پنجشنبه ۱ فروردين ۱۳۹۸ - 21 Mar 2019
 
۰

چگونه دچار زوال عقل نشوید ؟

شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۳۱
یک متخصص مغز و اعصاب گفت: متاسفانه در کشور ما سیستم‌های حمایتی برای سالمندان بسیار ضعیف است و برآورد میشود طی ۱۰ سال آینده اوج استفاده از تخت‌های بیمارستانی در اشغال سالمندان شود.
چگونه دچار زوال عقل نشوید ؟
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، دکتر زهرا وهابی با اشاره به ضرورت توجه به رفع خلأهای قانونی در جهت حمایت از سالمندان اظهار داشت: در حال حاضر 52 درصد اشغال تخت‌های بیمارستانی توسط سالمندان است که پیش‌بینی می‌شود طی 10 سال آینده اوج استفاده از تخت‌های بیمارستانی را برای سالمندان داشته باشیم.

رئیس بخش طب سالمندی دانشگاه علوم پزشکی تهران در آستانه برگزاری سومین کنگره طب سالمندی اظهار داشت: این کنگره 11 تا 13 مهرماه سال جاری به طور همزمان در دو سالن مرکز همایش‌های رازی با دو محور سالمند شناسی و طب سالمندی برگزار می‌شود.

وی افزود: دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، تبریز، اصفهان، سازمان بهزیستی و وزارت بهداشت در برگزاری این کنگره مشارکت داشته و سخنرانانی از هر کدام این بخش‌ها و نهادها خواهیم داشت.

این متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه حدود 20 درصد جمعیت ما به سمت سالمندی پیش می‌رود، ادامه داد: در حال حاضر 52 درصد اشغال تخت‌های بیمارستانی توسط سالمندان است که پیش‌بینی می‌شود طی 10 سال آینده اوج استفاده از تخت‌های بیمارستانی را برای سالمندان داشته باشیم.

وهابی با تأکید بر اینکه مشکلات سالمندی را قبل از تبدیل شدن به بیماری باید مورد بررسی، تشخیص و پیشگیری قرار دهیم، گفت: اختلالات شناختی درصورتیکه در سالمندان دیر تشخیص داده شود تبدیل به دمانس می‌شود و اثرات زیادی را بر روی سلامت روح و روان فرد به همراه خواهد داشت.

وی با اشاره به اینکه اختلالات شناختی و سندرم‌های سالمندی از جمله موضوعاتی است که در کنگره طب سالمندی مورد بحث و گفتگو قرار می‌گیرند، گفت: بسیاری از سالمندان به دلیل خلأهای قانونی که در مورد حمایت از مسائل مالی آنها وجود دارد با مشکلاتی مواجه می‌شوند که لازم است قانونگذاران در این زمینه ورود یابند و قانون‌های لازم را تصویب کنند.

دبیر علمی کنگره طب سالمندی خاطرنشان کرد: متاسفانه در کشور ما سیستم‌های حمایتی برای سالمندان بسیار ضعیف بوده و تنها برخی از بیمه‌ها در این زمینه فعال هستند و حتی سازمانهای مردم نهاد خاصی برای حمایت از سالمندان نداریم که توجه به این مسئله با توجه به پیر شدن جامعه و رو به سالمندی رفتن ایران ضرورت دارد.
 
کد مطلب: 633378
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *