چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - 24 Apr 2019
 
۰

پیروزی بزرگ ترامپ در رقابت‌های درون‌حزبی

پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۶:۱۵
در رقابت‌های درون‌حزبی انتخابات میان‌دوری‌ای کنگره و فرمانداری‌های آمریکا ترامپ عملکرد فوق‌العاده‌ای داشته و تمام نامزدهایی که او اخیرا از آن‌ها حمایت کرده یا پیروز شده‌اند و یا پیشتاز هستند. اما این خبر خوبی برای جمهوری‌خواهان است؟
پیروزی بزرگ ترامپ در رقابت‌های درون‌حزبی
به گزارش جهان نيوز، «موج قرمز»، این آخرین توییتی بود که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا روز چهارشنبه منتشر کرد؛ اشاره‌ای به پیروزی قابل توجه نامزدهای مورد حمایت او در رقابت‌های درون حزبی جمهوری‌خواهان.

در هفته‌های گذشته در هر ۱۴ منطقه‌ای که میان دو یا چند کاندید جمهوری‌خواه برای نامزدی حزب در انتخابات میان‌دوری‌ای کنگره یا فرمانداری‌ها رقابت وجود داشته، نامزدهایی پیروز شده یا پیشتاز هستند که مورد حمایت ترامپ قرار داشتند.

این الگو در رقابت‌های روز سه‌شنبه هم رعایت شد تا ترامپ پس از مشخص شدن نتایج با این توییت قدرتش در حزب‌ جمهوری‌خواه را به رخ منتقدانش بکشد: «۵ از ۵».

اشاره او به پیروزی یا پیشتازی هر پنج نامزدی است که او پیش از انتخابات روز سه‌شنبه آن‌ها را تایید کرده بود. یکی از این افراد، «جان جیمز» بود که تا پیش از دریافت تایید ترامپ بر اساس نظرسنجی‌ها از پیش شکست‌خورده محسوب می‌شد، اما با حمایت ترامپ دیروز در انتخابات پیروز شد و نامزد نهایی جمهوری‌خواهان در «میشیگان» برای رقابت در انتخابات میان‌دوری‌ای سنا معرفی شد.

«بیل شوئت» در رقابت فرمانداری میشیگان، «کریس کوباک» در رقابت فرمانداری «کانزاس»، «توری بالدرسون» در رقابت مجلس نمایندگان و «جاش هاولی» در رقابت سنا، چهار نامزد دیگری بودند که همگی مورد حمایت ترامپ قرار داشتند و در انتخابات روز سه‌شنبه یا پیروز شده‌اند یا فعلا پیشتاز هستند.

ترامپ که هیچ فرصتی را برای فخر فروختن درباره قدرت درون‌حزبی‌اش از دست نمی‌دهد، در یکی دیگر از انبوه توییت‌هایش درباره نتایج انتخابات، نوشته بود: «هر وقت من از از نامزدهای سنا یا مجلس نمایندگان حمایت کنم یا برای آن‌ها تبلیغ کنم، آن‌ها پیروز می‌شوند! من عاشق مردم هستم و به نظر می‌رسد که آن‌ها هم قطعا از عملکرد من خوششان می‌آید. اگر بین چین، ایران، اقتصاد و کلی کار دیگر وقت داشته باشم، که البته باید هم داشته باشم، "موج قرمز" بزرگی خواهیم داشت.»
 
رئیس‌جمهور آمریکا هرچند در نظرسنجی‌های سراسری چندان محبوب نیست، اما آنچه مسلم است این است که ترامپ یکی از محبوب‌ترین روسای‌جمهور آمریکا در میان طرفداران حزب جمهوری‌خواه است، به نحوی که عملا نامزدهای جمهوری‌خواه در رقابت‌های درون حزبی به ندرت جرأت می‌کنند از سیاست‌های ترامپ انتقاد کنند، چراکه مخالفت با ترامپ می‌تواند شانس آن‌ها برای پیروزی را از بین ببرد.

در نظرسنجی تازه موسسه «گالوپ» از هر ۱۰ حامی حزب جمهوری‌خواه، تقریبا ۹ نفر (۸۹%) گفته‌اند که از عملکرد ترامپ راضی هستند و از او حمایت می‌کنند.

پیروزی ترامپ، شکست جمهوری‌خواهان
گرایش حامیان حزب‌ جمهوری‌خواه به نامزدهای مورد حمایت از ترامپ شاید برای این حزب خبر چندان خوبی نباشد؛ کسانی که مورد حمایت ترامپ قرار می‌گیرند شاید در حزب پیروز شوند، اما عمدتا افرادی هستند که به دلیل گرایش‌های افراطی، طرفدار چندانی میان مستقل‌ها یا جمهوری‌خواهان میانه‌رو ندارند. همین مسئله موجب شده تا این نامزدها شانس حزب جمهوری‌خواه برای پیروزی در رقابت‌ با دموکرات‌ها را کاهش دهند. در واقع ترامپ از هر کس حمایت کند آن فرد در رقابت‌های مقدماتی جمهوری‌خواهان پیروز می‌شود، اما نه الزاما در رقابت با دموکرات‌ها.

تجربه رقابت‌های ماه‌های اخیر جمهوری‌خواهان با دموکرات‌ها هم این ارزیابی را تایید می‌کند. هرچند نامزدهای مورد حمایت ترامپ در مواردی در برابر دموکرات‌ها هم پیروز شده‌اند، اما جمهوری‌خواهان در یک سال گذشته یک کرسی سنا، یک کرسی مجلس نمایندگان و یک فرمانداری را به دموکرات‌ها واگذار کرده‌اند.

این وضعیت در مورد برخی افرادی هم که این هفته در رقابت‌های درون حزبی جمهوری‌خواهان پیروز شدند، صادق است. به عنوان نمونه، کوباک از جمله افرادی است که به دلیل مواضع و سابقه جنجالی‌ای که داشته، با پیروزی‌اش در رقابت فرمانداری «کانزاس» حزب‌ جمهوری‌خواه را دچار تفرقه شدید کرده است؛ تفرقه‌ای که می‌تواند نهایتا به نفع دموکرات‌ها تمام شود.

به نظر می‌رسد همانطور که «کریس کیلیزا» تحلیلگر شبکه «سی. ان. ان» می‌گوید ترامپ جمهوری‌خواهان را با یک «پارادوکس» مواجه کرده است: «از او جدا شو و خود را در معرض تهدید شکست در رقابت مقدماتی قرار بده. یا کنار او قرار بگیر و به عدم محبوبیت او در میان افراد خارج از دایره حامیان حزب جمهوری‌خواه دچار شو.»

منبع: فارس
کد مطلب: 633033
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *