جمعه ۳ اسفند ۱۳۹۷ - 22 Feb 2019
 
۱

چگونه گواهی" انحصار ورثه" متوفیان را بگیریم؟

شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۰۱
بعد فوت متوفی بازماندگان با مهمترین مسئله روبرو می شوند که تمامی خانواده اعم از همسر و فرزندان متوفی با آن درگیر می شوند و آن هم گواهی انحصار وراثت و اخذ آن از دستگاه قضایی می باشد که در این گفتار به این مورد خواهیم پرداخت.
چگونه گواهی" انحصار ورثه" متوفیان را بگیریم؟
به گزارش جهان نيوز به نقل از میزان، پرسش مخاطب وکیل‌آنلاین درباره نحوه اخذ گواهی انحصار وراثت این است:
 
با سلام. سوال بنده این است که چطور باید گواهی انحصار ورثه را گرفت؟

*پاسخ کارشناسان:
 
هرکسی که به نحوی در اموال متوفی حق دارد و به اصطلاح ذینفع است می‌تواند از شورا حل اختلاف درخواست انحصار وراثت کند خواه وراث او خواه موصی له (کسی که به نفع او وصیت شده است) خواه طلبکاران وی.

اولین مرحله برای گرفتن گواهی انحصار وراثت رجوع به شورا حل اختلاف و گرفتن فرم مخصوص انحصار وراثت است باید مشخصات کامل وراث و نسبتشان با متوفی در فرم نوشته شود. اگر شخص نام چند تن از وراث را از قلم بیاندازد آن‌ها می‌توانند به جرم کلاهبرداری از وی شکایت کنند.

در مرحله بعد باید این فرم را به همراه اصل و کپی شناسنامه متوفی و کپی کارت ملی وراث او و رسید مالیاتی برای تهیه استشهادیه به دفتر اسناد رسمی تحویل داده شود.

استشهادیه در دفتر اسناد رسمی تنظیم می‌شود به این صورت که وراث برگه را امضا می‌کنند و دو شاهد هم حاضر شده و این برگه را امضا می‌کنند و شهادت می‌دهند که این افراد وراث شخصی هستند که در فلان تاریخ فوت شده است.

از آن طرف وراث متوفی از زمان فوت ۶ ماه فرصت دارند که اظهارنامه مالیاتی را تهیه کنند این اظهارنامه شامل لیستی از اموال میت، بهای اموال در زمان فوت او، مطالبات و بدهی‌های متوفی است بعد از تهیه و پرداخت مالیات اموال متوفی باید رسید دریافت کنند.

در نهایت باید این مدارک یعنی رسید مالیاتی، فرم مخصوص انحصار وراثت، گواهی فوت، کپی برابر اصل شناسنامه متوفی و وراث او، کپی برابر اصل سند ازدواج او به همراه دادخواست صدور گواهی حصر وراثت به شورا حل اختلاف تحویل داده شود تا گواهی حصر وراثت صادر شود.
کد مطلب: 640637
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *