چهارشنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۹ - 3 Jun 2020
 
۰

پهپاد‌های اسرائیلی در جنوب یمن چه می‌کنند؟

پنجشنبه ۱۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۲۰:۵۲
کد مطلب: 638877
شواهد قوی دال بر وجود تسلیحات اسرائیلی در جنگ یمن است که از نقشه مشترک بین برخی کشور‌های غربی و عربی و رژیم صهیونیستی برای کشتار ملت یمن پرده برداشته است.
پهپاد‌های اسرائیلی در جنوب یمن چه می‌کنند؟
به گزارش جهان نيوز؛ طی سه سال و نیم گذشته نیرو‌های ائتلاف سعودی و اماراتی از سلاح‌های مختلف برای کشتن مردم بیگناه یمن استفاده کرده و در این راه از همکاری مستقیم سرویس اطلاعات غربی هم برخوردار بودند.

به گزارش وبگاه تحلیلی «الوقت»، از مدت‌ها پیش بحث‌های بسیاری درباره کمک سرویس اطلاعات رژیم صهیونیستی به ائتلاف متجاوزان به یمن تحت فرماندهی عربستان مطرح است، چون دلیل شفافی برای اثبات این نظریه وجود ندارد، اما با افزایش حملات کور و وحشیانه عربستان و امارات به مردم بی گناه یمن که ناشی از شکست‌های بی وقفه آن‌ها در منطقه است، شواهد قوی، دال بر وجود تسلیحات اسرائیلی در جنگ یمن است که می‌توان آن را سندی محکم از وجود نقشه مشترکی بین برخی کشور‌های غربی و عربی و رژیم صهیونیستی برای کشتار ملت یمن دانست.

اقدام رژیم صهیونیستی در تجهیز ارتش امارات
خودرو‌های حفاظت شده Oshkosh M-ATV ساخت آمریکا از جمله زره پوش‌هایی هستند که واشنگتن، در طول جنگ یمن شمار زیادی از آن را به عربستان و امارات فروخت تا توسط نیرو‌های نظامی این دو کشور و همچنین نیرو‌های عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن در جنگ تمام عیار خود علیه یمن به کار گرفته شود.

اما برخی تصاویر جدید از زره پوش‌های Oshkosh M-ATV که به طور گسترده در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده نشان می‌دهد سیستم کنترل سلاح از راه دور نصب شده روی این خودرو‌ها Samson ساخت شرکت صهیونیستی رافائل بوده است.

یک سری از این برجک‌های تسلیحاتی خانواده Samson در چهار مدل عرضه شدند که مدل مشاهده شده در یمن Samson Dual نام دارد. این مدل توان حمل تسلیحات سنگین نظیر تیربار‌های کالیبر ۷.۶۲ و ۱۲.۷ میلی متری، سامانه‌های نارنجک انداز و موشک ضد زره را دارد، سیستم‌های هدف‌گیری اپتیکی و حرارتی و مسافت سنج لیزری نیز بر روی این سسیستم نصب شده است.

موضوع قابل توجه اینکه این نوع زره پوش‌ها که توسط ارتش عربستان بکار گرفته می‌شود، دارای برجک حامل سلاح مدل CROWS است که در حال حاضر به صورت مشترک توسط آمریکا و نروژ تولید می‌شود.

در اینجا شاید برخی این شبهه را مطرح کنند که ممکن است برجک کنترل سلاح اسرائیل ساخت نباشد، اما منابع خبری متعدد معتقدند امارات این تسلیحات اسرائیلی را به طور غیر مستقیم از طریق برخی شرکت‌های میانجی ساخت سلاح خریده است که خدمات تعمیر و پشتیبانی ارائه می‌دهند.

پهپاد‌های اسرائیلی در جنوب یمن چه می‌کنند؟
گذشته از داستان زره پوش‌ها، نمی‌توان از پهپاد‌های اسرائیلی که در جنگ یمن و بخصوص در استان تعز در جنوب این کشور شرکت دارند، چشم‌پوشی کرد.

در ماه‌های گذشته، تصاویر متعددی از حضوریک مدل پهپاد سبک اسراییلی از نوع Orbiter ساخت شرکت Aeronautics Ltd در جریان درگیری‌ها در استان تعز نزدیک به استان‌های جنوبی منتشر شد، جایی که بیشتر نیرو‌های امارات و یمنی طرفدار آن‌ها حضور دارند از همین رو می‌توان گفت: امارات برای بار دیگر به دنبال استفاده محرمانه از سلاح اسرائیلی است.

شاید برای برخی این سوال پیش بیاید که چه کشور‌هایی از این مدل پهپاد‌ها استفاده می‌کنند بسیاری از گزارش‌های نظامی تایید می‌کند کشور‌هایی نظیر آذربایجان، فنلاند، ایرلند، مکزیک، پرو، لهستان، صربستان، آفریقای جنوبی، انگلیس و تایلند مدل‌های مختلفی از این پهپاد‌ها استفاده می‌کنند، نکته قابل توجه اینکه کشور‌های ائتلاف به فرماندهی عربستان در این فهرست جایی ندارند و همزمان این نوع پهپاد‌ها قدرت رسیدن به یمن از خاک سرزمین‌های اشغالی را ندارند.

این پهپاد از برد ۱۵۰ کیلومتر و ماندگاری عملیاتی هفت ساعت برخوردار است و می‌تواند دوربین‌های دید در شب و روز، دوربین‌های با دید حرارتی و سیستم‌های هدف گزار لیزری را نیز با خود حمل کند و همچنین قادر به حمل قریب به پنج کیلوگرم محموله است، این پهپاد معمولا از پشت یک کامیون سبک قابل پرتاب است و برد کم این پهپاد معلوم می‌کند که می‌بایست از منطقه‌ای در همان نزدیکی میدان نبرد به پرواز درآمده باشد.

الوقت در پایان گزارش خود تاکید کرد: به هر حال بر اساس شواهد و اسناد محکمی ثابت شده است ارتش امارات و نیرو‌های مزدور یمنی این دو محصول اسرائیلی را در جنگ یمن برای کشتار ملت یمن بکار می‌گیرند و این موضوع وجود روابط قوی بین شیوخ امارات و سران رژیم صهیونیستی را به افکار عمومی جهان عرب ثابت کرد و تایید کرد که جنگ یمن برای ایجاد تحولاتی بزرگ در منطقه به راه افتاد، اما پس از گذشت ۱۲۰۰ روز از آغاز این جنگ، ملت یمن با مقاومت خود ثابت کرد که هرگز تسلیم نمی‌شود و همه نقشه‌ها و توطئه‌ها را ناکام می‌گذارد.

منبع: فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *