیم گیری در این باره در دست رئیس جمهور ایران نبوده بلکه بر عهده رهبری جمهوری اسلامی است و آیت‌الله خامنه‌ای رویکردی سازش ناپذیرتر و سختگیرانه تری از روحانی دارد.

این روزنامه آلمانی در ادامه نوشت: اروپاییان می خواهند شرکت های کوچک و متوسط را تشویق کنند که در ایران فعال باقی بمانند. سازو کار ویژه برنامه ریزی شده توسط اروپا نه تنها به نفع منافع امنیتی اروپا است بلکه از تصمیمات تسلیحاتی ایران و تشدید اوضاع تا به پا شدن جنگ جلوگیری می کند. این رویکرد مزایای ویژه‌ای برای اقتصاد اروپا به ارمغان می آورد. در نهایت اما اروپاییان باید به این مسئله امیدوار باشند که به زودی دوباره عقل و منطق به کاخ سفید بازگردد.  پس هدف اصلی این سازو کار ویژه اروپایی (برای دور زدن تحریم های آمریکا) بخصوص خریدن زمان است.

منبع: تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


رضا
Iran, Islamic Republic of
قيام اروپا ؟! عجب ! پس زير زبون تون مزه كرد ؟!
عيبى نداره ، بقول معروف علف بايد به دهن بزى شيرين باشه ! همين كه شما قبول داشته باشيد اروپا ميتونه در برابر امريكا قيام كنه خودش خيليه !