سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ - 20 Apr 2021
 
۰

هشدار ورشکستگی صنعت فرش با افزایش نرخ دلار

دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۵۳
کد مطلب: 635389
مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های فرش دستباف گفت:تولید کنندگان فرش مجبورند با ارز ۱۰ هزار تومان مواد اولیه تهیه کنند و با نرخ ارز ۸ هزار تومانی کالای تولیدی خود را صادر نمایند .
هشدار ورشکستگی صنعت فرش با افزایش نرخ دلار
به گزارش جهان نيوز، عبداله بهرامی،مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های تولیدکنندگان فرش دستباف ایران با انتقاد از اینکه شرایط اقتصاد باعث تحریم فرش دستباف در کشور شده است گفت: سوم شهریور ماه امسال شاهد برگزاری بیست و هفتمین نمایشگاه فرش دستباف در محل نمایشگاه های بین المللی تهران خواهیم بود ، نمایشگاهی که از لحاظ تنوع ، وسعت و مشارکت در نوع خود در دنیا بی نظیر است گر چه  نواقصی هم دارد اما این واقعه شگفت انگیز و نمایش فاخر ترین کالای هنری جهان در این وسعت واقعاً برای ایرانیان موجب  افتخار است .
 
 وی ادامه داد: با توجه به بی مهری هایی که همواره به هنر صنعت فرش دستباف روا شده در چند سال اخیر با سیر نزولی تولید روبرو  بودیم و با توجه به اینکه هنوز قیمت فرش های تولید شده افزایش نیافته و تولید کنندگان نجیب و با انصاف گر چه می دانند با وجود افزایش بیش از صددرصدی مواد اولیه بالطبع قیمت تمام شده آن خیلی بالاتر رفته اما در قیمت عرضه تولیدات خود تغییر محسوسی نداده اند.

 بهرامی گفت: پیش بینی می کنم شاهد عرضه بهترین فرش ها و در نتیجه استقبال تجار و خریداران از این نمایشگاه با شکوه  باشیم  و توصیه می نمائیم که مردم هنر دوست ایران با حضور خود در این نمایشگاه هم از این مهمترین کالای ایرانی حمایت کنند و هم اینکه با خرید خود بهترین گزینه سرمایه گذاری را انجام دهند .           
                                                                    
مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی‌های فرش دستباف ایران افزود: متأسفانه به نظر می رسد با اتفاقاتی که  در خصوص افزایش قیمت مواد اولیه و در نتیجه کاهش سود و دستمزد بافندگان شرافتمند افتاده است  در سال و سال های آتی دیگر نتوانیم شاهد این حجم از تولیدات باشیم و با توجه به تحریم های سنگین داخلی و  عدم مدیریت در کنترل قیمت مواد اولیه مورد نیاز ،  تورم مهار گسیخته ، نبود ثبات نرخ ارز دیگر نیازی نیست، دولت آمریکا فرش ایرانی را تحریم کند چون خود بخود این مهمترین کالای استراتژیک ایرانی درگیر تحریم های سنگین داخلی شده است و از بس نامهربانانه با این هنر صنعت برخورد می شود که انگیزه ای برای تولید آن وجود نخواهد داشت .                                                                                    
وی اظهار داشت: فرش دستباف تنها کالای تولید داخلی است که تولید کنندگان آن مجبورند با ارز 10هزار تومان مواد اولیه تهیه کنند و با نرخ ارز 8 هزار تومانی کالای تولیدی خود را صادر نمایند یقیناً با این روش به زودی شاهد افول این هنر صنعت خواهیم بود .

منبع: تسنیم
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *