چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۹ - 5 Aug 2020
 
۰

اقدام وزیر خزانه‌داری آمریکا علیه تحریم‌های ایران

شنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۱۳
کد مطلب: 640507
سه مقام آمریکایی می‌گویند منوشین و وزارتخانه او با اعمال فشار بر سوئیفت برای اقدام علیه ایران مخالفند.
اقدام وزیر خزانه‌داری آمریکا علیه تحریم‌های ایران
به گزارش جهان نيوز، چند مقام دولت آمریکا روز جمعه در گفت‌وگو با واشنگتن‌پست ادعا کرده‌اند «استیون منوشین»، وزیر خزانه‌داری آمریکا روش جدیدی برای «مقاومت» در برابر راهبرد دولت ترامپ علیه ایران  پیدا کرده: او، چند هفته پیش از دادن سندی به ترامپ که او درخواست کرده بود، خودداری کرد.

دولت ترامپ، بعد از خروج از برجام سیاست‌هایی را با هدف افزایش فشارها علیه ایران به کار گرفته؛ یکی از سیاست‌هایی که دولت ترامپ در همین راستا به دنبال اجرای آن است خارج کردن بانک‌های ایران از سامانه «سوئیفت» است. 

«سوئیفت» سرواژه‌ای است که از کنار هم قرار گرفتن حرف اول عبارت «جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی» در زبان انگلیسی ایجاد شده است. مقر اصلی این شبکه  که تراکنش‌های مالی جهانی را تسهیل می‌کند در بلژیک قرار دارد، اما اعضای هیئت مدیره آن را مدیران بانک‌های آمریکایی تشکیل می‌دهند

ایران بعد از حصول برجام، ایران به سامانه سوئیفت پیوست، اما دولت ترامپ و برخی از قانونگذاران آمریکایی بعد از خروج از این توافق، فشارها برای قطع دسترسی ایران به این شبکه را تشدید کرده است. ۲۲ مرداد سال جاری رسانه‌ها گزارش داده بودند دولت ترامپ برای تحریم مقام‌های سوئیفت در صورت عدم قطع ارتباط با ایران خیز برداشته‌اند. 

سه مقام آمریکایی می‌گویند منوشین و وزارتخانه او با اعمال فشار بر سوئیفت برای اقدام علیه ایران مخالفند. به همین دلیل او به قصد ایجاد تأخیر در رأی نهایی رئیس‌جمهور در این باره، فرایندهای تصمیم‌گیری را کند کرده است. 

مطابق این گزارش، خزانه‌داری آمریکا بعد از جلسه‌ای که ۲۶ جولای درباره ایران برگزار شده، موظف شده طرحی تهیه کند که در آن گزینه‌های دولت آمریکا برای اعمال تحریم علیه سوئیفت، اعضای هیئت مدیره آن یا بانک‌هایش مشخص شده‌اند. با آنکه دو ماه از این جلسه می‌گذرد، این سند هنوز تهیه نشده تا ترامپ نتواند تصمیمی در این خصوص بگیرد.

یک سخنگوی خزانه‌داری آمریکا درباره این گزارش به واشنگتن‌پست گفت: «منوچین، در راستای راهبرد جامع دولت برای پرداختن به کل فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده و مخرب علیه ایران کارزار فشار شدید علیه این کشور را رهبری کرده است.»

این خبر در شرایطی منتشر شده که بعد از انتشار یادداشتی در روزنامه نیویورک‌تایمز، مقاومت‌های درونی در دولت ترامپ علیه تصمیم‌گیری‌ها و سیاست‌های او به تازگی مورد توجه قرار گرفته است. 

در آن یادداشت یکی از دستیاران ارشد ترامپ، بدون معرفی نام خود از به راه افتادن جریان «مقاومت» علیه ترامپ درون کاخ سفید خبر داده و نوشته بود دستیاران رئیس‌جمهور با روش‌هایی مانند ربودن اسناد از روی میز او سعی می‌کنند جلوی تصمیم‌گیری‌های او را بگیرند. 

منبع: فارس 
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *