سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - 19 Mar 2019
 
۰

علت سوختن گاومیش‌ها در هورالعظیم مشخص شد

شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۳۵
چندی پیش تصاویری از سوختن گاومیش‌ها در تالاب هورالعظیم منتشر شد که واکنش فعالان محیط زیست و نگرانی دامداران این منطقه را به همراه داشت اما بررسی‌های دقیق‌تر علت اصلی این آسیب را مشخص کرد.​
علت سوختن گاومیش‌ها در هورالعظیم مشخص شد
به گزارش جهان نيوز به نقل از تسنیم، احمد رضا لاهیجان‌زاده، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان از سوختن این گاومیش‌ها پیش از ماجرای آتش سوزی هورالعظیم خبر داد و گفت: بر اساس صحبت‌های مفصلی که با جوامع محلی انجام دادیم، مشخص شد بعضی از دامداران برای این که از سرشاخه های سبز نی و لویی در تالاب استفاده کنند بخش هایی از تالاب را به صورت کنترل شده آتش می زنند که البته گاهی اختیار آتش از دستشان در می رود.

وی با اشاره به مغذی بودن نی‌های تازه سبز شده برای دام و بالا بودن سبزینه نی‌ها ادامه داد: نی‌ها بعد از آتش‌سوزی به سرعت رشد می‌کنند و همین نی تازه به دلیل بالا بودن سبزینه برای دام مغذی‌تر است اما از کنترل خارج شدن آتش باعث آسیب به تالاب و آلودگی هوا در منطقه می شود. طی چند سال اخیر این آتش سوزی ها علاوه بر تالاب هور العظیم مشکلاتی را نیز در تالاب بین المللی شادگان به وجود آورده و حتی باعث آسیب به خطوط برق نیز شده است.

 مدیر‌کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان تصریح کرد: بنا بر اعلام مالک احشامی که طی چند روز اخیر عکس های آنها در فضای مجازی دست به دست می شود، سوختگی احشام قبل از آتش سوزی گسترده هورالعظیم و سه روز بعد از عید فطر و در بخش آبدار و سبز تالاب در خاک ایران بوده است.

لاهیجان‌زاده با اشاره به تلاش سازمان حفاظت محیط زیست در حفظ تالاب های کشور و با تاکید بر اهمیت نقش تالاب ها در ادامه دام پروری محلی گفت: یکی از اهداف مهم دولت در احیای تالاب ها علاوه بر ارزش اکولوژیک و منافع اقتصادی وزیست محیطی تالاب ها، تقویت معیشت جوامع محلی و توان اقتصادی روستاهای حاشیه تالاب هاست و دامداری و تولید لبنیات از جمله تاثیر گذارترین فعالیت های این منطقه است.

وی تاکید کرد: به منظور بهره برداری مناسب از تالاب‌ها، بهره‌برداران نیز باید دست در دست متولیان حفاظت محیط زیست مراقبت ویژه‌ای از این ثروت ملی داشته باشند.
 
کد مطلب: 633353
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *