سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ - 19 Mar 2019
 
۲
۳

فاجعه موافقتنامه پاریس برای صنایع کشور

چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۵۹
آیا ایران مجبور به کاهش تولید این مواد خواهد شد؟ آیا با توجه به اینکه تعهدات ایران در موافقتنامه پاریس از آبان 94 در حال اجراست، صنایع فلزی، معدنی و شیمیایی کشور نیز مانند صنعت برق با اجرای این موافقتنامه هم اکنون دچار اختلال شده است یا کاهش تولید در این صنایع هنوز اتفاق نیفتاده است؟
فاجعه موافقتنامه پاریس برای صنایع کشور
جهان نيوز ـ سیدیاسر جبرائیلی: در سند مربوط به تعهدات ایران در موافقتنامه پاریس که برخلاف قانون اساسی و بدون مصوبه مجلس از 26 آبان 94 در حال اجرا توسط دستگاه های دولتی است، گازهای CO۲, CH۴, N۲O, SF۶, PFCs, HFCs, NF۳ گازهای گلخانه ای شناخته شده اند که انتشار آنها نسبت به حجم سال 2010 باید 4 تا 12 درصد کاهش یابد.

پیشتر به صورت مبسوط به اثر اجرای این تعهدات بر صنعت برق کشور پرداختیم. اما پرسش این است که آیا گازهای گلخانه ای مذکور صرفا در نتیجه استفاده از سوخت های فسیلی منتشر می شوند یا فرآیندهای دیگری نیز وجود دارند که مشمول محدودیت های موافقتنامه پاریس شده باشند؟

طبق دستورالعملی که هيأت بين الدول تغيير آب و هوا يا IPCC تهیه کرده است، انتشار گازهاي گلخانه ای در چهار بخش عمده انرژی، فرآيندهای صنعتی، كشاورزی و جنگل و پسماند محاسبه می شوند.

بر اساس دستورالعمل شماره ۱۰۰۸-۱۲۳۷۳۷ /۶۰ که در تاریخ 24/5/1394 دفترامور بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی سازمان حفاظت محیط زیست ابلاغ کرده است، فرآیندهای صنعتی زیر به عنوان فرآیندهای منجر به انتشار گازهای گلخانه ای شناسایی شده اند:

الف-صنایع معدنی
تولید سیمان، تولید آهک، تولید شیشه

ب- صنایع شیمیایی
تولید آمونیاک، تولید اسید نیتریک، تولید اسید آدیپیک، تولید کاپرولاکتام، گلیوکسال و اسید گلیوکسیلیک، تولید کاربید، تولید دی اکسید تیتانیوم، تولید سودا، تولید متانول، تولید اتیلن، تولید دی کلرید اتیلن و مونومر کلرید وینیل، تولید اکسید اتیلن، تولید اکریلونیتریل، تولید کربن سیاه

ج- صنایع فلزی
تولید آهن و فولاد، تولید آلیاژها، تولید آلومینیوم، تولید منیزیوم، تولید سرب، تولید روی.

بر اساس دستورالعمل دولت، دستگاه های مربوطه موظف شده اند انتشار گازهای گلخانه ای از محل فرآِیندهای صنعتی مذکور را محاسبه کنند تا به صورت سالیانه به دبیرخانه کنوانسیون تغییرات آب و هوای سازمان ملل گزارش شود.

با توجه به تعهد دولت در موافقتنامه پاریس برای کاهش 4 تا 12 درصدی انتشار گازهای گلخانه ای نسبت به سال 2010(هشت سال پیش)، پاسخ این پرسش مهم است که دقیقا چه اتفاقی برای صنایع فلزی، معدنی و شیمیایی یاد شده خواهد افتاد؟ با توجه به اینکه فرآیند "تولید" مواد مذکور به عنوان عامل انتشار گاز گلخانه ای شناسایی شده، آیا ایران مجبور به کاهش تولید این مواد خواهد شد؟ آیا با توجه به اینکه تعهدات ایران در موافقتنامه پاریس از آبان 94 در حال اجراست، صنایع فلزی، معدنی و شیمیایی کشور نیز مانند صنعت برق با اجرای این موافقتنامه هم اکنون دچار اختلال شده است یا کاهش تولید در این صنایع هنوز اتفاق نیفتاده است؟

 پاسخ این پرسش ها نزد دولت و البته دستگاه های نظارتی کشور است. پاسخ هر چه باشد، از کنار این واقعیت نباید به سادگی عبور کرد که مهم ترین و زیربنایی ترین صنایع کشور به سبب این موافقتنامه در معرض خطر کاهش تولید قرار گرفته اند.

جهت بررسی بیشتر میتوانید به مقرره شماره۱۱۴۸۰۹ در سامانه ملی قوانین و مقررات مراجعه نمایید.
کد مطلب: 632836
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


Canada
خوب! راه حل آن بسیار ساده است و آن تعطیلی کارخانه های تولیدکننده این گازهاست که دائما از گوشه و کنار می شنویم تعطیلی این صنایع در این دولت بی تدبیر ادامه دارد.
عارف
Iran, Islamic Republic of
...
Iran, Islamic Republic of
امان از دولت مدعی شفافیت و در اتاق شیشه ای نشستن با این موافقتنامه های یواشکی.