سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - 19 Mar 2019
 
۰

کدام بازار بیشترین سود را نصیب سرمایه‌گذاران کرد؟

شنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۱۱
بررسی وضعیت قیمت‌ها در چهار بازار اصلی کشور یعنی بازار ارز، سکه، مسکن و بورس نشان می‌دهد هر چهار بازار در فاصله خرداد ماه سال 1396 تا خرداد ماه سال 1397 دستخوش نوسان‌های شدید و جدی بوده‌اند.
کدام بازار بیشترین سود را نصیب سرمایه‌گذاران کرد؟
به گزارش جهان نيوز، مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در گزارشی به واکاوی وضعیت چهار بازار اصلی اقدام و تاکید کرده است میزان افزایش قیمت‌ها در بازار ارز در این دوره یک ساله منتهی به خرداد ماه امسال از سایر بازارها بیشتر بوده است.
 
به گزارش تجارت‌نیوز، بررسی‌ها نشان می‌دهد از انتهای سال ۱۳۹۶ نشانه التهاب در برخی از بازارها مانند بازار خودرو مشاهده شد و در ماه‌های ابتدایی سال ۱۳۹۷ و به خصوص خردادماه، بازارها با التهاب مواجه شده ‌اند. این التهاب در حالی رخ داد که بازار ارز ایران با محدودیت‌های جدی نظیر منع خرید و فروش دلار و ارز توسط صرافان روبرو شده بود اما پس از خرداد، حتی در مردادماه قیمت‌ها روند افزایشی خود طی کرده و دلار در بازار غیر‌رسمی به نرخ‌هایی بین ۱۱ تا ۱۲ هزار تومان معامله می‌شد.

بررسی محدوده زمانی خرداد ۹۶ تا خرداد ۹۷ نشان می‌دهد متوسط قیمت یورو، به عنوان ارز جایگزین دلار حدود ۸۲ درصد رشد داشته است. متوسط نرخ یورو در خردادماه ۱۳۹۷ برابر با ۷ هزار و ۷۰۹ تومان بود این در حالی است که این رقم در خرداد ماه سال گذشته ۴ هزار و ۲۴۱ تومان بود.

قیمت یورو امروز حتی به رقم بی سابقه ۱۲ هزار و ۱۶۳ تومان نیز رسیده است. این در حالی است که مرکز پژوهش‌ها در گزارش خود رسیدن یورو به قیمت ۱۰ هزار و ۲۰۰ تومان را بی سابقه اعلام کرده است.

سکه
متوسط قیمت سکه بهار آزادی در خردادماه ۱۳۹۷ نسبت به خردادماه ۱۳۹۶ حدود ۸۰٫۵ درصد رشد داشته است و از رقم ۱۱۷۶ هزار تومان به ۲۱۲۷ هزار تومان رسید. این رقم در میانه مرداد از ۴ میلیون تومان نیز عبور کرد و سکه حالا به قیمتی در حدود سه میلیون و ۸۰۰ هزار تومان فروخته می‌شود.

بی‌تردید مقایسه قیمت تیرماه که هنوز گزارش آن از سوی بانک مرکزی اعلام نشده است، با تیرماه سال گذشته وضعیت را بسیار متفاوت با قبل خواهد کرد.

مسکن
براساس اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت یک متر زیربنای مسکونی در شهر تهران در خردادماه ۱۳۹۷ نسبت به خردادماه ۱۳۹۶ حدود ۴۵٫۸ درصد رشد داشته است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد بخش عمده این رشد در ماه‌های انتهای سال ۱۳۹۶ و ابتدای سال ۱۳۹۷ رخ داده است به‌طوری که این متغیر تنها در دو ماه منتهی به خردادماه ۱۳۹۷ حدود ۵/۱۵ درصد رشد داشته است. رشد قیمت‌ها با چاشنی رکود در تیرماه نیز ادامه داشت اما از ابتدای مرداد معاملات به فاز رکود خزیده است.

بورس
شاخص بورس اوراق بهادار تهران در ابتدای تیرماه ۱۳۹۷ به رقم ۳۲۴٫۱۱۱ واحد رسید که نسبت به خرداد سال ۱۳۹۶ حدود ۴۰ درصد رشد نشان می‌دهد.

تغییرات بورس نیز در دو ماه گذشته بسیار فراوان بود.
آنچه مسلم است اینکه حاضران در بازار ارز و سکه بیشتری سود و فعالان بازار مسکن و بورس کمترین سود را در این دوره به خود دیدند.
 
منبع: خبرآنلاین
کد مطلب: 633134
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *