دوشنبه ۲۷ خرداد ۱۳۹۸ - 17 Jun 2019
 
۲
۲

رازی که وزیردفاع سابق‌الجزایر درباره صدام افشا کرد

يکشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۲۷
وزیر دفاع سابق الجزایر اعلام کرد که دیکتاتور معدوم عراق قاتل وزیر خارجه اسبق الجزایر است.
رازی که وزیردفاع سابق‌الجزایر درباره صدام افشا کرد
به گزارش جهان نيوز به نقل از النشره، خالد نزار وزیر دفاع سابق الجزایر از راز ناگفته پرده برداشت.

وی اعلام کرد که صدام دیکتاتور معدوم عراق عامل قتل محمد الصدیق بن یحیی وزیر خارجه اسبق الجزایر و ۱۳ الجزایری دیگر در حادثه انفجار هواپیمای آنهاست.

به گفته وزیر دفاع سابق الجزایر؛ میانجیگری الجزایر به رهبری محمد الصدیق بن یحیی برای توقف جنگ میان عراق و ایران همه شروط برای موفقیت را به همراه داشت اما صدام ابدا نمی پذیرفت که یک طرف عربی میان کشور عربی و غیرعربی نقش حکم را ایفا کند از نگاه صدام، دشمن هر کشور عربی ضرورتا دشمن همه اعراب است و الجزایری ها از نگاه صدام برای دخالت در امور آمده بودند که به آنها مربوط نیست.

شایان ذکر است که در سال ۶۱ و پس از فتح خرمشهر، برخی کشورهای عربی، پیشنهاد صلح میان ایران و عراق را مطرح کردند که در همین راستا، «محمد بن یحیی»، وزیر خارجه وقت الجزایر، پیشنهاد صلحی را به تهران و بغداد آورد.

با این حال، زمانی که وی عازم کشورش بود، هواپیمای او در نقطه مرزی مشترک میان ایران و عراق و ترکیه، هدف موشک جنگی قرار گرفت و منفجر شد و همه سرنشینان آن هم جان باختند.

«حامد الجبوری»، از اعضای برجسته حزب بعث عراق و از نزدیکان صدام نیز قبلا گفته بود: هواپیما با یک موشک جنگی سقوط کرد و بعدا مشخص شد، این حمله، به دستور صدام انجام شده است. هواپیما در مثلث مرزی میان ایران، عراق و ترکیه ناگهان ناپدید شد و پس از مدت زیادی، وزیر حمل‌ونقل الجزایر به نمایندگی از «بن‌ جدید»، رئیس‌جمهور الجزایر، به عراق آمد و با صدام حسین هم دیدار کرد.

وی در این سفر پرونده قطوری در دست داشت که در آن، الجزایر تحقیقات خویش را درباره سقوط هواپیما ارایه کرده بود. سپس به صورت شفاهی، خلاصه پرونده را به صدام گفت و قاطعانه ادامه داد که برای الجزایر، قطعی است که موشک هدف‌قراردهنده هواپیما از هواپیماهای عراقی‌ها شلیک شده و اجزایی از موشک هم در ایران کشف شده که شماره آنها نیز موجود است. وقتی صدام این پرونده را گرفت، حتی یک کلمه هم صحبت نکرد، در حالی که اگر کوچکترین تردید یا اعتراضی داشت، حرفی می‌زد یا نفی می‌کرد یا دست‌کم اظهار می‌نمود که این تحقیقات را بررسی می‌کنیم. صدام این کار را کرد تا جنگ ادامه پیدا کند، چون می‌خواست جمهوری اسلامی ایران را ساقط کند، حال آن‌که کشورهای عربی آن موقع ایران را به زدن هواپیمای الجزایر متهم کردند.

منبع: مهر
کد مطلب: 641014
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


حقیقت همیشه پیروز است.
Italy
پاینده باد ایران ما.
م. ناظر
Iran, Islamic Republic of
ساعت خواب. از کی تا حالا دوره محرمانگی مسائل علنی، ۳۶ سال شده؟