دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - 18 Feb 2019
 
۰

وزیر ارشاد: کارکرد رسانه‌ها در هویت‌یابی چیست؟

سه شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۰۵
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اگر رسانه‌ها می‌خواهند به کارکرد اجتماعی خود تعهد جدی‌تری داشته باشند، می‌بایست فرسایش‌ها را جدی بگیرند. یکی از مقولاتی که از هویت ما صیانت می‌کند، فرهنگ احسان، ایثار و شهادت است.
وزیر ارشاد: کارکرد رسانه‌ها در هویت‌یابی چیست؟
به گزارش جهان نيوز، صبح امروز؛ سه شنبه 16 مرداد ماه 97 ، اختتامیه چهارمین جشنواره تجلیل از خبرنگاران برتر رسانه‌ها و فعالان مجازی در حوزه ایثار و شهادت با حضور عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، حجت الاسلام سیدمحمدعلی شهیدی محلاتی نماینده ولی فقیه در بنیاد شهید و امورایثارگران، معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران، حجت الاسلام دعایی مدیرمسئول روزنامه اطلاعات، محمدمهدی فرقانی رئیس دانشکده ارتباطات دانشگاه علامه طباطبایی و رئیس هیئت داوران جشنواره و جمعی از اصحاب رسانه در تالار سوره حوزه هنری برگزار شد.

صالحی با اشاره به رسالت مهم خبرنگاران در جامعه گفت: خبرنگاران رشته حیاتی ارتباط در جامعه هستند، رسانه‌ها طبق کارکردهای متعددی که برایشان تعریف می‌کنند از قبیل کسب و انتقال اطلاعات، تعامل اجتماعی، فرصت سازی برای تفریح و فراغت و ... فعالیت می‌کنند. یکی از کارکردهای مهم رسانه ها هویت یابی است در عصری هستیم که مخاطرات فرسایش هویت را در اجزای مختلف حس می‌کنیم. این فرسایش هویتی را هم قدرت‌های سیاسی و اقتصادی و هم امپراطوری‌های رسانه‌ای در دنیا به همراه می‌آورند.

وی افزود: در معرض فرسایش باورها و هنجارهای دینی قرار داریم. همچنین در خطر فرسایش هویت‌های جمعی مثل خانواده و جمع‌های قومیتی هستیم. در واقع فرسایش‌های سه گانه هویت ملی، هویت دینی و هویت جمعی فرسایشی است که برای ملت و جامعه ما خطرناک است. فرسایش‌های هویت به ناباروری سرزمین انسانی می‌انجامد و کارکرد رسانه‌ها در هویت‌یابی بسیار مهم است.

وزیر ارشاد با اشاره به نقش رسانه‌ها در کارکرد اجتماعی گفت: اگر رسانه‌ها می‌خواهند به کارکرد اجتماعی خود تعهد جدی‌تری داشته باشند، می‌بایست فرسایش‌ها را جدی بگیرند. یکی از مقولاتی که از هویت ما صیانت می‌کند، فرهنگ احسان، ایثار و شهادت است. واژه‌هایی همچون فداکاری، نیکوکاری و از خود گذشتگی می‌توانند در هر سه حوزه هویت ملی، دینی و جمعی به کمک ما بیایند و در کانون این هویت‌ها قرار دارند.

وی با اشاره به برخورداری کشور ایران از فرهنگ ایثار گفت: اگر ایران در این چند هزار سال و با هجمه‌های دشمنان پابرجا باقی مانده است، به خاطر داشتن فرهنگ احسان، ایثار و شهادت است. مردم در فضای اقلیم پرخطر و دشمنان پرخطرتر با این سه مفهوم در دوره‌های مختلف تاریخی، ایران را حفظ کردند. ایثارگران 8 سال دفاع مقدس نمادهای زرینی برای مردم هستند. هزاران خاطره‌ای که هر کدام اسطوره‌اند. مردم ما همیشه در معرض چهارراه هجوم‌های تاریخی بوده‌اند.

صالحی در ادامه تصریح کرد: کانون تفکر و هویت دینی ایثار است. اگر فروع و واجبات دینی را نگاه کنید، می‌بینید که با سه مفهوم احسان، ایثار و شهادت پیوند خورده است. فردگرایی، لذت گرایی و دور زدن منافع جمعی آفت‌های هویت جمعی هستند که جز با ایثار و احسان مهار نمی‌شوند. اگر خانواده‌ها در معرض اتفاقات تلخ انسانی و روابط همشهریانشان گرفتار اختلال هستند، همه به این برمی‌گردد که ما هنوز نتوانستیم بذر احسان را بپرورانیم و کارکرد رسانه در این هویت یابی جدی است.

منبع:تسنیم
کد مطلب: 632480
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *