دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - 18 Feb 2019
 
۰

ورود مخفیانه آمریکا به عصر جدیدی از جنگ سایبری

چهارشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۷
چند سال قبل جهان شاهد ظهور نخستین سلاح سایبری مهم و بزرگ بود که به طور مخفیانه از طریق یک USB ویروس موسوم به استاکس نت به شبکه‌های رایانه‌ای ایران نفوذ پیدا کرد.
ورود مخفیانه آمریکا به عصر جدیدی از جنگ سایبری
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، ویروس استاکس نت مانند سرطان به سرعت در شبکه‌های رایانه‌ای ایران نفوذ کرد. این ویروس توطئه مشترک آمریکا و اسرائیل برای لطمه زدن به امنیت سایبری و شبکه رایانه‌ای ایران بود.

بر اساس گزارش nymag، استاکس نت نتیجه سال ها تحقیق و توسعه کارشناسان سایبری بوده و برای استفاده از آن علیه تاسیسات سایبری کشورهای دیگر، نیاز به مجوز و نظارت دولتی است. باراک اوباما شخصا دستور و مجوز لازم برای انجام این حمله را صادر کرد. البته روند صدور این مجوز در حال تغییر است.

طی یک ماه گذشته ترامپ تلاش گسترده‌ای را آغاز کرده است تا محدودیت های رئیس جمهور برای صدور مجوز لازم برای استفاده از ابزارهای سایبری و حملات در فضای مجازی را لغو کند. اینکه دقیقا چه چیزی قرار است جایگزین قوانین و مقررات فعلی درباره استفاده از سلاح های سایبری توسط دولت آمریکا شود هنوز مشخص نیست ولی چیزی که روشن است آن است که ارتش آمریکا اکنون می تواند از سلاح های سایبری و هکری با نظارت کمتری از سوی وزارت خارجه، وزارت بازرگانی یا آژانس های اطلاعاتی استفاده کند.

در سند منتشر شده از سوی فرماندهی سایبری آمریکا که اوایل امسال منتشر شده است، به این مساله اشاره می شود که ارتش آمریکا خواستار افزایش دخالت در استفاده از سلاح های سایبری است.

گیل هریس از مقام های سابق نیروی دریایی آمریکا در این باره گفت: روند فعلی به ارتش آمریکا اجازه خواهد داد تا از سلاح های سایبری تحت شرایط مشخصی استفاده کند ولی دیگر نیازی به هماهنگی با سایر آژانس ها و نهادهای دولتی و فدرال نداشته باشد.
کد مطلب: 640121
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *