دوشنبه ۷ مهر ۱۳۹۹ - 28 Sep 2020
 
۰
گزارش تیم کارشناسان سازمان ملل اعلام کرد:

تاکید بر ارتکاب جنایات جنگی ازسوی ائتلاف سعودی

سه شنبه ۶ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۵۷
کد مطلب: 637041
تیم کارشناسان سازمان ملل متحد که در زمینه نقض حقوق بشر در یمن گزارش تهیه کرده است، به صراحت و مستقیم رژیم سعودی و امارات و مزدوران آنها را به ارتکاب جنایاتی که تا حد جنایات جنگی می‌رسد، متهم کرده است.
تاکید بر ارتکاب جنایات جنگی ازسوی ائتلاف سعودی
به گزارش جهان نيوزبه نقل از تسنیم، در گزارش 41 صفحه‌ای تیم تحقیق کارشناسان سازمان ملل تاکید شده است که حملات هوایی ائتلاف متجاوز سعودی اماراتی، سبب تلفات مستقیم در میان غیرنظامیان شده است. این حملات مناطق مسکونی، بازارها، مراسم تشییع جنازه، جشن عروسی، اماکن غیرنظامی و حتی اماکن و تاسیسات بهداشتی و پزشکی را هم هدف قرار داده است.

در این گزارش آمده است تیم کارشناسان دلایل منطقی در اختیار دارد که بر این اساس معتقد است که امارات، عربستان سعودی و مزدورانشان در یمن مسئول نقض حقوق بشر از جمله محروم کردن آنها به صورت نامشروع از حق زندگی، بازداشت اجباری، هتک حرمت و تجاوز جنسی، شکنجه، سوء‌ رفتار،‌ ناپدید کردن به اجبار، نقض خطرناک آزادی بیان و حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی به ویژه حق داشتن زندگی شایسته و حق بهداشت و سلامت هستند.

این گزارش آورده است با استناد به حوادثی که تیم کارشناسان سازمان ملل درباره آنها تحقیق کرده است، به نتایجی رسیده است که به احتمال این اعتقاد و باور را به وجود می‌آورد که مزدوران و  ائتلاف ممکن است حملاتی را ترتیب داده باشند که تا سطح جنایات جنگی هم می‌رسد.

در این گزارش آمده است مزدوران و ائتلاف از جمله سعودی و امارات اقدامات و رفتارهایی را انجام داده‌اند که تا سطح جنایات جنگی می‌رسد از جمله رفتار خشونت‌آمیز و تند و  شکنجه و تعدی به کرامت فردی، تعرض جنسی، سربازگیری از کودکان زیر 15 سال یا به کارگیری آنها در فعالیت‌های خصمانه مرتکب شده‌اند.

گزارش سازمان ملل درباره محاصره زمینی، دریایی و هوایی یمن از سوی متجاوزان سعودی آمریکایی تاکید کرده است که عربستان از سال 2005، محدودیت‌ها(محاصره) دریایی و هوایی شدید و سختی بر یمن تحمیل کرده است.

این گزارش با تاکید بر نقض قوانین بین المللی انسانی از سوی رژیم سعودی و متحدان و مزدورانش، جلوگیری از فعال شدن فرودگاه صنعاء و محاصره هوایی یمن را نقض آشکار قوانین بین المللی انسان‌دوستانه در زمینه حمایت از بیماران و مجروحان دانسته که این گونه اقدامات به مثابه جنایات بین المللی قلمداد می‌شود.

این گزارش آورده است که قربانیان و شاهدان جنایات ائتلاف متجاوز در گفت‌وگو با تیم کارشناسان تاکید کرده‌اند که رفتارهای تجاوزکارانه از جمله خشونت جنسی از سوی نیروهای موسوم به کمربندامنیتی و اماراتی‌ها از جمله تجاوز جنسی به زنان و مردان و خشونت جنسی علیه آوارگان،‌مهاجران و افراد طبقات ضعیف به صورت گسترده ادامه دارد.

بر اساس این گزارش، دولت عبدربه منصور هادی مزدور و نیروهای مورد حمایت ائتلاف سعودی، کودکان یا گروه‌های مسلح را در اقدامات تجاوزکارانه خود به کار گرفته‌اند و در بیشتر موارد، عمر کودکان بین 11 و 17 سال بوده اما گزارش‌های ثابتی به  سربازگیری یا استفاده از کودکانی اشاره می‌کند که سن آنها از هشت سال فراتر نمی‌رود.

این گزارش تصریح کرده است که کمیته تحقیق ایجاد شده از سوی رئیس جمهور مستعفی فراری یمن، هیئت مستقل نیست .

همچنین شورای امنیت ترغیب شده است تا بر ابعاد مربوط به حقوق بشر در نزاع موجود در یمن و نیاز به تضمین فرار نکردن جنایتکاران از مجازات به خاطر ارتکاب خطرناک‌ترین جنایات تاکید کند.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *