چهارشنبه ۲۲ مرداد ۱۳۹۹ - 12 Aug 2020
 
۰

توافق مهم و محرمانه روسیه و ترکیه

شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۲
کد مطلب: 633422
نبرد نهایی در ادلب در حال آغاز شدن است؛ در شرایطی که منطقه شاهد جبهه‌بندی‌ها و پیمان‌های جدیدی است. جبهه‌بندی‌هایی که بازنده قطعی آن، تروریست‌های «ادلب» خواهند بود.
توافق مهم و محرمانه روسیه و ترکیه
به گزارش جهان نيوز، پس از آزادی کامل منطقه جنوب سوریه و پیش از آن پاکسازی حومه دمشق، اکنون نوبت استان ادلب است، تا نبرد پایانی تا خاتمه‌ای باشد برای هفت سال خون‌ریزی و شورش.

امروز ویدئویی از حرکت بزرگ‌ترین کاروان نظامی ارتش سوریه به سمت ادلب منتشر شد. حملات هوایی نیز از روز گذشته علیه مواضع تروریست‌ها شدت یافته است. ادلب ایستگاه پایانی تروریست‌هاست. اما ترکیه در این میان چه خواهد کرد؟

به نوشته وبگاه خبری «عاجل» سوریه، تروریست‌ها از اطمینان ترکیه به آن‌ها سخن می‌گویند و اینکه ترکیه به آن‌ها قول کمک و پشتیبانی داده است. اما آنکارا چگونه می‌تواند میان روابط با ایران و روسیه و حمایت از گروهک‌ها توازن ایجاد کند؟ با این پیش‌فرض که آنکارا به وعده‌ و وعیدهای خود در قبال گروههای مسلح وفادار بماند.

بنابر این گزارش، بحران سیاسی و اقتصادی ایجاد شده میان آنکارا و واشنگتن و از سوی دیگر اقدام آمریکا برای انتقال نیروهای خود از حومه جنوبی استان «حسکه» به پایگاه «رمیلان» در شمال استان جهت انتقال کلی به پایگاه «عین الاسد» در عراق باعث می‌شود که ترکیه نتواند در پرونده کردها روی آمریکا حسابی باز کند و تنها محور روسیه، سوریه و ایران می‌تواند در این خصوص تضمین‌های عملی به ترکیه بدهد.

بر همین اساس برخی منابع ویژه به این پایگاه خبری سوری گفته‌اند که پیش‌نویس توافق محرمانه روسیه و ترکیه با چراغ سبز آمریکا نوشته شده است. این پایگاه خبری مدعی شد که ایران در جریان این موضوع قرار دارد. این منابع گفته‌اند در دیدار میان پوتین و ترامپ، موافقت آمریکا نیز گرفته شده است.

طبق این گزارش، در این توافق، روسیه و سوریه تضمین داده‌اند که حقوق کردها را به عنوان شهروندان سوری و بدون خودمختاری به رسمیت بشناسند و همچنین روابط سوریه با ترکیه نیز پس از عملیات ادلب به مرور به حالت طبیعی باز گردد. ترکیه نیز هرگز نباید در ادلب دخالت کند. ( این بند با عصبانیت هیأت ترکیه مواجه شده اما هیأت روسی تأکید کرده است که نیروی هوایی روسیه از ارتش سوریه در ادلب پشتیبانی خواهد کرد و ادلب به طور یقین به دست دولت خواهد افتاد) طرف روسی به ترک‌ها گفته است که آن‌ها می‌توانند حمایت رسانه‌ای و اعلامی خود را از گروههای مسلح ادلب داشته باشند. همچنین روس‌ها این ضمانت را به ترک‌ها داده‌اند که تا مانع فرار گروههای تروریستی به داخل خاک ترکیه شوند. اتفاقی که در حالت رخ دادن می‌تواند امنیت ملی ترکیه را دستخوش دگرگونی کند. در خصوص کردها نیز ضمانت‌هایی به ترکیه داده شده است.

در این نشست همچنین گفته شده است که در صورت پایان عملیات ادلب و بازگشت آرامش به سوریه و متعاقبا به منطقه، از لحاظ امنیتی و اقتصادی نیز به نقع ترکیه خواهد بود.

منابع خبری همچنین گفته‌اند که ممکن است اردوغان بر سر تروریست‌های خارجی حاضر در ادلب با اتحادیه اروپا وارد چانه‌زنی شود. چرا که این تروریست‌ها برای فرار به سمت اروپا مسیری غیر از ترکیه ندارند و اردوغان می‌تواند از این طریق امتیازاتی از قبیل پیوستن به اتحادیه اروپا را اخذ کند.

وبگاه خبری «عاجل» سوریه در پایان می نویسد: به نظر می‌رسد نشانه‌های اولیه این توافق پنهان در حال آشکار شدن است؛ حمایت ترکیه از گروههای مسلح در ادلب صرفا رسانه‌ای شده است و دیگر خبر چندانی از حمایت‌های گسترده و تسلیحاتی و مالی نیست. همچنین گفته شده که ترکیه مانع از فرار تروریست‌ها از ادلب خواهد شد.

منبع: فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *