شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ - 27 Feb 2021
 
۰
۱

مناطق آزاد محل قاچاق شده است

يکشنبه ۷ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۲۴
کد مطلب: 630284
اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران در نامه‌ای به رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد لایحه افزایش مناطق آزاد تجاری آورده است: صنعت پوشاک و زنجیره تامین آن صدمات زیادی از ناحیه قاچاق و واردات بی‌رویه غیرقانونی متحمل شده است.
مناطق آزاد محل قاچاق شده است
به گزارش جهان نيوز، اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران در نامه‌ای به اعضا و رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در مورد لایحه افزایش مناطق آزاد تجاری آورده است: صنعت پوشاک و زنجیره تامین آن صدمات زیادی از ناحیه قاچاق و واردات بی‌رویه غیرقانونی متحمل شده است.

واردات بی‌رویه پوشاک که عمدتا بدون پرداخت عوارض ورودی و مالیات‌های مربوطه صورت می‌گیرد، موجب ایجاد شرایط نابرابر برای صنعت پوشاک کشور شده و عملاً امکان رقابت عادلانه و برابر را با رقبای خارجی دشوار نموده است. متاسفانه بخش قابل توجهی از این واردات از طریق مناطق آزاد با ظاهری قانونی صورت می‌پذیرد که نتیجه‌ای جز تضعیف صنایع ملی و تولیدکننده داخلی را به ‌همراه ندارد.

این نوع عملکرد مناطق آزاد قطعا با 4 هدف اصلی مندرج در بند 11 سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی یعنی (1) انتقال فناوری‌های پیشرفته، (2) گسترش و تسهیل تولید، (3) صادرات کالا و خدمات و (4) تأمین نیازهای ضروری و منابع مالی از خارج، مغایرت دارد؛ به‌گونه‌ای که مطابق آمار منتشر شده، علی‌رغم اعطای انواع معافیت‌ها و امتیازات به این مناطق، واردات کالا به محدوده منطقه آزاد بیش از 4 برابر صادرات آن‌ها می‌باشد، کمتر از 2 درصد صادرات کشور از طریق مناطق آزاد صورت می‌پذیرد، تنها حدود 5 درصد سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در محدوده مناطق آزاد جذب گردیده، سالانه بیش از 600 میلیون دلار کالای نهایی خارجی در پاساژها و غرفه‌های تجاری مناطق به فروش می‌رسد و متاسفانه آمار مشخص و شفافی از تولید و انتقال فناوری در این مناطق وجود ندارد.

از سوی دیگر لایحه افزایش 8 منطقه آزاد و 13 منطقه ویژه اقتصادی دیگر در کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در مراحل پایانی بررسی و تصویب قرار دارد.

لازم به ذکر است حدود 60 منطقه ویژه دیگر توسط نمایندگان مجلس به این لایحه اضافه شده است.

به همین منظور اتحادیه ها و تشکل‌های صنعتی و صنفی پوشاک طی دو نامه جداگانه به ریاست کمیسیون اقتصادی مجلس و دبیرخانه شورای عالی، به ترتیب به آثار سوء ادامه فعالیت و افزایش مناطق آزاد و همچنین به راهکارهای پیشنهادی جهت اصلاح رویه‌های نادرست واردات و فروش اقلام مصرفی خارجی در مناطق آزاد اشاره نموده‌اند که این دو نامه به پیوست تقدیم می‌شود.

علی‌رغم پیگیری‌های مکرر به منظور اخذ نظرات و برگزاری جلسات حضوری جهت تبیین و عملیاتی نمودن پیشنهادها، اما متاسفانه تاکنون هیچ پاسخی از سوی ایشان دریافت نشده است .

لذا خواهشمند است با توجه به اهمیت موضوع و لزوم اتخاذ مصالح نظام در افزایش دو برابری تعداد مناطق آزاد و ویژه کشور، تولیدکنندگان و بخش خصوصی را در سال "حمایت از کالای ایرانی" راهنمایی و یاری فرمایید.

تصویر و متن نامه اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک ایران به شرح زیر است:




منبع: فارس
نام شما

آدرس ايميل شما
برای ارتقای فرهنگ نقد و انتقاد و کمک به پیشرفت فرهنگ و اخلاق جامعه، تلاش کنیم به جای توهین و تمسخر دیگران، نظرات و استدلال هایمان را در رد یا قبول مطالب عنوان کنیم.
نظر شما *


ناشناس
Iran, Islamic Republic of
متاسفانه مناطق اراد به فساد الوده شده و به نظر من بیشترین حجم قاچاق از مناطق ازاد است کلا باید مناطق ازاد را برچید که ضررش بیشتر از منفغتش است