جمعه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 26 Apr 2019
 
۲
۱۶

بیشترین غذایی که بهشتیان می‌خورند چیست؟

شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۰۸
خداوند آرامش و احترام خاص بهشتیان را به این صورت، بیان مى‌کند: «این در حالى است که آن‌ها بر تخت‌ها در آن تکیه کرده‌اند، و انواع میوه‌هاى فراوان و نوشیدنى در اختیار آن‌ها است» هر زمان آن را مى‌طلبند، فوراً نزد آن‌ها حاضر مى‌شود.
بیشترین غذایی که بهشتیان می‌خورند چیست؟
به گزارش جهان نيوز، آیت‌الله مکارم شیرازی در تفسیر نمونه ذیل آیه ۴۹ تا ۵۲ سوره مبارکه «ص» به بیان تفاوت سرنوشت پرهیزگاران با گردنکشان طاغى پرداخته است که در ادامه متن آن را می‌خوانیم؛

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِیمِ
«هَٰذَا ذِکْرٌ ۚ وَإِنَّ لِلْمُتَّقِینَ لَحُسْنَ مَآبٍ * جَنَّاتِ عَدْنٍ مُّفَتَّحَةً لَّهُمُ الْأَبْوَابُ * مُتَّکِئِینَ فِیهَا یَدْعُونَ فِیهَا بِفَاکِهَةٍ کَثِیرَةٍ وَشَرَابٍ * وَعِندَهُمْ قَاصِرَاتُ الطَّرْفِ أَتْرَابٌ؛ این یک یادآورى است. و به یقین براى پرهیزگاران فرجام نیکویى است، (همان) باغ‌هاى جاویدان بهشتى که درهایش به روى آنان گشوده است، در حالى که در آن (بر تخت‌ها) تکیه کرده‌اند و میوه‌هاى بسیار و نوشیدنی‌هاى فراوان در اختیار آنان است، و نزد آنان همسرانى است که تنها چشم به شوهرانشان دوخته‌اند، و همسن و سالند». (ص/ ۴۹ تا ۵۲)
این آیات پرهیزگاران و متقین را با گردنکشان طاغى مقایسه کرده، و سرنوشت هر دو گروه را در قیامت شرح مى‌دهد، و در مجموع بحث‌هاى آیات گذشته را تکمیل مى‌کند.

نخست، به عنوان یک جمع بندى از سرگذشت انبیاى پیشین، و نکات آموزنده زندگى آنها مى‌فرماید: «این یک تذکر و یادآورى است» (هذا ذِکْرٌ).

آرى، هدف، از بیان فرازهایى از تاریخ پرشکوه آنان، داستان سرایى نبود، هدف، ذکر و تذکر بود، همان گونه که از آغاز این سوره، روى این مسأله تکیه شده: «ص وَ الْقُرْآنِ ذِى الذِّکْرِ».

هدف، بیدار ساختن اندیشه‌ها، بالا بردن سطح معرفت و آگاهى، و افزودن نیروى مقاومت و پایدارى در مسلمانانى است که این آیات براى آنها نازل شده است.

سپس، مسأله را از صورت خصوصى و بیان زندگى انبیاء، درآورده، شکل کلى به آن مى‌دهد، سرنوشت «متقین» را به طور عموم مورد بحث قرار داده، مى فرماید: «براى پرهیزگاران حسن مرجع و محل بازگشت نیکویى است» (وَ إِنَّ لِلْمُتَّقِینَ لَحُسْنَ مَآب).

بعد از این جمله کوتاه و سربسته، که خوبى حال آنها را اجمالاً ترسیم مى‌کند، با استفاده از روش اجمال و تفصیل ـ که روش قرآن است ـ به شرح آن پرداخته مى‌گوید: «بازگشت آنها به باغ‌هاى جاویدان بهشت است که درهایش به روى آنان گشوده است» (جَنّاتِ عَدْن مُفَتَّحَةً لَهُمُ الْأَبْوابُ).

«جَنّات» اشاره به باغ‌هاى بهشت است، و «عَدْن» (بر وزن عدل) به معنى استقرار و ثبات است، و «معدن» را به این جهت معدن، گفته‌اند که: فلزات و مواد گران قیمت در آنجا مستقر است، به هر حال، این تعبیر در اینجا اشاره، به جاویدان بودن باغ‌هاى بهشت است.

تعبیر به «مُفَتَّحَةً لَهُمُ الْأَبْوابُ» اشاره به آن است که: حتى زحمت گشودن درها براى بهشتیان وجود ندارد، گویى بهشت در انتظار آنهاست، و هنگامى که چشمش به آنان مى‌افتد، آغوش باز، و آنها را به درون دعوت مى‌کند!

سپس، آرامش و احترام خاص بهشتیان را به این صورت، بیان مى‌کند: «این در حالى است که آنها بر تخت‌ها در آن تکیه کرده‌اند، و انواع میوه‌هاى فراوان و نوشیدنى در اختیار آنها است» هر زمان آن را مى‌طلبند، فوراً نزد آنها حاضر مى‌شود (مُتَّکِئِینَ فِیها یَدْعُونَ فِیها بِفاکِهَة کَثِیرَة وَ شَراب).

آیا فوراً به وسیله خدمتکاران بهشتى در برابر آنها حاضر مى‌گردد، یا تنها اراده آنها کافى براى حضور آن است؟ هر دو احتمال وجود دارد.

تکیه روى «فاکِهَِة» و «شَراب» (میوه و نوشیدنى) ممکن است اشاره به این باشد که: بیشترین غذاى بهشتیان میوه است، هر چند غذاهاى دیگر طبق صریح آیات قرآن نیز، در آنجا وجود دارد.

همان گونه که بهترین و سالم‌ترین غذاى انسان در این دنیا نیز میوه است!

تعبیر به «کَثِیْرَة» اشاره به انواع مختلف میوه‌هاى بهشتى است، همان گونه که نوشیدنى و شراب طهور آن نیز، اشکال متنوعى دارد که در آیات مختلف قرآن به آن اشاره شده است.

بعد از آن، سخن از همسران پاک بهشتى به میان آورده، مى‌گوید: «نزد بهشتیان، همسرانى است که فقط چشم به شوهرانشان دوخته‌اند، همگى جوان و با شوهران خود هم سن و سالند» (وَ عِنْدَهُمْ قاصِراتُ الطَّرْفِ أَتْرابٌ).

«طَرْف» (بر وزن برف) به معنى پلک چشم است، و گاه، به معنى نگاه کردن نیز آمده است، توصیف زنان بهشتى به «قاصِراتُ الطَّرْفِ» (آنها که نگاهى کوتاه دارند) اشاره به این است که: تنها چشم به همسران خود دوخته اند، فقط به آنها عشق مى‌ورزند و به غیر آنان نمى اندیشند که این، از بزرگ‌ترین مزایاى همسر است.

بعضى از مفسران نیز، آن را به معنى حالت خمار بودن چشم که حالت جالب مخصوصى است دانسته‌اند، جمع میان این دو معنى نیز، بى‌مانع است.

«أَتْراب» به معنى «هم سن و سال» توصیف دیگرى است براى زنان بهشتى نسبت به همسرانشان، چرا که توافق سنى جاذبه را میان دو همسر افزون مى‌کند، و یا توصیفى است براى خود آن زنان، که همه آنها هم سن و سال و جوانند.

منبع: فارس
کد مطلب: 633186
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


ای خدا نصیب ماکن
هه هه هه
Iran, Islamic Republic of
خوشم میاد جهان نیوز در این دوران گرانی های کمر شکن، فقر و فساد و تبعیض، فساد هزارن میلیاردی مسئولین و بستگان، احتکار ، رکود ، ناله و فریاد ملت از اوضاع بد معیتشی، از غذاهای بهشتی می نویسد!
با این جامعه پر از نیرنگ و فساد، بهتر بود از اراده و اقدام مسئولین برای تامین حداقلهای معیشت مردم می نوشتی که بواسطه فقر، به جرم و گناه روی اورده نشود که " زقوم" در انتظار است نه " شراب طهورا"!
United States
جالبه همه چیزهایی که در این دنیا هست و با اقتصاد سالم میشه با ارزانترین قیمت و بی دقدقه در اختیار انسانها باشد در بهشت هم هست فقط مجانی است و با هوس شما با یک دست زدند حاضر میشود و برای آشخاصی در این دنیا بهشت زیباتر است از آنچه تفسیر بزرگان ما میباشد و دلیلی نمی بینند برای هوس های انسانی خود برای رسیدن به آنجا تلاش کنند
Canada
وای همه مشکلات حل شد
فقط مونده بودیم که بهشتی ها چی می خورن که خب خداراشکر این مشکل هم حل شد
مصطفی
Iran, Islamic Republic of
میشه لطفا این حرفها رو به مسئولین هم بگید اونها هم بدونن که بهشت و یا جهنمی هم وجود داره .
Iran, Islamic Republic of
ربطش نظرت به اینجا چیه؟! جهان نیوز چه دسترسی به مسؤولین داره؟! بعضیا عادت کردن بی ارزش باشن و بی ارزش حرف بزنن.
Iran, Islamic Republic of
اگر خودش از مسوولین نباشه که هست دستش به مسوولین بی آدرس اما پولدار میرسه
Iran, Islamic Republic of
نوش جونشون حقشونه. خدایا ما را نیز در زمره آنان قرار ده.
فایر
Iran, Islamic Republic of
جهان نیوز شما فکرکنم عقل و شعور تان را از دست داده اید اینجا اصلا میوه ای را نمی خوریم تا انجا چه باشد .چرا نگفتید این میوه هارا امریکا تحریم کرده است. الان دوستان در اسراییل و دلواپسان بشنوند پدرتان را در می اورند . مواظب باش نام چند میوه را خداقل بنویس مانند موز اناناس اواگادو انبه و لیموی عمانی وپرتقال مصری و انگور مکزیکی تا دوستانت واردات داشته باشند
Iran, Islamic Republic of
خیالمون راحت شد . اگه این دنیا از گرسنگی مردیم اون دنیا سیر میشیم
محمد بهرامی
Iran, Islamic Republic of
ناهار یک درمیان قورمه سبزیه
حمید
Iran, Islamic Republic of
اینکه گفته "همسران"شان، یعنی اگه مردی تو این دنیا همسری داشته باشه، اون دنیا هم فقط با همون همسرشه، یا مثلاً از حوری های بهشتی هم بهش میدن؟ در مورد خانم ها چطور؟
Iran, Islamic Republic of
بهشت هم مال مردهاست
Iran, Islamic Republic of
کفر نگو. اینجور حرف زدن ها، هنر نیست. خنده هم نداره. حرف جدی خوندی، تحملشم داشته باش.
آدمیزاد
Colombia
شما اصولگرایان در زمینه تبلیغات و ارتباط و جذب مردم بسیار ناشیانه و کودکانه هستید ، در حالیکه نتانیاهو و اپوزیسیونی ها دارند بینندگان ایرانی میلیونی جذب میکنند و آنها را فریب میدهند شما با این چرندیات تنها باعث مسخره و انزجار بیشتر میشود ، شما را بخدایی که میپرستید حتی اگر بخاطر حفظ نظام هم شده دست ازین قصه های ننه بزرگی بردارید .
امید
Iran, Islamic Republic of
این دنیا را که این آقایان برای ما جهنم کردند ......وعده