پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - 1 Oct 2020
 
۵
۲۰
گزارش کامل اجلاس رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه:

دیروز در تهران چه گذشت؟/ روزی که پوتین با پنبه سر اردوغان را برید!

چراغ سبز به عملیات ادلب و مهار آمریکا در نشست تهران
شنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۹
کد مطلب: 639029
تحلیل گران معتقدند در صورتی که در بیانیه نهایی از تروریست ها خواسته می شد سلاح های شان را بر زمین بگذارند، عملاً این موضوع به معنای مهلت دادن به تروریست ها و معارضان بود.
دیروز در تهران چه گذشت؟/ روزی که پوتین با پنبه سر اردوغان را برید!
گروه سیاسی جهان نيوز: هزاران تروریست از گروه‌های مختلف در ادلب گرد آمده‌اند و ارتش سوریه و متحدان آن با تدارک گسترده‌ای خود را آماده برای شروع این نبرد بزرگ کرده‌اند. البته غرب هم بیکار ننشسته و برای نگه داشتن آخرین پایگاه تروریست‌ها در ادلب در مرزهای سوریه صف‌آرایی کرده است بهانه آن‌ها برای حمله نیز اتهام دروغین حمله شیمیایی ارتش سوریه در ادلب است.

به گزارش جهان نيوز، به همین دلیل نشست دیروز تهران یک دستورکار ویژه داشت: ادلب. در حال حاضر بخش‌های عمده‌ای از خاک سوریه از وجود تروریست‌ها و شبه‌نظامیان مسلح متعدد پاک شده است و تروریست‌ها فقط در استان «ادلب» سوریه باقی‌ مانده‌اند و از این نظر نشست تهران اهمیت دارد. استان ادلب که در شمال غربی سوریه و در مرز ترکیه واقع شده از سال 2015 تحت کنترل نیروهای مورد حمایت ترکیه است. دولت سوریه این عناصر را از شاخه‌‌های گروه‌های تروریستی می‌داند. در حال حاضر ارتش سوریه و نیروهای مقاومت در تدارک آماده‌‌سازی و ارسال تجهیزات برای آغاز یک عملیات گسترده به منظور آزادسازی ادلب از چنگ تروریست‌ها هستند.

اما سومین اجلاس رؤسای جمهور ایران، روسیه و ترکیه در حالی دیروز در تهران برگزار شد که روسای ۳ کشور برای برداشتن گام پایانی حل بحران سوریه و پاک سازی شام از وجود تروریست ها به توافق رسیدند.

نشست دیروز در امتداد تلاش‌‌های چندساله 3 کشور برای برقراری صلح در سوریه تعریف می‌شود که از سال 95 تحت عنوان مذاکرات آستانه در قزاقستان شروع شده بود. علاوه بر مذاکرات آستانه، تاکنون 2 نشست با حضور روسای جمهوری ایران، ترکیه و روسیه درباره سوریه برگزار شده که نشست دیروز تهران سومین نشست در این سطح به حساب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌آید. نشست نخست سران 3 کشور اول آذرماه 96 در شهر سوچی روسیه و دومین نشست در این سطح، 15 فروردین امسال در آنکارا برگزار شده بود.(1)

البته اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه در پایان این اجلاس خواستار برقراری آتش بس در ادلب سوریه بود اما پوتین، رییس‌جمهوری روسیه در جواب اردوغان گفت: در نشست تهران گروه‌های تروریستی نماینده ندارند و بنابراین نمی‌توان از طرف آن‌ها برای آتش‌بس توافق کرد. اردوغان گفت منظورش این است که از آن‌ها دعوت شود تا سلاح‌ها را به زمین بگذارند.البته این خواسته اردوغان موجب تغییر در بیانیه پایانی نشد و سرانجام پس از پایان جلسه، ترک‌ها که فایده‌ای در این تغییر جدید نمی‌دیدند از پیشنهاد خود برای اصلاح بیانیه صرف‌نظر کردند. البته ایران نیز پیشنهاد داد طرح «تسلیم تروریست‌ها و زمین گذاشتن سلاح‌هایشان» به جای آتش‌بس در بیانیه گنجانده شود که مورد موافقت دو کشور دیگر قرار گرفت. (2)

ترکیه روغن ریخته را نذر امامزاده کرد!
به نظر می رسد صرف نظر ترکیه از گنجاندن آن عبارت در بیانیه که ادعا شده از روی همگرایی سه کشور بوده، به نوعی نذر کردن روغن ریخته برای امامزاده باشد! زیرا تحلیل گران معتقدند در صورتی که در بیانیه نهایی از تروریست ها خواسته می شد سلاح های شان را بر زمین بگذارند، عملاً این موضوع به معنای مهلت دادن به تروریست ها و معارضان بود و از آن جایی که تروریست ها عملا سلاح خود را زمین نمی گذاشتند، بعد از مدتی حملات مجدد به مواضع تروریست ها در ادلب مشروع تر می شد.پیشتر جابری انصاری در برنامه گفت‌وگوی ویژه خبری پنج شنبه تأکید کرد که از نظر ترکیه پاک‌سازی ادلب در شرایط فعلی موجب کشتار انسانی می شود اما ایران معتقد است می‌توان کاری کرد که تلفات انسانی اتفاق نیفتد. به گفته این دستیار ویژه وزیر خارجه اگر ترتیبات ایجاد مناطق کاهش تنش طولانی مدت شود به معنای تجزیه عملی سوریه خواهد بود و این یکی از خط قرمزهای اساسی است.

روایت خبرنگار رادیو فردا از پخش زنده اجلاس تهران
در واکنشی درباره اجلاس دیروز خبرنگار رادیوفردا پخش زنده این اجلاس را دیدنی توصیف کرد و در توئیتی نوشت: در این نشست اردوغان دو بار سعی کرد که بیانیه پایانی را تغییر بدهد و سه کشور در ادلب «آتش‌بس» اعلام کنند. اگر موفق می‌شد، شکست بزرگی برای روسیه و ایران رقم می‌خورد. روحانی چشمش به پوتین بود و پوتین هر بار با پنبه سر اردوغان را برید. در اجلاس دیروز که از حدود ساعت 15:30 آغاز شد، ابتدا روحانی سخنرانی کرد. رئیس جمهور کشورمان با تأکید بر این که تلاش های سه کشور موجب ایجاد ثبات در سوریه و فراهم شدن زمینه گفت و گوهای سوری شده، افزود: دخالت های غیر قانونی آمریکا در سوریه با هیچ یک از قواعد بین المللی سازگار  نیست و بر مشکلات موجود در آن کشور می افزاید. وی خواستار خروج آمریکا از سوریه شد. روحانی در سخنرانی خود در اظهارنظری که به گفته تحلیل گران خطاب به اردوغان بود گفت:«اکنون خوشحالیم که هفت سال پس از بحران سوریه همه بازیگران موثر منطقه به جای راهکار نظامی به مذاکره و حل مسالمت آمیز بحران روی آورده‌اند». همچنین رئیس جمهور کشورمان سپس در جمله ای که ظاهرا خطاب به پوتین بود هم گفت: «ما با اجازه دولت قانونی سوریه در آن جا حضور داریم و فقط با خواست آن ها سوریه را ترک می‌کنیم.»

پوتین: تروریست‌های مخالف دولت سوریه در ادلب تجمع کرده‌اند
پس از روحانی، پوتین رئیس جمهور روسیه در سخنرانی خود تأکید کرد که تعداد زیاد تروریست ها در ادلب و همچنین بمباران مردم توسط آن ها را نباید نادیده گرفت. وی تصریح کرد: بیش از ١٤١ شهر و ٩٠ درصد از سرزمین سوریه  آزاد شده است. او  افزود که تروریست‌های مخالف دولت سوریه در ادلب تجمع کرده‌اند و در صدد استفاده از سلاح شیمیایی هستند.

اردوغان: نمی‌خواهیم ادلب تبدیل به دریای خون شود
در ادامه نشست رئیس جمهور ترکیه سعی کرد افکار را از ادلب دور و مسئله شرق فرات را مطرح کند که در هنگام سخنرانی اردوغان، چهره متفاوت و حتی کمی ناراحت روحانی و پوتین کاملاً واضح بود. او گفت که ترکیه عملا جان ساکنان ادلب و کسانی را که به آن شهر پناه برده‌اند، تضمین کرده است و تصریح کرد که «نمی‌توانیم جان این افراد را به رژیم اسد بسپاریم». به گزارش ایرنااردوغان تصریح کرد: این ضمانت ضمنی را که ما به مردم ادلب دادیم، نمی توانیم به انصاف به رژیم اسد که سابقه قتل عامل دارد واگذارکنیم. این قتل و عامل از ذهن ما پاک نشده است. به هر دلیلی که باشد هرگونه حمله علیه ادلب منجر به قتل عام و تراژدی انسانی بسیار بزرگی می شود. وی اظهارکرد: ما به هیچ وجه نمی‌خواهیم ادلب تبدیل به دریای خون شود. وی ادامه داد: ترکیه آماده است نیروهایی را که باعث نگرانی روسیه می‌شود از مناطق تحت تسلط آنان دور کند به نحوی که «ادلب تنها در دست نیروهای معتدل باشد.» وی در اشاره به نیروهای کرد سوریه در «شرق فرات» تاکید کرد که آمریکا «به طور گسترده اسلحه و امکانات در اختیار این گروه‌ها قرار می‌دهد». اظهارات اردوغان درباره مسئله ادلب درحالی بود که به تازگی هواپیماهای روسی مقر تروریست ها در ادلب را بمباران کرده اند.

واکنش تلویحی روحانی به اردوغان
بعد از سخنرانی اردوغان روحانی در اظهاراتی که به نظر می رسید در پاسخ به اظهارات اردوغان باشد، هدف مشترک سه کشور را ایجاد صلح در سوریه دانست و تصریح کرد:  دو مشکل مهم در مبارزه با تروریسم باقی مانده که ادلب و شرق فرات است، همه باید تلاش کنیم که گره شرق فرات را حل کنیم. آمریکا را باید از منطقه بیرون کنیم که او عامل این مشکلات است. وی حکومت دمشق بر کل سرزمین سوریه را هدف نهایی اعلام و تصریح کرد: هم باید با تروریست ها مبارزه و هم کاری کنیم که مردم دچار مشکلات نشوند. بعد از مبارزه با تروریسم باید به اهداف دیگرمان در سوریه که تدوین قانون اساسی جدید و انتخابات، بازگشت آوارگان و بازسازی سوریه است، بپردازیم.

مجادله دیپلماتیک پوتین و اردوغان برسر ادلب، وساطت روحانی
بعد از آن روحانی از دو رئیس جمهور خواست اگر نکته‌ای دارند در پایان بگویند که دوباره اردوغان با تأکید بر لزوم برقراری آتش بس در سوریه گفت: بمباران های ادلب باید متوقف شود چرا که مردم غیرنظامی در ادلب با یک ترس بزرگ روبه رو هستند و بار دیگر ما در ترکیه با یک موج مهاجرت مواجه ایم.  سپس پوتین در واکنش به اردوغان گفت: تروریست ها در ادلب اقدامات تحریک آمیز خود را ادامه می دهند. ما نمی توانیم این موضوع را نادیده بگیریم. دولت قانونی سوریه حق دارد تمام سرزمین کشور خود را تحت کنترل خود قرار بدهد. در حالی که اردوغان از عبارت رژیم اسد استفاده می کرد، پوتین از بشار اسد با عنوان رئیس جمهور سوریه یاد کرد و افزود: او تمام توافقات قبلی را انجام داده است. حالا لازم است که اپوزیسیون فهرست نمایندگان خود را تدوین کند. روحانی که تلاش داشت به عنوان میزبان دیدگاه ها را به هم نزدیک کند، در جمع بندی سخنان اردوغان و پوتین گفت: ما هم باید تروریسم  را در سوریه پایان بدهیم و هم باید غیرنظامیان در آرامش باشند. در این مقطع باید رایزنی ما بیشتر شود. ما مسئولیت سنگینی را بر دوش داریم. همان طور که آقای پوتین تأکید کردند همه باید تأکید کنیم که تدوین قانون اساسی به سرانجام برسد. در این هنگام باز هم اردوغان سخنان روحانی را قطع کرد و گفت: ما امروز باید اعلام آتش بس کنیم. پیروزی این اجلاس این است که در ادلب اعلام آتش بس کنیم. پوتین در واکنش مجدد به بند سوم بیانیه پایانی نشست اشاره کرد و گفت: در این بند موضوع آتش بس مورد اشاره قرار گرفته است. در این بند تصریح شده است که روسای جمهور سه کشور «وضعیت منطقه کاهش تنش ادلب را دنبال کرده و تصمیم گرفتند تا همسو با اصول فوق الذکر و روح همکاری که در فرمت آستانه شکل گرفته است، به این موضوع بپردازند.»

مخالفت اردوغان با یک بند بیانیه پس از تصویب!
پس از آن  روحانی با اشاره به این که بیانیه تهیه شده، خوب بوده و به نوعی جمع بندی مذاکرات سه کشور بوده است، از اردوغان و پوتین خواست تا به بیانیه رأی دهند. با توجه به سکوت دو رئیس جمهور دیگر، روحانی اعلام کرد که بیانیه تهران به تصویب رسید، اما حتی پس از این اعلام روحانی، اردوغان باز هم خواست که کلمه «آتش بس» در بند3 بیانیه گنجانده شود. به گفته اردوغان بند سوم یک عبارت دیپلماتیک است و کارایی لازم را ندارد. پس از این سخن، پوتین در کنایه ای آشکار به اردوغان که همراه با لبخند ملیحی بر صورتش بیان شد، افزود: ما که در این جا نماینده معارضان مسلح را نداریم، چطور بخواهیم که