پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ - 28 May 2020
 
۱
۴

تحلیل آرای نمایندگان در سؤال از رئیس‌جمهور؛ روحانی فقط اصلاح‌طلبانِ مجلس را قانع کرد +جدول

سه شنبه ۶ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۵۹
کد مطلب: 637075
با توجه به تحلیلی آرای امروز نمایندگان در سؤال از رئیس‌جمهور، مشخص می‌شود اکثریت اصلاح‌طلبان مجلس با اظهارات روحانی موافق بودند و مشکلات اقتصادی مردم را به رسمیت نمی‌شناسند.
تحلیل آرای نمایندگان در سؤال از رئیس‌جمهور+جدول
به گزارش جهان نيوز، سؤال از رئیس مجلس در صحن علنی مجلس انجام و اکثریت نمایندگان عملا با رأی خود اعلام کردند از اظهارات، دلایل، آمار و منطق روحانی قانع نشدند.
۵ محور سوال از رئیس جمهور به رأی نمایندگان مجلس گذاشته شد که در نهایت نمایندگان تنها پاسخ رئیس جمهور به استمرار تحریم های بانکی را قانع کننده دانسته و پاسخ به سوالات درباره کنترل قاچاق کالا و ارز، کاهش ارزش پول ملی، معضل بیکاری و وضعیت رکود اقتصادی را قانع کننده ندانستند.

اما سؤالی که برای افکار عمومی به وجود آمده این است که جریان‌های سیاسی در مجلس چه سهمی در رأی به عدم اعتماد به اظهارات و آمار روحانی داشتند.

نیاز به استدلال ندارد که در میان جریان های سیاسی مجلس، تنها فراکسیون حامی روحانی، نمایندگان اصلاح‌طلب بودند و بر اساس تحلیل رأی نمایندگان، مشخص می‌شود اکثریت لیست امید، به روحانی رأی اعتماد دادند و بر اساس نگاه‌ها اصلاحات، هیچ مشکل اقتصادی در کشور وجود ندارد و هر آنچه که روحانی می گوید، قابل قبول و قابل اعتماد است.

برای اثبات اینکه اصلاح‌طلبان حامی روحانی هستند، می‌توانیم به بیانیه شب گذشته حزب اتحاد ملت اشاره کنیم که صورت حداکثری از روحانی حمایت کردند و همین نسخه امروز در مجلس توسط نمایندگان اصلاح طلب پیاده شد.


اما مسئله دیگری که باید مورد توجه قرار بگیرد، اختلاف موجود در میان اصلاح‌طلبان درباره حمایت ۱۰۰ درصدی یا ۵۰ درصدی از روحانی است که به نظر می رسد این اختلاف جدی است و اشخاصی مثل الیاس حضرتی، در ظاهر نشان داده است که مخالف حمایت ۱۰۰ درصدی از رئیس جمهور است و بر همین اساس، اگر تعداد نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس را در بالاترین حد خود ۱۲۰ نفر بدانیم، بر اساس تحلیل آمار امروز، اکثریت اصلاح‌طلبان موافق اظهارات روحانی بودند مگر در سؤال سوم و پنجم.
 
سؤالات مطرح شده موافق با روحانی مخالف با روحانی ممتنع
سؤال اول: چرا دولت جنابعالی در کنترل قاچاق که یکی از مهمترین عوامل فلج تولید ملی است، موفق نبوده است؟
مخالفت با روحانی
۱۲۳ ۱۳۸ ۶
سؤال دوم: علت استمرار تحریم‌های بانکی با گذشت بیش از دو سال وعلیرغم اجرای همه تعهدات برجامی ایران چیست؟
موافقت با روحانی
۱۳۷ ۱۳۰ ۳
سؤال سوم: چرا دولت تدبیر و امید نسبت به کاهش بیکاری مفرط اقدام شایسته‌ای ندارد؟
مخالفت با روحانی
۷۴ ۱۹۰ ۸
سؤال چهارم: علت رکود اقتصادی شدید چندین ساله، در دولت جنابعالی، علی‌رغم وعده‌ها و اعلام‌های عبور از رکود چیست؟
مخالفت با روحانی
۱۱۶ ۱۵۰ ۶
سؤال پنجم: علت افزایش شتابان ارزهای خارجی و کاهش شدید ارزش پول ملی چیست؟
مخالفت با روحانی
۶۸ ۱۹۶ ۸

  • منبع: مشرق

  •  
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


عبداله
Iran, Islamic Republic of
این آش خوشمزه ، حاصل دست پخت خود اصلاح طلبان است می خواستی ازپاسخ قانع وراضی نباشند؟؟؟
Iran, Islamic Republic of
موافقین روحانی به کنار، اینها ماست بشه صد هزار تومن هم فرقی براشون نداره
پول دارن میخرن

یکی این ممتنعین رو برای ما شرح بده
یعنی اینها براشون فرق نمیکنه مملکت رو هوا باشه یا رو زمین
حقوقشون میگیرین شب میرن خونه!!!!!!!!!!!!

یعنی برخی واقعا نوبرن....
عبدالله
Iran, Islamic Republic of
بنام خدا
- نگاه مثبت به احراب بخاطر همین رفتار های متعصبانه و قدرت طلبانه در ایران تاکنون پانگرفته و هرگز بطور واقعی شکل نخواهد گرفت
- صرف تظر از هر دیدگاه سیاسی نماینده ای که هنوز معتقد است وضع مملکت گل وبلبل است نشان داده است که لیاقت نمایندگی ملت را ندارد
- حمایت کور و بی منطق از یک رفتار غلط فقط بر اساس طرفداری حزب و گروه در این برهه زمانی باطل و احمقانه و خیانتکارانه است
Iran, Islamic Republic of
آقاي رئيس جمهور به جاي تحليل و تجزيه درست اين آرا و پي بردن به اين نكته كه دولت او دولت شعار بوده و براي خدمت به كشور به آمارهاي الكي بسنده كرده است و مي طلبد آستين ها را بالا زده و به مردم و كشور خدمت نمايد و كشور را از اين وضعيت نجات دهد باز هم دنبال مستمسك قرار دادن بعضي از امور منجمله اعتراضات ديماه سال گذشته است . كه آن اعتراضات خودش پيام بود براي دولت كه نفهميدند .
اگر مجلس درست راي مي داد و تعصب حزبي در راي دادن بي تاثير بود شايد صد درصد راي مخالف مي دادند