چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ - 20 Feb 2019
 
۰

مؤسس اولین دسته عزاداری عاشورا که بود؟

يکشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۴۲
مورخ مشهور، ابن قتیبه دینوری به برخی از این گونه مراسم ها اشاره کرده و گزارش می دهد که شیعیان نخستین در روز عاشورا با گریه و نوحه خوانی بر امام علی و فرزندانش در اطراف قبور مبارکشان گرد می آمدند.
مؤسس اولین دسته عزاداری عاشورا که بود؟
به گزارش جهان نيوز، براساس اسناد معتبر تاریخی، مختار بن یوسف ثقفی که رهبری «توابین» را بر عهده گرفته و شعار «یا لثارات الحسین» را سر داده بود، نخستین کسی است که سوگواره ای در روز عاشورا به مناسبت یادمان حسین بن علی (علیهاالسلام) در خانه خود در کوفه برگزار نمود و همچنین برخی نوحه سرایان را برای خواندن مصیبت های حسین بن علی(علیه السلام) به خیابانهای کوفه گسیل می داشت. (ابن قتیبه، الامامة والسیاسة، ج2، ص130).

هدف اصلی از این مراسم ها تحریک مسلمانان به تقویت همت و انگیزه شان درمبارزه با امویان و گرفتن انتقام از کشندگان امام حسین(علیه السلام ) بود.

مورخ مشهور، ابن قتیبه دینوری به برخی از این گونه مراسم ها اشاره کرده و گزارش می دهد که شیعیان نخستین در روز عاشورا با گریه و زاری و نوحه خوانی بر امام علی و فرزندانش در اطراف قبور مبارکشان گرد می آمدند.

(کتاب تراژدی کربلا صص52-53)
 
کد مطلب: 640812
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *