دوشنبه ۳۱ تير ۱۳۹۸ - 22 Jul 2019
 
۰

آشفته‌بازار موبایل سامان می‌گیرد؟

دوشنبه ۵ شهريور ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۵۷
آشفته‌بازار موبایل سامان می‌گیرد؟
به گزارش جهان نيوز، خستین دادگاه ویژه رسیدگی به اتهامات اخلالگران اقتصادی با حضور سه متهم جوان این پرونده درباره سودجویی در واردات و فروش گوشی تلفن‌همراه برگزار شد‌.

در این دادگاه به اتهامات سه نفر از واردکنندگان موبایل‌های هوشمند رسیدگی شده و قاضی موحد به اتهامات محمدقالب علمداری مدیرعامل شرکت خصوصی داکیست امرتات، علیرضا سنجری مدیرعامل شرکت خصوصی اسپیناس تجارت نیکان و سناباد سفرها مدیرعامل شرکت پارس سامتل قشم رسیدگی کرد‌.

به نظر می‌رسد پس از شفاف‌سازی‌های انجام شده از سوی محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات و تاکید وی بر مبارزه با فساد اقتصادی، متهمان حوزه فناوری به ویژه در زمینه موبایل‌های هوشمند در اولویت قرار گرفتند‌. به هر روی نتیجه دادگاه هنوز مشخص نیست اما مشخص است که متهمان تخلف کرده‌اند‌. با این همه آنچه در این میان بسیار مهم است بازار موبایل است.
 
پس از آنکه مشخص شد که فروشندگان موبایل هیچ تقصیری در گران‌فروشی ندارند اکنون نوبت آن است که نوسانات قیمت موبایل کنترل شود و بازار موبایل سر و سامانی گیرد‌. این امر هم به خاطر فعالانی است که در بازار موبایل فعالیت کرده و با خطر ورشکستگی مواجه هستند و هم به دلیل حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان و مشتریانی است که امروزه زندگی آنها بدون موبایل‌های هوشمند مختل می‌شود‌. این تمام ماجرا نیست.

کسب‌وکار فعالان استارت‌آپ‌ها، نرم‌افزارها و بازیسازها که بیشتر آنها در زمینه بازی‌های موبایلی فعالیت می‌کنند نیز وابسته به موبایل‌های هوشمند است؛ موبایل‌هایی که امروزه با سه برابر قیمت نسبت به سال گذشته فروخته می‌شوند و حتی فروشندگان نیز حق می‌دهند که مشتریان تمایلی به خرید موبایل‌های هوشمند با رشد روزافزون قیمت نداشته باشند‌.

رسیدگی به اتهامات 3 نفر از واردکنندگان موبایل
به گزارش تسنیم، اولین دادگاه رسیدگی به اتهامات اخلالگران در نظام اقتصادی کشور، ساعت 10:30 صبح دیروز به‌ریاست قاضی موحد در شعبه ویژه دادگاه انقلاب تهران آغاز و پس از رسیدگی به اتهامات عنوان شد که جلسه بعدی متعاقبا اعلام می‌شود‌.

بنا بر این گزارش، این دادگاه به‌منظور رسیدگی به اتهامات سه نفر از مدیران عامل شرکت‌های واردکننده تلفن‌همراه با ارز دولتی برگزار شد‌.

به‌گفته نماینده دادستان، اخلال در نظام اقتصادی به‌وسیله اختلال در نظام توزیع نیازمندی‌های عمومی مردم از طریق گران‌فروشی کلان، اتهام این سه متهم است‌. متهم ردیف اول این پرونده‌ محمدقالب علمداری فرزند نادر است که هفدهم مردادماه سال 1397 با قرار بازداشت موقت، بازداشت شده است‌. وی مدیرعامل شرکت خصوصی داکیست امرتات است که 69 میلیارد و 449 میلیون و 710 هزار و 340 ریال ارز دولتی دریافت کرده است‌. علمداری متولد 1365 است‌.

متهم ردیف دوم علیرضا سنجری است که در تاریخ 16 مرداد ماه 1397 با قرار بازداشت موقت بازداشت شده و متولد 1356 تهران است‌. وی مدیرعامل شرکت خصوصی اسپیناس تجارت نیکان است که 42 میلیارد و 784 میلیون و 925 هزار و 608 ریال ارز دولتی دریافت کرده است‌.

متهم ردیف سوم، سناباد سفرها متولد سال 1361 است که در تاریخ 14 مرداد 1397 با قرار بازداشت موقت بازداشت شده است‌. وی مدیرعامل شرکت پارس سامتل قشم است و 31 میلیارد و 607 میلیون و 425 هزار و 140 ریال ارز دولتی دریافت کرده است‌.

نماینده دادستان در قرائت دادخواست این سه متهم جوان گفت: نوسانات بازار ارز موجب عدم ثبات قیمت شده و دولت برای جلوگیری از این مشکل ارز دولتی 4200تومانی در اختیار واردکنندگان تلفن‌همراه قرار داده است که البته تاثیری در ثبات قیمت‌ها نداشته و چندین بار نیز افزایش داشته است‌.

وی در ادامه با اشاره به اینکه عده‌ای سودجو به‌منظور کسب سود هنگفت با سوءاستفاده از خلاهای قانونی و عدم نظارت برخی مسوولان اقتصادی کشور نقش بسزایی در افزایش قیمت داشته‌اند و باعث کاهش قدرت خرید مردم و اخلال در نظام اقتصادی شده‌اند گفت: این افراد از طریق افزایش خودسرانه قیمت یا اجرای معاملات صوری موجب هدررفت منابع ارزی کشور شده‌اند‌.

نماینده دادستان خطاب به رییس دادگاه گفت: چنانچه افکار عمومی را هیات منصفه قرار دهیم و اقدامات متهمان را برای آنها تشریح کنیم، آنها مجرم تلقی خواهند شد‌.

وی در تشریح اقدامات سه متهم حاضر در دادگاه گفت: بررسی اسناد و فاکتورهای ماخوذه و اعلام سازمان حمایت تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان، حکایت از این دارد که متهمان پس از تامین ارز با نرخ دولتی و واردات کالا، به‌منظور کسب درآمد بیشتر اقدام به فروش اجناس واردشده به‌قیمت فراتر از مبالغ واقعی کردند‌.

در ادامه رسیدگی قاضی موحد خطاب به حاضران در جلسه اعلام کرد: با توجه به اینکه موکلین دو متهم دیگر در جلسه حاضر نشده‌اند ختم رسیدگی جلسه اول را اعلام کرده و جلسه بعد متعاقبا اعلام خواهد شد‌.

نوسانات پیاپی قیمت
بازار موبایل پس از این دستگیری‌ها و اتفاقات پیاپی چگونه است؟ بنا بر خبرهای منتشر شده روز شنبه قیمت موبایل‌های هوشمند افزایش داشته و بر اساس گفته‌های فروشندگان موبایل روز گذشته قیمت موبایل‌ها باز هم افزایش یافت‌.
این در حالی است که ادعا شده بود بازار موبایل به زودی سامان خواهد یافت؛ ادعایی که متعلق به دو ماه قبل بود‌. محمد امجد، فعال در بازار موبایل چهارسو در گفت‌وگو با «جهان‌صنعت» اظهار کرد: در حال حاضر بازار موبایل با مشکلات بسیاری دست و پنجه نرم می‌کند؛ از نوسانات قیمت موبایل گرفته تا کمبود کالا‌.

او افزود: متاسفانه امسال بیشترین نوسان را در بازار موبایل شاهد بودیم‌. قیمت موبایل‌های هوشمند همچنان در حال افزایش است و هر اتفاقی که می‌افتد تاثیر منفی روی قیمت گوشی‌های هوشمند می‌گذارد‌. اکنون قیمت‌ها به هیچ عنوان ثبات ندارد و مشخص نیست چه زمانی قرار است قیمت گوشی‌های هوشمند به ثبات برسد‌.

این در حالی است که سال‌های گذشته شاهد چنین نوسانات قیمتی‌ای نبوده‌ایم‌.
امجد با تاکید بر این امر که تمامی محصولات وارداتی فناوری مانند کامپیوتر با نوساناتی همراه هستند تاکید کرد: بیشترین نوسان قیمت در بازار موبایل رخ داده است‌. مشتریان نیز تمایلی به خرید محصولات ما ندارند‌.

او در پاسخ به این پرسش که چرا بسیاری از فروشندگان موبایل‌های هوشمند به مشتریان از جمله خبرنگار «جهان صنعت» گفته‌اند که در حال حاضر از خرید موبایل‌های هوشمند منصرف شوند بیان کرد: من و همکارانم معمولا چنین توصیه‌ای را به مشتریان نمی‌کنیم به ویژه اکنون که بازار موبایل کساد شده است اما اگر مشتریان در شرایط فعلی محصولی از ما خریداری نکنند آنها را درک می‌کنیم. با وجود این نوسانات قیمت موبایل مشتریان حق دارند از خرید گوشی‌های هوشمند خودداری کنند‌.

این فعال بازار موبایل چهارسو در پاسخ به این پرسش که برای ساماندهی بازار موبایل چه باید کرد گفت: هیچ راهکاری ندارم و نمی‌دانم مسوولان و دولت باید چه اقدامی انجام دهند. تنها چیزی که می‌دانم آن است که در شرایط فعلی بازار موبایل نابسامان و آشفته است و آینده این بازار برای ما نامعلوم است‌.

منبع: جهان صنعت
کد مطلب: 636693
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *