جمعه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 26 Apr 2019
 
۳
۸۰
پاسخ وزیر خارجه درباره احتمال دیدار ترامپ و روحانی

ظریف: درباره آمریکا اشتباه می‌کردم

دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۱
«محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» درباره توافق هسته‌ای برجام و بازگشت تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران مصاحبه کرد.
ظریف: درباره آمریکا اشتباه می‌کردم
به گزارش جهان نيوز، «محمد جواد ظریف»، وزیر امور خارجه ایران روز یکشنبه با شبکه خبری «سی‌ان‌ان» درباره توافق هسته‌ای برجام و بازگشت تحریم‌های یکجانبه آمریکا علیه ایران مصاحبه کرد.

اعتیاد به تحریم
وزیر خارجه ایران در این مصاحبه که به نوشته سی‌ان‌ان در تهران انجام شده گفت: «من معتقدم بیماری‌ای در ایالات متحده وجود دارد که اسمش اعتیاد به تحریم است.»

او یادآوری کرده که این بیماری تنها مختص دولت فعلی آمریکا نیست و دولت «باراک اوباما»، رئیس‌جمهور سابق آمریکا هم تمرکزش را بیش از آنکه روی اجرای تعهداتش در زمینه تحریم‌های برداشته‌شده قرار دهد بر ضرورت حفظ تحریم‌های رفع‌نشده تأکید داشته است.

ظریف گفت: «حتی در دوران دولت اوباما، ایالات متحده به جای اجرای تعهداتش در مورد تحریم‌هایی که برداشته بود تأکید بیشتری روی حفظ تحریم‌های برطرف‌نشده داشت.»

«برنامه جامع اقدام مشترک» یا برجام، تیرماه سال ۱۳۹۴ میان ایران و پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل (آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین) به علاوه آلمان (موسوم به گروه ۱+۵) حاصل شد.

این توافق هسته‌ای قرار بود در ازای ایجاد برخی محدودیت‌ها در برنامه هسته‌ای ایران، تمامی تحریم‌های وضع‌شده به بهانه مسائل هسته‌ای رفع کند.

دولت آمریکا در زمان انجام مذاکرات هسته‌ای تأکید داشت زیرساخت‌های تحریم‌ها را حفظ کند. به همین دلیل در برجام مقرر شد به جای «لغو» تحریم‌ها، اجرای آن‌ها متوقف شده و این توقف اجرا در فواصل زمانی مشخص، تمدید شوند.

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا با اتکا به همین اصل ۱۸ اردیبهشت‌ماه سال جاری به مشارکت کشورش در این توافق هسته‌ای خاتمه داد و اعلام کرد تحریم‌ها علیه ایران را در دوره‌های زمانی ۹۰ و ۱۸۰ روزه احیا خواهد کرد.

درس نگرفتن آمریکایی‌ها از گذشته
ظریف درباره بازگشت تحریم‌ها گفت: «احساس ما این بود که ایالات متحده یاد گرفته که دست‌کم در مورد ایران، تحریم‌ها علی‌رغم ایجاد مشقت‌های اقتصادی، نتایج سیاسی مد نظر آن‌ها را به بار نمی‌آورند و من فکر می‌کردم که آمریکایی‌ها این درس را یاد گرفته‌اند. متأسفانه، اشتباه می‌کردم.»

به نوشته سی‌ان‌ان، رئیس دستگاه دیپلماسی ایران، در عین حال، در این مصاحبه تأکید کرده که توافق هسته‌ای برجام را می‌توان صرفنظر از اقدامات دولت ترامپ حفظ کرد.

گروه اقدام ایران
سی‌ان‌ان نوشته مصاحبه با ظریف روز یکشنبه، در شصت و پنجمین سالروز کودتای مورد حمایت آمریکا برای سرنگونی دولت منتخب مردمی «محمد مصدق»، نخست‌وزیر وقت ایران انجام شده است.

ظریف ساعاتی قبل در توئیتر با اشاره به کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲ (۱۹۵۳ میلادی) از اقدام دولت آمریکا در تشکیل گروهی موسوم به «گروه اقدام ایران» انتقاد کرده بود.

«مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۲۵ مرداد تشکیل گروهی به نام «گروه اقدام ایران» را اعلام و «برایان هوک» را به عنوان رئیس آن منصوب کرد.

ظریف از اینکه هنوز تفکر دهه ۱۹۵۰ در آمریکا حاکم است انتقاد کرد: «فکر می‌کنم دولت آمریکا هنوز معتقد است دارد با دولتی که بعد از کودتای سال ۱۹۵۳ در ایران مستقر کرد کار می‌کند. همان‌طور که (در ضرب‌المثل‌ها) می‌گویند، باید چشمشان را باز کنند و ببینید دور و برشان چه خبر است. *»

سی‌ان‌ان نوشته ظریف در بخش‌های زیادی از مصاحبه ظاهراً احتمال گفتگو با دولت ترامپ در آینده را رد و ابراز امیدواری کرده که توافق را می‌توان حفظ کرد.

او گفته فشار از جانب متحدان اروپایی می‌تواند ترامپ را مجاب کند تفکرش را تغییر دهد. ظریف، از آمریکا بابت «زورگویی» به اروپایی‌های شریک ایران در برجام انتقاد کرده است.

وی گفت: «ما نمی‌خواهیم در توافق هسته‌ای تجدید نظر کنیم. می‌خواهیم ایالات متحده توافق هسته‌ای را اجرا کند. امروز، نزدیک‌ترین متحدان آمریکا در برابر این تحریم‌ها مقاومت می‌کنند.»

وی در ادامه گفت: «آمریکا دارد اساساً [اروپایی‌ها]را اجبار می‌کند و روی آن‌ها فشار می‌آورد... نمی‌خواهم از کلمه زورگویی استفاده کنم، ولی کارشان معادل همین است.»

آیا احتمال دیدار ترامپ و روحانی وجود دارد؟

ظریف در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا دیدار رو در رو با ترامپ می‌تواند منفعتی برای «حسن روحانی»، رئیس‌جمهور ایران داشته باشد گفت: «وقتی که پیشرفت‌های عظیمی که قبلاً کرده ایم دور ریخته شوند، خیر.»

وی در ادامه تأکید کرد: «[توافق قبلی]برای ما سنگ محکی بود که ببینیم می‌توانیم به ایالات متحده اعتماد کنیم یا خیر.»

وزیر خارجه ایران در جواب این سوال که آیا اصلاً احتمال رسیدن به توافقی دوام‌پذیر با نویسنده کتاب «هنر معامله» (ترامپ) وجود دارد گفت: «به رئیس‌جمهور ترامپ بستگی دارد--اینکه آیا می‌خواهد کاری کند که ما باور کنیم شریکی قابل اتکا است یا خیر.»

ظریف تأکید کرد: «اگر الان ما با او وقت بگذاریم و توافق دیگری را امضا کنیم، چقدر دیگر دوام دارد؟ تا پایان دولت خودش؟ یا تا زمان خروج از جایی که پای توافق را امضا می‌کند؟»

بازگشت تحریم‌ها
ترامپ شامگاه دوشنبه ۱۵ مردادماه با امضای فرمانی رسماً دستور اجرای اولین بسته تحریم‌ها علیه ایران را صادر کرد. تصمیم ترامپ با مخالفت‌های زیادی رو به رو شده و روسیه، چین، اتحادیه اروپا، انگلیس، آلمان، فرانسه، عراق، سوریه و برخی کشور‌های دیگر از آن انتقاد کرده‌اند.

دومین بسته تحریم‌ها از ۴ نوامبر (۱۳ آبان‌ماه) آغاز خواهند شد و صنایع نفت ایران را هدف خواهند گرفت. ظریف درباره این تحریم‌ها هم اظهارنظر کرد.

او گفت: «تحریم‌های آمریکا همیشه [به ما]صدمه زده‌اند. اما کسانی که تحریم‌ها به آن صدمه می‌زند، مردمی است که می‌خواهند دارو بخرند یا مردمی که می‌خواهند غذا بخرند.»

ظریف در ادامه تصریح کرد: «دگرگونی‌های اقتصادی که الان در ایران می‌بینید، به دلیل تدابیری است که باید برداشته می‌شدند تا برای آن روز‌ها آماده باشیم، بنابراین، ما برای بدترین حالت‌ها آماده‌ایم.»
ظریف درباره مذاکرات هسته‌ای که سال‌ها به طور انجامید هم گفت: «ما وقت زیادی صرف کردیم.

انجام این کار برای دولت ایران و شخص من و رئیس‌جمهور روحانی تصمیم سیاسی آسانی نبود.

ممکن است گذراندن چند ساعت با وزیر خارجه آمریکا برای برخی از وزرای خارجه اعتبار باشد، اما در ایران مطمئناً این اعتبار نمی‌آورد.»

علی‌رغم این، او گفت: «اما کار دیپلمات‌ها همین است. بخشی از دستمزد ما به خاطر همین است که برای پیشبرد منافع ملی متحمل ضربه‌های شخصی شویم... کارمان همین است.»
کد مطلب: 635402
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Iran, Islamic Republic of
مگه مقام معظم رهبري نفر مودند مذاكره با اين دولت امريكا فرض محاله الان شما قر و فر سياسي بده برجام فاتحه
Iran, Islamic Republic of
برای کسیکه خطوط قرمز رهبری رو در برجام رعایت نکرد وخیلی راحت چهارسال این کشور رو معطل "دستاورد تقریبا هیــــــــــــــــــچ ""کرد وبرای به باد دادن هسته ای در مقابل دستاورد هیچ ،مدال وسکه طلا گرفت ،انگار دیگه هیچ عاری وننگی مطرح نیست.اب از سرش گذشته !
رنجیده
Netherlands
وَ تَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ وَ كَفى‏ بِاللَّهِ وَكيلاً
موضوع این فرد و یا آن دولت نیست. درک ما از ریشه حرکات دشمن باید بهبود یابد. گاوچران ها متوجه شده اند که می توان از راهفشار اقتصادی به یک کشور از سو و تراشیدن دشمنان در اطرافش به نتایج مالی بیشتری رسید.
در ویتنام حدود پنجاه و پنج هزار کشته دادند و چندین برابر آن زخمی. ماخرج نگهداری زخمی ها سرسام آور است. حرکت بعدی در افغانستان و عراق کمخرج تر و اینک در ونزوئلا و نیکاراگوئه بسیار اقتصادی تر در حال نتیجه گیری هستند( البته سبب قسمتی از این موفقیت خالیکردن جای پای ماست.).
گاوچرانها کسانی را می خواهند چون محمدرضا و مبارک و سیسی ، چون طمع اینها حدی ندارد. در دوران مرحوم مصدق اطلاعات به این وسعت همگانی نبود و بلحاظ شرایط سالهای بعد از جنگ ان گلیس ، بدلیل فقر ،مجبور بود جای پای خود در کشورهائی نظر ایران و قبرس را به یانکی ها بدهد. در کنار این شرایط اعتماد بیجای مصدق هم قوز بالا قوز شد.
اما اینک با داشتن تجربیات دویست ساله از آنان و نیروی عظیم و آگاه حزب اللهی در ایران اسلامی ، این اشتباه را با صفت "" لپی "" مزین کرد. اگر چه اقرار به اشتباه ذاتا عمل انسان سالم است.
کوتاه سخن اینکه :
- دشمن طمع به همه چیز دارد حتی عزت را برای ما نمی خواهد
- دشمن توان جنگ ندارد
- دشمن نیرو های خود را زیادی بازکرده و ضربه پذیر است
- دشمن همه روزه دشمنان بیشتری برای خود می تراشد
- صدای مظلومیت ما بر عکس برادرانمان در یمن ، بگوش جهان می تواند برسد.
- نیرو هائی عظیم حزب الله که بیشترین ایثار را داشته اند پشت سر رهبر هستند( ملتها پشت سر جسارت و شجاعت می ایستند و نه مقام)
- مقاماتی که بیشترین منافع را از نظام برده اند از جنگ می هراسند.
نتیجه امت اسلام متمرکز بر اهداف خود و شناسائی دشمن باشد ، افراد رفتنی اند چه مصدق ، چه ظریف.
وَ تَوَكَّلْ عَلَى اللَّهِ وَ كَفى‏ بِاللَّهِ وَكيلاً
ظریف اگر صداقت دارد برجام را آتش بزند
Iran, Islamic Republic of
بسمه تعالی
از این اعتراف باید استقبال کرد ولی نباید ذوق مرگ شد و به دست بوسی ظریف رفت. این اعتراف... اگر ظریف در رفتارش صداقت داشت باید سریعا پس از پاره کردن برجام توسط ترامپ، به خواست رهبر عمل می کرد و آنرا آتش می زد نه اینکه بر عکسِ، عمل کند و تا کنون به ادامه برجام با اروپاییان اصرار داشته باشد.
Iran, Islamic Republic of
...
United States
دلم سوخت برای ظریف که مجبور شده پا روی همه حرفاش بذاره چند سال دیگه معلوم میشه مقدار فشار روش چقدر بوده مطمن هستم پای منافع ملی را براش در میان کشانده اند. تا وادار بشه اینطوری حرف بزنه
افسوس کمی دیر است .
Iran, Islamic Republic of
ظریف تازه از خواب بیدار شده و فهمیده که شیطان بزرگ قابل اعتماد نیست .
Iran, Islamic Republic of
کسیکه واقعا اشتباهش رو قبول کرده ُباید جبران مافات کنه.
هم سکه های طلا ومدالش رو پس بده ُ
هم از تیم مذاکره کننده قبلی =جلیلی به خاطر متلک پراندنهاش حلالیت بطلبه
واز ملت برای پنج سال برجام برجام کردن ومعطل کردنشون برای ""دستاورد تقریبا هیــــــــــــــــچ" عذرخواهی رسمی بکنه
وهم از سمتی که نشان داده ُشایستگیش رو نداره ُاستعفا بده.
والا حرف باد هواس
Iran, Islamic Republic of
شمایی که پرچمت مال آمریکاست بیخود میکنی نسبت به مسائل کشورمون نظر میدی.
Iran, Islamic Republic of
منم دلم سوخت برای خودم که تا کی باید تاوان اشتباهات این منور فکرها را بدهیم....
Iran, Islamic Republic of
شما دلت به حال اونطرفی ها می سوزه نه برا ظریف
برای صاحبان پرچم ستاره ای !!!
United States
...
یک استدلال ساده!
Iran, Islamic Republic of
یعنی شما از خود آقای ظریاف هم خودش رو بهتر می شناسید؟ در ثانی اگر از اعتراف ایشان هم بگذریم، الان که آمریکا از برجام بیرون رفته و ثابت شده که آمریکا به هیچ معاهده ای پایبند نیست و قابل اعتماد هم نیست! یعنی شما می فرمایید الان این استدلال ساده هم، نتیجه وادار شدن من یا دیگران است؟ نه! واقعیتش اینه که شما طرفدار آقای ظریف نیستید! دلتان هم برای ایشان نمیسوزه! الان فقط ناراحتید که چرا ایشان به این واقیعت و حقیقتی که رهبری قبلا هم فرموده بودند و امروز برای هر بچه ای هم آشکار و ثابت شده اعتراف نمودند! و با تمام این خیانتهای آمریکا، شما هنوز به آمریکا دل بسته اید! راستی چرا حالا که آمریکا خیلی واضح و روشن و شفاف خیانتش رو حتی به آدمهای دیر باوری مثل آقای ظریف ثابت کرده، شما نمیخواهید باور کنید؟ راستی شما ایرانی هستید؟
مهران
Iran, Islamic Republic of
ظریف حالا که متوجه شده اشتباه کرده باید سکه ها رو پس بدهد .
Iran, Islamic Republic of
ظریف افتخار مصاحبه با رسانه های داخلی رو نمیده !× درعوض همیشه برای رسانه های امریکائی.................
Iran, Islamic Republic of
چون پرورش یافته امریکا است
مالک
Iran, Islamic Republic of
باید یه کلنگ بدیم دستت بری بتونهای ریخته شده توسط امضای خودتو بکنی و تا تموم نشده برنگری سمت تهران
نه حیفه.....
پیشکش به کلیه افسران عالی رتبهء دستگاه دیپلماسی وزارت امور خارجه؛
Italy
از خواب گران خیز
ای غنچه خوابیده چو نرگس نگران خیز
کاشانهٔ ما رفت بتاراج غمان خیز
از ناله مرغ چمن از بانگ اذان خیز
از گرمی هنگامه آتش نفسان خیز
از خواب گران خواب گران خواب گران خیز
از خواب گران خیز
خورشید که پیرایه بسیمای سحر بست
آویزه بگوش سحر از خون جگر بست
از دشت و جبل قافله ها رخت سفر بست
ای چشم جهان بین بتماشای جهان خیز
از خواب گران خواب گران خواب گران خیز
از خواب گران خیز
خاور همه مانند غبار سر راهی است
یک ناله خاموش و اثر باخته آهی است
هر ذره این خاک گره خورده نگاهی است
از هند و سمرقند و عراق و همدان خیز
از خواب گران خواب گران خواب گران خیز
از خواب گران خیز
دریای تو دریاست که آسوده چو صحراست
دریای تو دریاست که افزون نشد و کاست
بیگانهٔ آشوب و نهنگ است چه دریاست
از سینه چاکش صفت موج روان خیز
از خواب گران خواب گران خواب گران خیز
از خواب گران خیز
این نکته گشاینده اسرار نهان است
ملک است تن خاکی و دین روح روان است
تن زنده و جان زنده ز ربط تن و جان است
با خرقه و سجاده و شمشیر و سنان خیز
از خواب گران خواب گران خواب گران خیز
از خواب گران خیز
ناموس ازل را تو امینی تو امینی
دارای جهان را تو یساری تو یمینی
ای بندهٔ خاکی تو زمانی تو زمینی
صهبای یقین در کش و از دیر گمان خیز
از خواب گران خواب گران خواب گران خیز
از خواب گران خیز
فریاد از افرنگ و دلآویزی افرنگ
فریاد ز شیرینی و پرویزی افرنگ
عالم همه ویرانه ز چنگیزی افرنگ
معمار حرم باز به تعمیر جهان خیز
از خواب گران خواب گران خواب گران خیز
از خواب گران خیز
سراینده: زنده یاد شادروان علّامه محمد اقبال لاهوری؛ منظومه زبور عجم
هاشمی
Iran, Islamic Republic of
برادر عزیز ۱۷:۷
از انتخاب بسیار بجایتان تشکر می کنم
این شعر را بارها خوانده و نوشته ام و به آن علاقه دارم
این شعر اقبال واقعا حماسی و بیدار گر است همچون خود اقبال که بیدارگری مصلح و دلسوخته ای قرآنی بود
سپاسگزارم جناب هاشمی عزیز و گرامی:
Italy
امثال علامه اقبال لاهوری و سیدجمال الدین اسدآبادی؛ تجربه حضور در دوران مدرنیته غرب یعنی قرن 19 میلادی را در مهد آن یعنی اروپای غربی داشتند (آلمان، فرانسه، انگلستان) حتی برای شناختن بهتر غرب وارد لژهای فراماسونری و اتاق فکر و نخبگانی آنها شدند به نحوی که اقبال تجربه زیرک مداری غربیان را در شعرهای خود به نحو طعنه آمیزی آورده و طنز تلخی در یادها همیشه زنده نگه داشته است، متاسفانه نفوذ فرهنگی و اندیشه ای غربی آن هم از نوع سطحی آن در قشر به اصطلاح تحصیلکردهء ما آن قدر رسوب پیدا کرده که می بینیم افسران عالی رتبهء دستگاه دیپلماسی و اقتصادی ما یا حضور مستقیم در دانشگاه های آنها داشته ویا از آن مشرب فکری جرعه هایی نوشیده اند و بهره هایی نیز برده اند و ذائقهء فکری آنها بر همان مدار می گردد. به هر حال این دوستان به مصداق ضرب المثلهای مصطلح دوست دارند گاهگاهی تاریخ را تکرار کنند و یا چرخ را دوباره از نو ابداع نمایند. خودکرده را تدبیر نیست.
به هر حال علامه اقبال و سید جمال شخصیتهای جهان میهنی اسلامی و دینی بودند و اندیشه ها و تجربه های آزموده شدهء آنها در اختیار ماست. شرط بلاغ برای ما نسل حاضر گفته آمده است، بعضی پند می پذیرند و بعضی ملال.
پاینده، شاد، بهروز و پیروز در پناه خداوند بخشنده مهربان باشید. بیکران سپاس.
رنجیده
Netherlands
اندک اند جمع یاران می رسد...
با سلام و آرزوی دیدار همه روزه شما عزیزان در لابلای این صفحات ...
رنجیده / مرگ بر آمریکا / لعنت بر شیطان
Netherlands
جای بسی تاسف استکه شما مرتبا در پیامها دستکاری می کنید. طبق قوانین شما:
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم..
بفرمائید کجای پیام این ننگ رووزگار مخالف با اصول بود؟
بسیار متاسفم برای همه گیمان
هاشمی
Iran, Islamic Republic of
با سلام و تشکر از اظهارات ارزشمند حضرتعالی ، مثنوی زیر را از اقبال لاهوری که به خاطر طولانی بودن ، بعضی از ابیات را حذف نموده ام تقدیم جنابعالی و خوانندگان می نمایم
وقتی اشعار اقبال را می خوانم دلم پر می کشد که در کل جهان اسلام بگردم و با تک تک این امت مسلمان به گفتگو نشسته و از درد مشترکمان بگویم و بشنوم و با آلام و شادیهایشان همدلی کنم
موفق و موید باشید استاد گرامی .
پس چه باید کرد ای اقوام شرق
" اقبال لاهوری "

پس چه باید کرد ای اقوام شرق
باز روشن می شود ایام شرق
در ضمیرش انقلاب آمد پدید
شب گذشت و آفتاب آمد پدید
یورپ از شمشیر خود بسمل فتاد
زیر گردون رسم لادینی نهاد
گرگی اندر پوستین بره ئی
هر زمان اندر کمین بره ئی
مشکلات حضرت انسان ازوست
آدمیت را غم پنهان ازوست
در نگاهش آدمی آب و گل است
کاروان زندگی بی منزل است
هر چه می بینی ز انوار حق است
حکمت اشیا ز اسرار حق است
هر که آیات خدا بیند ، حُر است
اصل این حکمت ز حکم «اُنظُر» است
بندهٔ مومن ازو بهروز تر
هم بحال دیگران دلسوز تر
ای اسیر رنگ ، پاک از رنگ شو
مؤمن خود ، کافر افرنگ شو
رشتهٔ سود و زیان در دست تست
آبروی خاوران در دست تست
این کهن اقوام را شیرازه بند
رایت صدق و صفا را کن بلند
اهل حق را زندگی از قوت است
قوت هر ملت از جمعیت است
رای بی قوت همه مکر و فسون
قوت بی رای جهل است و جنون
سوز و ساز و درد و داغ از آسیاست
هم شراب و هم ایاغ از آسیاست
عشق را ما دلبری آموختیم
شیوهٔ آدم گری آموختیم
هم هنر ، هم دین ز خاک خاور است
رشک گردون خاک پاک خاور است
وانمودیم آنچه بود اندر حجاب
آفتاب از ما و ما از آفتاب
هر صدف را گوهر از نیسان ماست
شوکت هر بحر از طوفان ماست
روح خود در سوز بلبل دیده ایم
خون آدم در رگ گل دیده ایم
فکر ما جویای اسرار وجود
زد نخستین زخمه بر تار وجود
داشتیم اندر میان سینه داغ
بر سر راهی نهادیم این چراغ
ای امین دولت تهذیب و دین
آن ید بیضا برآر از آستین
خیز و از کار امم بگشا گره
نشهٔ افرنگ را از سر بنه
نقشی از جمعیت خاور فکن
واستان خود را ز دست اهرمن
تختهٔ دکان شریک تخت و تاج
از تجارت نفع و از شاهی خراج
آن جهانبانی که هم سوداگر است
بر زبانش خیر و اندر دل شر است
گر تو میدانی حسابش را درست
از حریرش نرم تر کرپاس تست
بی نیاز از کارگاه او گذر
در زمستان پوستین او مخر
کشتن بی حرب و ضرب آئین اوست
مرگها در گردش ماشین اوست
بوریای خود به قالینش مده
بیذق خود را به فرزینش مده
گوهرش تف دار و در لعلش رگ است
مشک این سوداگر از ناف سگ است
رهزن چشم تو خواب مخملش
رهزن تو رنگ و آب مخملش
صد گره افکنده ئی در کار خویش
از قماش او مکن دستار خویش
هوشمندی از خم او می نخورد
هر که خورد اندر همین میخانه مرد
وقت سودا خندخند و کم خروش
ما چو طفلانیم و او شکر فروش
محرم از قلب و نگاه مشتری است
یارب این سحر است یا سوداگری است
تاجران رنگ و بو بردند سود
ما خریداران همه کور و کبود
آنچه از خاک تو رست ای مرد حر
آن فروش و آن بپوش و آن بخور
آن نکوبینان که خود را دیده اند
خود گلیم خویش را بافیده اند
ای ز کار عصر حاضر بی خبر
چرب دستیهای یورپ را نگر
قالی از ابریشم تو ساختند
باز او را پیش تو انداختند
مخلص و ارادتمند همه اهل ادب و درد
Netherlands
برادران عزیرم
جناب هاشمی و دوست و برادر عزیز ۱۷:۷
با اهداء سلام و تبریک عید سعید قربان و با آرزوی دفع شر آل سعود تا بتوانیم جمیعا و با هم طاعات حضرت حق را بجا آوریم
گفتمان شما عزیزان بقدری شادی بخش و امیدوارکنند بود که نقض عهد کرده تا بشما سلام کنم و از جهد جهادتان تشکر و با دعابرای استمرار آن ، ان شاءالله
یاران قرآن ، قرآن یارتان
برادر کوچک شما حسین
هاشمی
Iran, Islamic Republic of
سلام بر شما حسین بزرگ
از لطف شما تشکر می کنم
باز هم شرمنده فرمودید
بنده هم اعیاد بزرگ قربان و غدیر خم را به شما و همه عاشقان مست از خم غدیر تبریک عرض می نمایم
شما بزرگ و استاد و پیشکسوت ما هستید و همیشه مورد احترام ما و سایر دوستان جهان نیوز خوان
در پناه حق باشید
یاعلی مدد
آرش همافر
Italy
هم میهن گرامی درود بر شما و دوست معنوی هر دوی ما جناب هاشمی؛
بنده شایسته و بایسته این همه مهربانی و محبت نیستم، یک قطره کوچک در برابر اقیانوسی بزرگ از دانش و دانایی و معرفت در حوزه فرهنگی و تمدنی ایران بزرگ هستم، تمدنی که بیش از 7 هزار سال در حکمت خسروانی یا به تعبیری دیگر حکمت پهلوانی پیشینه دارد که بعدها به وسیلهء دانشوران اسلامی{حکیمان و فیلسوفان} به حکمت نور و حکمت متعالیه تعبیر و تغییر یافت. این حوزه فرهنگی و تمدنی سرزمین پهناوری از غرب چین امروزی تا شرق یونان امروزی، از قزاقستان امروزی و جمهوریهای شمال دریای کاسپین (مازندران)، منطقه قفقاز تا جنوب شبه جزیره عربستان، یمن و حتی زنگبار و دارالسلام در آفریقای شرقی و شبه قاره (شامل بنگلادش، هندوستان و پاکستان) را در بر می گیرد. که در بعضی مقالات از آن به عنوان ایـــران فـــرهـــنـــگـــی نیز یاد می شود. این امر با کمی پژوهش و بررسی و جستجو قابل اثبات است. بنده کوچک تنها از گلهای این گلستان زیبا و بوستان جان فزا، کمی نفس کشیدم همین و بس. پاینده و سرفراز باشید. زیاده اگر تعریف و تمجید کنیم از سوی برخی کاربران متهم به نوشابه باز کردن برای همدیگر می شویم. خدا نگهدارتان باد.
عالی جنابان : هاشمی و همافر
Netherlands
با سلام منت گذاشتید پاسخ دادید.
صحبت تمجید نیست. فرض بر این استکه مردمی با هفت هزار سال فرهنگ چرا؟... و چرا؟ ... و چرا؟
اگر به نظرات در خبرگزاریهای مختلف توجه شود ، تقریبا هرگز راه حلی ارائه نمی شود ، هر از گاهی تحلیلی قابل قبول و اما تقریبا همیشه پرخاشگری.
در جای دیگر از شعر کمک گرفتم : اندک اندک جمع یاران می رسد. با این نیت که عزیزانی که جزءگروه آخر بحساب نمی آیند ( الحمدالله) ، مسئولیت فرهنگی بزرگی بر عهده دارند و این تعداد در حال رشد است ( در همین خبرگزاری چندین نظر دهنده هستند که مطالب پر محتوی را در قالب های زیبا ارائه می دهند). این نقطه امید را باید حفظ کرده و پروراند.
لذا پیشنهاد می کنم به یک طریقی/بهرطریقی باشگاهی تشکیل شود مستقل و دور از قدرت و سیاست ، در جهت ارتقاء ازرشهای فرهنگی خود ، مثل پهلوانی (مفهوم مطرح شده در نظر جناب همافر) ، راستی ، پاک دستی و عدالت الخ. این مفاهیم در هیچ دین و فلسفه ای نفی نشده حتی در خصلت بشر است. مثلا اگر جمعی از جوانان و کودکان فیلمی را ببینند ، همگی مخالف نقشها منفی فیلم واکنش نشان می دهند و این خصیصه انسان است.
با اتکال به خدای متعال شاید که در این آشوب فرهنگی سر سوزنی منشاء خیر باشیم، لذا آدرس پستی خود را ثبت مردم.
دست حق بهمراه همه حق پرستان
دوستدار همگی شما عزیزان
حسین
Iran, Islamic Republic of
برادر گرامی جناب حسین با عرض سلام و تحیت
جهان نیوز ظاهرا آدرس و تلفن کسی را برای دیگری منتشر نمی کند
و الا بنده خیلی دوست دارم که با شما و سایر دوستان تلفنی و با نامه و حتی حضوری در ارتباط باشم و خدمت برسم
هاشمی
حق یارتان
فقیر محبت دوستان
Netherlands
بهمراه بهترین سلام ها و آرزوها برای شما برادر عزیز،
متوجه بودم که بارها به ارتباط مستقیم اشاره فرمودید و خدا شاهد است که در این دنیای تنهائی ها (بفرموده امام : شیعه یعنی یک دنیا تنهائی) همه بدونبال دوستانی هم فکر و هم مکبت هستند اما مشکلات این امر هم هست. لذا خدمت شما و برادر گرام همافر نوشتم """بیک طریقی/بهرطریقی""". بهر حال این باشگاه میتواند از راه دور هم سازماندهی شود اگر خدا بخواهد که ما منشاء خیری باشیم.
این حقیر را در نماز های خود یاد کنید
عزت زیاد
برادر شما حسین
هاشمی۳۰۷
Iran, Islamic Republic of
سلام
برادر حسین
بنده هم ملتمس دعا هستم
United States
من هم به شما دوستان عید قربان را تبریک میگم ولی تا ممیزی و سانسور در سایت هست و بسیاری از جواب های دوستان چاپ نمی شود لطفا زیاد راضی به منزل نروید و برای خود نوشابه باز نکنید
تشکر
Netherlands
با سلام و تبریک این عیادی بزرگ و تشکر از پاسخ شما ، جسارتا عرض می کنم که نباید اشتباه یا بد سلیفه گی سانسور چی ، بخصوص نظراتی که در چهار چوب قوانین اخلاقی و این خبرگزاری هست ، نباید بتواند سبب نا امیدی شود. بفرموده رودکی : هموار کرد خواهی گیتی را؟ گیتی است کی پذیرد همواری
با نظارت شما تا حدودی آشنا هستم و بیشتر این نظرات را تائید می کنم. لذا عرض می کنم شاید راز حیات در این نکته باشد که فقط باید با نیت پاک و ذهن آکاه و ایمان تلاش کرد. همچنان که رسول خدا (ص) با خلق محمدی نفوذی جاودانه در سینه های نیالوده به ارث گذاشته اند.
با تشکر مجدد دوستدار شما حسین
Iran, Islamic Republic of
حالا دلواپسی دیگر: ظریف. اهلا و سهلا مرحبا بکم چون آدم باید دلواپس کشور و مردم باشد نه مثل اصلاح طلبان کشور را بفروشد.
Iran, Islamic Republic of
منتشر نمی شود که نشود...
Iran, Islamic Republic of
آقای ظریف از آقای ... هم پرسیدید که آیا اونم اشتباهشو قبول داره یا نه
Iran, Islamic Republic of
اشتباه کردی برو استعفا بده شما که همه چی رو از غرب الگو میگیرین اسنعفاتونم از اونا یاد بگیرین
رفیعی راد
Iran, Islamic Republic of
اگر استعفا ندی معلومه که خیلی هم احساس نمیکنی که اشتباهی به این بزرگی انجام دادی برادر عزیز! یک کمی هم روی هوش مخاطبانت هم حساب کنی بد نیست!
سعید
Iran, Islamic Republic of
با این اعتراف به اشتباه و غلط کردن ها، این جماعت نباید قصر در بروند، در انتظار محاکمه اینها در دادگاه صالح می مانیم
Iran, Islamic Republic of
عیب نداره، در عوض امضای جان کری تضمینه!
Iran, Islamic Republic of
با اطمینان می گویم که روحانی تشنه این دیدار است و در شرایطی که از هر لحاظ در عرصه ریاست جمهوری شکست خورده حتما برای رهایی از این کابوسها و شکستها با ترامپ دیدار خواهد کرد.
Iran, Islamic Republic of
...
پویا
United Arab Emirates
وقتی به کسی که تجربه بیشتری داره اعتماد نکنی ...
Iran, Islamic Republic of
یعنی ظریف که سربازیش رو هم در راهروهای سازمان ملل گذرانده ،در رابطه با غش غش خندیدن با امریکا، مشکل نداشتن تجربه بود؟؟؟؟؟!
Iran, Islamic Republic of
🍭بخشی از دستمزد ما به خاطر همین است که برای پیشبرد منافع ملی متحمل ضربه‌های شخصی شویم... کارمان همین است.»......!!!
100سکه طلا +مدال قسمتی از ضربات وارد شده به ایشان است.
ما ملت ازتون عذر میخواهیم که در مقابل "دستاورد تقریبا هیـــــــــــــچ" هسته ای رو به باد دادید !
عبدالله
Iran, Islamic Republic of
بنام خدا
اقای ظریف ... چگونه شما پی ببرید که ذات امریکا عوض شده است وخودتان را عاقل تر از همه دلسوزان ورهبری دانستید و به امریکا اعتماد کردید و حالا خودتان و تیمتان سرافکندگی انرا جمع کنید و خودتان را برای دادگاه عدل الهی مهیا کنید که قیامت نزدیک و حقوق پایمال شده ملت را خدا نمی ببخشد
United Arab Emirates
هرگز آیندگان به نیکی از شما یاد نخواهند کرد
دیرفهم
Iran, Islamic Republic of
وقتی امیر کبیر رو نخوای، میرزا آقاخان نوری نصیبت میشه!
Iran, Islamic Republic of
اشتباه مثبت زدم هردوش مال تو
Iran, Islamic Republic of
از وزیر امور خارجه این حرف بعیده مگه از مریخ اومده بودی که آمریکا رو نشناسی ما که سیاست مدار نیستیم میدونستیم نباید به اینا اعتماد کرد
Iran, Islamic Republic of
درباره اروپا هم اشتباه میکنید پنج سال گذشت اشتباهتونو‌ در مورد آمریکا متوجه شدین با این همه هزینه نذارین سه سالم اروپاییا سرکارتون بذارن
یک دوست
Iran, Islamic Republic of
جناب ظریف؛
علی رغم همه تحریم ها نظام اسلامی با قدرت به پیش رفت و جایگاه بزرگی را در جهان و منطقه پیدا کرد، ولی دولت شما و ضعف کاملا آشکار شما باعث شد که نه تنها دستاوردهای اساسی مان مثل هسته ای را از دست بدهیم و بتن به جایش بریزیم، بلکه باعث گستاخی دشمن منطقه ای نیز شدید!!! در مسائلی دخالت کردید که هیچ وقت نتونستید امتیازی بدست آورید و کما اینکه باعث خسارات جدیدتری نیز شدید!؟
عبدالله
Iran, Islamic Republic of
بنام خدا
مومنی ربانی می فرمود :
خداوند کسی را که به فاجری دل ببندد، قطعا محروم می‌کند، چه رسد که انسان به کسی دل ببندد که علیه اسلام اقدام می‌کند و آن‌ها را آزار و اذیت کرده، تحریم می‌کند، دانشمندانشان را ترور می‌کند و در زندگی مسلمانان مانع ایجاد می‌کند. طبیعی است که خداوند کسانی را که توکل به خدا را رها کنند و به چنین افرادی دل ببندند، بدبخت، بیچاره و ذلیل می‌کند.
خدا در قرآن می‌فرماید: اگر راست می‌گویید که ایمان دارید، بر خدا توکل کنید؛ یعنی کسی که به دیگران امید بسته است و می‌گوید ایمان آورده‌ام، دروغ می‌گوید.
وی با اشاره به رفتارهای مسئولان و جریان مذاکرات اظهار داشت: نگویید چرا چنین شد و به نتیجه نرسیدیم؛ محرومیت کمترین عقوبتی است که باید چشید. چرا که اعتماد به دشمن خدا کردیم.

آیت الله مصباح اظهار داشت: بنابراین باید استغفار کنیم و بگوییم خدایا غلط کردیم؛ ما را ببخش که به برجام و مذاکره با دشمنان دلخوش کرده بودیم؛ ما را ببخش که به اروپایی‌ها دل خوش کرده‌ایم! حتی برخی به روسیه و چین دل بسته‌اند؛ آن‌ها هم اشتباه می‌کنند؛ آیا فکر می‌کنند آنها ما را دوست دارند؟ کسانی که واقعا ما را دوست دارند همین خدا و اولیای الهی هستند؛ درخانه آنها برویم و ببینیم که جواب ما را می‌دهند. مگر نه این بود که با همین توسلات خالصانه به این اولیای الهی و اعتماد به خدا، در دفاع مقدس بر دنیا غالب شدیم؟ امروز هم اگر مخلصانه به اولیای الهی متوسل شویم و دل از غیر خدا ببریم، قطعا نتیجه‌اش را خواهیم دید.
Iran, Islamic Republic of
https://www.mashreghnews.ir/news/885956/%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85-%D8%A7%D8%AF%D8%B9%D8%A7%DB%8C-%D8%AF%D9%88%D8%AA%D8%A7%D8%A8%D8%B9%DB%8C%D8%AA%DB%8C-%D8%A8%D9%88%D8%AF%D9%86-%DB%8C%DA%A9-%D9%85%D8%B3%D8%A6%D9%88%D9%84-%D8%A8%D9%84%D9%86%D8%AF-%D9%85%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D9%87
Iran, Islamic Republic of
خوب شد که قبل از دمیدن صور اسرافیل متوجه شدید. چنان به غرب اعتماد داشتی که تاریخ را باور نداشتی، به حرفهای یک ملت گوش ندادی، مرعوب اقتدار نظامی امریکا بودی و نامت را در تاریخ ضایع کردی.
Iran, Islamic Republic of
مفتون واله وشیدا کلمه مناسب تری از مرعوب، در این فرد خاص است.
Denmark
اقای ظریف اعتراف شما قابل تحسین است انشالله خداوند از سر تقصرات همه ماوشما بگذرد اما اگر واقعا پشیمان هستید از کسانی که در زمان مذاکره مشکلات برجام را به شما گوشزد می کرده اندوامثال شما انان را دلواپسان خطاب می کردید خصوصا دکترجلیلی حلالیت بطلبید
Iran, Islamic Republic of
ما باور می کنیم که وزیر خارجه و اطاق فکر برجام آوران امریکا را نمی شناختند.آنان اخیرا متوجه اشتباه شده اند. اصولا در پی تصویب اف.ای.تی.اف و برجام های بعدی نیستند. ما هم خوشبین شدیم.علی برکت ا...
Iran, Islamic Republic of
جالبه موج اشتباه کردن راه افتاده ولی دریغ از عذرخواهی واستعفا .
United States
من متن صحبتهای آقای ظریف را در تلویزیون شنیدم. با آنچه شما تیتر زدید متفاوت است. حداقل سعی کنید برای تحریف صحبتهای ایشان از روش های مدرن تری که به راحتی قابل اکتشاف است استفاده کنید. اگرچه مدتهاست شما هم مانند برخی انحرافیون صداوسیما ملی را میلی می دانید و خبرهایش را تحریف می کنید. فاین تذهبون؟
امیر
Iran, Islamic Republic of
اشتباه رای مثبت دادم
امیر مسعود
Iran, Islamic Republic of
آقای ظریف یادته توی کمیسیون مجلس با چه لحنی حرف میزدی و به منتقدان خودت می تاختی. وای به آخرت کسانی که به مصلحت های یک کشور شیعی پشت کردند. فرض گیریم خدا از تقصیرات شما بگذره، چه می کنید با عذاب وجدان برای این قرارداد و منافع یک کشور 80 میلیونی
مسعود دیپلمات
Iran, Islamic Republic of
توصیف "اعتیاد" به عمل کرد آمریکا در به زانو درآوردن ملت ایران بدترین تعبیری است که یک دیپلمات متوسط میتوانست بنماید.!...
Iran, Islamic Republic of
همیشه سعی کن حرف بزرگترتو گوش بدی
باد آور
Iran, Islamic Republic of
یادت میاد به منتقداتون چی جواب میدادین؟!!!!!!!!!!!!
یاد آور
Iran, Islamic Republic of
آمریکا به تحریم اعتیاد دارد شما هم به تحقیر منتقدان اعتیاد داری و اعتیاد به مذاکره های طولانی و بی حاصل. اعتیاد خودت علاج کن
سلطان دروغ
Iran, Islamic Republic of
مردم یادتونه....

تیم قبلی اصلا نمیتونست مذاکره کنه. تیم این دولت تو مذاکره واشنگتن را فتح کرد. من از کاخ سفید دارم واستون پیام میدم. یه روزی با مذاکره ابر قدرت جیبوتی رو هم فتح میکنم
Iran, Islamic Republic of
اشتباه شما به چه در من ميخوره برو كنار استعفا
محمد جواد
Iran, Islamic Republic of
سلام جناب ظریف !
تاوان این اشتباه سنگین شما را مردم سالها پس می‌دهند...این است نتیجه بی توجهی به سخنان ولی زمان.. این است نتیجه غرور و تکبر در مقابل کارشناسان دلسوز...
سه پیشنهاد برای آقای ظریف:
1. در رسانه ملی با صدای بلند از رهبری و مردم عذرخواهی نماید
2. کتابی در زمینه این شکست دیپلماتیک و پرهزینه بنویسند و از حرفها و خاطرات ناگفته با اعضا برجام بخصوص آمریکاییها بگوید
3. ایشان و همه اعضا مذاکره کننده سکه ها و تمام وجوهی که بابت این اشتباه دریاف کرده اند را به خزانه ملت برگردانند
4. در صورت داشتن شجاعت استعفا دهند و در این سن و سال به توبه و انابه به درگاه خداوند بپردازد..شاید مشمول رحمت الهی گردد.
5.
United Arab Emirates
بعضی اشتباهات سیاستمدران خیانت است
علی
Iran, Islamic Republic of
همین اشتباه کردی مملکت را نابود در این مملکت بدلیل نبودن قانون همه اشتباه می کنند از جیبشان که هزینه نمیشود
Iran, Islamic Republic of
شما همیشه در جاده خاکی گرد وخاک میکنی !!!!
United States
50 سال از زمان بچگی در آمریکا بوده ای.. اورا نشناختی؟؟س تو را به چه کار وزارت !!!
سید
Iran, Islamic Republic of
(آنچه جوان در آینه بیند پیر / در خشت خام بیند ) جناب ظریف ، امام جامعه چقدر گفتند من به اینها اعتماد ندارم و قابل اعتماد نیستند. یادته تو مجلس رگ گردن باد کرده بود که : وزیر خارجه باید دستورات مقام معظم رهبری را اجرا کنه
خدا و پیغمبر نه پیش وجدانت شبا خجالت نمی کشی که خطوط فرمز ایشون رو عمل نکردی و بعداز این همه وقت به این نتیجه برسی
United States
آقای ظریف در مورد خیلی چیزهای دیگر هم اشتباه میکنید یا احتمالا هم میکردید و هنوز جرات گفتنش را هنوز ندارید.
سید رضا
Iran, Islamic Republic of
یادته چند سال قبل؛ که جیک جیک برجامت بود ! هیچ حرف حقی رو قبول نمی کردی ؟!
رزمنده
Iran, Islamic Republic of
یعنی میگی فهمیدی اشتباه کردی بعیده
بی بی
Iran, Islamic Republic of
از کجا معلوم بعد از مدتی نگویند اشتباه بود که گفتم اشتباه کردم تضمین
قریشی
Iran, Islamic Republic of
'او گفته فشار از جانب متحدان اروپایی می‌تواند ترامپ را مجاب کند تفکرش را تغییر دهد. ظریف، از آمریکا بابت «زورگویی» به اروپایی‌های شریک ایران در برجام انتقاد کرده است.'
چند وقت دیگه که ما رو به باد داد، میگه اشتباه کردم ، به اروپایی ها نمیشه اعتماد کرد.
کجا رفت عظمت و اقتدار ایران و ایرانی.
نه با ید به کسی که همه عمرش آمریکا بوده انقدر اختیارات داد
Iran, Islamic Republic of
...