سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ - 25 Jun 2019
 
۱
۱۱

به این دلایل از افزایش قیمت دلار خوشحال شوید!

شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۷
می‌دانم که ممکن است از خواندن این متن عصبی شوید ولی باور کنید که هر پدیده که در جامعه ما انسانها اتفاق می افتد علاوه بر سویه منفی، ممکن است سویه های مثبتی هم داشته باشد. از این روست که تلاش کردم هفت نکته مثبت افزایش نرخ ارز در ماه های اخیر را مرور کنم.
به این دلایل از افزایش قیمت دلار خوشحال شوید!
به گزارش جهان نيوز، این روزها اگر سری به مراکز انتقال مهاجران سر بزنید با حجم بالایی از مهاجران روبه رو می شوید که به دلیل افزایش هزینه زندگی می خواهند ایران را ترک کنند. آمارهای رسمی حاکی از این است که در سال جاری میلادی، نزدیک به ۵۰۰ هزار افغان ایران را ترک کنند. این موضوع علاوه بر کمک به دولت برای حل معضل مهاجران غیر مجاز این فرصت را هم به متقاضیان کار می دهد که بتوانند از فرصت های کاری که خالی شده استفاده کنند.
 
می‌دانم که ممکن است از خواندن این متن عصبی شوید ولی باور کنید که هر پدیده که در جامعه ما انسانها اتفاق می افتد علاوه بر سویه منفی، ممکن است سویه های مثبتی هم داشته باشد. از این روست که تلاش کردم هفت نکته مثبت افزایش نرخ ارز در ماه های اخیر را مرور کنم.
 
شفافیت
چه کسی باور می کرد که روزی وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی به ما بگویند که چه کسانی چه کالایی را وارد کشور می کنند و برای آن چقدر ارز می گیرند؟ تقریبا هیچ کس. حالا این فهرست دست همه ماست. این اثری است که افزایش نرخ ارز در جامعه ما گذاشت و البته نباید نقش آذری جهرمی در آغاز این روند از بازار موبایل را نادیده گرفت.

توریست بیشتر
این روزها از خوزستان و مشهد خبر می رسد که توریست های عراقی زیادی با استفاده از فرصت نرخ بالای دلار در بازار ایران به کشور ما سفر می کنند. اگر هزینه یک تور ایران برای یک خارجی به طور مثال ۱۰ میلیون تومان بوده، این مبلغ به دلار در سال گذشته حدودا میشد ۳ هزار دلار ولی حالا می شود هزار دلار حتی از خوزستان خبر می رسد که عراقی ها به صرف می بینند که کالاهای خود را از منطقه آزاد اروند تهیه کنند ولی باید توجه کرد که این روند به کالاهایی که دولت روی آن رایانه می دهد مثل دارو کشیده نشود.

رونق توریسم داخلی
در شرایطی که به دلیل نرخ بالای ارز، یک سفر ساده خارجی حتی به مقاصد نزدیک و با وسیله زمینی هم می تواند میلیون ها تومان تمام شود و تقریبا سه برابر پارسال شده، به نظر می رسد باید منتظر باشیم که در کنار روی آوردن توریست های خارجی بیشتر به کشورمان، توریسم داخلی هم رونق پیدا کند و گردشگران بیشتری مناطق مختلف کشورمان را برای سفرهای خود انتخاب کنند. حالا باید دید که در تعطیلات پایانی تابستان چقدر این فرضیه درست از آب در خواهد آمد. البته بعد از آن هم فرصت های دیگری برای گردشگری داخلی هست.

مثلا سفر به مناطق گرمسیر جنوب در پاییز و زمستان و البته فرصت بی نظیر تعطیلات نوروزی. ای سود بیشتر از صادرات فرض کنید که شما صادر کننده پسته هستید. اگر سال گذشته برای بار خود، ۱۰ هزار دلار کاسب بودید این دلار را می توانستید به حدود ۳۷ میلیون تومان پول تبدیل کنید ولی حالا همان پول حتی با نرخ مبادله ای در بازار ثانویه که تحت کنترل دولت است می شود حدودا ۱۱۰ میلیون تومان.

خروج مهاجران غیرقانونی و باز شدن بازار کار
این روزها اگر سری به مراکز انتقال مهاجران سر بزنید با حجم بالایی از مهاجران روبه رو می شوید که به دلیل افزایش هزینه زندگی می خواهند ایران را ترک کنند. آمارهای رسمی حاکی از این است که در سال جاری میلادی، نزدیک به ۵۰۰ هزار افغان ایران را ترک کنند. این موضوع علاوه بر کمک به دولت برای حل معضل مهاجران غیر مجاز این فرصت را هم به متقاضیان کار می دهد که بتوانند از فرصت های کاری که خالی شده استفاده کنند.

 لژیونرهای بیشتر
اگر تا به حال از دستم عصبانی نشده باشید حتما با این مورد این اتفاق خواهد افتاد ولی قبلا هم نوشته بودم که به نظرم فوتبال می تواند موتور محرک امید و سرمایه اجتماعی برای مردم و حکومت ما باشد. از این روست که به نظرم حجم بالای لژیونرهای ایرانی در لیگ های خارجی می تواند فوتبال ملی ما را کمک کند مخصوصا وقتی در سالی هستیم که در میانه آن جام ملت های آسیا قرار دارد و ما می توانیم با یک قهرمانی در آسیا بعد از ۴۰ سال، در میان این همه خبر بد و منفی حس شادی را به مردم مان تزریق کنیم.

واقعی شدن قیمت ها
برخی از اقتصاددانان ایرانی سال هاست که به دنبال واقعی شدن قیمت ها و حذف یارانه در بازار و قیمت کالاها هستند و معتقدند این مسئله باعث هدررفت منابع ملی می شود.

آنها می گویند که یکی از مهم ترین یارانه هایی که دولت به مردم می دهد یارانه ارزی است و حالا که قیمت حتی بیش از قیمت واقعی هم شده، خوب است که با یک شرایط واقعی در اقتصاد روبرو شویم. حتما خواهید گفت که در این شرایط باید بقیه المان های اقتصادی مثل حقوق و دستمزد هم واقعی شود که چنین اتفاقی فعلا نیفتاده و روی دادن آن در آینده هم بعید است و در این شرایط گرانی ناشی از واقعی شدن قیمت ارز در واقع یک هزینه است که درآمدی مابه ازای آن برای مردم به وجود نیامده است.

منبع: فردا
کد مطلب: 634896
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


افغانی ها چه خوب ولی مردم ایران چه کنند؟
Iran, Islamic Republic of
بخش بسیار بزرکی رو فراموش کردید...

توان افزایش صادرات کالاهایی که با ریال تولید می شوند و با ایجاد صادرات به دلار دریافت می شوند... این یعنی اگر دولت از تولید کنندگان حمایت جدی کند می تواند باعث اشتغال بسیاری از جوانان شود.
من فکر می کنم شما یکی از انهایی هستی که نفست از جای گرم بلند میشه .
...توجیه های کل عمرم رو تو این نوشته ها خوندم
و خوشحال باشید که پراید ایمن و پرقدرت شده 30 میلیون
و خوشحال باشید که پارس شده 70 میلیون
و خوشحال باشید که . . . .
و خوشحال باشید که . . . .
خدایا این شادی و خوشحالی رو از ما نگیر
رضا924
تقصیر دولت مردهاست که حداقل یه فشارکوچولو به صنایع خودروسازی نمی اورند که لااقل خودروی های ثبت نامی ومنتظر مردم را تحویل بدین
عمدا این کار می کنند تا بازار را بهم بریزند و گرنه تحریم تازه شروع شده ولی ما خیلی قبلتر خودرا تحریم کردیم وگرنه بازار باید حداقل یه ساله دیگه باید به این روز میافتاد
علی
Iran, Islamic Republic of
این نکنته آخر که گفتید حقوق و مزایا واقعی شود بعید میدانم این یکی در مقابل جهش ارز جهشی داشته باشد؟
Iran, Islamic Republic of
این نکته جامونده که به فکر کارگر و کارمند و حقوق بگیر باشند با این اوصاف یک سال باید نفس نکشیم تا اکسیژن برسه اگر این حجم گرانی و تورم رو بخواهند جبران کنند باید معوقه حقوق و جبران دستمزد را از لحظه گرانی ها برای اقشار حساب کنند ، کسی که مستقیم از مردم دسمتزدشو به قیمت لحظه ای میگیره یا افزایش قیمت ها رو روی سرمایه اش کشیده باید یه فرقی با بقیه داشته باشه امیدوارم دولت امید عدالت را رعایت کنه!!!
داوود
Iran, Islamic Republic of
وله شدن طبقه متوسط اهمیتی ندارد
علی
Iran, Islamic Republic of
یه اتفاق خوب دیگه هم با دلار افتاده ....قبلاً یک کیلوگوشت مرغ میشد 2.5 دلار اما الان میشه با یک دلار یک کیلو مرغ خرید!!!!!!!!!!
Iran, Islamic Republic of
همه اینها به قیمت شکستن استخوان مستضعفان بدست آمده ، جای خوشحالی هم داشته باشه ، عاقبت به خیری نداره ...