پنجشنبه ۱۰ مهر ۱۳۹۹ - 1 Oct 2020
 
۴
۶
بازخوانی مواضع رهبر انقلاب در پنج سال اخیر

تمام آنچه رهبری درباره بی‌اعتمادی به آمریکا از ابتدای دولت روحانی گفتند/ آنچه در خشت‌خام می‌دید!

شنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۴
کد مطلب: 634807
«بی اعتمادی» به آمریکا و تاکید بر «توان داخلی» ۲ ‌گزاره مهمی است که رهبر انقلاب در همه این سال‌ها بر آن تاکید کرده‌اند و اکنون صحت آن برای همه ثابت شده است. موضوعی که برخی مسؤولان در جریان مذاکرات هسته‌ای باور چندانی به آن نداشتند اما اکنون برای آنها ملموس شده است.
تمام آنچه رهبری درباره بی‌اعتمادی به آمریکا از ابتدای دولت روحانی گفتند/ آنچه در خشت‌خام می‌دید!
گروه سیاسی جهان نيوز: نگاهی به مواضع رهبر انقلاب درباره نتیجه مذاکره با آمریکا از ابتدای دولت یازدهم و مذاکرات منتهی به برجام بخوبی شرایط امروز پیش آمده برای کشور را چه به لحاظ اقتصادی و چه از منظر سرانجام توافق هسته‌ای پیش‌بینی می‌کند. «بی اعتمادی» به آمریکا و تاکید بر «توان داخلی» 2‌گزاره مهمی است که رهبر انقلاب در همه این سال‌ها بر آن تاکید کرده‌اند و اکنون صحت آن برای همه ثابت شده است. موضوعی که برخی مسؤولان در جریان مذاکرات هسته‌ای باور چندانی به آن نداشتند اما اکنون برای آنها ملموس شده است.

به گزارش جهان نيوز، «وطن امروز» مواضع رهبر انقلاب در همین رابطه را از سال 92 تاکنون بازخوانی می‌کند.
 
سال 1392
بیانات در حرم مطهر رضوی   (اول فروردین)
آمریکایی‌ها مدتی است از طرق گوناگون پیغام می‌دهند که خواهان مذاکره جداگانه با ایران درخصوص موضوع هسته‌ای هستند اما من بر اساس تجربه‌های گذشته به چنین گفت‌وگوهایی خوشبین نیستم.

بیانات در دیدار مسؤولان نظام (30 تیر)
 آمریکایى‌ها می‌گویند ما می‌خواهیم با ایران مذاکره کنیم. خب! سال‌هاست که می‌گویند می‌خواهیم مذاکره کنیم؛ این یک فرصتى نیست که براى ما به‌وجود آوردند. من اول سال گفتم که خوشبین نیستم... چون تجربه‌ من این را نشان می‌دهد. آمریکایى‌ها، هم غیرقابل اعتمادند، هم غیرمنطقى‌اند، هم در برخوردشان صادق نیستند.

دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیات دولت  (6 شهریور)
کلید حل مشکلات، در ظرفیت‌ها و امکانات داخل کشور است که باید با خردمندی از آنها بهره گرفت.

پاسخ رهبر انقلاب به نامه رئیس‌جمهور  (3 آذر)
دستیابی به آنچه مرقوم داشته‌اید در خور تقدیر و تشکر از هیات مذاکرات هسته‌ای و دیگر دست‌اندرکاران است و می‌تواند پایه اقدامات هوشمندانه بعدی قرار گیرد... ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌ها همواره باید شاخص خط مستقیم حرکت مسؤولان این بخش باشد و چنین خواهد بود ان‌شاء‌الله.

 بیانات در دیدار مردم قم (19 دی)
 یکی از برکات همین مذاکرات اخیر [هسته‌ای] این بود که دشمنی آمریکایی‌ها و مسؤولین دولت ایالات متحده آمریکا با ایران و ایرانی، با اسلام و مسلمین آشکار شد، برای همه مدلل شد، همه این را فهمیدند.

بیانات در دیدار دانش‌آموزان و دانشجویان(12 آبان)
با تلاشی که دولت محترم و مسؤولین کشور [در مذاکرات هسته‌ای] دارند انجام می‌دهند، ما موافقیم... اگر نتیجه گرفتند که چه بهتر اما اگر نتیجه نگرفتند، معنایش این باشد که برای حل مشکلات کشور بایستی کشور روی پای خودش بایستد.

 بیانات در دیدار مداحان اهل‌بیت (20 فروردین)
 مطالبه‌ بعدی ما از مسؤولین این بوده است که گفتیم به طرف مقابل اعتماد نکنید... گفتیم به طرف مقابل اعتماد نکنید، به لبخند او فریب نخورید، به وعده نقد که می‌دهد - وعده نقد، نه عمل نقد - اعتماد نکنید، [چون] وقتی خرش از پل گذشت، برمی‌گردد و به ریش شما می‌خندد! 
 
سال 1393
بیانات در دیدار مدیران سازمان انرژی اتمی  (20  فروردین)
هیچ‌یک از دستاوردهای هسته‌ای کشور قابل تعطیل شدن نیست و کسی هم حق معامله بر روی آنها را ندارد و کسی هم این کار را انجام نخواهد داد.

بیانات در بازدید از دستاوردهای هوافضا (21 اردیبهشت)
نباید نیازهای کشور و برخی مسائل همچون تحریم‌ها، به مذاکره گره زده شود.

بیانات در دیدار مردم استان ایلام (23 اردیبهشت)
 اگر ظرفیت‌های داخلی را فعال کنیم و بر توان داخلی متمرکز شویم، آمریکا و قدرت‌های دیگر توانایی هیچ غلطی را اعم از نظامی و غیرنظامی نخواهند داشت و نخواهند توانست ملت ایران را با فشار زمینگیر کنند.

بیانات در دانشگاه افسرى امام حسین(ع) (31 اردیبهشت)
 تلاش آنها این است که با این بهانه‌ها و فشارها، ملت ایران را از ایستادگی در مقابل زورگویی‌ها و قلدری‌های خود، منصرف کنند اما این اتفاق هیچگاه نخواهد افتاد.

بیانات در دیدار مردم آذربایجان شرقی (19 بهمن)
دشمن با اصل انقلاب مخالف است و حتی با قبول دیکته‌های آن در مساله هسته‌ای نیز تحریم‌ها برداشته نخواهد شد. در تحلیل شرایط و مشکلات اقتصادی کشور، نباید برنامه‌ریزی دشمن را که آمریکا و چند کشور اروپایی دنباله‌رو آن هستند، نادیده گرفت. اقتصاد مقاومتی یعنی ما بنای اقتصادی کشور را جوری تنظیم کنیم و ترتیب بدهیم که تکانه‌های جهانی در آن اثر نگذارد. یک‌روز عزا نگیریم که نفت از ۱۰۰ دلار رسید به ۴۵ دلار؛ یک‌روز عزا نگیریم که آمریکایی‌ها ما را تهدید می‌کنند که فلان‌چیز و فلان‌چیز و فلان‌چیز را تحریم می‌کنیم.

 بیانات در دیدار نمایندگان مجلس خبرگان (21 اسفند)
تیم هسته‌ای که رئیس‌جمهور محترم انتخاب کرده انصافاً خوب، امین، مورد قبول و دلسوزند و در حال کار و تلاشند اما با وجود این برادران خوب، من نگرانم، چون طرف مقابل حیله‌گر و اهل خدعه و نیرنگ است و از پشت خنجر
می‌زند. آمریکایی‌ها همیشه در آستانه زمان تعیین شده برای پایان مذاکرات، لحن خود را سخت‌تر، تندتر و خشن‌تر می‌کنند تا اهداف خود را محقق کنند که باید مراقب این حیله بود.
 
سال 1394
بیانات در دیدار مسؤولان نظام (2 تیر)
از اول نگاه ما به مذاکره‌کنندگان و طرف آمریکایی نگاه شک‌آلود بود... ما هم می‌گوییم توافق خوب، آمریکایی‌ها هم می‌گویند توافق خوب؛ منتها ما که می‌گوییم توافق خوب، منظورمان توافق منصفانه و عادلانه است؛ آنها که می‌گویند توافق خوب، توافق تمامیت‌خواهانه است.

بیانات در دیدار مسؤولان نظام (2 تیر)
 هدف اینها (آمریکایی‌ها) ریشه‌کن کردن و از بین بردن صنعت هسته‌ای در کشور است؛ هدف این است، دنبال این هستند؛ قصدشان این است که ماهیت هسته‌ای کشور را از بین ببرند؛ ولو حالا یک اسمی، یک تابلوی بی‌محتوایی، یک چیز کاریکاتوری‌ای وجود داشته باشد.

پاسخ به نامه رئیس‌جمهور درباره مذاکرات هسته‌ای(24 تیر)
در صورت تصویب، مراقبت از نقض عهدهای محتمل طرف مقابل صورت گرفته و راه آن بسته شود. بخوبی می‌دانید که برخی از 6 دولت طرف مقابل به هیچ رو قابل اعتماد نیستند.

بیانات در دیدار مسؤولان نظام(27 تیر)
 به اینها نمی‌شود اعتماد کرد؛ اینها کسانی نیستند که حرف راست از دهان‌شان خارج شود؛ صداقت در اینها نیست.

بیانات در دیدار اعضای مجمع جهانی اهل بیت (26 مرداد)
نیت آنها این بود که از این مذاکرات و از این توافق، وسیله‌ای پیدا کنند برای نفوذ در داخل کشور؛ ما این راه را بستیم.

بخشی از نامه رهبر انقلاب درباره شرایط نه‌گانه (29 مهرماه)
جنابعالی [رئیس جمهور] با سابقه چند دهه حضور در متن مسائل جمهوری اسلامی طبعاً دانسته‌اید که دولت آمریکا نه در قضیه هسته‌ای و نه در هیچ مسأله دیگری، در برابر ایران رویکردی جز خصومت و اخلال در پیش نگرفته است و در آینده هم بعید است جز این روش عمل کند.

بخشی از نامه رهبر انقلاب به رئیس‌جمهور (29 مهرماه)
 چگونگی رفتار و گفتار دولت آمریکا در مسأله هسته‌ای و مذاکرات طولانی و ملال‌آور آن، نشان داد این نیز یکی از حلقه‌های زنجیره دشمنی عنادآمیز آنان با جمهوری اسلامی است.
 محصول مذاکرات که در قالب برجام شکل گرفته است دچار نقاط ابهام و ضعف‌های ساختاری و موارد متعددی است که در صورت فقدان مراقبت دقیق و لحظه به لحظه،‌ می‌تواند به خسارت‌های بزرگی برای حال و آینده کشور منتهی شود. از آنجا که پذیرش مذاکرات از سوی ایران اساساً با هدف لغو تحریم‌های ظالمانه اقتصادی و مالی صورت گرفته است و اجرایی شدن آن در برجام به بعد از اقدام‌های ایران موکول گردیده، لازم است تضمین‌های قوی و کافی برای جلوگیری از تخلف طرف‌های مقابل، تدارک شود.رفع تحریم‌ها هر چند از باب رفع ظلم و احقاق حقوق ملت ایران کار لازمی است، لیکن گشایش اقتصادی و بهبود معیشت و رفع معضلات کنونی جز با جدی گرفتن و پیگیری همه‌‌جانبـه اقتصاد مقـاومتی میسر نخـواهد شـد.

بخشی از پاسخ رهبر انقلاب به نامه رئیس‌جمهور (29 دی)
 - مراقبت شود طرف مقابل تعهدات خود را کاملا انجام دهد.
- به همه‌ مسؤولان دولتی تذکر داده شود که حل مشکلات اقتصادی کشور در گرو تلاش بی‌وقفه و خردمندانه در همه بخش‌ها در جهت اقتصاد مقاومتی است.
- در تبلیغات توجه شود که در برابر آنچه در این معامله به دست آمده، هزینه‌های سنگینی پرداخت شده است.
 
سال 1395