واکنش متفاوت زیباکلام به سخنان تهدید‌آمیز روحانی در برابر آمریکا

روحانی آب به آسياب ترامپ، نتانياهو و پادشاه عربستان ریخت/ می‌خواهد به اصولگرایان نزدیک شود/ اصلاح‌طلبان و خانم موگرینی از این مواضع ناراحت شدند

1 مرداد 1397 ساعت 14:54

آنچه روز گذشته آقاي روحاني بر زبان آورد، آب در آسياب ترامپ مي‌ريزد تا تهديداتش عليه كشور را مشروع جلوه دهد و باعث مي‌شود كه بتواند هرچه بيشتر ايران را تحت فشار قرار دهد. قطعا به همان اندازه كه ممكن است اصلاح‌طلبان از مواضع اخير رييس‌جمهور ناراحت شوند، فرانسوي‌ها و آلماني‌ها و خانم موگريني نيز به همان اندازه از موضع‌گيري آقاي روحاني ناراحت و نااميد مي‌شوند.


گروه سیاسی جهان نیوز: مواضع روحانی دربرابر تهدیدات روزافزون آمریکا به مذاق صادق زیبا کلام خوش نیامده و آن را مصداق آب به آسياب ترامپ، نتانياهو و پادشاه عربستان ریختن می داند.

به گزارش جهان نیوز، زیبا کلام طی یادداشتی در روزنامه اصلاح طلب اعتماد نوشته است: « رييس‌جمهور بعد از انتخابات ٩٦ در حوزه سياست داخلي نوعي چرخش به راست داشت؛ امروز بر اساس مواضعي كه در حوزه سياست خارجي اتخاذ كرد، مي‌توان گفت كه در اين حوزه نيز دچار چرخش به راست شده است. اخيرا رييس‌جمهور سعي مي‌كند تا شعارهاي ضد امريكايي و تندي عليه امريكا بيان كند. تهديد به بستن تنگه هرمز و اينكه اگر ايران بشكه نفت صادر نكند، نمي‌گذاريم كشورهاي ديگر نيز نفت صادر كنند، به نوعي دور شدن از ميانه روي و اعتدال است. شايد اين همان استراتژي كلي آقاي روحاني در راستاي آينده سياسي خويش است. به نظر مي‌رسد كه آقاي روحاني در تلاش است تا هرچه بيشتر به اصولگرايان نزديك شود. به اين معنا در حوزه سياست خارجي آقاي روحاني فاصله بيشتري از مواضع اعتدالي مي‌گيرد تا به همان ميزان به جريانات اصولگرا و راديكال نزديك شود. در غير اين صورت اتخاذ مواضع اخير رييس‌جمهور توجيه ديگري نمي‌تواند داشته باشد. آقاي روحاني به خوبي مي‌داند كه آنچه روز گذشته بيان كرده است، آب به آسياب ترامپ، نتانياهو و پادشاه عربستان ريختن براي تحت فشار قرار دادن كشور است.»

زیبا کلام در ادامه نیز تصریح می کند: «رييس‌جمهور قطعا مي‌داند كه اتخاذ مواضع تند و راديكال سودي براي كشور ندارد و برعكس؛ بايد با مواضع اعتدالي سعي كنيم كه به اتحاديه اروپا نزديك شويم تا تحت فشار قرار دادن ايران براي ترامپ دشوار شود. اين نوع موضع‌گيري به هيچ‌وجه ما را به اتحاديه اروپا نزديك نمي‌كند. آنچه روز گذشته آقاي روحاني بر زبان آورد، آب در آسياب ترامپ مي‌ريزد تا تهديداتش عليه كشور را مشروع جلوه دهد و باعث مي‌شود كه بتواند هرچه بيشتر ايران را تحت فشار قرار دهد. قطعا به همان اندازه كه ممكن است اصلاح‌طلبان از مواضع اخير رييس‌جمهور ناراحت شوند، فرانسوي‌ها و آلماني‌ها و خانم موگريني نيز به همان اندازه از موضع‌گيري آقاي روحاني ناراحت و نااميد مي‌شوند. نمي دانم چرا آقاي روحاني تصور مي‌كند كه اگر از يك طرف حرف از صلح بزنيم و پاي ميز مذاكره برويم و از طرف ديگر سخناني تحريك ‌آميز داشته باشيم، مي‌توانيم از بحران‌هاي امروز سياست خارجي به سلامت عبور كنيم و استراتژي خيلي خوبي داشته‌ايم. آنچه آقاي روحاني توجه نمي‌كند اين است كه با اين استراتژي اتحاديه اروپا را از دست مي‌دهيم و باعث انبساط خاطر ترامپ مي‌شويم. در شرايط فعلي مواضع تحريك‌آميز ايران بيش از پاي ميز مذاكره رفتن و صحبت‌هاي صلح‌طلبانه ما در دنيا ديده مي‌شود. استراتژي دوگانه‌اي كه آقاي روحاني در نظر دارد، در عمل جواب نخواهد داد بلكه به نفع دشمنان ما نيز خواهد بود.»

با این وجود، علي صوفي، از فعال سياسي اصلاح‌طلب اعتقاد متفاوت تری نسبت به زیباکلام دارد. وی در اینباره نوشته است: « كاملا معقول است كه آقاي روحاني در مقابل تهديدات و مواضع قلدرمآبانه امريكا تهديد به بستن تنگه هرمز بكند. در واقع شرايطي كه پيش پاي ما است اين نوع موضع‌گيري را از سوي رييس‌جمهور مي‌طلبيد. برخي مي‌گويند كه مواضع اخير رييس‌جمهور در مواجهه با اقدامات امريكا يك نوع گردش به راست محسوب مي‌شود. در حالي كه چنين تحليلي به دور از منطق است. نزديك شدن مواضع مسوولان كشور به يكديگر و وحدت نظر و اراده در شرايطي كه كشور شرايط بحراني را سپري مي‌كند، امري ضروري است. امروز نياز به اتحاد ملي به خصوص در بين مسوولان احساس مي‌شود. در شرايطي كه امريكا كشور را تهديد نمي‌كرد، چنين مواضعي از سوي رييس‌جمهور به معناي تحريك كردن امريكا بود. بالاخره پيش‌تر نيز جريان‌هاي داخلي كشور صحبت‌هاي تحريك آميزي عليه امريكا مطرح مي‌كردند. آن زمان اين نوع موضع‌گيري قابل قبول نبود اما اكنون شرايط متفاوت است. مواضع قبلي آقاي روحاني مبني بر اينكه اگر ايران نتواند نفت صادر كند، هيچ كشور ديگري نيز نمي‌تواند، از سوي سپاه پاسداران تاييد شد و هم مقام معظم رهبري اين مواضع آقاي روحاني را تحسين آميز عنوان كردند. بنابراين مشكلات در حوزه سياست خارجي ديگر بحث جناحي و راست و چپ سياسي را پيش نمي‌كشد، بلكه بحث بر سر منافع ملي و دفاع از امنيت كشور است و به همين دليل مشكلات كشور امنيتي تلقي مي‌شود و بايد با همين نگاه به تحليل صحبت‌هاي اخير رييس‌جمهور پرداخت.»
 
 
 


کد مطلب: 628914

آدرس مطلب: http://jahannews.com/news/628914/روحانی-آب-آسياب-ترامپ-نتانياهو-پادشاه-عربستان-ریخت-می-خواهد-اصولگرایان-نزدیک-شود-اصلاح-طلبان-خانم-موگرینی-این-مواضع-ناراحت-شدند

جهان نيوز
  http://jahannews.com