سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - 19 Mar 2019
 
۰
۱

چرایی اظهارات العبادی درباره تحریم‌های آمریکا

يکشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۵۰
دستیار اقتصادی جلال طالبانی رهبر فقید اتحادیه میهنی کردستان عراق، ایران را حامی واقعی عراقی‌ها دانست و گفت: حیدر العبادی در راستای منافع شخصی خود، حمایت‌های تهران در جنگ علیه داعش را فراموش کرده است.
چرایی اظهارات العبادی درباره تحریم‌های آمریکا
به گزارش جهان نيوز، العبادی سه شنبه 16 مرداد در خصوص تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفته بود از نظر اصولی ما با تحریم‌ها در منطقه مخالفیم،‌ولی به خاطر حمایت از منافع ملت‌مان به آن پایبندیم که این اظهارنظر خشم و نارضایتی شدید شخصیت‌های سیاسی و مذهبی و افکارعمومی عراق را به دنبال داشته است.

عبدالله حاج سعید دستیار اقتصادی جلال طالبانی رهبر فقید اتحادیه میهنی کردستان عراق و از شخصیت هایی که همیشه نگاه مثبتی به روابط اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران داشته است در گفتگو با خبرنگار تسنیم به تبیین چرایی اظهارات نخست وزیر عراق مبنی بر همراهی با تحریم های اعمالی آمریکا علیه ملت ایران پرداخت.

این چهره کردستان عراق گفت: ما اظهارات حیدر العبادی را نامشروع می دانیم، زیرا معتقدیم که تحریم های اعمالی آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، اقدامی غیر قانونی و دور از حق است که ملت ایران را هدف قرار داده است.

وی تاکید کرد: از دید ما آمریکا یا هر کشور دیگری که برای پیشبرد اهداف خود به سیاست تحریم و محاصره اقتصادی متوسل شود به عنوان کشوری ستمگر تلقی می شود که تنها به دنبال ظلم و ستم بر ملت های منطقه و جهان است.

دستیار اقتصادی جلال طالبانی رهبر فقید اتحادیه میهنی کردستان عراق در ادامه گفت: ایجاب می کرد که نخست وزیر عراق اقدام شایسته ای در حمایت از ملت و دولت جمهوری اسلامی ایران در این مقطع داشته باشد.

عبدالله حاج سعید با اشاره به واکنش های داخلی به اظهارات العبادی گفت: حیدر العبادی در فضای پسا انتخاباتی عراق تلاش می کند در راه انتخاب مجدد به عنوان نخست وزیر این کشور از حمایت های آمریکا برخوردار باشد و از هر اقدامی هم برای رضایتمندی سران کاخ سفید فروگذار نخواهد کرد.

وی اعلام کرد: نخست وزیر عراق در راستای منافع شخصی خود، حمایت های بی دریغ جمهوری اسلامی ایران را در نبرد علیه داعش فراموش کرده است.

این شخصیت کرد عراقی گفت: زمانی که گروه تروریستی داعش تا نزدیک بغداد هم پیشروی کرد این جمهوری اسلامی ایران بود که با نقش تاثیرگذار خود مانع آن شد این تهدید در ادامه متوجه پایتخت عراق باشد.

وی با تاکید بر لزوم قدردانی از جمهوری اسلامی ایران گفت: نقش شایسته جمهوری اسلامی ایران در حمایت از عراقی ها به ویژه علیه تروریست های داعش قابل ارج نهادن است، ایرانی ها حامی و پشتیبان خوبی برای عراقی ها به ویژه اقلیم کردستان بوده اند و این خصلت کردهاست که هیچ گاه خاطره خوب حمایت های ایران را از یاد نخواهیم برد، البته حمایت های جمهوری اسلامی ایران از اکراد عراقی در مقاطع مختلف تاریخی وجود داشته است و دلسوزی و جوانمردی آنها برای ما موضوعی ثابت شده است.

عبدالله حاج سعید نگاهی به روابط اقتصادی ایران و عراق در سال های اخیر هم داشت و اعلام کرد: نوع روابط ایران و عراق به ویژه در حوزه اقتصادی و تنوع صادراتی موجود حاکی از آن است که چنین اظهارات سطحی و کوتاه مدت نمی تواند بر روابط عمیق دو کشور همسایه تاثیرگذار باشد، ایران برای عراق در حکم یک شاهراه اقتصادی است و نخست وزیر عراق نمی تواند چنین موقعیتی را نادیده بگیرد.

دستیار اقتصادی جلال طالبانی دبیرکل فقید اتحادیه میهنی کردستان عراق در پایان گفت: اقلیم کردستان عراق در این شرایط سیاست بی طرفی خود را اتخاذ و روابط اقتصادی موجود با جمهوری اسلامی ایران را هم توسعه خواهد داد، زیرا ما با این کشور دارای مرز طولانی مشترک و گذرگاه های رسمی و غیر رسمی هستیم و در صورتی که چنین ظرفیت هایی را نادیده بگیریم در قدم نخست، ضرر و زیان آن متوجه ساکنین اقلیم کردستان است تا جمهوری اسلامی ایران.

منبع: تسنیم
کد مطلب: 633631
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


قابل توجه دکتر العبادی
Italy
آدم خوابیده را می توان بیدار کرد اما خود به خواب زده را نه؛ بعضیها اشتباه فکر می کنند اما بعضیها اشتباهی اند. فرق است بین کسی که راه را عوضی می رود با کسی که عوضی راه می رود.