جمعه ۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 26 Apr 2019
 
۰

جزئیاتی از ماجرای قطع رابطه عربستان با کانادا

شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۳۶
سخنگوی کریستیا فریلند، وزیر امور خارجه کانادا، گفت: اوتاوا به دنبال شفافیت بیشتر از جانب ریاض است.
جزئیاتی از ماجرای قطع رابطه عربستان با کانادا
به گزارش جهان نيوز به نقل از فردا، عربستان سعودی روز یکشنبه گفت به سفیر کانادا دستور داده این کشور را ترک کند و به‌خاطر مرافعه بر سر حقوق انسانی، تمام معاملات و سرمایه‌گذاری‌های جدید با کانادا به حالت تعلیق درآمده است. وزیر امور خارجه عربستان سعودی در توییتر نوشت: "ما سفیر کانادا را در قلمرو عربستان سعودی، عنصری نامطلوب می‌دانیم و به او دستور دادیم در ۲۴ ساعت آینده خاک عربستان را ترک کند".

توییت وزیر امور خارجه عربستان:
#بیانیه| عربستان سعودی به‌واسطه‌ی تاریخی که دارد هیچ گونه مداخله‌ای را در امور داخلی‌اش اجازه نداده و نخواهد داد. عربستان سعودی موضع کانادا را حمله به عربستان سعودی می‌داند و مستلزم موضعی راسخ برای جلوگیری از افرادی است که تلاش دارند حکومت عربستان سعودی را تخریب کنند.

توییت نهله عاید:
این عبارت از سوی عربستان سعودی گفته شده است که این افراد به اتهام "ارتکاب جرمی که باید متوقف شود" بازداشت شده‌اند و در این فرآیند حق آن‌ها "محفوظ" است.

وزارت امور خارجه عربستان اضافه کرد که عربستان سفیر خود را از کانادا فرا می‌خواند. هر دو سفیر عربستان و کانادا در زمان اعلام این تصمیم در مرخصی به سر می‌بردند.ظاهرا این مناقشه بر سر توییت روز جمعه دفتر روابط جهانی کانادا است.

متن توییت به این شرح است: "کانادا به شدت نگران بازداشت‌های جامعه مدنی و فعالان حقوق زنان در عربستان، از جمله ثمر بداوی، است. ما از مقامات سعودی می‌خواهیم آن‌ها و دیگر فعالان صلح آمیز حقوق بشر را بلافاصله آزاد کنند".  عربستان اما توصیف کانادا از فعالان را به‌عنوان "ادعایی نادرست" رد کرد و رویکرد کانادا را "تعجب آور" خواند.

توییت وزیر امور خارجه عربستان:
#بیانیه | موضع کانادا یک مداخله‌ی آشکار در مسائل داخلی #عربستان سعودی ایت و ناقض اصلی‌ترین هنجار‌های بین‌المللی و تمام منشور‌های روابط بین کشور‌ها است.

بعدا تلویزیون دولتی عربستان گزارش کرد که وزیر آموزش و پروش عربستان یک "طرح فوری" برای انتقال دانش‌جویان بورسیه‌ی سعودی به خارج از کانادا و تحصیل آن‌ها در کشور‌های دیگر ارائه کرده است. این مناقشه‌ی ناگهانی و غیرمنتظره از نشانه‌های تاج و تخت شاهزاده محمد بن سلمان، رهبر آینده‌ی ۳۲ ساله‌ی عربستان سعودی، برخوردار است؛ سایست خارجی اخیر محمد بن سلمان در زمان بازدید از انگلستان به جنگ در یمن، بایکوت و تحریم قطر و استعفای غیرمنتظره‌ی سعد الحریری نخست وزیر لبنان منتج شد. حریری بعدا استعفایش را پس گرفت، و بسیاری بر این باور هستند که از سوی ریاض مطرح شده بود، و به بیروت بازگشت.

در طرف مقابل کریستا فریلند سخنگوی وزیر امور خارجه کانادا، یکشنبه شب در پاسخ به شکایت سعودی‌ها یک متن کوتاه منتشر کرد. ماری پیر باریل گفت: "ما به‌طور جدی نگران گزارش‌های رسانه‌ای هستیم و به دنبال شفافیت بیشتر در مورد اظهارات اخیر عربستان سعودی هستیم". "کانادا همیشه مدافع حقوق بشر، بلاخص حقوق زنان، و آزادی بیان در دنیا است. دولت ما هرگز در ترویج ارزش‌ها و باور‌هایی که برای دیپلماسی بین‌المللی ضروری هستند لحظه‌ای تردید نخواهد کرد".

توییت کریستا فریلند:
وقتی از خبر بازداشت ثمر بداوی، خواهر رائف بداوی، در عربستان سعودی با خبر شدیم نگران شدیم. کانادا در این شرایط دشوار، در کنار خانواده بداوی ایستاده است، و قویا به دنبال آزادی رائف و ثمر بداوی است.

عربستان سعودی گفت: تمام داد و ستد‌ها و سرمایه‌گذاری‌های جدید با کانادا را تعلیق خواهد کرد "حق خود برای اقدامات بیشتر را محفوظ می‌داند". عربستان سعودی یکی از بزرگترین بازار‌های صادرات کانادا در منطقه است، و ۱۰ درصد از نفت خام کانادا از عربستان سعودی می‌آید.عربستان گفته است هیچ‌گونه مداخله‌ای در امور داخلی‌اش را نخواهد پذیرفت و جایگاه کانادا را "یک حمله" می‌داند که مستلزم موضعی راسخ برای جلوگیری از "تلاش‌ها برای تخریب حکومت" در عربستان سعودی است.

انور قرقاش، وزیر امور خارجه کشور همسایه، امارات متحده عربی، دوشنبه در توییتر گفت: کشورش برای "دفاع از حاکمیت" در کنار عربستان سعودی می‌ایستد. وزیر امور خارجه بحرین نیز اظهار نظر مشابهی در حمایت از ریاض عنوان داده است.

سازمان عفو بین المللی گفته است ثمر بداوی، خواهر بلاگ‌نویس زندانی رائف بداوی، اخیرا به همراه نسیمه السدا، دیگر فعال برجسته‌ی حوزه‌ی زنان بازداشت شده است.رئیس تحقیقات خاورمیانه گروه حقوق بشر، این بازداشت‌ها را بخشی از یک شدت عمل بزرگتر در مورد حقوق بشر در عربستان سعودی تشریح کرد.جکی هانسن، مدافع حقوق جنسیت سازمان عفو بین‌الملل کانادا، پنجشنبه گذشته گفته است: پیامد‌های این بازداشت‌ها همچنان نامشخص است و هیچ خبری در مورد احکام آن وجود نداشته است.برادر بداوی در عربستان سعودی در سال ۲۰۱۲ دستگیر شد و بعدا به ۱،۰۰۰ ضربه شلاق و ۱۰ سال زندان برای اظهارات منتقدانه محکوم شد.

بداوی در ژانویه ۲۰۱۵ در یک مراسم عمومی ۵۰ ضربه شلاق خورد، ولی به نظر نمی‌رسد از آن زمان به بعد تنبیهی دریافت کرده باشد.انصاف حیدر، همسر او، و سه فرزندش در کبک زندگی می‌کنند و ماه گذشته، شهروند کانادا شدند.فریلند پنجشنبه گذشته در شبکه‌های اجتماعی گفت: وقتی خبر دستگیری ثمر بداوی را شنیده است "هشیار شده است".او در توییتر نوشت "کانادا در این زمان سخت همراه خانواده بداوی ایستاده است، و ما قویا خواستار آزادی رائف و ثمر بداوی هستیم".

بسامه مومانی، استاد علوم سیاسی دانشگاه واترلو، بر این عقیده است که حرکات آشکار دیپلماتیک از سوی ریاض فراتر از پرونده بداوی است.او می‌گوید: "من فکر می‌کنم باید عقب بنشینیم و شاهد افزایش فشار‌ها بر عربستان سعودی باشیم، به‌ویژه برخورد فعالان جامعه مدنی و حقوق بشر. من فکر می‌کنم کانادا یک نمونه است".

توییت بسمه مومانی:ما سعودی در انگلستان، کانادا، کنگره امریکا، و دیگر کشور‌ها شاهد حمایت زیادی از مخالفان عربستان بوده‌ایم. ولی قطع ارتباط با کانادا ساده‌تر از دیگران است. رابطه‌ی تجاری دوجانبه قدرتمندی وجود ندارد و احتمالا ستیز با دولت ترودو اهمیت زیادی برای متحدان منطقه‌ای عربستان سعودی خواهد داشت.

عربستان سعودی در ماه ژوئن اقدامات بلند مدتش را برای منع زنان از رانندگی در حکومت سنی نشین متوقف کرد. بااین‌حال، حامیان حقوق زنان تنها چند هفته قبل از لغو این تحریم‌ها دستگیر شدند، این مسئله نشان می‌دهد شاه سلمان و پسر قدرتمندش، محمد بن سلمان، به این تغییرات سرعت خواهند داد.

آلمان نیز به همین ترتیب در ماه‌های اخیر، به خاطر اظهار نظر مقاماتش در مورد جنگ عربستان سعودی در یمن، خودش را هدف انگلستان یافته است.کاملا مشخص نیست کدام کسب و کار‌های جدید تحت تأثیر روابط بین دو کشور قرار خواهند گرفت. داد و ستد دو جانبه به ۳.۹ میلیارد Cdn در ۲۰۱۶ رسید، که طبق آمار‌های دولت، تانک‌ها و ابزار‌های جنگی در صدر صادرات کانادا به انگلستان قرار دارد.عربستان سعودی در سال‌های اخیر سفیر ایران را در پی حملات دیپلماتیک ایران پس از اعدام رهبر برجسته شیعه در ۲۰۱۶ از عربستان اخراج کرد.
 
کد مطلب: 633157
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *