جمعه ۱۱ مهر ۱۳۹۹ - 2 Oct 2020
 
۸
۷۹
نکاتی چند درباره پاسخ‌های‎ رئیس جمهور به مجلس؛

از مبهم گویی و تکرار سناریوی دولت قبل تا گریز به «فیضیه»!/ روحانی در همان ابتدا از رهبری هزینه کرد

سه شنبه ۶ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۰۴
کد مطلب: 636977
نکاتی چند درباره پاسخ رئیس جمهور به نمایندگان در جلسه امروز مجلس مطرح است که به آنها اشاره می کنیم.
از مبهم گویی و تکرار سناریوی دولت قبل تا گریز به «فیضیه»!/ روحانی در همان ابتدا از رهبری هزینه کرد
گروه سیاسی جهان نيوز: عاقبت بعد از ماه‌ها مشکلات اقتصادی مردم، پای رئیس جمهور بعد از استیضاح و برکناری دو وزیر کار و اقتصاد و دارایی به مجلس کشیده شد تا وی به 5 سئوال نمایندگان پاسخ بدهد. سوالاتی که درباره «بیکاری»، «ارز»، «رکود» و «قاچاق» و «تحریم‌های بانکی» از رئیس جمهور پرسیده شد و حسن روحانی طی مدت زمان 20 دقیقه به این موارد از نظر دولت پاسخ گفت.

نمایندگان از پاسخ رئیس جمهور به این 5 سئوال تنها در یک مورد قانع شدند و پاسخ‌های روحانی درباره «بیکاری»، «ارز»، «رکود» و «قاچاق» نمایندگان را راضی نکرد و بدین ترتیب این سوالات برای بررسی به قوه قضاییه ارسال می‌شوند.

اما چند نکته اساسی درباره جلسه پاسخ به سوالات نمایندگان توسط رئیس جمهور وجود دارد که به این موارد می پردازیم:

هزینه از رهبرانقلاب در ابتدای کار
آغاز سخنان روحانی برای پاسخ به نمایندگان با اشاره وی به توصیه رهبر انقلاب همراه شد. توصیه ای که روحانی به آن اینگونه که اشاره کرد: « همه باید بهترین کلام و سخن و نیکوترین جملات را نسبت به هم بکار ببریم و امیدوارم بتوانم نکات و توصیه‌هایی را که مقام معظم رهبری نسبت به همین جلسه به من فرمودند، دقیقا مراعات کنم.» این نوع صحبت در اذهان تصوری به غیر «هزینه از رهبری» را ایجاد نکرد چرا که اگر رهبر انقلاب بنای تذکر علنی داشتند به نوع دیگر آن را مطرح می کردند.

کلی گویی و ابهامی که نمایندگان را راضی نکرد
رئیس جمهور در میان صحبت‌های خود به جای پاسخ به جزئیات سئوالات بیشتر بر کلیاتی که پیشتر در گفتگو با رسانه ملی مطرح کرده بود و حتی طرفداران خود در جریان اصلاحات را نیز قانع نکرده بود را دوباره تکرار کرد. در این روند اینکه دولت نقص دارد و مشکلات مردم را خودشان می دانند و باید مشکلات را حل کنیم وحدت داشته باشیم موضوعاتی کلی است که جزو ابتدایی ترین موارد مقابله با هر مشکلی بخصوص مشکلات گسترده‌ ای است که چند ماه اوائل سال جدید مردم را با چالش جدی مواجه ساخته است.
پاسخ رئیس جمهور چه موضوع دندان گیری برای مردم داشت؟
رئیس جمهور در ارائه برخی از موارد با ابهام سخن گفت. به طور مثال در راه حل برون رفت از مشکلی که برجام را تحت شعاع خود قرار داده است بیان داشت که برنامه ای دولت دارد که در آینده اگر لازم شد به نمایندگان مجلس ارائه می شود. در موارد دیگر هم صحبت های رئیس جمهور موضوع دندان گیری نداشت و چیزی دستگیر نمایندگان و بخصوص مردمی که برای رفع نگرانی خود این جلسه را پیگیری می کردند، نشد.
بازهم متوسل شدن به دوقطبی کاذب تندروی و اعتدال
رئیس جمهور دربخشی از پاسخ خود به نمایندگان مطرح کرد که «با تند روی به جایی نمی رسیم. راهی جز اعتدال نداریم. راهی جز دوستی و برادری نداریم. اشکالی ندارد شما مخالف دولت باشید.» و همچنین بیان کرد: «به مردم و نمایندگان عزیز بگویم، در دنیای امروز انچه قول داده ام، در انتخابان 92، 96 قول دادم و گفتم راه من راه اعتدال است و بازهم می گویم، ملت ایران با تندروی به جایی نمی رسیم.» این درحالی بود که سئوالات از رئیس جمهور در حوزه های 5 گانه‌ای که مطرح شد همه اقتصادی بود و رئیس دولت باز در چارچوب دوقطبی کاذب تندرویی و اعتدال صحبت کرد که این صحبت ها نمایندگان را قانع نکرد.
نتیجه کار ژنرال‎ها و برندها چه شد؟
روحانی در جلسه دفاع از وزرای خود در ابتدای دولت دوازدهم بیان داشت که چند وزیر از جمله وزیر خارجه، نفت و راه وشهرسازی از جمله برندهای دولت هستند امروز هم در پاسخ به نمایندگان بیان داشت که بهترین ها را انتخاب کردم اما همین بهترین‌ها و ژنرال‌های دولت اخیرا در حوزه های مختلف به اشتباهاتشان اعتراف کردند. اعتراف ظریف در گفتگو با رشیدپور و همچنین سی ان ان و همچنین زنگنه در قرارداد توتال از جمله این موارد است.
سناریو نخ نما شده دفاع از دولت خود با حمله دولت قبل
حسن روحانی همچنین با سناریو نخ نما شده انتقاد به دولت قبل برای دفاع از عملکرد دولت خود بیان داشت: « رشد اقتصادی سال ۹۵ ما ۱۲.۵ درصد بوده است که در دنیا کم‌نظیر است و بسیار مهم است و رشد متوسط ما در طول این ۵ سال بالای ۴ درصد است که رشد متوسط دو دولت قبلی ۲.۲ است. بنابراین ما در زمینه رونق اقتصادی تلاش کردیم.» این درحالی است که رئیس جمهور در گفتگوی تلویزیونی اخیر خود بیان داشت که مشکل به دولت قبل و قبل تر باز نمی گردد و پیش از انقلاب این روند بوده و ادامه یافته است. با این حال حربه حمله به دولت قبل با توجه به اینکه 5 سال از دولت‌های روحانی می گذرد دیگر جوابگو نیست و رئیس جمهور باید پاسخگوی این 5 سال و وعده های و مسئله برجام باشد. این درحالی بود که رئیس جمهور در این پنج سال بیان می کرد که مشکلات دولت قبل را حل کرده است.
در این چند سال اوضاع کشور خوب بود؟
رئیس جمهور با تشریح چهار سال گذشته دردولت یازدهم بیان داشت که اوضاع اقتصادی خوب بوده است، این درحالی بود که کشور در حوزه اقتصادی با رکود تورمی مقابله می کرد و قرار بر این بود که با برجام مشکلات جذب سرمایه و رونق اقتصادی حل شود اما بعد از این مدت درست در زمانی که بایستی دولت به وعده های خود تحقق می بخشید، مشکلات اقتصادی بخصوص در حوزه ارز و گرانی بر سر مردم آوار شد. درواقع آن چهار سال نیز با وعده درست شدن اقتصاد بر مردم گذشت که امروز حاصل کار چیز دیگری است.
روحانی ماجرای فیضیه را به مجلس هم کشاند
مسئله انتقاد برخی طلاب از مشکلات اقتصادی بوجود آمده با یک پلاکارد که نیت همه این طلبه‌ها نبود با بازی سیاسی اصلاح طلبان به حاشیه کشیده شد و بیان شد که رئیس جمهور را به قتل و ترور تهدید کرد‌ه‌اند. رسانه‌های حامی دولت از جمله اصلاح طلبان از این تابلو پیراهن عثمان ساخته و سعی کردن فضای اقتصادی و مشکلات را با انحراف به موضوع دیگر به حاشیه برانند که شکست خوردند. به نظر می رسد اشاره حسن روحانی به مسئله فیضیه قم و ترور در همین راستا بوده باشد که کشاندن یک اعتراض به مسائل اقتصادی به مسئله تهدید رئیس جمهور بیشتر یک بازی سیاسی بوده است و در میان سئوالات اقتصادی که نمایندگان از رئیس جمهور پرسیدند اصلا جایی نداشت که مطرح شد.
اصل ماجرای سوئیفت چه بود؟
 در حوزه تحریم های بانکی اگرچه نمایندگان از پاسخ رئیس جمهور قانع شدند اما نکته خاصی در صحبت های رئیس جمهور بود که ابهاماتی در آن موجود است. رئیس جمهور بیان داشت که «شما اعلام کردید که برجام هیچ رابطه بانکی را درست نکرده به گونه‌ای که وقتی ما گفتیم سوئیفت درست شده باور نکردید و ما ناچار شدیم خبرنگاران را به بانک مرکزی ببریم تا یک آقایی که متخصص در این امور هم بود به یکی از بزرگان نوشته بود که هرچیزی که درست شود سوئیفت امکان ندارد.» این درحالی بود که عملیات سوئیفت در این زمینه با یک بانک کره‌ای و یک بانک ترکیه‌ای (هالک بانک) انجام شد که این دو بانک پیش از برجام هم با ایران عملیات سوئیفت را انجام می دادند. در همان زمان نیز متخصصان امر بیان داشتند که چرا این عملیات با بانک های بزرگ اروپایی مانند رویال بانک اسکاتلند و دویپچه بانک آلمان صورت نگرفته است. در همان زمان هم تاکید شد که بانک‎های اروپایی با ایران عملیات بانکی انجام نمی دهند و سوئیفت مانند لوله آبی است که در آن آبی جریان ندارد. بعدها «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران بیان داشت که بانک های بزرگ اروپایی با کشورمان همکاری نمی کنند و ماجرای اخذ نامه آرامش بخش ظریف از جان کری، وزیر خارجه دولت اوباما در پی همین موضوع اتفاق افتاد.
بدیهیاتی که رئیس جمهور مطرح کرد
در جلسه سئوال از رئیس جمهور انتظار این بود که حسن روحانی به راهکارهای دولت برای مشکلات مردم و برون رفت از این موارد بپردازد اما وی تنها به بدیهیاتی اشاره کرد که همه می دانند. اینکه مردم مشکلاتی دارند از جمله بدیهیاتی است که دیگر درک آن برای همه معلوم و مشهود است. نقص دولت، کم کاری برخی وزراء و ... از جمله این بدیهیات بود که رئیس جمهور در این جلسه مطرح کرد و چندان سخنان متفاوتی از رئیس دولت در این حوزه شنیده نشد. اینکه یک رئیس جمهور بگوید که مشکلاتی وجود دارد و بازهم در ژست منتقد عمل کند و با کلی گویی و بدیهی گویی از اصل و جزئیات فارغ شود چندان با جایگاه رئیس قوه مجریه آنهم زمانی که در مقام پاسخگویی است، همخوانی ندارد.
وقتی دولت باید پاسخگوی کارهای خود باشد
از نظام خرج کردن برای دولت: اینکه مشکلات اقتصادی کشور را فرا گرفته و دولت باید پاسخگوی عملکرد خود شود موضوعی است که ساختار سیاسی کشور ایجاب می کند. در اینجا کشاندن ماجرا به کل نظام جمهوری اسلامی موضوع چندان مرتبطی نیست. روحانی سعی کرد با برخی از صحبت‌ها و وسط کشیدن کل ساختار نظام جمهوری اسلامی نمایندگان را قانع سازد که پیش از این درباره سئوال از دولت وی پیش نروند و قانع شوند. وی با بیان این‌که حتی عده‌ای نسبت به عظمت و قدرت نظام و همچنین رشد و توسعه آینده دچار شک شده‌اند، اظهار کرد: «ما باید این شک را درمان کنیم؛ باید با زبانی درست و صحیح به گونه‌ای با مردم سخن بگوییم که مردم قانع شوند که مشکلات این چند ماهه زودگذر است؛ باید به مردم توضیح دهیم که از این مشکلات با هدایت رهبری و هماهنگی سه‌قوه و نیروهای مسلح عبور خواهیم کرد.» این سخنان درحالی از سوی رئیس جمهور ابراز می شود که اصل تفکیک قوا بیان می کند که هر قوایی بر اساس وظیفه ای که دارد باید عمل کند و پاسخگو باشد و نقص در یک عضو اگرچه کل اعضا را دچار مشکل می کند اما به معنی مشکلات همه اعضا نیست.
وعده دوباره روحانی برای برخورد با متخلفان
در دولت یازدهم ماجرای حقوق های نجومی بوجود آمد که رئیس جمهور قول داد که با این موضوع برخورد شود که این مسئله بعضا با پاداشهای نجومی در دولت تکرار شد و درباره پیگیری مسئله چندان اهتمامی از دولت دیده نشد. در مسئله ارز نیز کاری که دولت با دلار جهانگیری کرد و رانت هایی به افرادی داد بازار را بیشتر ملتهب ساخت و باعث وخامت اوضاع اقتصادی کشور شد. امروز هم رئیس جمهور قول داد که «در مسئله ارز، آنهایی که ارز گرفتند تا کالا وارد کنند و وارد نکردند وزارت صمت و بانک مرکزی موظف است پرونده های آنها را به قوه قضاییه بدهد، قوه قضاییه ما با آنها برخورد خواهد کرد، کسی کالایی آورده و کم آورده با آن برخورد می شود، اگر کسی ارز 4 هزار و 200 تومانی گرفته کالا در کمرگ است الان مابه التفاوت از آن می گیریم، رانت بوده نه به آن وسعت.» البته اگر دولت در مسائل دیگر بیشتر اهتمام می کرد امروز شاهد برخی تخلفات در کشور نبودیم اما این قول رئیس جمهور بایستی پیگیری و دولت بایستی بنا براین موضوع جلو رانت و متخلفان بازار خودرو ارز و ... را با کمک قوه قضائیه بگیرد.
اگر دولت نقص دارد چرا اصلاح نمی کنید؟
روحانی در این جلسه مطرح کرد که «اینکه دولت نقص دارد، حتما نقص دارد، تردید نکنید، ما هم مثل همه دولت ها هستیم، تلاش من این بوده که بهترین ها را جذب کنم» اما در این راستا با وجود اینکه برخی از دولتمردان از جمله «محمود واعظی» رئیس دفتر رئیس جمهور از تغییرات و اصلاحات دولت خبر دادند چندان شاهد تغییرات چشمگیری در این زمینه نبوده ایم. حتی روحانی استعفای «محمد باقر نوبخت» که انتقادات بسیاری به اوست را نپذیرفت. پذیرفتن نقص دولت بیشتر از اینکه زبانی باشد بایستی در حوزه عملی هم ثابت شود و اصلاح و تغییرات در برنامه اقتصادی دولت و همچنین تغییر و ترمیم تیم اقتصادی از جمله مواردی است که کارشناسان برای اصلاح نقص دولت همواره مطرح کرده‌اند و این روند در دولت بسیار کند و لاک پشتی پیش می رود.
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


حامد
Iran, Islamic Republic of
...
حتی اگر در استخر فرح باشید. یا توچال و ... از مرگ بترسید و این قدر به مردم ظلم نکنید.

اگر این تهدید به مرگ است پس آنجا هم که رئیس جمهور گفت به جهنم بروید نصف مردم ایران رو به مرگ تهدید کرد؟
حمید
Iran, Islamic Republic of
حتی اگر در هزار پستوی تودرتو مخفی شده باشی از مرگ گریزی نداری برادر حامد
Canada
...
محمود
Iran, Islamic Republic of
برادر استخری جان مرگ آخر راهه پس مراقب باش
نتیجه سوال از رییس جمهور
Iran, Islamic Republic of
سخنگوی شورای نگهبان: در آیین‌نامه آمده است «در صورت قانع نشدن و استنکاف و نقض قانون، برای قوه قضاییه ارسال می‌شود» اما مصادیق آن را تعیین نکرده است. مشخص نیست این نقض باید توسط مجلس تشخیص داده شود یا برای مثال توسط هیات رییسه یا کمیسیون حقوقی. این موضوع یکی از نکاتی است که ابهام دارد.
Iran, Islamic Republic of
این قانون فقط برای برخورد با احمدی نژاد تصویب شده بود نه حسن روحانی عزیز.
روحانی ۳۸ درصد رای نمایندگان را داشت فقط استیضاح
Iran, Islamic Republic of
میانگین نمایندگان موافق روحانی در پنج سوال مطرح شده ۳۸درصد بود لذا پیام این آمار این است که
مجلس باید استیضاح را کلید بزند
Iran, Islamic Republic of
رهبری فرمودند باید بماند!پس استیضاح عمرا!
Iran, Islamic Republic of
بله ، منظور رهبری این است دولت بماند ، به وعده های انتخاباتی خود عمل کند و پاسخگوی عملکرد گذشته و حال خود به مردم ، مجلس و قوه قضائیه باشد.
Iran, Islamic Republic of
رههبری به تو گفتند منظورشان چیست؟
United States
اشکالی نداره
بماند و استیضاح شود
نه اینکه استعفا بده و همه چی و به گردن بقیه بندازه
Iran, Islamic Republic of
مگه شما انتخابش کردید که برش دارید
بعد رئیسی تونو بزارید حالشو ببرید درسته قدرت دستتونه ولی مردم هنوز زنده ان
هادی
Iran, Islamic Republic of
داداش تو با این تفسیر و تحلیل هات جات تو واشنگتن پست خالیه ها....
Iran, Islamic Republic of
تا شما ها هستید مشکلات باقی است
United States
چرا انقدر باید همه ما از مرگ بترسیم و چرا مرگ همیشه حق آست خدایا چرا زندگی کردن حق نیست خدایا چرابایداز شاد بودن بترسیم
سید مهدی
Iran, Islamic Republic of
با سلام ، هم زندگی حق است و هم مرگ حق است و هم شاد بودن حق است اما نه به قیمت زیر پا گذاشتن بقیه. ترس از مرگ هم به خاطر رفتار و کردار ما در دنیا و عواقب اون هست نه به خاطر خود مرگ. اگر کسی آدم خوبی باشه و در حق دیگران ظلم نکرده باشه، با دروغ سر دیگران کلاه نگذاشته باشه، از موقعیت خودش سوء استفاده نکرده باشه، در امانت خیانت نکرده باشه، از دیگران عیبجویی نکرده باشه در حالیکه خودش همون عیب رو داشته باشه و ... از مرگ نمیترسه.
رضا
Iran, Islamic Republic of
قطعا همین طور است، ما باید از عواقب عملکرد اشتباهمان بترسیم نه از مرگ، که مرگ برای مومنین شیرین است.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
روحانی در عمل ثابت کرد...است.
Iran, Islamic Republic of
میانگین آرای نمایندگان موافق روحانی در پنج سوال حدود ۴۳ در صد بود
نمایندگان محترم
پیش به سوی استیضاح
هادی
Iran, Islamic Republic of
خدا رو شکر که داستان مموتی این دفعه تکرار نشد و خیل خوب برگزار شد...
چی شد؟؟
Iran, Islamic Republic of
« رشد اقتصادی سال ۹۵ ما ۱۲.۵ درصد بوده است که در دنیا کم‌نظیر است و بسیار مهم است و رشد متوسط ما در طول این ۵ سال بالای ۴ درصد است که رشد متوسط دو دولت قبلی ۲.۲ است. بنابراین ما در زمینه رونق اقتصادی تلاش کردیم.»
چی شد؟
مگه دولت قبل، رشد منفی 6/7 رو تحویل نداده بود؟ پس چطوری رسید به متوسط 2/2؟ خودشون هم فرمودند که اون دولت کلا ده هزار شغل ایجاد کرده بود، یعنی قبل از تحویل دولت به ایشون هم اوضاع رشدش خراب بوده!
مگه جناب روحانی خودش تو همین جلسه نفرمود سالهای 92 تا 96 درخشان بود و فقط از 96 به بعد به مشکل برخوردیم؟ پس چطوری رشد 12/5 درصدی 95 با دوره درخشان قبلی، متوسطش شد 4درصد یا بیشتر؟؟
بی سواد
Iran, Islamic Republic of
با محاسبات دولت برجامی اگر بگویند گوشت کیلوئی دوهزار تومن شده نباید تعجب کرد
مرد حسابی در این دو ماهه تورم پدر مردم را در آورده
گوشت کیلوئی ۶۵هزار
مرغ بالای ۱۲هزار
تخم مرغ کیلوئی ۱۰ الی ۱۱ هزار
ماشین و دلار و ...را هم که خودت می دانی
در این شرایط دولت الان سه شنبه شب اعلام می کنه
نرخ تورم یکساله ۱۱/۵در صد است !!!!!!😃😂😃😂😂😃
United States
ما قرار با گشنگی کشیدن و زیر خط فقر قرار گرفتن پدر دشمنان ایران را در بیاوریم و بعدش هم طبق وعده خدا بریم بهشت .پس از همین جا از تمام کسانی که ما را دراین راه قراردادند پیشا پیش تشکر می کنیم
حامی
Iran, Islamic Republic of
تازه تا یکهفته قبل ک میگفتن ۸/۹
باز خوبه دلشون سوخت یکم اوردنش بالاتر
فقط اونجاش ک روحانی گفت از تعداد متقاضیان کار بیشتر کار ایجاد کردیم
نمیدونم منظورشون چه کاریه!!😅
Iran, Islamic Republic of
آقا هادی ادب و شخصیت داشته باشه
احمدی نژاد هرکسی که باشه
در خط ولایت هم که نباشه هیچ کس حق نداره به اسمش توهین کنه
Iran, Islamic Republic of
این هادی، درس عبرتیست که جهان نیوز قرار داده تا مردم، فرق بین دوغ و دوشاب و مؤمنین و افسادطلبان رو بدونن. رهبری هم، بعضی فتنه گران رو آزاد میذاره تا مقیاسی برای بصیرت دیگران باشن. اینم درس عبرته. به عنوان درس عبرت تماشاش کنید.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
اینها به پشتیبانی موتلفه و مزدوری بازار آزادند مثل جهان نیوز و اربابش که سالها بدون رای مردم مجلس را آشغال کرده بودند و حالا جهان به شغل کثیف حذف یا تحریف کامنت ها مشغول است تا خاطر اربابش مکدر نشود
Iran, Islamic Republic of
آقا هادی چشمت را برحقیقت نبند
اگر کمی اهل محاسبه و آمار باشی
می توانی نتایج رای گیری مجلس را محاسبه و نسبت به کل حاضران در مجلس میانگین بگیری
نتیجه این محاسبه ۳۸/۲درصد می باشد
ضمنا در واشنگتن پست امثال شما مشغول انجام وظیفه برعلیه اسلام و انقلاب هستند و به خون امثال ما تشنه اند
Iran, Islamic Republic of
حقیقت چیه بابا ؟
۳۸درصد بود
Iran, Islamic Republic of
ببخشید ۳۸درصد بود
محاسبه قبلی ام اشتباه بود
Iran, Islamic Republic of
روحانی در عمل ثابت کرد که تفکر غرب پرستان لیبرال محکوم به شکست است.
این هم از دولت تدبیر و امید(دولت قبــــــــــــــل)
Germany
حالا مشخص است که بارم نمره کسانی که ســــــــــــــــــــال ها در راس مسئولیت های جمهوری اسلامی قرار دارند چیست؟ کسانی که چهـــــــل است از این پُست به آن منصب ، از این وزارتخانه به آن سازمان و ... همواره در تغییر مکان هستند، به پایان راه رسیده اند. همگی راه را برای جوانان باز کنند. صدارعظم اتریش، رئیس جمهور فرانسه، نخست وزیر کانادا و... همگی جوان هستند و البته از تخصص واقـــــــــــعی برخوردارند. دیگه زمان سعی و خطا نیست. کسانی که دکترایشان را در زمان مسئولیت گرفتند، باید بازنشسته شوند.
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
حالا چی میشه برادر جهان؟
Iran, Islamic Republic of
به عنوان استنکاف از قانون میره قوه قضائیه
Germany
واقعا؟
مینا
Iran, Islamic Republic of
شکر خدا!
با صحبتهای دکتر امروز مجلس دیگه مطمین شدیم هیچ مشکلی نیست
روحااااانی متشکریم
خیالمون راحت شد!
سینا
Iran, Islamic Republic of
خیالت از چی راحت شد برادر مینا؟
مینا
Iran, Islamic Republic of
هیچی دیگه!
الکی فک میکردیم اوضا ریخته بهم..دلار شده 12 پراید شده 45 ..
اینجور که دکتر گفتن و آمار دادن طبق آمار اوضاع خیلی از قبل بهتره..ما قدر نشناسیم !!
همین فرمونو بره جلو ونزوئلا شدیم رفته..بجاش امید داریم!
Iran, Islamic Republic of
عهههه. تو فامیل شما، مینا رو اسم برادر میذارن؟!
نینا
Iran, Islamic Republic of
از چی مطمئن شدی مینا
Iran, Islamic Republic of
دیگه حالا تو هم شلوغش نکن جهان کدام هزینه از رهبری . خوب توصیه کردند اینکه احتیاج ندارد رهبری رسانه ای کنند .
رهبری قبلا فرمودند بنده مواضعم نسبت به مسائل خصوصی و عمومی ندارد یکسان است نه اینکه خصوصی به کسی توصیه ای نمیکنند
United Arab Emirates
برادر شلوغ کردن و تفرقه انداختن بین مردم یک ماموریت برای جهان نیوز است وگرنه که اگر حداقلی از بصیرت و ولایت مداری داشت اینقدر سرخوش از اختلافات درون نظام نمیشد
Iran, Islamic Republic of
همه باید به دولت کمک کنن کلکل هیچ فایده ای نداره زمین بریم آسمون بیایم روحانی رییس جمهوره بخواییم فعلا انتقادها رو شب روز بدون راهکار بکوبیم به سر دولت هیچی گیرمون نمیاد اینا رو بذارید برا ۱۳۹۹
حمید
Iran, Islamic Republic of
آیا تو قانون اساسی ما نوشته که هر کس رئیس جمهور شد، باید تحت هر شرایطی چهار سال ش رو تموم کنه؟؟ راهکار کاملاً قانونی و غیرسیاسی تو چارچوب قانون اساسی برای این منظور در نظر گرفته شده. دیگه الحمدلله آش اونقدر شور شده که خود اصلاح طلبا هم دارن با نفاق و دورویی تمام از روحانی تبری میکنن. هیچ جار و جنجال سیاسی خاصی هم لازم نیست. کاملاً میشه با رعایت موازین قانونی و استیضاح رئیس جمهور، از ادامه ی افتضاحات این دولت جلوگیری به عمل آورد و مسیر قوانین اصلاح کشور به هیچوجه بسته نیست.
Iran, Islamic Republic of
اگر مردم گول به ظاهر "اصلاح طلبان" و سلبریتی ها و لجاجت که از اوامر شیطان است را نمی خوردند و به روحانی رای نمی دادند جدا از اینکه این مشکلات پیش نمی آوردند یک پیام مهم مردم سالارانه و جدید و هوشمندانه داده میشد و آن این بود که " مردم با هیچ کس رو دربایستی ندارند"
Iran, Islamic Republic of
حالا بعدش چی میشه همون آش و همون کاسه یا چی؟
Iran, Islamic Republic of
توبه گرگ مرگ است. دیروز مردم را بیسواد ونفهم و... خطاب میکرد امروز دم از وحدت وهمدلی میزند.
مانا
Iran, Islamic Republic of
اینم یه جور تهدیده!
🙄
Iran, Islamic Republic of
مانای عزیز ،وقتی خشن ،روز روشن نصف جمعیت ایران رو حواله جهنم میکنند ؛تهدید نیست ! ولی به خودشون نازک تر از گل بگی وضرب المثل یک ملت رو یاداوری کنی ،میشه تهدید!
اینه اشراف منشی ونگاه از بالا .
United Arab Emirates
بی تربیت! به عنوان یک اصولگرا از امثال شما متنفریم
Iran, Islamic Republic of
اصلا اصول گرایی وجود دارد ؟ که تو یکیش باشی ! این عنوان ساخته مرحوم عسگراولادی بود برای طرد و تکفیر سایر احزاب و حفظ سرمایه های باد آورده سرمای داران با سپر بلا قراردادن و سو استفاده از اسلام
حالا جهان در انتشار می نویسه :
...اصول گرا وجود دارد ...مرحوم عسگر اولادی .... اسلام ... را دوست داشت...
Iran, Islamic Republic of
اصول سوار مظورته.
خخخخ
Iran, Islamic Republic of
بعد از جلسه سوال از رئیس جمهور ، چند اظهار نظر متفاوت از نمایندگان مطرح شد ، یکی می گوید " نیاز به هیئت رئیسه نیست و به قوه قضاییه ارسال شد." دیگری می گوید: نیازی نیست به قوه قضاییه برود باید دولت کارش را اصلاح کنند." . دیگری می گوید " باید کار حقوقی و ... در مجلس بشود آن وقت ..." ، این همه سردرگمی برای چیست ؟!!! ، هیچ کس از قانون و آیین نامه و تشریفات قانونی نحوه ارسال مطلب به قوه قضاییه یا مسکوت گذاشتن یا توقف و قانع شدن مجدد مجلس توضیحی نداد ، اطلاع رسانی واضح شفاف و قانونی را به سمع و نظر آحاد ملت برسانید.
Iran, Islamic Republic of
ولی حرف مردم یکی است : قوه قضائیه ، بعد استیضاح و بعد عدم کفایت. بقیه اش حرفه
Iran, Islamic Republic of
حرف ها و سوالات آقای ذالنور منطقی بنظر می رسید،ما پاسخ قانع کننده ای از رییس جمهور نشنیدیم. ما برجام را و ناکامی مدعیان آفتاب تابان را دیده ایم حال چرا باید با تصویب لوایح مرتبط با FATF امتیازات دیگری به دشمن بدهیم که مثلا مراودات بانکی ایران با سایر کشورها عادی شود.ناب ترین اطلاعات مالی کشور را می دهیم تا در اختیار دشمن قرار گیرد و تحریم های هوشمند در مورد ایران اجرا شود.دشمن سلاح موشکی را می خواهد.در منطقه باید به ساز او برقصیم و تحریم های گوناگون حقوق بشری را تحمل کنیم.امریکا امیدوار است با فشار از بیرون و اجرای نقشه هایش توسط عوامل داخلی ایران را تجزیه کند.نیروهای انقلاب باید به هوش باشند.
United Arab Emirates
ناب ترین؟ همین عراق جونتون‌و روسیه ملحدا هم عضو FATF هستند چرا به اونها مشاوره نمیدید که بیاند بیرون؟ اصلا اقای ذوالتور را بفرستید تا اقدام مستشاری کنه!
Iran, Islamic Republic of
بسمه تعالی

بله ناب ترین. در اینجا یعنی ارزشمندترین اطلاعات مالی. یعنی نه اطلاعات ساده ای مثل حقوق و دستمزد، بلکه اطلاعات بودجه های پروژه ها و عملیات های سری. بعید بود اینو نفهمی.
در مورد FATF هم، تعجبتان، عجیب بود. فرض که نتوانستید درست تحلیل کنید. آیا نباید ببینید افراد مؤمن و گروه های مؤمن خداشناس، نظرشان چیست؟ در هر حال، نفهمیدن هم تعبیر کنیم، باز مقصرید. بنده جواب ابهامتان را میدهم.
نه فقط عراق و روسیه، بلکه آمریکا و اروپا هم، عضو FATF هستند. منتهی آن ها در هیأت رییسه گروه های بین المللی، نفوذ دارند و از FATF، بر علیه سازمان های خودشان استفاده نمیشود. اما بر علیه سپاه ایران میشود. فرقش مشخص نیست؟!
و اما روسیه و عراق. مگر الان روسیه تحریم نیست و مگر عراق، در جنگ با داعش، ویران نشد؟! مگر این ها درست کار کردند؟! وقتی انقلابی گری در مسؤولین یک کشور کم باشد، روسیه هم غافلگیر میشود. لذا جمهوری اسلامی، محاسبات خودش را دارد.
United Arab Emirates
برا همین گفتم باید امثال شما برید به روسیه و اروپا مشاوره بدهید اونا قدر شماها را بیشتر میدانند تا مردم ما!!!
مسعود
Iran, Islamic Republic of
FATF باعث خود تحریمی نهادهای انقلابی مثل سپاه میشود و مغایر منافع ملی و امنیت ملی ماست .
Iran, Islamic Republic of
می بینم که از عصبانیت، دارید میمیرید. خیلی خوب است.
Iran, Islamic Republic of
حضرت آقا مگه نگفتند fatf رو قبول ندارند.
در ضمن متن اون رو بخونید میبینید که کاملا به ضرر ماست.
Netherlands
...
سعید
Iran, Islamic Republic of
این که رئیس جمهور یک کشور اسلامی چون ایران اسلامی یک پلاکارد را که تهدید به مرگ برای خود بدونه و در تریبون رسمی مجلس شورای اسلامی به اون شکل اعلام اعلام بکنه جای بسیار تاسف و البته شگفتی است! پاسخ به سوالاتش بماند.
Iran, Islamic Republic of
تو سریال 24 گفتن ترور میشه. همینطور که 10 سال توافق هسته ای گفتن رئیس جمهور میشه و توافقی امضا میشه.
سلام
Iran, Islamic Republic of
من فقط میخوام اسامی اون ۶۸ نفری که احتمالا تو همه رای گیریهای امروز به پاسخ های رئیس جمهور رای موافق دادند اعلام بشه و بعد از اونا سئوال بشه کجای کارای دولت گل و بلبل داشته همه چی مثبته؟ بعد هم میزان ثروت و مکنت اونا قبل و بعد از انقلاب مشخص بشه که کلی خوبه!
هاشمی
Iran, Islamic Republic of
سلام به نظر بنده باید سیستمی پیاده بشه که در همه مصوبات اسامی موافقینو مخالفین شفاف باشه
اینطوری نماینده ها چون عملکردخود را در معرض دید مردم می بینند بهتر تصمیم گیری می کنند و این به نفع مردم و کشوره
Iran, Islamic Republic of
امروز روحانی درمجلس گفت علت گرانی دلار و وضع فعلی اقتصادی.شلوغی های دی ماه گذشته و تهدید ترامپ است.خوب اقای روحانی چرا دردوره احمدی نژاد سومدیریت بود دردوره شما شلوغی ها و تهدیدات ترامپ.دردوره احمدی نژاد که شماها بزرگترین فتنه که این کشور تا به حال به خودش دیده بود به وجود اوردید که هشت ماه طول کشید ولی شلوغی های پارسال هشت روز هم طول نکشید.ترامپ تهدید به تحریم کرده درحالی که امریکا دولت دهم را تحریم کردتازه دولت دهم توانست بازار ارز را کنترل کند بعد تحریم ها دلار شده بود حدود دو هزار تومان که حمله به سفارت انگلیس را کلید زدند و بانک مرکزی تحریم شد که بی سابقه ترین تحریم دردنیا است و دلار شد بالای سه هزار تومان.تازه صدا و سیما هم درسیاه نمایی و مجلس هم در سنگ زیر چرخ دولت
دهم گذاشتن سنگ تمام گذاشت.شما کدام از این مشکلات را داشتید.مردم باید بدانند.تنها دوره ای که این کشور برای مردم اداره شد نه برای سود بردن بعضی اشخاص دولت نهم و دهم بود هر چه بیشتر می گزرد بیشتر معلوم می شود که در ان شرایط سخت را با چه کاروتلاشی مدیریت کردند که مردم بیشتر اسیب نبینند.
Iran, Islamic Republic of
کاغذ پاره ها و قطعنامه دان یادتان رفته است؟؟؟
قطعنامه های شورای امنیت از سال ۸۵ آغاز شده بود و کم کم به تحریم های گسترده منجر شد و ارتباطی به سال ۸۸ ندارد...
احمدی نژاد و دوستان ایران را به ته دره تحریم ها فرستادند که تا حالا از آن خلاص نشدیم...
تحریمهای ظالمانه بانکی درست بعد از فتنه 88 تصویب شد.
Iran, Islamic Republic of
هیلاری کلینتون: تحریمهای بانکی و نفتی جمهوری اسلامی در حمایت از سبزها و اصلاح طلبان بود.
در دولت خاتمی 2 تا قطعنامه بر علیه ایران تصویب کردند.
Iran, Islamic Republic of
اولین قطعنامه در سال 2002 در دولت اصلاحات تصویب شد.
Iran, Islamic Republic of
نام قطعنامه های خیالی شورای امنیت و ماه و سال آن را در دوران خاتمی بیان کنید با ذکر منبع!
با یک جستجوی ساده در اینترنت دروغ شما آشکار می شود!
محمود
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
فقط 120 هزار نفر در دولت نهم.ودهم در آموزش وپرورش استخدام شدند اون.موقع روحانی.میگه کل سالهای 84 تا.92 10.هزار نفر دارای شغل شدند
...
Iran, Islamic Republic of
ایجادشغل استخدام کردن بجای بازنشستگان نیست بلکه تولید شغل جدید است
Iran, Islamic Republic of
احمدی نژاد پرکار در هشت سال 10 هزار شغل بوجود آورده، روحانی و دولتش 10 نفر رو سر کار نبردند !!!!!!!!!!!!!!!!
خیاوی
Iran, Islamic Republic of
البته یک حرف حسن اقا فقط درست بود وانم اینکه مردم دراین دوره مواجهه خیلی بدی بامسیله تحریم قبل ازاجرای اون کردن سوای اینکه عده ای نوکیسه که رانت خوار هستن درطبقات پایین هم کارخوبی نشد واصلا سابقه نداشت مثلا بلال فروش هم قیمت اونو به چندبرابر افزایش داد واین درداوره