پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - 13 Aug 2020
 
۱۶
۳۷

اتفاق خاص در مراسم شب اول محرم مداح معروف!

چهارشنبه ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۵۳
کد مطلب: 640024
یک اتفاق غافلگیرکننده امسال، در شب اول عزاداری‌های یکی از مشهورترین هیئات مذهبی تهران رخ داد.
اتفاق خاص در مراسم شب اول محرم مداح معروف!
گروه فرهنگی جهان نيوز:  در شب اول عزاداری‌های دهه محرم امسال، محمود کریمی که در هیات رایه‌العباس(ع) منطقه چیذر نوحه‌خوان مراسم بود، خطاب به مستمعان مجلس عزاداری  گفت: «به یاد شهید سید مرتضی آوینی همین‌طور آرام سینه‌زنی را داشته باشیم تا آماده بشویم برای زمینه؛ به یاد همه شهدایی که پیشانی‌بند می‌بستند» اما متن سینه‌زنی او همه را غافلگیر کرد.

«قافله عشق در سفر تاریخ است و این تفسیری است بر آنچه فرموده‌اند: کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا... این سخنی است که پشت شیطان را می‌لرزاند و یاران حق را به فیضان دائم رحمت او امیدوار می‌سازد. و تو ای آن که در سال شصت‌ویکم هجری قمری هنوز در ذخایر تقدیر نهفته بوده‌ای و اکنون، در این دوران جاهلیت ثانی و عصر توبه بشریت، پای به سیاره زمین نهاده‌ای، نومید مشو که تو را نیز عاشورایی است و کربلایی که تشنه خون توست و انتظار می‌کشد تا تو زنجیر خاک از پای اراده‌ات بگشایی و از خود و دلبستگی‌هایش هجرت کنی و به کهف حَصینِ لازمان و لامکان ولایت ملحق شوی و فراتر از زمان و مکان، خود را به قافله سال شصت‌ویکم هجری قمری برسانی و در رکاب امام عشق به شهادت رسی...  .»

به گزارش جهان نيوز، این بخش‌هایی از کتاب «فتح خون» است که سید شهید، مرتضی آوینی آن را در سال ۱۳۶۶ زیر قلم برد. نگارش «فتح خون» یکی از اسرارآمیزترین بخش‌های زندگی مرتضی آوینی است و شاید دقیقا همان نقطه عطفی باشد که او را از دام فلسفه به دامان عرفان عملی آورد. این کتاب، نیمه‌ کاره ماند و شاید چنین سرنوشتی، منبعث از روحی باشد که بر خود موضوع آن حاکم است. آوینی خودش در کلمات آغازین کتاب، کاروان عاشورا تا ابد در اقطار تاریخ مشغول  حرکت و سفر می‌بیند. او در بخشی از نریشن‌های مجموعه مستند «روایت فتح» که تقریبا همزمان با نگارش «فتح خون» نگاشته شده بود هم می‌گوید: «هنوز روز عاشورا به شب نرسیده است» و چنین تفکری به عاشورا، آن را از یک مراسم آیینی صرف در بعضی نقاط خاورمیانه و شبه‌قاره هند و شاخ آفریقا فراتر می‌برد. این عاشورا یک مکتب است. برای بازخوانی این نگرش مکتبی به عاشورا و زنده نگه‌داشتن نگاهی که قشری و سطحی به قیام کربلا نمی‌پردازد و کارش صرفا نگریستن و گریستن نیست، تاکنون تلاش‌های متعددی انجام شده؛ اما شاید ناروا نباشد اگر که این تلاش‌ها کافی دانسته نشوند و گفته شود که ابلاغ شایسته و بایسته چنین دیدگاهی هنوز بر زمین مانده است.

به گزارش فرهیختگان، یک اتفاق غافلگیرکننده امسال، در شب اول عزاداری‌های یکی از مشهورترین هیئات مذهبی تهران رخ داد. سطور آغازین کتاب «فتح خون»، به صورت نوحه درآمد و محمود کریمی که یکی از صاحب‌نام‌ترین مرثیه‌خوان‌های اهل‌بیت(ع) در دوره ماست، جملاتی که در ابتدای این متن آمده را به صورت ریتم سینه‌زنی در آورد. این جملات نه قافیه داشتند و نه وزن عروضی. طبیعتا ملودی هم نمی‌توانست روی چنین متنی بنشیند. کریمی که شاید  بین مادحین اهل‌بیت(ع) استادترین آنها در شناخت ریتم موسیقی باشد، توانست این جملات را به صورت سینه‌زنی تکضرب در بیاورد و آن را به سمع هواداران انبوهش برساند. شاید اگر تا دیروز کسی مراسم آیینی سیدالشهدا را رقیبی برای تعلیمات مکتبی و محتوایی آن می‌دانست، امروز نظرش عوض شده باشد. این بخش از عزاداری شب اول محرم، خلاف‌آمدی بود بر تمام آنچه که به عنوان نقدهای اساسی و اکثرا وارد بر بخشی از عزاداری‌های محرم مطرح بود. اینجا نه ترانه یک خواننده پاپ به نوحه‌های عاشورایی برگردان شده بود، نه کسی از چشم و ابروی ائمه به جای مکتب آنها صحبت می‌کرد، نه غلبه ملودی و شور و آهن بر محتوا و شعور و آه وجود داشت؛ بلکه یک مرثیه‌خوان مشهور، تمام توان هنری‌اش را در شناخت ریتم به کار گرفت تا بخشی از یک کتاب عاشورایی را در هیاتی مذهبی روخوانی کند. البته پیش از این هم مرثیه‌خوان‌های دیگری چنین تلاش‌هایی کرده بودند که می‌شود آنها را بخشی از راهی که تاکنون پیموده شده دانست. این تلاش‌ها عموما از سمت مادحینی انجام شده که در دوران جوانی یا نوجوانی، نسبتی با دفاع‌مقدس و جبهه‌های جنگ پیدا کرده بودند.

دفاع‌مقدس باعث شده بود که نگاه کلیشه‌ای به عاشورا تبدیل به یک عرفان عملی و نظامی مکتبی شود. البته پیش از این هم مسیری که انقلاب اسلامی تا به ثمر رسیدنش پیمود، در ایجاد این نگاه بسیار تاثیرگذار بود. حالا محمود کریمی در هیات عزاداری‌اش بخش‌هایی از یک کتاب عاشورایی را به صورت ریتمیک روخوانی کرده است. او با این کار خواهد توانست توجهات بسیاری را به سمت کتاب شهیدمرتضی آوینی و به طور کل به قیام عاشورا جلب کند. محمود کریمی خودش پیش از این گفته بود: «معرفت اصل است اما اگر به آن خوب پرداخته نشود فرع جلوه می‌کند.» و اضافه می‌کند: «یادمان باشد که گریه خالی برای سیدالشهدا(ع) آدمی را به «مقعد صدق عند ملیک مقتدر» نمی‌رساند.» کریمی درباره جایگاه اخروی عزاداران امام حسین(ع) هم صحبت‌هایی می‌کند که نشان‌دهنده پیش‌زمینه‌های ذهنی اوست که به سمت کتابخوانی در مجلس عزاداری هدایتش کرده‌اند. «سه گروه هستند که درجه‌هایشان شبیه به هم است و آنها کسانی هستند که «باَموالهم و اولادهم و انفسهم» گذشت، دارند؛ یعنی کسانی که از قید مادیات و پول‌شان گذشته‌اند، از قید اولاد هم مانند پدران و مادران شهدا گذشته‌اند و در نهایت کسانی که از انفسهم(جان‌شان) که همان مقام شهید است، هم گذشته‌اند. بنابراین گریه بر سیدالشهدا ممکن است ما را از آتش جهنم نجات دهد، اما همه گریه‌ها ما را از حسرت نجات نمی‌دهد. ما باید کاری کنیم که جدای افزایش رابطه مردم با سید‌الشهدا(ع) مسیر زندگی‌شان هم در همان مسیر سیدالشهدا قرار گیرد.»

  خلاقیت در خدمت محتوا

اینکه متن یک کتاب به صورت سرودی ریتمیک دربیاید کمی عجیب و مشکل به نظر می‌رسید. محمود کریمی چنین کاری را بر اساس کدام اصول فنی انجام داد؟ سیمین بهبهانی، غزلسرای معاصر، در کتاب «یاد بعضی نفرات»، جملاتی درباره وزن شعر دارد که برای شناخت فنی از کار محمود کریمی، توجه به آنها بی‌فایده نیست. او می‌گوید: «از میان جملات روزمره ما هم اگر هرگاه قطعه‌ای از کلمات بریده شوند، می‌شود آن قطعه را در یکی از بحور عروضی ارزیابی کرد و وزن آن را به دست آورد.» او برای توضیح سخنش بخشی از تیتر یکی از روزنامه‌های همان روز را جدا می‌کند؛  با توجه به این استدلال، اگر کسی هم وزن شعر را خوب بشناسد و هم ریتم موسیقی را؛ ممکن است بتواند جملات عادی و روزمره را هم به شکل موسیقایی دربیاورد. محمود کریمی مداحی است که اکثر شعرهایش را خودش می‌گوید و بدون شک بین مرثیه‌خوان‌های حال حاضر کشور مسلط‌ترین آنها در دستگاه‌های موسیقی است.

 این دو مهارت باعث شدند تا او بتواند به ایده‌ای جامه‌عمل بپوشاند که رسیدن آن به تلاش و خلاقیت خیلی بالایی احتیاج داشت و این مهارت تکنیکی به صورت تمام‌قد در خدمت «محتوا» قرار گرفته است.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


امیر
Iran, Islamic Republic of
قبلا محسن چاوشی در ترانه شاه مقصود اینکارو کرده و از اونجاییکه محمود کریمی قبلا گفته علاقه مند به چاوشی هست بعید نیست کار مشابهی کرده باشه چون اولین بار که شنیدم همین موضوع به ذهن من اومد
Iran, Islamic Republic of
یک اتفاق غافلگیرکننده امسال
خودتون را چی فرض کردین .این چه القای غلطی است که پمپاژ میکنید.خوب اصل مطلب را بدون این همه هی و هوی میخواند که بهتر بود.خدا ادم را جو گیر نکنه .شما هم به عنوان نویسنده حب های زندگیت را مطلب نکن و بعد به خواننده القا کن.
ج
Iran, Islamic Republic of
خیلی جالب و عالی....خلاقیت هنرمندانه ای.
روح همه شهدا علی الخصوص سید شهیدان اهل قلم سید مرتضی آوینی شاد.
حق
Iran, Islamic Republic of
جداً مرحبا ! بسيار متن محققانه و اديبانه اى بود ! صادقانه بگم ؛ خيلى تعجب كردم ، نه از اقدام محمود كريمى كه از متنى چنين منقح و دلنشين. البته كار كريمى هم فكر ميكنم - بر خلاف شما - در نوع خودش بى نظير بوده نه كم نظير .
اما تعجب من از باسوادى نويسنده و آشنائى ايشون با شعر و ادبياته ، جهان نيوز و چنين نويسنده اى ؟ جداً دست مريزاد . به اميد آن روز كه در مقاله هاى سياسى و تحليلى هم از چنين افرادى استفاده كنيد
Iran, Islamic Republic of
کارش درسته درجذب جوان ها.چه عزا چه جشن
سید حسین
Iran, Islamic Republic of
خیلی هم عالی
انشالله همه جلسات به جای استفاده از اشعار بعضا سخیف و بی محتوا و سبکهای عجیب و غریب به نوحه های آیینی و اشعار و مضامین پر محتوا روی بیاورند.
Iran, Islamic Republic of
رپرتاژ آگهی جهان برای مداح هفت تیر کش
Iran, Islamic Republic of
شما ظاهراً با هر چی که به امام حسین کوچکترین ارتباطی دارد مخالفید! از کجا مزد می گیری؟
هادی
Iran, Islamic Republic of
نوکری امام حسین آداب و اخلاق میخاد که این مداح نداره... حرف اینه
Iran, Islamic Republic of
تو چکاره ای که از اخلاق حرف میزنی؟
امام حسین اگه کسی رو نخواد مطمئن باش نمیزاره براش بخونه
Iran, Islamic Republic of
...
اصلاحاتی پشیمان
شما از دوستان صاحب استخر نیستی؟
Iran, Islamic Republic of
صاحب استخر هم مثل شماها بجای قبول اشتباهاتش فرافکنی میکرد
سید رضا
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه ! استخر های اختصاصی ، هنوز برقراره !!
ش
Iran, Islamic Republic of
تاکورشود هرآنکه نتواند دید
حسینی
Iran, Islamic Republic of
حالا خوب بوده یا بد ؟؟من متوجه نشدم
کاش کمی از نوحشون میگذاشتین
Iran, Islamic Republic of
دمش گرم

بهتر از این جمله ای پیدا نکردم!
علی
Iran, Islamic Republic of
سلام بر روح پرفتوح امام حسین علیه السلام
خداوند روح شهدا خصوصا شهید آوینی را با شهدای کربلا محشور فرماید.
امید موفقیت و سلامتی برای مـداح اهل بیت برادر کریمی
Iran, Islamic Republic of
صوتش رو هم میذاشتید دیگه.
مهدی
Iran, Islamic Republic of
خدا ایشان و همه دوست داران حضرت سیدالشهدا علیه السلام را موفق و عاقبت بخیر و دشمنان امام حسین را که منتظر سقوط امپراطوری حسین علیه اسلام و یا زمین خوردن افراد منتسب به این دستگاه هستند را خارتر و ذلیلتر نماید.
خدایا تحمل بس است. دست منافقین را کوتاه کن.
انی سلم لمن سالمکم حسین و حرب لمن حاربکم حسین.
البته برخی هم هستند که ظاهرا در جریان حسین علیه السلام هستند و از هر دشمنی دشمن ترند که آنها خظرناک ترینند.
فدایی ولایت از ژاپن
Japan
امیدوارم ایشان بدون هفت تیر در این مجالس شرکت کنند.
جهان نیوز آزاده باش و نظر را درج کن.
Iran, Islamic Republic of
بی‌خود فدایی ولایت رو رو اسم کامنتت نزار
که بتونی به راحتی توهین کنی

اگر پیرو و فدایی ولایت بودی الان به راحتی گرفتار این حمله‌ای رسانه‌ای دشمن برای زدن اطرافیان رهبری نمی‌شدی
2020
Iran, Islamic Republic of
یه جوری میگی هفت تیر کش انگار روز عاشورا یه بسیجی رو لخت کرده. به تعبیر امام حسین (ع) شکم هاشان از حرام پر شده و صدای حق را نمی شنوند.
Iran, Islamic Republic of
چی جوری میگه هفتیر کش انگار کریمی میترا استاد رو تو حموم کشته!!÷
مهدی خیر ابادی
Iran, Islamic Republic of
یکی از صاحب نام ترین ......
در امر هفت تیر کشی یا نوحه خوانی ....
من صداش و مداحی ش واقعا دوست داشتم هنوزم یه زیارت عاشورا هست در همین هیات رایه العباس خونده گوش میدم اما تا یاد هفت تیر کشی اش می افتم می زنم تراکت بعد
سلام بر حضرت مهدی(ع)
Iran, Islamic Republic of
یه حرف دیگه

یک عمر مداحی کرده
هشت سال همراه برادر شهیدش تو جبهه‌ها بوده

حالا یک بار اونهم به روش اشتباه خواسته از خانواده‌اش دفاع کنه شد صاحب‌نام در امر هفت‌تیر کشی


راستی اگر خودت بودی تو اون شرایط که زنت بچت یا پدر و مادرت در خطر بودن چی‌کار می‌کردی با بادبزن می‌رفتی به استقبالشون


شنونده باید عاااااقل باشه
عاقل باشیم
Iran, Islamic Republic of
من هم میتونم با هفت تیر از خانوادم دفاع کنم؟
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
نخیر جانم شما ژنت خوب نیست
علی
Iran, Islamic Republic of
با تمام اختلاف نظر سیاسی که با مداح دارم از مداحیش لذت می برم و این کاری رو هم که متن زیبای شهید آوینی رو به صورت سینه زنی خونده بود کار بسیار جالب و خوبی بود. دو پیشنهاد هم برای حاج محمود کریمی دارم امیدوارم ببینه: 1. ایشون بابت قضیه هفت تیر کشی از ملت بزرگ ایران عذرخواهی کنه. اصلا کاری به این که مجوز حمل سلاح داشته یا اصلا درسته که داشته باشه ندارم اما خدا وکیلی برای یک اختلاف رانندگی نباید از اسلحه استفاده می کرد. 2. حیف شماست که وارد بازیهای سیاسی بشوی شما برای امام حسین بمون این تاج افتخار رو امام حسین بهت داده نه هیچ سیاستمدار و شخصیت دیگری.
سلام بر حضرت مهدی(ع)
Iran, Islamic Republic of
برادر من خودت به حرف خودت دقت کن

داری میفرمایی یک اختلاف رانندگی

اگر آدم دقت کنه متوجه می شه که یه اختلاف رانندگی ساده نمی تونه یه همچین اتفاقی رو رقم بزنه
وگرنه مشخصا حاج محمود آدم بی کله ای نیست که بخواد برای یه اتفاق ساده هفت تیر کشی کنه

پس دستی پشت ماجراست تخریبی پشت ماجراست
وگرنه حاج محمود هم پیرو همین رهبره که به راحتی برای اشتباهات خودش و در انظار عمومی و در پیشگاه ملتش عذرخواهی می‌کنه به‌خاطر اشتباهاتش

باید هوشیار بود به راحتی فریب تبلیغات پر خرج (میلیاردها دلاری) دشمن را نخورد

وگرنه ماهم مثل سپاه کوفه به اشتباه در صف دشمن قرار می‌گیریم
United States
خدا ایشان و همه مداحان اهلبیت را حفظ فرماید
مداح اهلبیت شان بالائی دارد
Iran, Islamic Republic of
سلام خداقوت. عزاداری ها قبول ان شاءالله. جهان نیوز خیلی وقتا تیترهایی که می زنین خیلی منحرف کننده است. چرا علامت تعجب می ذارین
محسن
Iran, Islamic Republic of
سلام لطفا کلمه مادح و مادحین را برای
مداحین و مداح ها بکار نبرید. استعمال مادح و مادحین غلط است.
Iran, Islamic Republic of
...
یک دوست
Iran, Islamic Republic of
احسنت
امیرمهدی
Iran, Islamic Republic of
البت نباید کشش خودِ متن های اشراقی و خاص مرتضی آوینی را از نظر دور داشت